Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cum să vinzi 2 t la borcan?

Mesajde cristi_vidican » 15 Iul 2022, 22:02

Cum să vinzi 2 t la borcan într-un an?
Când am început apicultura abia dacă reușeam să vând 100 kg. Era să mă las de stupi. Dar, între tip lucrurile s-au schimbat în bine. Câteva reguli.
1.Fii consecvent în a vinde miere la borcan. Chiar dacă apar oferte foarte tentante pentru vânzarea la en-gros, nu-ți lăsa clienții fără miere. Au fost ani în care am primit pe toată cantitatea de salcâm, cu banii jos, același preț pe care-l aveam la borcan. Nu am dat-o, mai ales pentru că era și criză de miere și am preferat să am marfă pentru clienții mei. Anul trecut, salcâmul s-a vândut și cu 30 de lei la en-gros. Tentant! Dar anul acesta este altă poveste. La borcan o vinzi cel puțin la fel ca anul trecut.
2.Oferă-le clienților o miere de calitate. Mai ales clienții care cumpără cantități mai mari și care consumă regulat produse apicole, caută să fugă de falsificatori. Dacă te-au mirosit că ești fals, nu mai cumpără de la tine. Ori de câte ori am ocazia, le explic cum stă treaba cu produsele apicole, încerc să-i educ.
3.Folosește mai mulți agenți de vânzări. Cu cât mai multe persoane îți vând marfa, cu atât mai bine. Pe mine mă ajută mama, mătușa, nevasta, prieteni, care atunci când cumpără întreabă tot clanul dacă nu doresc și ei. Cine ajută la revânzare, este răsplătit. Am de-o parte mici cadouri, gen fagure cu miere, căpăceală, o miere mai deosebită, o tinctură de propolis, o punguță cu polen, un borcan în plus, să simtă că primește ceva dacă dă o mână de ajutor.
4.Promovarea pe internet. Facebook, instagram, youtube, sunt platforme care te aduc în fața multor oameni, care sunt bucuroși că cumpere de la tine un produs de calitate.
5.Nu fi lacom la preț. Oamenii se uită și la preț. Dacă vrei să vinzi o cantitate mare, va trebui să ai un preț competitiv. Nu strica piața, dar fă-i pe clienți să simtă că au făcut o afacere bună cumpărând de la tine.
6.Ține legătura cu alți stupari. În fiecare an vând o parte din miere altor stupari. Sunt stupari care, fie nu au un anumit sortiment, fie rămân în pană de miere și au nevoie pentru clienții lor. Ei primesc un preț mai mic decât cel la borcan, dar mai mare decât cel de la engros.
7.Diversifică oferta. Mierea și produsele apicole pot fi vândute în diferite combinații, lucru care va stârni interesul cumpărătorului, care e curios de un gust nou, de un produs interesant.
8.Aspectul comercial. Știind că imaginea vinde prima dată, caută să ai un ambalaj și o prezentare pe măsura calității produselor vândute. Am pus odată mierea în ursuleți, iar unii clienți au sărit imediat pe ei.
9.Fii prezent în viața clienților anunțându-i când ai miere de vânzare.

Continuați voi!
Fişiere ataşate
WhatsApp Image 2022-06-22 at 20.36.09.jpeg
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cum să vinzi 2 t la borcan?

Mesajde Balian » 15 Iul 2022, 23:28

Consider de memorat și aplicat toate punctele. Toți stuparii trebuie să avem o politică
proprie de vânzare. Punctul 6 era la care m-am oprit în citit să mă gândesc ce cantitate
de miere era pus în mișcare prin simplul fapt că am reușit să colaborăm între colegi.
Și am ajuns la punctul 9 la care greu găsesc modalitate de aplicare.
Revenim la punctul 1...
Se conturează o criză la vânzare în borcan. Criză rezultat a mai multor cauze. Pe o parte
trebuie să recunoaștem ca mierea nu este un produs de bază în preferințele de cumpărare
și în prisma situației actuale când suntem cu toții loviți de scumpirea a tot ce este vital
important pentru traiul de zi cu zi, orientarea spre produsele apicole scade. Pe cealaltă
parte în acest an s-a produs o cantitate însemnată de miere și la cei care erau profilați
la vânzarea în en gros (care momantan practic nu există la nici un preț) și la cei care
valorificau producția la borcan. Paradoxul este ca diferența de preț a anilor trecuți dintre
en gros și la borcan înclina vânzarea spre borcan, acum diferența și mai mare va invada
piața de miere cu marfă care va împinge prețul în jos. Mie mi greu să cred să reușim să-l
păstrăm prețul la un nivel de anul trecut deși situația actuală de tendința de scumpire
generală ar sugera o mărire. Dacă nu se deblochează piața de en gros ne vom confrunta
cu scădere de volum de vânzare și de preț cea ce va impinge sectorul spre o rentabilitate
și mai scăzută.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cum să vinzi 2 t la borcan?

Mesajde yuonyuon » 16 Iul 2022, 17:32

punctu 9 mi a dat maxim....cum sa nu am miere de vanzare???
mereu am ....nu pleaca clientul cu mana goala

trebuia specificat sa nu ramai fara miere de vanzare ca pierzi clientii....

cred ca s a omis un punct foarte important....lumea e satula de hoti si tepari si cauta oameni de incredere vrea ca produsul ce il cumpara sa fie de calitate .....iar mierea in sine nu poate arata acest lucru ...dar vanzatorul da....
nu trebuie sa i explic omului ca mierea mea e buna ...ci mai degraba cum a mers anul si te conectezi cu clientiu...pentru asta trebuie sa sti sa citesti oamneii si mierea se vinde singura....
nu te pui sa explici cati aminoacizi si cata umiditate trebuie a aiba mierea etc ca nu faci nimic...simplu pe intelesul tuturor...

alt aspect mereu sa zici ca nu mai ai multa si ca sa vezi cum o mai imparti....clientu ia mai mult sa fie...apoi daca mai intreaba zici ca mai are matusa si mai aduci un bidon...

trebuie sa ti legaturile cu oameni sociabili de rang ..pentru ca ei vor anunta mai departe ...te trezesti ca dai 2-300 kg intro zi doar ca a sunat nustiu cine inca 5 frati si 2 cumnati....etc...

clientii formati vin singuri nu mai ai grija lor...

sortimente diferite....sa le ai pe toate ....salcam tei poliflora...mai un cires si o mana ... sau rapita(nuprea mai am demult)....

vanzarea inseamna comunicare si pastrarea clientilor
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum să vinzi 2 t la borcan?

Mesajde Shrek » 16 Iul 2022, 19:52

Hmm, 2 tone le borcan?! Un astfel de portofoliu de clienti nu il poti obtine de pe un an pe altul. Asa ceva se formeaza in cel putin 10-15 ani. După 15 ani, multe lucruri se schimba. De exemplu, esti mai bătrân cu cinsprezece ani si se schimba complet modul de a privi viata si mai ales , prioritățile.
Dar sa vorbim despre mici " gaselnite". Eu, de exemplu, ofer clienților, posibilitatea de a returna mierea, într-un interval decent de timp, cu restituirea banilor. Nu s-a întâmplat niciodată, dar portofoliul meu de clienti " ingite" 10%din cantitatea in discutie.
Atunci când am un client nou, si timpul imi permite, ii ofer o degustare a sortimentelor tei, salcam si poliflora. O bucată de pâine de casă, cât mai proaspătă, caldă daca se poate, face minuni.
După cum spunea si Balian, s-a făcut miere anul acesta de curge pe șanțuri. Piata nu poate sa absoarbă toata cantitatea. Nici daca ar lua procesatori cantități comparabile cu anii trecuți tot va rămâne miere la producatori. Exista riscul ca in disperare de cauză, apicultorii, în special ce trăiesc numai din asta, sa coboare prețurile. Chiar si asa, piata" la borcan" nu va înghiți mai multa miere. Concluzia? Multi vor iesi pe minus! Cum se spune, lucrurile bune , sunt imorale, ilegale ori tin puțin!
In rest, sa fim sănătoși! Se poate si mai rau!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Cum să vinzi 2 t la borcan?

Mesajde cristi_vidican » 16 Iul 2022, 20:23

Shrek scrie:Hmm, 2 tone le borcan?! Un astfel de portofoliu de clienti nu il poti obtine de pe un an pe altul. Asa ceva se formeaza in cel putin 10-15 ani.

Asta e și ideea, să lucrezi an de an ca să aduci clienți noi, pe care să-i fidelizezi. An de an dacă aduci 20-30 de clienți noi, ajungi departe.

Am un cunoscut care nu produce miere multă, dar care și-o promovează bine pe facebook. Are vreo 30 și ceva de sortimente de miere în amestec cu orice este posibil.
Vinde extrem de bine. Și e relativ nou pe piață. Comerțul prin online va trebui exploatat.
Eu, uneori pun câte o poză care să atragă clienții. Imediat sună 2-3 sau mai mulți care vor miere.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cum să vinzi 2 t la borcan?

Mesajde cristi_vidican » 16 Iul 2022, 20:26

yuonyuon scrie:punctu 9 mi a dat maxim....cum sa nu am miere de vanzare???
mereu am ....nu pleaca clientul cu mana goala

trebuia specificat sa nu ramai fara miere de vanzare ca pierzi clientii....

Legat de mierea de salcâm, au fost și ani slabi când nu mi-a ajuns nici până în septembrie.
Am mai luat de la unu-altul să revând, dar o fac cu inima strânsă. Nu-mi place asta.

Am clienți care vor să cumpere miere „proaspătă” adică imediat după ce am extras. Oarecum la asta m-am referit cu anunțarea clienților că ai miere. Nu că miere de 1 an ar fi cu probleme.
Am clienți care cumpără miere vara, în perioada asta, făcându-și stocul pe tot anul. Pe ei îi anunț când am ce le trebuie lor - proaspăt ;)
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Cum să vinzi 2 t la borcan?

Mesajde yuonyuon » 16 Iul 2022, 22:12

cristi_vidican scrie:
yuonyuon scrie:punctu 9 mi a dat maxim....cum sa nu am miere de vanzare???
mereu am ....nu pleaca clientul cu mana goala

trebuia specificat sa nu ramai fara miere de vanzare ca pierzi clientii....

Legat de mierea de salcâm, au fost și ani slabi când nu mi-a ajuns nici până în septembrie.
Am mai luat de la unu-altul să revând, dar o fac cu inima strânsă. Nu-mi place asta.

Am clienți care vor să cumpere miere „proaspătă” adică imediat după ce am extras. Oarecum la asta m-am referit cu anunțarea clienților că ai miere. Nu că miere de 1 an ar fi cu probleme.
Am clienți care cumpără miere vara, în perioada asta, făcându-și stocul pe tot anul. Pe ei îi anunț când am ce le trebuie lor - proaspăt ;)
salcamul nu ajunge niciodata....!!
normal ciresul care ar fi mai valoros si mai scump ....este foarte aromat dar nu e bun ca si consum de zi cu zi(e prea aromat)
si se cauta salcamul mai ceva elixiru vietii........dar se termina repede....
teiul pe locul doi...si poliflora ramane la coada ...dar nu prea apuca pastele... acum depinde si de cantitate
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cum să vinzi 2 t la borcan?

Mesajde Balian » 17 Iul 2022, 00:04

yuonyuon scrie:...salcamul nu ajunge niciodata....!!
normal ciresul care ar fi mai valoros si mai scump ....este foarte aromat dar nu e bun ca si consum de zi cu zi(e prea aromat)
si se cauta salcamul mai ceva elixiru vietii........dar se termina repede....
teiul pe locul doi...si poliflora ramane la coada ...dar nu prea apuca pastele... acum depinde si de cantitate


Am mai scris...o cantitate cam fixă reușesc să vând în fiecare an la borcan. Aceea cantitate împart la 30kg care cred
că reușesc să scot de la familii în medie pe an. Acel număr îmi consider de orientare pentru numărul de familii pe
care îmi este rentabil să-mi țin. La mine 50 iese. În ultimii ani a intervenit o schimbare. Nu mai e valabil acel 30kg/familie
că scot dublu și tot mai mult. Am două variente de rezolvare: sau să dublez cantitatea de vânzare în contextul în care
scade consumul de miere în general datorită schimbării priorităților oamenilor, sau dacă nu merge să scad numărul de
familii pe care le țin.
Altfel ajung ca unii dintre colegi care au tone de miere depozitată așteptând minunea să cumpere procesatorii la un preț
mai bun. Eu varianta asta mai ales cu prețurile din ultimul timp nu accept.

La salcâm a intervenit o problemă: la mine înflorește în exact aceași perioadă cu salcâmul o plantă (nu am putut identifica
încă), care dă un miros neplăcut mierii și vânzarea a scăzut. De asta merg la salcâmul II unde nu e planta respectivă.

Pentru aroma prea puternică am o soluție:ex. amestec 50-50% teiul cu rapița care întinde aroma să fie mai puțin pronunțată
și mult mai plăcută. Scade și aroma de amar care are teiul. Altfel cu mixurile văd un fel de remediere pe masa de gusturi.
Exact ca la vinuri unde se fac amestecuri (cuvée) și rezultă ceva care este mai gustos decât părțile componente. Asta nu e
derutare. Explic anume clientului și îi dau posibilitate să ia din componente...încă un borcan de rapiță și unul de tei
curat să vadă diferența, și am vândut trei borcane în loc de unu. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cum să vinzi 2 t la borcan?

Mesajde cristi_vidican » 17 Iul 2022, 08:41

Balian scrie: sau să dublez cantitatea de vânzare în contextul în care
scade consumul de miere în general datorită schimbării priorităților oamenilor, sau dacă nu merge să scad numărul de
familii pe care le țin.

În ultimii ani, consumul de miere în România a crescut foarte mult. Văd cu ochii mei cum oamenii cumpără tot mai multă miere și tot mai mulți.
Când eram copil, mama cumpăra cel mult 2 borcane de miere tot anul, pe care o folosea la prăjitură.
Așa că, poți să crești puțin-puțin vânzarea în fiecare an.

Legat de numărul stupilor, poți să faci și tu ca prietenul meu care avea 80 de stupi în primăvară. Speriat de numărul lor, a zis că vinde 10-15 ca să-i fie mai ușor :lol:
A venit un client care l-a prostit să vândă 40. După ce i-a vândut și s-a văzut cu curtea înjumătățită, m-a sunat oarecum supărat că a fost prostit să-și vând el stupii lui cei frumoși.
Pentru că are o vârstă și o sănătate mai șubredă, i-am spus să stea liniștit că dacă ar fi avut 70 de stupi, aceștia l-ar fi rupt.
În vremea salcâmului, m-a sunat și mi-a zis că am avut dreptate: ce mă făceam acum cu 70 de stupi?

Așa că poți reduce și tu efectivul. Vei avea timp mai mult să mergi la Lotus. Și nu vei mai sta ca pe spini când vei fi acolo :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor


Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori