Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Tei+faneata 2019

Mesajde Adrian Galofteanu » 27 Iun 2019, 20:16

Am indraznit sa lansez un nou topic care se vede ca este in dizgratie in ultimii ani. De ce oare?

La mine la Bacau pe fondul unui an ploios, cu temperaturi extreme totusi cantarul creste de la o zi la alta, incet dar sigur, am ajuns la +6. Teiul este la jumate, potential in crestere, sper si aici un 10 kile. Florile de camp, care la noi sustin bine teiul, au inceput sa se maturizeze si sa dea nectar. Dimineata si seara, teiul caruia ii place racoarea iar la pranz florile de camp carora le place canicula.

Pare frumos...dar asta se intapla doar in zilele in care furtunile si ploile nu isi fac de cap!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde yuonyuon » 27 Iun 2019, 23:24

...tot in bacau am si eu o vatra stationar

teiu merge bine ...azi a fost de departe cea mai buna zii .. sa speram ca nu e ultima...
yuonyuon
 
Mesaje: 2843
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde vicpo » 29 Iun 2019, 06:42

Si la mine a inceput fineata in ritm de 0,8-1,2kg la zi (in ultimile 4 zile)
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde Adrian Galofteanu » 30 Iun 2019, 07:12

Da, au fost zile bune, 27 si 28... cantarul ajunsese la 10 kg dar din 29 a intrat in crestere lenta, +1 tras de.....cantar, pe ici pe colo a inceput capacirea.

Probleme in stupina....adevarul despre o stupina bine condusa se vede acum, dupa perioada de friguri.

Am observat ceva de cativa ani....nu mai avem acea albire a stupului in perioadele de cules, in special la tei. Desfaci stupul si dupa ce vezi nu te incanta....dar cand ridici catul totusi este miere.

Este si la voi acest fenomen?
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde yuonyuon » 30 Iun 2019, 08:24

Adrian Galofteanu scrie:Am observat ceva de cativa ani....nu mai avem acea albire a stupului in perioadele de cules, in special la tei. Desfaci stupul si dupa ce vezi nu te incanta....dar cand ridici catul totusi este miere.

Este si la voi acest fenomen?
eficienta stuparului.....

sau departeaza ramele
yuonyuon
 
Mesaje: 2843
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde luci » 01 Iul 2019, 17:44

yuonyuon scrie:
Adrian Galofteanu scrie:Am observat ceva de cativa ani....nu mai avem acea albire a stupului in perioadele de cules, in special la tei. Desfaci stupul si dupa ce vezi nu te incanta....dar cand ridici catul totusi este miere.

Este si la voi acest fenomen?
eficienta stuparului.....

sau departeaza ramele

Banui ca 2 fenomene se suprapun:
1.culesul e modest(pana in 2.5 kg la zi)
2.cantitate redusa de albina tanara producatoare de ceara(din diverse motive)
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde jonny_it » 01 Iul 2019, 19:09

Aici in ultimele aproximativ 2 saptamani culesul a fost foarte bun, trebuie extras cat de curand.
Daca o sa fie tot asa cald/ploaie pana la sfarsit de august o sa-mi bat niste recorduri personale :lol:
Teiul inca nu a inceput.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde Adrian Galofteanu » 07 Iul 2019, 06:25

Azi am inceput deblocarea familiilor care s-au comportat normal, adica fara roit sau intentie de roire, si am extras ramele cu miere capacita. Nu se poate extrage intergral pentru ca ramele marginase si cele care au ceva puiet sunt stropite cu nectar. Matca a urcat in caturi la majoritatea familiilor si oua in disperare. Efectiv, nu imi aduc aminte sa fi avut vreun an cu atata puiet in caturi. E greu de estimat ce va urma....sper sa nu-mi umple si ramele extrase cu puiet....vom vedea.

Da Jony, se pare ca este un an pentru doborarea recordurilor trecute.

Suna bine dar este mult de munca in stupina, eu unul cu greu fac fata dar...dam inainte!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde cristi_vidican » 07 Iul 2019, 07:03

[quote="Adrian Galofteanu" Matca a urcat in caturi la majoritatea familiilor si oua in disperare. Efectiv, nu imi aduc aminte sa fi avut vreun an cu atata puiet in caturi. [/quote]
Gratia Hanneman e sfântă.
Dacă regina umple cuibul cu puiet, atunci va verticaliza mult mai bine mierea.
Regina poate că a urcat și pt că avea multă miere în cuib.
Sunt familii la care deblocarea e mai rapidă. Altele nu blochează cuibul nici în cules masiv, verticalizează imediat, iar matca nu e îngrădită.
Să nu fie coroane mari peste puiet.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7026
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde Adrian Galofteanu » 07 Iul 2019, 12:04

cristi_vidican scrie:[
Regina poate că a urcat și pt că avea multă miere în cuib.
Sunt familii la care deblocarea e mai rapidă. Altele nu blochează cuibul nici în cules masiv, verticalizează imediat, iar matca nu e îngrădită.
Să nu fie coroane mari peste puiet.


In cuib este multa miere dar este si foarte multa pastura....deh belele de stupina ingrijita pe apucate. Am crescut in medie 2 foite dar anul a fost de la 4 in sus!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde yuonyuon » 07 Iul 2019, 13:05

daca baga mult polen in timpul culesului ...stupul nu e "preparat" .......

sigur matca e in corpul 2 ......si productia va fi aproape de zero .....dar se pot face roi ;)
yuonyuon
 
Mesaje: 2843
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde yuonyuon » 11 Iul 2019, 18:44

dan pescarul scrie:Am dus și eu stupii la mine, la Rimnicu Sărat.Cel mai puternic are două caturi, aproape complet căpăcite.Roii s-au dezvoltat bine, tendinta e de blocare a cuibului.
tendinta de a bloca cuibu pentru ca nu le dai caturi.....
yuonyuon
 
Mesaje: 2843
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde yuonyuon » 11 Iul 2019, 21:41

luci scrie:
yuonyuon scrie:
Adrian Galofteanu scrie:Am observat ceva de cativa ani....nu mai avem acea albire a stupului in perioadele de cules, in special la tei. Desfaci stupul si dupa ce vezi nu te incanta....dar cand ridici catul totusi este miere.

Este si la voi acest fenomen?
eficienta stuparului.....

sau departeaza ramele

Banui ca 2 fenomene se suprapun:
1.culesul e modest(pana in 2.5 kg la zi)
2.cantitate redusa de albina tanara producatoare de ceara(din diverse motive)
nu chiar.....daca este miere in cat (10 rame ) albina ne mai avand spatiu intre rame capaceste si paraseste catul.....se muta jos si lucreaza la coronite....

fenomenul se intampla la culesuri de intensitate medie .......
daca nu esti atent te trezesti la finalul culesului cu puiet pe jumatate de rama cea ce nu e bine pentru viitoarea generatie

e bine cand albeste sa lasi 9 rame si stai fara griji /sau intervii cu rame goale...sau de ce nu ..caturi
banuiesc ca asta sa intamplat..??
yuonyuon
 
Mesaje: 2843
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde Adrian Galofteanu » 12 Iul 2019, 07:04

Pavilionul l-am extras integral, am facut si tratamentul cu Varostop, 2 benzi pe familie. Productie buna, cam 12 kile media. Multi aveau catul capacit din scoarta in scoarta si mai meritau un cat dar...aici chiar nu ai cum sa faci pentru ca nu permite spatiul.

La stupii de jos am extras partial, ramele capacite, am verificat si matca s-a cumintit adica nu a ouat pe ramele extrase ba le-a cam umplut cu miere carata din corp.

S-a cumintit si cantarul in sensul ca sta pe loc de vreo cteva zile de cand s-a racit noaptea. Natura este in continuare generoasa cu noi, campul arata foarte bine, floarea soarelui este inflorita....se pare ca ca vom mai avea treaba cu centrifuga, Doamne ajuta!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde yuonyuon » 12 Iul 2019, 14:39

situatia e lafel peste tot ...albinele toate au acelasi mod de actvitate ....nu trebuie sa vad un stup ca sa stiu ce are .......e destul ca ai zis ca blocheaza cuiburile ....adica e peste 5 rame albina si puiet ...
se poate strange pe 5 rame (puietul) diafragme stanga dreapta ...iar deasupra 5 rame (in cat)....in felul asta nu vei "distruge" cuibul.....cu coronite si polen .....fapt destul de important la data asta ....

deci nu este obligatoriu ca stupul sa fie plin jos ca sa urce mai apoi in cat (defapt nici nu a fost)
de obicei catul se pune inainte ca lada sa ajunga la a 9-10 rame (daca vb de lazi pe 10)

roii care intra pe 5-6 rame in culesul de FS si se blocheaza nu isi mai revin sa intre stupi pe iarna ...din cauza blocarii cuibului...
yuonyuon
 
Mesaje: 2843
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Tei+faneata 2019

Mesajde Balian » 12 Iul 2019, 16:51

yuonyuon scrie:....de obicei catul se pune inainte ca lada sa ajunga la a 9-10 rame (daca vb de lazi pe 10)
roii care intra pe 5-6 rame in culesul de FS si se blocheaza nu isi mai revin sa intre stupi pe iarna ...din cauza blocarii cuibului...

Este f. adevărat ce este scris mai sus. Vara stupul dacă este lăsat degajat, (termperatură ridicată, nu este pericol de răcire a cuibului)
organizarea familiei poate fi mai bună, precum dezumidificarea mierii este mult mai ușoară, și blocarera cuibului apare mai greu.
O aerisire corectă a stupului astfel încât să nu apară barbă la urdiniș , poate repartiza un număr însemnat de albine la lucrul exterior.
Părerea mea!
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2882
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Următorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori