Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Soiuri de floarea soarelui

Mesajde stefanmadalin » 03 Sep 2014, 20:35

Stiti vorba aia : La agricultura toti ne pricepem, nu inteleg de ce productiile sunt asa de mici!

Autofertil din cauza erbicidului, :lol: :lol: :lol: :lol:

Am ocazia sa verific intr-un lan de ameliorarea floarea soarelui rezistenta la tribenuron-metil. Se fac linii consagvine, adica se forteaza planta sa se polenizeze cu polen propriu(autofertil cum ii spuneti voi).Pe un calatidiu nu se gasesc mai mult de 50 de seminte fecundate, tocmai datorita faptului ca floarea NU ESTE AUTOFERTILA.
E ultima oara cand o zic, erbicidul nu are legatura cu vreo modificare genetica din planta!!!!!!!!
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Soiuri de floarea soarelui

Mesajde alin75 » 04 Sep 2014, 07:24

stefanmadalin scrie:Stiti vorba aia : La agricultura toti ne pricepem, nu inteleg de ce productiile sunt asa de mici!

Autofertil din cauza erbicidului, :lol: :lol: :lol: :lol:

......
E ultima oara cand o zic, erbicidul nu are legatura cu vreo modificare genetica din planta!!!!!!!!


alin75 scrie:
akmm scrie:Nu.Asta e rezultatul unei informatii buclucase.CLEARFIELD in engleza inseamna camp curat, si nu numai curat, imaculat.
Adica este un erbicid cu o putere de inhibare atat de mare incat doar Fl.Soarelui modificata genetic/autofertila, il tolereaza.
Pe de alta parte cand intri intr-un camp neutilizat ani multi, ticsit cu tot felul de seminte salbatice, nici nu prea ai de ales.


Eu am crezut ca despre asta este vb. http://www.agro.basf.ro/agroportal/ro/m ... L_2013.pdf.
Am gasit ceva legat si de erbicid http://www.basf.ro/ecp2/Romania/ro_RO/c ... clearfield.
Sa inteleg ca un lan de FS care este curat de buruieni, are un grad ridicat de autofertilitate?


Numai bine,
Alin


Deoarece ma simt direct vizat, eu am inteles urmatorul lucru - erbicidul este atat de puternic (deci camp curat, fara buruieni), incat doar FS modificata il tolereaza.
Acolo unde lanu de FS da (se afla imediat) in 1-2 zile nu mai poti arunca un ac, atunci esti nevoit sa te duci prin alte locuri. Cum gasesti un lan ok (la recunostere), daca fermierul te duce cu vorba/nu este serios/etc? Sunt fermieri care se respecta si pun panouri vizibile cu hibridul folosit (cauti info, si vezi daca se merita sau nu), dar daca nu este nimic anuntat? Dupa ce te "orientezi"?

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Soiuri de floarea soarelui

Mesajde stefanmadalin » 04 Sep 2014, 17:23

[/quote]
eu am inteles urmatorul lucru - erbicidul este atat de puternic (deci camp curat, fara buruieni), incat doar FS modificata il tolereaza.
[/quote]


N-ai inteles bine, erbicidul asta care omoara dicotiledonatele s-a aplicat pe mii zeci de mii de varietati de floarea soarelui. Din acestea doar unele au manifestat rezistenta naturala la erbicid, pur si simplu!!!! Fara nicio modificare genetica prin laboratoare sau altele. Deci pana s-a ajuns la acest sistem Clearfield, s-au distrus multe plante, multe, multe, pana s-a trezit una mai breaza pur si simplu sa-i reziste cat de cat. Apoi amelioratorii au tras gena responsabila de rezistenta si au multiplicat-o in organisme productive, totul prin metode clasice de ameliorare, incrucisari, backcros-uri si altele....

Chiar si asa, se mai intampla ca erbicidul sa omoare floarea Clearfield, sau cel putin o streseaza foarte rau. Agricultorii au o vorba: Dupa ce ai erbicidat, 2 saptamani numai dai pe la ea!! Dupa erbicidare plantele arata foarte urat, galbene,vai de ele, din cauza erbicidului, dar isi revin dupa ¬14 zile.!!!
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Soiuri de floarea soarelui

Mesajde stefanmadalin » 04 Sep 2014, 17:53

alin75 scrie:dar daca nu este nimic anuntat? Dupa ce te "orientezi"?


Toata helianthus annus are glande nectarifere, dar....

Asa cum din zeci mii de variante s-a gasit una breaza rezistenta la erbicid, tot din zeci de mii de variante se poate gasi una care nu secreta dar care are productie mare, sau continut mare in ulei, sau...
Nu exista floare si rezistenta la erbicid, si melifera, si bogata in ulei, si productiva. Amelioratorii produc hibrizi de nisa, unii cu productii mari, dar cu celelalte carectere diminuate, altii aleg productiile mici si bogate in ulei, altii aleg potentialul melifer in defavoarea celorlalte caractere....s.a.m.d.

Acum, ultima ''fitza'' este sa ai inflorit foarte bine definit, intr-o perioada anume de timp, pentru ca polenul sa fecundeze toate ovarele. Cum floarea soarelui infloreste de la marginea calatidiului spre centru intr-o perioada mare de timp(relativa) florile din centrul calatidiului care infloresc ultimele numai au polen viabil si raman sterile.

Pentru a avea ''coincidenta la inflorit, s-au selectionat doar formele care infloresc in acelasi timp(marginea calatidiului si centrul calatidiului), la fel , din zeci de mii de variante, doar unele au manifestat acest caracter.

In procesul de ameliorare, se izoleaza liniile consagvinizate(incrucisare doar cu polen propriu), acest lucru facandu-se generatii intregi 7-8-9ani/sezoane. Dupa 7/8/9 ani/sezoane de autopolenizare se incruciseaza 2 linii consagvine, una mama(sterila) si una tata( fertila) rezultand hibridul care se seamana. Datorita faptului ca ele s-au autopolenizat fortat cu niste pungi in cap se poate ca gradul de autofertilitate sa creasca in descendenta si sa se manifeste in hibridul comercial mai pronuntat decat normal.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Soiuri de floarea soarelui

Mesajde alin75 » 04 Sep 2014, 20:31

Si atunci calitatea de melifer, este "la roata norocului"? Normal fermierii, au interesul productiei ridicate de ulei, dar .... noi?
Respect cunostintele pe care le detii legate de FS. Pentru un incepator, daca se poate cateva sfaturi! Multumesc!

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Soiuri de floarea soarelui

Mesajde stefanmadalin » 05 Sep 2014, 06:05

Eu pana acum n-am plecat la floarea soarelui. De cand ma ocup de albine, din 2011, doar in 2012 culesul a fost slab la floarea soarelui, fapt pus pe seama secetei din acea vara cumplita, In rest, culesurile au fost bune-foarte bune. Decat in 2012 am facut completari de rezerva pentru iarna, in ceilalti ani floarea soarelui asigurandu-mi o rezerva atat in stup, cat si in ramele de magazie, dar si prin butoaie. Productiile nu le pot estima, nu am cantar.

Dar, in zona satului meu se pun multe parcele de floare, deci mai multi hibrizi. Fermierii sunt seriosi, erbicideaza lanurile, fac tratamente la samanta si in ultimul rand, fertilizeaza cum trebuie cu fosfor si potasiu(elemente esentiale pentru floarea soarelui).
Asa ca albina mea culege, de la care hibrid mai mult sau mai putin, nu stiu, dar culege bine.

Momentan asta ar fi sfatul meu, sa ai diversitate, sa lasi albina sa aleaga, daca se poate!!
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Soiuri de floarea soarelui

Mesajde alin75 » 05 Sep 2014, 07:22

Merci! Pe unde am fost, pb datorita fondurilor, "parcelele" sunt foarte mari si sunt detinute de cativa fermieri, deci hibrizii folositi sunt putini. Pana acum cel mai precis pentru mine este verificarea nectarului din gusa albinelor prinse pe floare (minim 10 albinute).
Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Soiuri de floarea soarelui

Mesajde stefanmadalin » 06 Sep 2014, 18:34

Pentru Procera Genetics, cel mai important caracter este continutul in ulei, apoi productia!

De la Parcurs 1 pana la parcurs 100. Calculati voi numarul de variante analizate! Si asta numai aici!
Fişiere ataşate
floarea s.JPG
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Soiuri de floarea soarelui

Mesajde igo1 » 27 Oct 2014, 16:09

Pentru a fi rezistenta la erbicid floarea soarelui a fost modificata genetic. S-au descoperit accidental plante de fs sălbatică ce creșteau în lanuri de grâu sau porumb care erau i erbicidat fără ca aceasta sa fie afectata. Pe aceasta baza s-a obținut fs rezistenta la erbicid. Asta Mi-a spus un coleg agronom. Am avut și eu stupii la floare vara asta in localitatea ciolpani și nici un strop de miere nici rame clădite. Au strâns de la alte plante din pădure dar puțin.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: Soiuri de floarea soarelui

Mesajde stefanmadalin » 27 Oct 2014, 16:22

Cum sa fie modificata daca a fost selectionata din niste genotipuri care manifesta natural rezistenta? :shock: :shock: :shock:
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Soiuri de floarea soarelui

Mesajde Adrian2015 » 03 Iun 2015, 16:51

Buna ziua ! Am o întrebare la Dvs , la soiul de floarea soarelui Pionier L19 si L25 ce știți despre aceste soiuri ? Va multumesc !!!
Adrian2015
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Iun 2015, 16:41

Re: Soiuri de floarea soarelui

Mesajde stuparii2015 » 08 Iun 2015, 10:46

Preconizeaza careva cand infloreste floarea soarelui in Dolj ,Olt ,Valcea? :?:
stuparii2015
 
Mesaje: 36
Membru din: 27 Mar 2015, 20:12
Localitate: Craiova

Re: Soiuri de floarea soarelui

Mesajde mellis » 17 Iun 2015, 17:26

Salutari,
In Timis incepe timid sa se coloreze..Nu stiu soiul din pacate..
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Soiuri de floarea soarelui

Mesajde liviu10 » 13 Iul 2015, 12:45

Din pacate floarea soarelui anul acesta 2015 este cu autopolenizare. Am fost la fs in zona olteniei respectiv in zona Stoicanesti, cultura de aproximativ 600 de hectare, pusa etapizat pe trei parcele diferite, adica hibrizi diferiti. In primele zile sa-i zicem de cules inflorire 15-20 la suta daca sa mentinut cantarul pe egal, la cateva zile floarea era inflorita 50-60 la suta si cantarul la un stup mediu indica pe zi 200-300 grame, pe data de 04.07.2015 seara aveam 1,1 kg. la cantar dupa care pana pe data de 11.07.2015 cantarul a fost pe egal, adica ce culegeau ziua 200-300 g. consumau pe timpul noptii. In concluzie in toata zona erau terenuri cultivate cu hibrizi din gama Monsanto, Pioneer -Lg(toate nr. diferite, gen LG 25, etc.) Euralis, in capatul tarlalei se afla astfel de indicatoare cu denumirea hibridului, din pacate totii hibrizii din tara sunt cu autopolenizare, deci miere de fs. sunt sanse minime sa se mai faca in tara noastra. Cine poate sa ma contrazica, sa ne zica hibridul si cata miere de fs a recoltat. Se cunoaste ca fs cu autopolenizare are pistilul de 10mm iar albina nu poate ajunge cu "trompa" sa culeaga nectarul. De pe data de 12.07.2015 sunt la alta fs, dar si cu ceva ciuline.
liviu10
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Iul 2015, 11:35
Localitate: Arges

Re: Soiuri de floarea soarelui

Mesajde csaa » 15 Iul 2015, 22:33

Am ”nimerit” intre parcele de 30-40 ha. in diferite etape. Cumva - cumva albinele culeg, nu extraordinar, dar culeg. Colegii care au avut stupii langa lanuri de 5-600 ha insamantate de asociatii si arendasi se plang ca au luat cam 2 kg de miere / familie. Asta inseamna cam o jumatate de rama de familie!!!!????
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Soiuri de floarea soarelui

Mesajde stefanmadalin » 11 Ian 2016, 09:24

liviu10 scrie: In concluzie in toata zona erau terenuri cultivate cu hibrizi din gama Monsanto.


Daca gasesti undeva in lumea asta hibrid cultivat marca Monsanto, sa le spui si lor, au vandut de mult divizia de floare. Inducem in eroare sau ne documentam putin inainte sa scriem?
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori