Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tei 2014 & 2015

Mesajde yuonyuon » 14 Iun 2018, 11:53

vdingo11 scrie:Am si eu o nedumerire: cand spuneti 5 kg pe zi va referiti la cantitatea de la 1 stup sau la ce?
Cum va dati seama cat s-a adus intr-o zi? Cum cantariti?
Se alege un stup "mediu" si se pune pe cantar .in fiecare seara sa citesc valorile....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tei 2014 & 2015

Mesajde Balian » 14 Iun 2018, 13:26

vdingo11 scrie:Am si eu o nedumerire: cand spuneti 5 kg pe zi va referiti la cantitatea de la 1 stup sau la ce?
Cum va dati seama cat s-a adus intr-o zi? Cum cantariti?


Aș adăuga: dacă se urmărește cântarul după o zi rezultatul va fi sporul de nectar și nu de miere. De aceea
cantitatea de miere stoarsă în final în funcție de umiditatea nectarului poate să difere mult față de suma
sporurilor zilnice. Dacă se face diferența unei perioade ex. o săptămână, cântărirea va reflecta cantitatea
de miere maturizată, maturizată parțial și nectarul proaspăt. Bineințeles dacă mai există cules și în final.

Cantitatea de miere stoarsă în final este influențată și de repartiția de miere între cuib și magazie.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Tei 2014 & 2015

Mesajde yuonyuon » 14 Iun 2018, 14:20

Balian scrie:
vdingo11 scrie:Am si eu o nedumerire: cand spuneti 5 kg pe zi va referiti la cantitatea de la 1 stup sau la ce?
Cum va dati seama cat s-a adus intr-o zi? Cum cantariti?


Aș adăuga: dacă se urmărește cântarul după o zi rezultatul va fi sporul de nectar și nu de miere. De aceea
cantitatea de miere stoarsă în final în funcție de umiditatea nectarului poate să difere mult față de suma
sporurilor zilnice. Dacă se face diferența unei perioade ex. o săptămână, cântărirea va reflecta cantitatea
de miere maturizată, maturizată parțial și nectarul proaspăt. Bineințeles dacă mai există cules și în final.

Cantitatea de miere stoarsă în final este influențată și de repartiția de miere între cuib și magazie.
plus minus(la final) in functie de cat se ventileaza peste noapte.

De 3 zile cantare de intre 3-6 kg la tulcea.
De ce numi plac mie pavilioanele cu un singur cat : cules puternic de la 5 la 9 ,urmat de o pauza de ventilatie pana la 15-16 . eu nam pavilion si nici nu o sa am.
la stupi varsati cu 4 caturi ,cules intens de la 5 la 19.
teiul e o singura data pe an , nu merita sa ti stupii pe "ventilatie" jumate din zi si floarea inflorita in pom
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tei 2014 & 2015

Mesajde Balian » 14 Iun 2018, 16:51

yuonyuon scrie:teiul e o singura data pe an , nu merita sa ti stupii pe "ventilatie" jumate din zi si floarea inflorita in pom

Probabil așa este cu ventilația cum spui. Dacă da, la salcâm care este un cules scurt și intens e un dezavantaj și mai accentuat, dar
putem spune că la orice cules este valabil. Altfel nu-i ceva nou că trebuie asigurat loc pentru maturizarea mierii. Un singur corp
eventual la culesul de intreținere. În rest minim 2 dar și 3 dacă trebuie. Magaziile nu trebuie să aibă albină ”blană”. Chiar rău cred,
dacă așa e.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Tei 2014 & 2015

Mesajde yuonyuon » 14 Iun 2018, 17:48

Sa ventileze noaptea ca are destul timp, dar ziua trebuie sa culeaga

deci trebuie rame crecute in caturi
mai bine mai multe caturi . tineti cont ca la un astfel de cules peste jumatate din albina este afara. defapt multe raman afara si peste noapte la tei /fs
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tei 2014 & 2015

Mesajde ignatov andrei » 15 Iun 2018, 12:21

Balian scrie:Aș adăuga: dacă se urmărește cântarul după o zi rezultatul va fi sporul de nectar și nu de miere. De aceea
cantitatea de miere stoarsă în final în funcție de umiditatea nectarului poate să difere mult față de suma
sporurilor zilnice.


Greu de priceput cum se fac cantaririle... :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Tei 2014 & 2015

Mesajde Balian » 15 Iun 2018, 12:47

ignatov andrei scrie:Greu de priceput cum se fac cantaririle... :lol:

Mă referam la informațiile când se dau sporurile zilnice ca să iasă adunate un număr mai mare. Astea sunt sporurile de nectar care cu timpul maturizând scade. Mai şi consumă familia. Mă gândesc luând în calcul diferența unei perioade ar fi mai aproape de realitate.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Tei 2014 & 2015

Mesajde cristi_vidican » 15 Iun 2018, 17:56

Eu verific în fiecare seară cântarul.
Asta când sunt culesurile mari, că în rest e bine să nu ai cântar, adică ajungi în depresie.
Mai ales în zilele astea.
Așa ...
Și văd cât e pus sau minus față de seara anterioară.
Sigur, dacă am un plus de 1 kg, în realitate a fost mai mult, că ce a fost cu o zi înainte s-a mai vânturat, s-a mai consumat.
Mă interesează să văd când se oprește culesul.
Și cât e pe plus față de început.

Pun pe cântar un stup bun, să văd ce poate zona.
Cantitatea extrasă (media stupinei) e cam 60-70% din sporul de cântar.
Depinde cum au fost cuiburile înainte de acel cules.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Tei 2014 & 2015

Mesajde Balian » 15 Iun 2018, 18:32

După un timp am aflat sau am învățat greutatea maximă a unui număr de magazii ce trebuie neapărat stoarsă. Am cântare GSM şi merg la fix când stiu că nu prea mai intră în caturi. Este de mare folos când o vatră este la distanță mare. În acest an, la S II am avut la 170 km de mine şi nu am avut semnal :( . Tehnica este mare. Uneori nu suficient de mare. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Tei 2014 & 2015

Mesajde cristi_vidican » 15 Iun 2018, 18:58

În general am 3 magazii pe fiecare stup în culesurile principale. Dacă umple fiecare 3 caturi, nu mă supăr.
Într-un an a trecut să plec cu copilul la operație la București exact când a început salcâmul. Și am venit când s-a terminat.
Unul dintre cei mai buni stupi a avut liber la 2 magazii și prin folia îndoită puțin la a 3-a.
Când am venit, și în a 3-a băgaseră jumătate.
Mi-am cerut iertare de la ele că le-am chinuit așa, și ... le-am luat toată mierea din etaje. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Tei 2014 & 2015

Mesajde ignatov andrei » 15 Iun 2018, 21:55

Balian scrie:
ignatov andrei scrie:Greu de priceput cum se fac cantaririle... :lol:

Mă referam la informațiile când se dau sporurile zilnice ca să iasă adunate un număr mai mare. Astea sunt sporurile de nectar care cu timpul maturizând scade. Mai şi consumă familia. Mă gândesc luând în calcul diferența unei perioade ar fi mai aproape de realitate.


Verificarea cantarului se face numai dimineata, inainte de iesirea albinelor, altfel iti furi caciula cu sporul zilnic.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Tei 2014 & 2015

Mesajde Shrek » 15 Iun 2018, 22:30

Ba io zac ca cel mai bine-i sa citim cantaru' duminică dimineata cand albinele is duse la...slujbă. Si-i gata culesu'! La ce-ti trebe sa te enervezi cinci zile din sapte ca miere tot cat da ...natura o sa ai in stup ori d-o cantaretei zilnic ori n-o cantaresti deloc.
Cum ii teiu' anu' cesta?. Unii zac ca la jumatate fata de salcam. Din cauza vremii.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Tei 2014 & 2015

Mesajde cristi_vidican » 16 Iun 2018, 11:09

Scopul meu cu cântarul nu e să văd neapărat câte butoaie fac la final, ci când cade culesul sau cum evoluează el ca să știu cum intervin în stupi
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Tei 2014 & 2015

Mesajde Relu s » 16 Iun 2018, 11:16

cristi_vidican scrie:Scopul meu cu cântarul nu e să văd neapărat câte butoaie fac la final, ci când cade culesul sau cum evoluează el ca să știu cum intervin în stupi

Si cum evolueaza?
Avatar utilizator
Relu s
 
Mesaje: 74
Membru din: 06 Mai 2017, 16:22

Re: Tei 2014 & 2015

Mesajde yuonyuon » 16 Iun 2018, 13:26

Cand nu mai ventileaza seara , a picat culesu
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tei 2014 & 2015

Mesajde yuonyuon » 16 Iun 2018, 13:29

ignatov andrei scrie:
Balian scrie:
ignatov andrei scrie:Greu de priceput cum se fac cantaririle... :lol:

Mă referam la informațiile când se dau sporurile zilnice ca să iasă adunate un număr mai mare. Astea sunt sporurile de nectar care cu timpul maturizând scade. Mai şi consumă familia. Mă gândesc luând în calcul diferența unei perioade ar fi mai aproape de realitate.


Verificarea cantarului se face numai dimineata, inainte de iesirea albinelor, altfel iti furi caciula cu sporul zilnic.
dimineata lumea mai doarme, mai ales la tei :D
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori


cron