Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: pomii fructiferi in 2012

Mesajde Liviu Sarbu » 12 Apr 2012, 11:49

lucky5strike scrie:[quote="viorel_v2000"Acum pot sa confirm. Intraga zona (satul) nu mai are zarzare, caise, piersici . Pomi parca sunt uscati. S-au uscat si "mugurii" din care trebuiau sa iasa primele frunze. Prunii nu au fost afectati, daja sunt in plina floare..


Domn' profesor, nu pot sa cred ca s-au uscat din cauza frigului. Chiar daca a fost o iarna atipica, nu au fost ingheturi mari. Mai repede au fost afectati de bolile specifice fiecarei specii. Caisii si zarzarii ( caisii salbatici ) sunt atacati de monilioza si de viroze atat de rau ca pot sa se usuce. La pagina 2, colegul Csabio face o descriere corecta a problemelor caisilor. Piersicii sunt atat de rau afectati de basicarea frunzelor, incat in lipsa unui tratament, sigur se usuca. Sa nu uitam ca la tara, de multe ori, pomii sunt tratati doar cu indiferenta. Asta pana la perioada de recoltare a fructelor, cand devin brusc interesanti. Va salut !
Avatar utilizator
Liviu Sarbu
 
Mesaje: 76
Membru din: 05 Iul 2011, 10:47
Localitate: Oradea

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde liviu1965 » 12 Apr 2012, 12:19

Citat de mai sus scris de tizul meu:
" Piersicii sunt atat de rau afectati de basicarea frunzelor, incat in lipsa unui tratament, sigur se usuca."

Am incercat toate tratamentele posibile
Rezultatul = zero
I-am trecut pe lista de disponibilizari....

In alta ordine de idei. Stiu ca se stropesc copacii cand le cade cam 75% din floare.Se foloseste un insecticid .
Stiti de care?
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde Liviu Sarbu » 13 Apr 2012, 08:36

Piersicul este pomul fructifer care raspunde cel mai bine la tratamente. Daca nu-l tratezi moare, in schimb daca ii aplici tratamente corect produce sigur si regulat. Asta daca nu vine un inghet tarziu sa ne strice socotelile. Asta este valabil pentru zonele de vest si sud ale tarii, pentru ca in Romania, piersicul este la limita arealului sau. Dupa parerea mea principala problema este ca in zona Iasi este prea frig pentru piersic.
Este adevarat ca in cartile de pomicultura scrie ca pomii se stropesc dupa ce se scutura 75 % din petale, insa noi suntem si apicultori. Eu pe vecinii si cunostintele mele ii sfatuiesc sa stropeasca pomii dupa ce se scutura toate petalele. In prospectele unor fungicide scrie ca se pot, sau ca este indicat sa se aplice si in timpul infloririi. Nu sunt de acord cu o astfel de practica, pentru ca desi substantele respective nu sunt atat de toxice sa omoare albina, sigur nu le " pica bine la ficat ", ca sa-l citez pe domnul Guist. Te sfatuiesc sa folosesti cu un insecticid si un fungicid la aceasi stopire. Sunt o multime de insecticide si fungicide pe piata. Preferatele mele: fungicide - topsin ( este cel mai bun,eficient atat la rapan cat si la fainare, eficient la basicarea frunzelor la piersic,monilioza, etc, eu il folosesc tot la a doua stropire ) , captadin merpan, shavit, dithane.../ insecticide - calipso ( eu il promovez mult pentru ca este bun si nu este toxic pentru albine ), mospilan ( foarte putin toxic pentru albine ), decis, fastac, sinoratox ( f. toxic, rade tot ). Inca ceva, un coleg povestea ca stropeste seara. Este greu sa stropesti seara, pentru ca mai ales dupa ce se mai incalzeste vremea, albinele stau pana seara tarziu pe camp si le afectezi. Eu ma trezesc dimineata devreme, astfel incat cand crapa de ziua sa fiu deja cu pompa in mana. Daca pana la ora 9 - 10 termin de stropit, chiar daca am stropit cu sinoratox, nu afecteaza albinele. Va salut.
Avatar utilizator
Liviu Sarbu
 
Mesaje: 76
Membru din: 05 Iul 2011, 10:47
Localitate: Oradea

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde jimm » 13 Apr 2012, 19:20

Va salut d-ul Liviu
La toamna doresc si eu un mosmon! contracost binenteles!
Va spun de pe'acum sa-mi pastrati unul! :)
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde Bee Happy » 14 Apr 2012, 22:02

Ca si anul trecut, inceputul infloririi prunilor, aduce un aport vizibil de nectar in stupi.
Ca si anul trecut, florile de prun atrag albinele mai mult pentru nectar, pe ceilalti pomi (visin, cires, piersic) desi sunt infloriti in plin, sunt putine albine, care culeg in special polen.
Ca si anul trecut, adapatorul a fost parasit brusc, decum au inflorit prunii.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde paul » 28 Apr 2012, 22:11

Va rog ... un sfat !
Chiar acum a trecut pe la mine un prieten care are o livada de vreo 50 de ha. cu meri ! La noi in zona marul abia incepe ... A insistat , m-a rugat sa-mi duc stupii la el in livada ,mi-i duce el cu masina lui ,m-a asigurat ca a facut saptamana trecuta tratamentul si acum in floare nu mai face nici un tratament ,mi-a promis ca tot el mi-i duce la lanul cu rapita (vreo 18 km.).
Ce sa fac ? Din experienta dumneavoastra ,se merita ? M-ar ajuta cumva ,macar in dezvoltarea familiilor ? Momentan le am pe 7-8 rame din care 4-5 cu puiet . Am 7 familii .
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde Cristian IONITA » 29 Apr 2012, 01:40

ai alta alternativa care sa-ti asigure un cules mai bun?

rapita infloreste dupa ce se trece marul sau culesurile se suprapun? La 7 stupi poti spera la o recolta la rapita si de 100 Kg miere (daca stupii sunt cu adevarat buni), asta in bani s-ar traduce la ceva de genu 1000 lei .... merita "prietenia" voastra suma respectiva?

nu ma pricep cu ce se trateaza marul dar daca te hotarasti sa-i duci verifica remanenta produselor folosite.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde vicpo » 29 Apr 2012, 07:24

paul eu sint pe vatra la fructiferi(cires ,prun papadie)marul nu a inflorit inca de 4 zile cintarul sare de 3 kg daca esti asigurat in privinta stropirilor poti merge linistit ,se merita ,toate cele bune
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde topy » 29 Apr 2012, 08:05

cu vreo 7-8 ani in urma am stat in livada la radaseni.cu vreo 30 de stupi (de toate puterile) am scos 100 de kg de miere.problema a fost ca erau mai multi „sefi”fiecare cu tarlaua lui.degeaba nu stropeste unu ca trebuie sa vb.cu toti si....toti ziceau ca nu stropesc dar toata ziua circulau cisternele cu chimicale.(nu stiu care mai e situatia acum).pe sub pomi era plin de papadie pe care o ierbicidau chiar in timpul infloririi .culmea e ca in floarea de pe pomi nu era albina.toata era pe papadie care era stropita toata ziua.nu am mai mers.am pierdut ceva culegatoare.daca as mai fi in situatia de atunci as merge la un imas plin de papadie.sunt destule in zona.repet, nu mai stiu care e situatia cu ”sefii” acum.daca ar fi platita polenizarea ...poate....asa in trecere si la prima cisterna cu chimicale care as vedeao as pleca
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde paul » 29 Apr 2012, 14:53

Va multumesc tuturor pentru sfaturi !!!
M-am hotarat sa-i duc diseara sau cel tarziu maine seara la livada prietenului meu ...
@ Cristian Ionita ... am fost astazi sa vad rapita . Inflorire cam 5% ! Sunt vreo 4 sole care insumeaza cred vreo 150, maximum 200 ha . Din locul in care vreau sa-mi amplasez stupii ,in linie dreapta pana la ultima sola ,maximum 1km ! Fac intai marul ,ma interesez cu stropirea la rapita dupa care ii relochez ... la rapita ! Doamne Ajuta sa fie cum zici tu ,in ceea ce priveste "productia" !!!
@Vicpo ... sunt 100% sigur in ceea ce priveste stropirea ! Sunt prieten cu el de multi ani si nu-mi face "glume"... M-a asigurat ca a facut stropirea saptamana trecuta si va mai face una dupa ce se scutura floarea si bineinteles dupa ce ma muta pe mine la rapita ...
@ Topy ... la marginea Radaseniului am eu "vatra permanenta" ! Ai dreptate in ceea ce priveste sefii si sefutii livezilor ... Datorita acestui fapt pe care mi l-a explicat foarte bine domnul Ioan Puiu ,caruia ii multumesc si cu aceasta ocazie ,am hotarat sa-i duc in livada prietenului meu la vreo 22 km. de Falticeni ,pentru ca acolo singura livada intensiva este a lui si mai au si particularii mici suprafete ,dar ei nu-si permit sa faca asa multe stropiri ... Daca raman pe vatra risc din 3 pozitii .
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde Cristian IONITA » 29 Apr 2012, 14:56

nu uita sa vezi remanenta substantei folosite pentru stropirea pomilor

bafta
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde IonutMioveni » 13 Iul 2012, 14:55

Un subiect interesant....care zic eu trebuie citit.
Este explicata fiecare operatie in parte pe intelesul fiecaruia :D
http://www.horticultorul.ro/pomi-fructiferi/metoda-simplificata-de-altoire-a-pomilor/

Si inca ceva ce are legatura cu albinutele....sper sa nu mai fi fost dezbatuta aceast subiect folositor pentru cei incepatori : http://www.horticultorul.ro/pomi-fructiferi/insecticide-care-nu-afecteaza-albinele-bondarii-si-alte-insecte-polenizatoare/

Lecturare placuta dragi colegi !
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde Liviu Sarbu » 23 Sep 2012, 20:42

In acest an viermele merelor a facut ravagii in livezile de mar. Pe un alt topic cineva confunda viermele merelor cu viespea cireselor, asa ca m-am gandit sa dau un citat din cartea Horticultura, vol II, de I. Militiu, EDP - Bucuresti, 1969: "Adultul este un fluture cu doua generatii pe an. Hiberneaza ca larva matura intr-un cocon. Primavara se transforma in crisalida, iar primii fluturi apar in aprilie - mai. Au zbor crepuscular si nocturn. Din ouale depuse de acestia ies larve care patrund in fructe si consuma semintele. In iunie coboara pe fire de matase in ritidom sub frunze si formeaza coconi. Adultii din generatia a doua apar in iulie - august si depun ouale direct pe fructe. Larvele patrund in fructe si provoaca pagube mari. In toamna coboara din fruct pe fire de matase pentru iernare." Am observat ca prefera sa depuna oua acolo unde doua fructe se ating. Larvele patrund in amandoua fructele pe care le compromit. De aceea atunci cand fac rarirea fructelor, cand merele sunt cat aluna, nu las niciodata doua mere in acelasi loc, sau care la maturitate ar putea sa se atinga. Mai dau un citat referitor la acest subiect din acelasi autor: "In livada pe rod trebuie luate toate masurile pentru inlaturarea rodirii neregulate, fenomen care la mar se manifesta puternic. La aceasta specie rarirea fructelor are importanta deosebita atat pentru combaterea rodirii neregulate cat si pentru calitatea recoltei. S-a stabilit ca cele mai bune rezultate se obtin daca pentru fiecare fruct exista in coroana circa 50 frunze. Acest raport se obtine daca fructele ramase in coroana dupa rarire sunt distantate intre ele la 10 - 15 cm."
Avatar utilizator
Liviu Sarbu
 
Mesaje: 76
Membru din: 05 Iul 2011, 10:47
Localitate: Oradea

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde ves.lucian.zabrani » 23 Sep 2012, 22:27

am vrut sa-i scriu eu lui Mircea despre ceea ce ai scris tu !!! sanatate maxima !!! :P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde gabi bee » 11 Oct 2012, 20:13

va salut ! am plantati in mica mea livada , o linie de visini destul de dezvoltati , plantati in 2004 ! de vreo 3 ani ma confrunt cu o problema care se agraveaza din an in an si anume radacinile visinilor drajoneaza puternic , adica pe o raza de 4 metri de la tulpina cresc din radacini puieti cu nemiluita ! la inceput ai coseam apoi i-am taiat fir cu fir cu foarfeca pt ca s-au format niste cioturi si nu mai merge coasa ! gluma s-a ingrosat insa si taiatul manual dureaza mult iar suprafata este destul de mare , 20 m lungime si 8 latime , care este impanzita de drajoni ! daca aveti vreo solutie , in afara de taierea definitiva a visinilor batrani pe care nu o exclud,
stie cineva cum pot scapa de drajonii de visini pe care nu-i mai pot tine sub control , pe o suprafata destul de mare , 20m lungime si 8 latime ? am incercat mai multe variante dar unde tai un lastar cresc in loc 3-4 si mai tare se inmultesc !
Fişiere ataşate
Picture 009 (Copy).jpg
Picture 007 (Copy).jpg
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Pomii Fructiferi

Mesajde jenica67 » 11 Oct 2012, 21:01

Probabil ai un visin de inmultire, vinde lastarii, si ai inca o afacere. :lol:
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori