Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde EugenVoinea » 24 Oct 2012, 17:06

Salut! am o rugaminte la cunoscatori. Am un visin care are pe trunchi foarte mult clei si este al 2-lea an fara rod,anul trecut cred ca din cauza brumei ca i s-au uscat foarte multe crengute tinere. Care sa fie cauza si ce se poate face?
Multumesc!
DSC_0006 (Small).JPG
trunchi de visin
..."Invata de la vultur cand umerii ti-s grei Si dute la furnica sa vezi povara ei''... din lirica norvegiana.
Avatar utilizator
EugenVoinea
 
Mesaje: 102
Membru din: 14 Oct 2011, 17:57
Localitate: CRAIOVA

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde catalinn » 18 Noi 2012, 18:16

EugenVoinea scrie:Salut! am o rugaminte la cunoscatori. Am un visin care are pe trunchi foarte mult clei si este al 2-lea an fara rod,anul trecut cred ca din cauza brumei ca i s-au uscat foarte multe crengute tinere. Care sa fie cauza si ce se poate face?
Multumesc!
DSC_0006 (Small).JPG


"Plăgile cu scurgeri de gomoză trebuie curăţite până la scoarţacu lemnul sănătos, dezinfectate cu sulfat de cupru 3—5% şi acoperite cu mastic.În urma acestui tratament, marginile scoarţei se cicatrizează şi acoperă parţial plaga"

"Gomoza (apariţia scurgerilor de clei) este determinată de ger, atac de insecte şi boli, lovituri de grindină, răni accidentale. Când scurgerile sunt sporadice şi de mică intensitate nu sunt necesare intervenţii tehnologice. Dacă scurgerile iau amploare acestea trebuie curăţite până la lemn sănătos, dezinfectate cu sulfat de cupru 3-5% şi acoperite cu mastic."

Luate de pe net, gomoza= scurgeri de clei. Ideea e ca trebuie sa o cureti si sa tratezi in functie de intensitate. In general insecte si cateodata lovituri - asta am observat eu.
catalinn
 
Mesaje: 20
Membru din: 02 Ian 2012, 15:19
Localitate: Ploiesti

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde valentin » 18 Feb 2013, 18:38

incepatori in ai altoitului .Este timpu sa recoltati altoii cu,care vreti sa altoiti ,in primavara aceasta .aveti grije cum ii pastrati si undei pastrati pentru ca depinde foarte mult la reusita altoirii
Avatar utilizator
valentin
 
Mesaje: 204
Membru din: 08 Mar 2011, 18:21
Localitate: Giurgita Dolj

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde prisecarul » 18 Feb 2013, 19:38

valentin scrie:incepatori in ai altoitului .Este timpu sa recoltati altoii cu,care vreti sa altoiti ,in primavara aceasta .aveti grije cum ii pastrati si undei pastrati pentru ca depinde foarte mult la reusita altoirii

daca tot ai deschis acest subiect, dezvolta-l.
sincer ma intereseaza si as vrea sa incerc in acest an sa altoiesc niste pruni si meri.
daca ai posta modul de recoltare al altoilor, ti-as fi foarte recunoscator!
multumiri anticipate.
prisecarul
 
Mesaje: 123
Membru din: 24 Feb 2011, 13:25
Localitate: BEZDEAD

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde ves.lucian.zabrani » 18 Feb 2013, 22:11

cauta la mine pe pagina !!! vei gasi cate ceva !!! :P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde valentin » 19 Feb 2013, 07:10

se recolteaza altoii ,este recomandat sa nu aiba muguri de rod.cel mai bine se pastreza in beci bagati intro lada cu nisip umed sau intr-un sac cu rumegus ud .se pot pastra pina in aprilie.am sa mai revin cu filmulete ciind voi altoii
Avatar utilizator
valentin
 
Mesaje: 204
Membru din: 08 Mar 2011, 18:21
Localitate: Giurgita Dolj

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde valentin » 19 Feb 2013, 11:42

pe lastaru altoi sa fie deciit un mugure daca sunt mai multi la un loc inseamna ca aia sunt de rod.se prinde si cu aia dar fac flori si lastaru nu creste viguros
Avatar utilizator
valentin
 
Mesaje: 204
Membru din: 08 Mar 2011, 18:21
Localitate: Giurgita Dolj

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde stefanmadalin » 02 Apr 2013, 22:11

Calarasi, cais si corcodusi infloriti , foarte vizitati de albine. La fel si in Bucuresti,aici am vazut si piersici infloriti.
Cu ocazia asta le-am administrat primul sirop pe acest an.
Pacat ca a inceput sa ploua ,aici,in Bucuresti.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde valentin » 04 Apr 2013, 06:45

si la mine a inflorit zarzarii si caisii iar corcodusii miine sunt si ei infloriti .ieri a plouat toata ziua azi bate vintu foarte tare miine o sa ploua si asa se duc pomii ,rapita nu avem asteptam fs :oops:
Avatar utilizator
valentin
 
Mesaje: 204
Membru din: 08 Mar 2011, 18:21
Localitate: Giurgita Dolj

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde Liviu Sarbu » 07 Apr 2013, 21:51

M-a rugat un prieten sa-i fac un calendar de tratamente pentru pomii din gradina si m-am gandit ca daca tot am muncit la el sa-l pun si aici, poate foloseste ciuva. Mentionez ca nu este un calendar profesionist. L-am gandit ca un calendar pentru un amator, care are in gradina toate speciile de pomi. Am propus pentru stropire substante cu un spectru larg, in asa fel incat din aceeasi pompa sa poata stropi toti pomii. Am tinut seama si de efectul lor asupra albinelor. Astfel am ales, atunci cand a fost posibil, substante care nu sunt toxice pentru albine, sau substante care desi sunt toxice au efect repelent ( care alunga albinele ).
Avatar utilizator
Liviu Sarbu
 
Mesaje: 76
Membru din: 05 Iul 2011, 10:47
Localitate: Oradea

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde Liviu Sarbu » 07 Apr 2013, 21:58

Imi cer scuze dar ma atentioneaza ca extensia xls nu este permisa. Stie cineva ce ar trebui sa fac ?
Avatar utilizator
Liviu Sarbu
 
Mesaje: 76
Membru din: 05 Iul 2011, 10:47
Localitate: Oradea

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde stefanmadalin » 07 Apr 2013, 22:29

Sa uiti de substantele alea care nu fac rau albinei, sau sa ni le zici si noua.
Le poti pune cu un print screen.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde cristi_vidican » 08 Apr 2013, 06:44

Liviu Sarbu scrie:Imi cer scuze dar ma atentioneaza ca extensia xls nu este permisa. Stie cineva ce ar trebui sa fac ?

Liviu,
cel mai facil e să-l tragi la imprimată, să-i faci o poză sau să-l scanezi ca jpg (format de poză) să o redimensionezi și să o pui pe forum. Deja e prea complicat.
Te ajut eu! Ai pe MP adresa mea de e-mail, îmi trimiti fisierul si de resul mă ocup eu.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7026
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde cristi_vidican » 10 Apr 2013, 19:57

Schema de tratament propusa de Liviu Sarbu
Fişiere ataşate
Clipboard01.jpg
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7026
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde Mircea_63 » 10 Apr 2013, 20:21

Multumim Liviule!

Din cate stiu eu, mospilan nu face rau albinelor, dar oare Decisul? Intreb in contextul in care stupii mei sunt chiar in livada.

Recomand la randul meu folosirea Kropmax, ca stimulator de crestere, fructificare etc. Produs olandez, natural, ecologic, cu rezultate foarte bune. Pare scump, dar se foloseste in cantitati foarte mici.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde csaa » 10 Apr 2013, 20:33

Mircea_63 scrie:Multumim Liviule!

Din cate stiu eu, mospilan nu face rau albinelor, dar oare Decisul? Intreb in contextul in care stupii mei sunt chiar in livada.

Recomand la randul meu folosirea Kropmax, ca stimulator de crestere, fructificare etc. Produs olandez, natural, ecologic, cu rezultate foarte bune. Pare scump, dar se foloseste in cantitati foarte mici.

Decis este un insecticid de contact. Mai departe "decideti" voi.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori