Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde gabi bee » 19 Sep 2011, 21:58

pana isi fac ecologistii treaba trebuie sa fim noi ecologisti si sa plantam cat de mult putem la noi in curte , pe strada , la periferia satului [ dupa caz] etc . daca am face fiecare asa altfel ar arata baza melifera ! ;)
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde horia_ch » 21 Sep 2011, 10:52

4nissan scrie:Buna seara Un tei infloreste dupa 15-20 de ani si paduri de tei sunt slava Domnului ca a plantat alta generatie ca pe baza generatiei actuale....unde sunt padurile de evodia asteptate de 30 de ani? Astept ziua cand voi auzi de un ecologist adevarat care va face asa ceva.

Ei, daca in '90 se plantau, acu' dadeau nectar... Dar cine sa planteze? Si de ce? Ca doar nu-i vezi floarea decat peste 20 ani. :evil:
Haideti, mai, sa plantam, ca n-o fi foc! Nu-i musai sa infiintam paduri. E suficient sa ajutam la regenerare. Sa aiba si albinele copiilor nostri de unde sa culeaga.
Eu imi fac datoria in fiecare an, atat cat pot.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde bostina constantin » 08 Apr 2013, 10:48

Mi-a adus o colega vreo 12 puieti de tei, 6 din ei i-am dat la vecini sa-i planteze, 5 i-am plantat la drum si unul in curte.
Le-am facut taietura proaspata pe radacini, i-am mocerlit [balega cruda de vaca cu pamant galben si apa ] si i-am plantat.
Doamne ajuta :)
Fişiere ataşate
DSC03038 (Medium).JPG
puieti de tei
DSC03041 (Medium).JPG
la mocerlit
DSC03043 (Medium).JPG
sadit cu tutore, cam stramb
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde marius_vfp » 08 Apr 2013, 17:38

sa fie intr-un ceas bun domnule constantin , chiar sunt curios daca se prind am incercat si eu sa plantez dar nu sau prins ,erau scosi din radacina altui tei mai batran , vad ca ai dumeavoastra sunt puieti , cum i-ati produs.

spor .
marius_vfp
 
Mesaje: 92
Membru din: 11 Ian 2012, 00:28
Localitate: vaslui

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde bostina constantin » 08 Apr 2013, 19:36

Multumesc Marius :)
Stai linistit si eu am pus si altii, s-au prins si apoi s-au uscat din lipsa de apa, sau datorita temperaturilor mari din aer, comparativ cu mediul lor natural [padure]. SI puietii mei provin tot din radacinile unuia mai mare. Si eu sunt curios ce se va intampla.
ps sa nu-mi mai zici domn, ca ma nervez :P
Sa fii sanatos :)
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde jenica67 » 08 Apr 2013, 20:43

Costica mi-a zis un coleg, ca i-a zis un profesor de la Agronomia din Timisoara, ca nu e bine sa pui balega la radacina, ca le arde si scade sansele de prindere. Poti sa pui numai deasupra si cu prudenta, numai dupa ce face primele frunze.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde rocco76 » 08 Apr 2013, 21:46

jenica67 scrie:Costica mi-a zis un coleg, ca i-a zis un profesor de la Agronomia din Timisoara, ca nu e bine sa pui balega la radacina, ca le arde si scade sansele de prindere. Poti sa pui numai deasupra si cu prudenta, numai dupa ce face primele frunze.


a pune balega la radacina e una
iar alta e sa-i mocirlesti(compozitie balega pamant galben si apa in parti egale) ;)
rocco76
 
Mesaje: 108
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: rm valcea

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde bostina constantin » 08 Apr 2013, 22:11

Salutare dragi colegi :)
Jenica aici are dreptate Rocco 76, este vorba de un unguiet [balsam, tratament etc], care ajuta la vindecarea ranilor, si nu ca ingrasamant natural, ca inggrasamant natural am pus mranita [gunoi de grajd putred] am uitat sa specific.
Sanatate sa aveti :)
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde nellu.ar » 08 Apr 2013, 23:25

Costica,ma insel eu sau i-ai plantat sub firele de curent?!
nellu.ar
 
Mesaje: 110
Membru din: 23 Dec 2011, 21:31
Localitate: arad

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde Aurel1959 » 09 Apr 2013, 01:14

gabi bee scrie:pana isi fac ecologistii treaba trebuie sa fim noi ecologisti si sa plantam cat de mult putem la noi in curte , pe strada , la periferia satului [ dupa caz] etc . daca am face fiecare asa altfel ar arata baza melifera ! ;)

Plantarile in mod individual cred ca unii le fac si sint un pas inainte dar nu sint o rezolvare pentru viitor.Cineva spunea mai sus ca sint paduri destule si tin sa-i spun ca se inseala.Atit timp cat nu este o politica de stat serioasa in protejarea oricarui pom,nu stii ce aduce viitorul.De exemplu la mine in zona prin 2006 cind m-am apucat serios de apicultura,unele terenuri fiind de o calitae mai proasta,au fost lasate nelucrate si incepusera sa se impadureasca natural.Lua contur o baza melifera foarte buna.A fost un motiv pentru care m-am si apucat de apicultura in stationar.Acum situatia a devenit foarte critica cu politica asta agrara a U.E. Interesul pentu acapararea pamintului este enorm .Fac nu fac productie agricola nu conteaza.Au defrisat in citeva zile tot ce crescuse in cativa ani , au inegrit pamintul si si -au asigurat subventia.Pana si autoritatile locale dau o mana de ajutor.Pe o lugime de citiva Km.s-a construit in regimul trecut o cale ferata care a functionat doar cativa ani apoi a fost abandonata .Dea lungul ei tot in mod natural sa format o liziera.Primarul a cosiderat ca umbreste prea mult teritoriul pe care-l pastoreste si in politica lui sociala, a hotarat sa o defriseze complet. In total pe teritoriul comunei daca au mai ramas dispersat circa 20Ha de plantatie.Acum cativa ani chiar ma gandeam ca nu o sa mai reusesca nimeni sa defriseje atata suprafata de pamant.Si uite ca s-e poate.Pe unde te uiti care cum apuca taie fara capat.I-mi spunea cineva ca in Grecia nu ai voie sa tai un lastar.
Revin si spun sa nu ne facem iluzii ca padurile, in ritmul in care sin protejate de statul Roman,vor ramine la fel.Este suficient sa apara un interes foarte "motivat"si intr-un timp scurt se taie cat nu va puteti imagina Sa nu uitam ca pentru a ramine macar la nivelul de acum ,ar trebui ca taierile sa se faca in acelasi procent cu plantatu+ ritmul de crestere.Oare se intampla asta acum in Romania?Dezavantajul mare nu este numai din punct de vedere apicol.Se gandeste oare cineva la asta?
Putem oare noi apicultorii sa sensibilizam factorii de raspundere ? Ar trebui sa ne trezim pana nu va fi prea tirziu daca nu cumva deja este.(vezi ce se intimpla in sudul Olteniei).
Pe zi ce trece se vede clar ca interesele sint tot mai mari in toate domeniile, dar statul trebue sa fie observator vigilent sa garanteze derularea tuturor ramurilor economice in interesul sau si a cetateanului roman care trbue sa-si aduca aportul (si sigur ar face-o) daca ar fi o politica de stat.
Asadar cred ca se impune o mare atentie din parte diriguitorilor statului si a cetatenilor.
Ultima oară modificat de Aurel1959 pe 09 Apr 2013, 01:17, modificat 1 dată în total.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde bostina constantin » 09 Apr 2013, 10:24

nellu.ar scrie:Costica,ma insel eu sau i-ai plantat sub firele de curent?!


Ai dreptate Nellu, nu aveam alta posibilitate. M-am gandit si eu la treaba asta, si am hotarat sa le fac coroana foarte joasa, sa-i urmaresc continuu, si cand este cazul sa intervin. Am avut o situatie de genul asta la Buzau, vecinul de visa vis avea un tei, el fiind mai batran, ma punea pe mine sa tai crengile cele mai inalte, cand era inflorit, si culegeam floarea pt consum .Pana la coada l-a taiat ca-i saltau radacinile casa ;)
Sanatate sa aveti :)
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde marius_vfp » 09 Apr 2013, 22:18

ca tot veni vorba de tei , am gasit un document destul de interesant ,il atasej mai jos , descopar ca teiului ii trebuiesc foarte multe zile de germinare .
chiar sunt interesat daca se pot produce puieti de tei din seminte si care ar fi metodele cele mai bune .a incercat cineva acest lucru .
spor.

http://www.2shared.com/document/uXsCAVh2/teiul.html

ps. pacat nu se pot atasa documente pdf
marius_vfp
 
Mesaje: 92
Membru din: 11 Ian 2012, 00:28
Localitate: vaslui

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde gabi bee » 09 Apr 2013, 23:10

nea costica , e bine de stiut ca teiul dupa cativa ani de crestere , cand incepe sa se ingroase tulpina mai mult, i se ingroasa si venele principale care sunt mai la suprafata si pe o raza cca 1 metru salta tot in jurul lui , fie ca e vorba de o poteca de ciment , un toclu de gard sau chiar peretele unei case ! deci la plantarea teiului [si cu salcamul e aceeasi poveste] trebuie ca macar 1 metru in jurul lui sa nu fie nimic ce poate fi afectat de ''umflarea'' radacinilor principale ! ;)
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde horia_ch » 10 Apr 2013, 10:13

marius_vfp scrie:ca tot veni vorba de tei , am gasit un document destul de interesant ,il atasej mai jos , descopar ca teiului ii trebuiesc foarte multe zile de germinare .
chiar sunt interesat daca se pot produce puieti de tei din seminte si care ar fi metodele cele mai bune .a incercat cineva acest lucru .
spor.

http://www.2shared.com/document/uXsCAVh2/teiul.html

ps. pacat nu se pot atasa documente pdf

Metodele cele mai bune? Vechile metode: semănarea seminţelor în pârgă ori stratificarea pe perioadă mare.
Dacă nu ai de gând să plantezi hectare (uneori chiar şi atunci), cea mai facilă metodă este cumpărarea materialului săditor. Se ocupă alţii de semănat şi bibilit. 8-)
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde bostina constantin » 10 Apr 2013, 12:59

Salut Gabi :)
Am scris mai sus ca i-a saltat casa unui vecin, avem o strada in Buzau [Independentei] ale carei trotuare sun totdeauna distruse de radacinile teilor ornamentali. Eu i-am plantat la drum, drumul e mai sus cu 1m si ceva fata de nivelul gradinei mele. Daca vor face prostii vor suferi consecintele :lol:
Sanatate sa fie :)
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Plantarea si cresterea teiului

Mesajde Corina M. » 13 Iun 2015, 11:40

Daca se poate sa ma lamuriti intr-o problema cu un tei pe care il am la balcon si il iubesc atat de mult, incat cred ca as fi in stare sa ma mut din apartamentul asta daca i s-ar intampla ceva. Este un tei relativ tanar, pana in 15 ani, si care, de vreo doua zile, mi se pare ca s-a ingalbenit serios. Este salbatic, au trecut florile si acum are frunzele patate, aproape arse. Unele crengute subtiri sunt aproape uscate, frunzele au pe dedesubt si multe insecte (paduchei probabil) si mi se pare ca s-a rarit cam mult.

A fost o furtuna uriasa zilele trecute in Bucuresti, o fi din cauza ei? Isi mai revin vreodata frunzele sau ma voi trezi ca se usuca tot pomul? In toamna anului trecut, cei de la primaria sectorului l-au toaletat, i-au taiat niste crengi mai mari, are vreo legatura?

Ce as putea sa ii fac sa isi revina? De vreo saptamana nu ducem lipsa de ploaie in Bucuresti, dar nu in cantitati mari.. O fi exces de apa? Sau sa fie si din cauza soarelui care bate direct pe el de cum rasare si pana la ora 13:00?

Va rog sa ma ajutati sa lamuresc problema. Multumesc anticipat
Corina M.
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Iun 2015, 11:31

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori