Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Descapacire - O metoda..

Mesajde nelutzu-api-cool » 01 Dec 2013, 22:39

Ce ziceti de metoda asta de descapacire?..mie mi se pare interesanta, dar imi pun intrebarea daca nu strica mai mult..in primul rand incalzirea mierii, si in al doilea rand, ar putea sa topeasca si sa deformeze fagurele.. :? dar, totusi..interesanta 8-)

Vreau ca tot omul să priceapă
Această diferenţă mare:
Albina moare când înţeapă
Iar el, de nu înţeapă, moare!


http://nelutuapicool.sunphoto.ro
Avatar utilizator
nelutzu-api-cool
 
Mesaje: 386
Membru din: 01 Iun 2013, 08:51
Localitate: Lancram, Jud Alba

Re: Descapacire - O metoda..

Mesajde proapis13 » 01 Dec 2013, 22:45

S-a mai postat pe undeva si din comentarii am retinut ca avem colegi ce cocheteaza cu metoda asta
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Descapacire - O metoda..

Mesajde delorin I » 01 Dec 2013, 23:01

Nu pare prea practica...sa incalzesti mai intai...timp in care ai descapaci manual..sa pierzi descapaceala adevarat medicament mai ales daca contine asa cum spun unii si ceva venin...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Descapacire - O metoda..

Mesajde popik50 » 01 Dec 2013, 23:33

Din punctul meu de vedere metoda se recomanda pentru cei ce au multe familii de albine.
AVANTAJE: - Lucrezi mai curat (nu te umpli de miere pe maini :) )
- Descapacesti fagurii mult mai rapid
- Te obliga sa fii foarte precis in miscari si mai pot fi si altele
DEZAVANTAJE: - Pierzi capaceala care este foarte buna pentru consum si ptr ceara
- Incalzesti mierea si asta face sa-si piarda anumite vitamine si minerale
- Daca nu esti indemanatic poti deforma fagurii etc
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: Descapacire - O metoda..

Mesajde delorin I » 01 Dec 2013, 23:49

Ala o fi un feon clasic? Oricum nu am intereseaza pe mine unul! Afectam calitatile mierii si din start riscam sa transformam produsele stupului in altceva decat ce sunt, doar din comoditate!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Descapacire - O metoda..

Mesajde jenica67 » 02 Dec 2013, 00:02

E un pistol cu aer cald. Am prezentat si eu un filmulet pe forumul vechi.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Descapacire - O metoda..

Mesajde IULIANV » 02 Dec 2013, 22:45

Este o metoda care trebuie luata in calcul. Ar trebui sa facem niste cercetari pe segmentul acesta. Sa cantarim avantajele si dezavantajele acestei metode . Sa vedem timpul de expunere temperatura care o dezvolta un pistol cu aer cald; daca aceasta temperatura poate fi reglabila; sa vedem si studiile doamnei Eva Crane cu temperaturile la care poat fi expusa mierea pe un interval de timp..si gradul de deterioare a acesteia ..Este o metoda care trebuie studiata in detaliu.. .o sa mai revin cu niste comentarii..
Felicitari pentru postare..
Iulian.
Avatar utilizator
IULIANV
 
Mesaje: 15
Membru din: 22 Ian 2012, 13:48
Localitate: BRAILA

Re: Descapacire - O metoda..

Mesajde Closcutz » 02 Dec 2013, 23:05

Felicitari celui care apostat filmuletul, dar consider ca pistolul cu aer cald nu-si gaseste locul la capitolul descapacire. Eu n-as renunta asa usor la descapaceala mai ales ca de trei ani de zile am cumparat faguri doar cu banul jos. In al doilea rand, riscul de a deteriora mierea si nu in ultimul rand nu mi se pare foarte rapid( am pe cineva care, cred ca descapacste mult mai rapid, iar urmatorul nivel este masina de descapacit).
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Descapacire - O metoda..

Mesajde jenica67 » 03 Dec 2013, 12:21

Un pistol cu aer cald, are temperatura la iesire intre 550 si 650 gr C. Topirea capacelii, se produce instantaneu.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Descapacire - O metoda..

Mesajde TDI » 03 Dec 2013, 12:25

Mierea aia nu mai are nici o valoare terapeutica. Nu e o solutie buna. Responsabilitatea fata de consumatorul produselor noastre trebuie sa provina in primul rand din cunoasterea proprietatilor fizico-chimice ale produselor noastre.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Descapacire - O metoda..

Mesajde bio » 03 Dec 2013, 13:03

nelutzu-api-cool scrie:Ce ziceti de metoda asta de descapacire?..mie mi se pare interesanta,
.....


De cind a luat rama in mina pina era gata de centrifuga au trecut aproape 3 TREI minute .

Daca il aveam eu la descapacit nu-l apuca prinzul...il trimiteam, dupa cimp pina acasa pe jos>
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Descapacire - O metoda..

Mesajde un OM » 03 Dec 2013, 18:11

Mai mult ca sigur este un incepator, ce crede ca a descoperit...America. Nu a vrut sa se murdareasca pe maini si a cautat o metoda ...cool. Nu cred ca stie ca mierea este VIE ( a nu se citi vita de VIE).
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Descapacire - O metoda..

Mesajde BogdanU » 03 Dec 2013, 21:59

Eu ma intreb oare unde se duce ceara de la capacele ?
Vad ca raman celulele descoperite, inseamna ca mierea se incalzeste ceva mai mult de nu revine ceara la starea initiala, sau poate acea ceara curge dar nu se vede ...

Si daca ai o centrifuga cu 52 de rame ce faci cu primele rame pe care s-a intarit ceara la loc ?

Imi pun si eu intrebarile acestea din nestiinta, poate metoda e viabila, poate o sa am ocazia sa vad sau sa fac asta vreodata ... ! :)
Cand e prea mult lapte in stup nu e miere deloc!!!
http://bogdanungureanu.sunphoto.ro
Avatar utilizator
BogdanU
 
Mesaje: 398
Membru din: 15 Sep 2012, 18:16
Localitate: Vulcana Pandele - Dambovita

Re: Descapacire - O metoda..

Mesajde LUCIAN AVRAM » 03 Dec 2013, 22:04

nelutzu-api-cool scrie:Ce ziceti de metoda asta de descapacire?..mie mi se pare interesanta, dar imi pun intrebarea daca nu strica mai mult..in primul rand incalzirea mierii, si in al doilea rand, ar putea sa topeasca si sa deformeze fagurele.. :? dar, totusi..interesanta 8-)



nu e in regula absolut deloc , daca ai 400 fam x 2 caturi = 800 caturi , asta inseamna 8000 rame de descapacit :o
8000 rame x 3 min/rama = ????????????// :lol:
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Descapacire - O metoda..

Mesajde BogdanU » 03 Dec 2013, 22:09

Legat de deformarea fagurelui, e posibil ca temperatura aerului de la feon sa nu depaseasca 40-45 de grade si poate are o metoda anume de a tine rama si de insarmare mai ales !
Dureaza cam mult pana o termina si nu cred ca ajunge la 650 de grade, la temperatura asta o hartie ar lua foc in cateva secunde . :)
Cand e prea mult lapte in stup nu e miere deloc!!!
http://bogdanungureanu.sunphoto.ro
Avatar utilizator
BogdanU
 
Mesaje: 398
Membru din: 15 Sep 2012, 18:16
Localitate: Vulcana Pandele - Dambovita

Re: Descapacire - O metoda..

Mesajde gabimihai » 03 Dec 2013, 22:10

Va salut. Va spun eu unde se duce ceara dupa capacele. Am incercat metoda acum 1 an cu pistol cu aer cald, adevarat ca se lucreaza repede, dar sunt 2 incoveniente: capaceala se topeste si se strange la marginea celulei intr-o picatura mai mare care incurca albinele sa mai refaca celula; 2- se produce o deformare a celulelor, adica gropi in fagure albinele nu refac bine celulele si ies faguri deformati. Pe cand la descapacirea prin furculita sau cutit, albinele refac celulele si le aduc la acelasi nivel deoarece reusesc sa roada ceara fiind foarte fina si amestecata cu miere. Toto metota traditionala e buna.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Următorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori