Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Rame de plastic in actiune

Mesajde jonny_it » 25 Oct 2011, 18:48

Cautant pe forumuri si prin carti am mai gasit cateva lucruri interesante.
In momentul cand albinele exceuta "dansul albinelor" ele creaza si vibratii care se transmit in fagure(nu prea se stiu foarte multe lucruri despre asta) si unii apicultori spun ca o familie intr-un stup echipat doar cu rame din plastic nu ar putea sa culeaga nectar/polen.
Totusi se poate, dar conteaza si cat de eficiente sunt :)
Nu sunt adeptul plasticului dar pentru o automatizare in ce priveste extractia ramele de plastic ar fi perfecte. Primit sa testez folosind cateva familii si 50 - 100 de rame (am gasit pe cineva sa imi aduca din Franta .. astept).

jonny_it

Rame de plastic in actiune

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: Rame de plastic in actiune

Mesajde al_bor » 20 Dec 2011, 12:40

jonny_it scrie:Cautant pe forumuri si prin carti am mai gasit cateva lucruri interesante.
In momentul cand albinele exceuta "dansul albinelor" ele creaza si vibratii care se transmit in fagure(nu prea se stiu foarte multe lucruri despre asta) si unii apicultori spun ca o familie intr-un stup echipat doar cu rame din plastic nu ar putea sa culeaga nectar/polen.
Totusi se poate, dar conteaza si cat de eficiente sunt :)
Nu sunt adeptul plasticului dar pentru o automatizare in ce priveste extractia ramele de plastic ar fi perfecte. Primit sa testez folosind cateva familii si 50 - 100 de rame (am gasit pe cineva sa imi aduca din Franta .. astept).

daca la roi facuti cu doua luni inainte de cules reusea sa umple 4 caturi cu miere,eu zic ca "vibrau "destul debine si erau vr-o 5000 :P
''cine vrea sa-si vada banii zburand,sa-si cumpere albini sau porumbei''
al_bor

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII