Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA PRODUSELE ALBINELOR

Discutii despre produsele albinelor , norme , legislatie , metode de producere si conservare . Diversificarea productiei si produselor in stupina...trebuie sa preocupe apicultorii romani .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PASTURA

Mesajde kamy » 29 Mar 2012, 23:30

scuze se-asteapta tati guvernantii sa sarim in sus de bucurie ca maimutele de ziua nationala a romanilor,dar nu fac altceva decat sa sa ne aminteasca inca odata ca santem romani!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: PASTURA

Mesajde kamy » 30 Sep 2012, 09:00

mosiule am gasit pixu de recoltat pastura!
Fişiere ataşate
P1030315 (Copy).JPG
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: PASTURA

Mesajde FLORINELU » 01 Oct 2012, 20:46

am si eu o scula din aia de recoltat pastura,numai ca trebuie sa-mi cumpar si un chinez ca aia au rabdare. :lol: :lol:
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: PASTURA

Mesajde kamy » 03 Oct 2012, 19:45

se zice ca ,, mierea-i dulce da nu pentru stupari,, fa aplicatia la pastura!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: PASTURA

Mesajde delorin I » 12 Oct 2014, 15:43

Cred ca aceasta discutie nu prea se gaseste pe aici! Sa inteleg ca e un lucru pe care nu il face toata lumea? sau ca e pra banal? Sunt pe cale sa-mi cumpar 2 extractoare de pastura, pentru ca le-am vazut la un pret bun si pentru ca am descoperit ca rame scose la micsorarea cuibului contin pastura! Plus ca am avut pe timp de vara rame blocate cu polen... deci A SOSIT VREMEA! Este extractia de pastura din cuib blocat cu polen o solutie pentru deblocare? Va astept in arena leilor! :lol:
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: PASTURA

Mesajde Florin Dobre » 12 Oct 2014, 15:54

Sunt si eu curios de metoda de a scoate pastura din ramele scoase(goale) din cuib. Varianta la indemana mi se pare a fi ca pur si simplu sa scoti pastura cu tot cu celula. :?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: PASTURA

Mesajde delorin I » 12 Oct 2014, 15:56

Deloc...arata ca o mica foreza...Revin ! CURAND! Acum plec pe Arges in sus! :)) Da sa nu va bateti in a oferi detalii!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: PASTURA

Mesajde State » 12 Oct 2014, 18:21

delorin I scrie: Sunt pe cale sa-mi cumpar 2 extractoare de pastura, pentru ca le-am vazut la un pret bun.


Unde ? :lol:

Pentru gura ta cred ca se merita sa extragi, altfel...
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: PASTURA

Mesajde TDI » 12 Oct 2014, 19:24

La cat e pretul pe piata, cred ca se justifica si comercial, numai sa ai de unde.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: PASTURA

Mesajde joohny » 12 Oct 2014, 19:33

Va salut.Daca pastura ar fie pt. comert atunci as fi si eu interesat daca nu atunci o las in rame pt.primavara.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: PASTURA

Mesajde TDI » 12 Oct 2014, 19:35

Mai întâi caută clientii, stabileste pretul si de-abia dupa apuca-te de strâns.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: PASTURA

Mesajde delorin I » 12 Oct 2014, 22:25

Daniel, inainte sa te apuci de scara industriala e vital sa stabilesti cum extragi, cat timp dureaza- trebuie vazut cat de munca de chinez batran este si apoi cum conservi proprietatile acelui polen tasat din clipa in care a reintrat in contact cu aerul! Asta astept de la acest tipic! Desi stiu ca uneori un singur om potrivit valoreaza cat 3 zile cu 2000 de persoane pe forum! :) Dar oricum ar fi cred ca un apicultor care se respecta, chiar daca nu face industrie si poate nu va face niciodata, trebuie sa stie astfelde lucruri macar pentru orgoliul propriu! Cu ce incepem? Cu Alain Cascais sau cum il cheama?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: PASTURA

Mesajde TDI » 12 Oct 2014, 22:28

Pastura trece de 200 ron/kg. Apare si pe la anunturi. Decât sa o lasi sa mucegaiasca,... plus ca e extraordinara pentru organismul uman.
Chinezul are peste 100 de ani si e foarte activ.
Polenul nu e tasat, e fermentat, in mai multe straturi cu diferite tipuri de microorganisme.
Orgoliul propriu costa timp. Ce faci cu orgoliul când nu mai ai timp? Te iei dupa tipic?
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: PASTURA

Mesajde delorin I » 12 Oct 2014, 22:32

Eu stiu ca e fermentat si tasat cu capul... Si asta vreau si eu sa aflu de la chinezii dintre noi ce fac! Cum conserva pastura dupa ce o extrag? Si alte mici mari chitibusuri! NU ma astept sa-mi raspunda unul care deja face industrie si care s-ar putea teme de concurenta!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: PASTURA

Mesajde TDI » 12 Oct 2014, 22:50

Recoltator de pastura.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: PASTURA

Mesajde delorin I » 12 Oct 2014, 22:57

Buuuun! Preturi? Cel mic de bucatarie? Oricum acolo erau doar faguri negri...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PRODUSELE ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori