Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Asamblare corpuri stup

Mesajde jonny_it » 26 Oct 2011, 14:52

Ingenioasa "cutia" respectiva! :)

Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Asamblare corpuri stup

Mesajde ANITEI » 26 Oct 2011, 15:01

Cutia poate fi buna , nu am inceput inca asamblarea in serie , dar in rest nu.mi place nimic. Scandurile nu sunt trase in abricht , nu au falturi de nici un fel , poate urdinisurile superioare ar fi folositoare (daca asta sunt gaurile din corpuri). As prefera masuta rotativa a lui Orban Stefan pt asamblare , cred ca iti da un control marit asupra ceea ce faci. Servus!
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: Asamblare corpuri stup

Mesajde Adi Hodis » 26 Oct 2011, 17:50

jonny_it scrie:Ingenioasa "cutia" respectiva! :)


Jonny, sa nu te superi pentru ceea ce am sa spun.
Daca asa ceva te incanta intr-atit incat sa o numesti ... ingenioasa ... mie nu mi-ar trebui nici daca imi plateste el.
Pacat de material.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Asamblare corpuri stup

Mesajde jonny_it » 26 Oct 2011, 18:32

Adi Hodis scrie:
jonny_it scrie:Ingenioasa "cutia" respectiva! :)


Jonny, sa nu te superi pentru ceea ce am sa spun.
Daca asa ceva te incanta intr-atit incat sa o numesti ... ingenioasa ... mie nu mi-ar trebui nici daca imi plateste el.
Pacat de material.


Vorbeam despre cutia care o foloseste pentru a asambla corpurile de stup. Este destul de utila in special cand vrei sa le faci la 90 de grade.
Nu am de ce sa ma supar, ma stii pe mine suparacios? :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Asamblare corpuri stup

Mesajde Bee Happy » 26 Oct 2011, 22:04

Cutia, ca cutia. Patru scanduri.
Dar mie mi-a placut freza manuala, cu care frezeaza scobitura pentru manere. Cu tijele acelea, care urca si coboara.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Asamblare corpuri stup

Mesajde jonny_it » 26 Oct 2011, 22:23

Bee Happy scrie:Cutia, ca cutia. Patru scanduri.
Dar mie mi-a placut freza manuala, cu care frezeaza scobitura pentru manere. Cu tijele acelea, care urca si coboara.


Pai cam asa is toate frezele manuale .. zic eu :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Asamblare corpuri stup

Mesajde MyBees » 26 Oct 2011, 23:39

Si eu zic ca e faina cutia(suportul ala pentru asamblare). Aratati-ne si noua ca aveti voi mai bun... :)
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Asamblare corpuri stup

Mesajde liviu1965 » 27 Oct 2011, 09:16

Si mie mi se pare ingenioasa cutia.
Eu am facut zilele trecute 5 lazi si m-am descurcat cu ce am..... Daca faci mai multe.... te ajuta enorm o astfel de inventie.

O zi buna,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Asamblare corpuri stup

Mesajde jenica67 » 27 Oct 2011, 19:37

Eu cutia de mentinere a peretilor pentru ansamblare, asi face-o sa intre in interiorul corpului stupului, nu la exterior. Ca pe noi, ne intereseaza todeauna sa avem aceleasi dimensiuni la interior. Daca ai cumva diferenta la grosimea de scandara si ai in exterior cutia, automat obtii dimensiuni diferite la interior si te trezesti, ca nu iti intra rama.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Asamblare corpuri stup

Mesajde jonny_it » 27 Oct 2011, 20:22

jenica67 scrie:Eu cutia de mentinere a peretilor pentru ansamblare, asi face-o sa intre in interiorul corpului stupului, nu la exterior. Ca pe noi, ne intereseaza todeauna sa avem aceleasi dimensiuni la interior. Daca ai cumva diferenta la grosimea de scandara si ai in exterior cutia, automat obtii dimensiuni diferite la interior si te trezesti, ca nu iti intra rama.


Da, corect, problema e ca atunci nu prea mai are rol de a tine scandurile la loc.
Si oricum nu este chiar atat de complicat sa obtii 4 scanduri de aceeasi grosime.... teoretic. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Asamblare corpuri stup

Mesajde alexandrucucu » 27 Oct 2011, 20:50

Salut. Nu te sfatuiesc sa faci ca el. Omul este strain rau de timplarie si mai ales de albine. Pacat de scule. Tot ce face este gresit, mai urmareste o data clipul si pe urma gindeste. La 4-5 corpuri se mai asaza unul peste altul ? la 2-3 loturi de scindura mai are aceiasi grosime ? Eu cred ca nu.
alexandrucucu
 
Mesaje: 112
Membru din: 25 Feb 2011, 00:41

Re: Asamblare corpuri stup

Mesajde Adi Hodis » 28 Oct 2011, 04:21

Dragi colegi, are mare dreptate Alexandrucucu care precis are ochiul tamplarului.
O fi cutia ingenioasa dupa parerea voastra dar calitatea stupilor care iese, este foarte rea.
1. Materialul nu este tras la grosime, este plin de ashchii ... propolisul recoltat va contine aschii.
2. Piesele NU au aceleasi cote, latzime iar dupa montare, peretii a 2 - 3 caturi NU calca de jur-imprejur, astfel ca ramine spatii goale prin care va iesi gazele tratamentelor, mirosul mierii generand furtishag ... chiar albine ieshite din stupi la manevrare in pastoral.
3. Modul de montare a pieselor este f. rudimentar.Nu foloseste faltzuri de imbinare piese, NICI aracet, NICI shaibe la holshuruburi.
Priviti atent ciclul montarii, coltzurile corpurilor nu sint la nivel, corpul/catul se mishca stanga-dreapta cand frezeaza ... PAI E ADMISIBIL ASA CEVA, DE NOU ?.Daca acum se mishca asa, cum se va mishca dupa 5 ani de pastoral ?.
Lipsa shaibelor permite capului de holshurub sa-si creeze loc din ce in ce mai mare in lemnul de brad atunci cand se misca st-ga dr-ta. Mai bine folosea cuie si sa le bata inclinat pe axa scandurii, tine mult mai bine.

MyBees, o fi cutia laudabila dar cum lucreaza cu ea NU.
Piesele nu sta cum si unde trebuie astfel ca unele rame/speteze vor intra/iesi cu greu din cat.
Ce sa mai zicem de confectionare perete din 2, 3 s-au 4 piese adaugate ?.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Asamblare corpuri stup

Mesajde jonny_it » 28 Oct 2011, 10:13

alexandrucucu scrie:Salut. Nu te sfatuiesc sa faci ca el. Omul este strain rau de timplarie si mai ales de albine. Pacat de scule. Tot ce face este gresit, mai urmareste o data clipul si pe urma gindeste. La 4-5 corpuri se mai asaza unul peste altul ? la 2-3 loturi de scindura mai are aceiasi grosime ? Eu cred ca nu.


De ce nu ar avea aceeasi grosime la 2-3 loturi diferite de scandura? Daca vrei ma duc acum in gater si tai 2 scanduri si ma duc si maine sa tai 2 scanduri la aceeasi dimensiune, garantez eroare de sub 1 mm. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Asamblare corpuri stup

Mesajde liviu1965 » 28 Oct 2011, 11:56

Cu ce scula ai.... te cred.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Asamblare corpuri stup

Mesajde MyBees » 28 Oct 2011, 12:12

Adi Hodis scrie:MyBees, o fi cutia laudabila dar cum lucreaza cu ea NU.


Adi, eu m-am referit la cutie. La fel si colegul Jonny_it, pe care il citez: "Ingenioasa "cutia" respectiva! :) "
Restul, e alta poveste...
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Asamblare corpuri stup

Mesajde alexandrucucu » 28 Oct 2011, 15:56

Salut. Eu lucrez cu matrita de ani de zile dar pusa pe interior. Poti lucra cu orice scindura vrei ca interiorul ramine acelasi. Multi cer cote dar daca ai o rama in jurul ei poti construi orice fel de vrei daca pastrezi citeva cote, poti face orizontali,verticali,mer sau castele cu 50 de rame.
alexandrucucu
 
Mesaje: 112
Membru din: 25 Feb 2011, 00:41

Următorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori