Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Amorpha fruticosa

Mesajde popageorgian » 28 Oct 2011, 19:48

Am citit si pe vechiul forum, am cautat si pe internet despre acesta planta dar nu este scris negru pe alb cat nectar da la ha.
Am semanat pe malurile unui rau samanta de la acesta planta si de aceea am aceasta curiozitate, am muncit degeaba sau nu?
http://popageorgian86.sunphoto.ro/

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a Lui Dumnezeu
Avatar utilizator
popageorgian
 
Mesaje: 770
Membru din: 21 Iul 2011, 15:07
Localitate: Gaesti Dambovita

Re: Amorpha fruticosa

Mesajde stroe » 28 Oct 2011, 20:10

se gaseste in preajma raurilor in parcele inundabile primavara.E un cules interesant si o miere buna. Nu stiu cat da la ha dar alaturi de alte plante dupa salcam e ok.Dar nu cred ca rezolvi cu cateva seminte. Langa Dunare e multa salcamita si iese ceva miere functie de vreme
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: Amorpha fruticosa

Mesajde popageorgian » 28 Oct 2011, 20:21

2 saci sunt cateva seminte?
http://popageorgian86.sunphoto.ro/

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a Lui Dumnezeu
Avatar utilizator
popageorgian
 
Mesaje: 770
Membru din: 21 Iul 2011, 15:07
Localitate: Gaesti Dambovita

Re: Amorpha fruticosa

Mesajde MyBees » 28 Oct 2011, 21:02

Productia de miere - 50 kg/hectar. Da polen si nectar. Infloreste iunie-iulie pentru cca. 30 de zile. Am si eu in raza de zbor(LE:a albinelor, da? :) ) pe Arges.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Amorpha fruticosa

Mesajde popageorgian » 29 Oct 2011, 12:57

multam*
http://popageorgian86.sunphoto.ro/

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a Lui Dumnezeu
Avatar utilizator
popageorgian
 
Mesaje: 770
Membru din: 21 Iul 2011, 15:07
Localitate: Gaesti Dambovita

Re: Amorpha fruticosa

Mesajde delorin I » 23 Oct 2012, 08:04

Cum arata? Aveti niste poze?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Amorpha fruticosa

Mesajde ves.lucian.zabrani » 23 Oct 2012, 08:07

gasesti si pe pagina mea personala dar nu stiu sa-ti spun pagina !!! :P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Amorpha fruticosa

Mesajde delorin I » 23 Oct 2012, 08:43

Am cautat...dar la ce aveti acolo...abia am vazut 20 de pagini din 99:)) Aveti si ceva seminte de vandut sau dat la schimb?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Amorpha fruticosa

Mesajde MyBees » 23 Oct 2012, 15:56

Aceasta este planta. La mine creste abundent in raza de zbor. Eu trebuie sa mai plantez cativa puieti pe langa casa. Daca nu rezolvi intre timp iti aduc eu puieti. Mai castigi cativa ani...

Imagine
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Amorpha fruticosa

Mesajde alt stupar » 23 Oct 2012, 16:11

...foarte invaziva !
Va "multumesc" agricultorii ca ati plamadit-o in localitate :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Amorpha fruticosa

Mesajde Mircea_63 » 23 Oct 2012, 16:24

Pe malurile Muresului e padure de amorfa_fructicoasa, iar sa ai si ceva teren in zona inundabila...nu mai stii cum sa te scapi ea :lol: Semintele seamana cu cele de chimion...
Mie mi-ar prinde bine un sfat despre cum sa le scot cu radacini cu tot de acolo, sa recuperez terenul. As pune salcam, ar prinde bine albinelor si ca lemn de foc. Cultura agricola e loz in plic in lunca inundabila.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Amorpha fruticosa

Mesajde Leon » 23 Oct 2012, 23:44

In zona mea,pe malul Muresului (Zam-Savarsin) amorpha a invadat terenurile agricole necultivate si pasunile din lunca raului. Amorpha infloreste de obicei cand se termina salcamul sau aproape de finalul acestuia si daca nu mut stupii in alta zona imi coloreaza mierea de salcam si blocheaza cuibul cu polen.Anul acesta am folosit colectoare de polen si au fost zile in care am avut 250 gr polen pe familie.
Leon
 
Mesaje: 107
Membru din: 29 Iul 2011, 00:12
Localitate: Hunedoara

Re: Amorpha fruticosa

Mesajde alt stupar » 24 Oct 2012, 09:19

da, se poate lua polen fain la amorfa.
stupii sunt pe maxima dezvoltare, ceva cules (cel putin de intretinere) este asigurat, colectoare sa fie :D
invers, deplasarea la amorfa fara colectoare de polen egal "sinucidere" curata.
In doua zile-s blocate cuiburile cu pastura si apar botcile. Si-i al naibii de greu sa mai gasesti un roi asezat in jungla de amorfa :twisted: .
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Amorpha fruticosa

Mesajde delorin I » 24 Oct 2012, 09:38

Puteti colecta niste samanta de amorfa? As fi interesat sa cultiv pe malul raului!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Amorpha fruticosa

Mesajde MyBees » 24 Oct 2012, 13:55

alt stupar scrie:...foarte invaziva !
Va "multumesc" agricultorii ca ati plamadit-o in localitate :lol:


Adrian, te-as contrazice.

Unde am stupina creste pe malul raului, impreuna cu salcie, rachita, etc. Nu am observat sa apara prin terenurile agricole. Bineinteles ca daca e nelucrat cu anii poate creste si amorpha. Dar atunci trebuie sa isi primeasca singur "multumirile"... Oricum, eu nu am observat asemenea locuri.

La ai mei la tara, prin Arges, creste pe razorul terenului unde este via. Creste in acelasi loc, de zeci de ani fara a se raspandi. O stiu de copil, insa pana la a avea albine nu am stiut cum infloreste(nu am mi-a atrsa atentia...)
Este intr-adevar o planta care se inmulteste usor, prin stolonare, insa nu ai probleme sa ii izolezi raspandirea. Bineinteles daca agricultorul respectiv prefera crasma unei foarfeci de crengi, atunci poate avea probleme...
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Amorpha fruticosa

Mesajde Mircea_63 » 24 Oct 2012, 15:55

MyBees...in lunca Muresului, unde spunem noi ca e invaziva, e vorba de o zona inundabila. Culturile agricole sunt un mare loz in plic. Ori ai o productie foarte buna, ori ai aruncat banii degeaba. In afara localitatilor -si multe sunt asezate aproape de Mures, dar nu pe malul lui- zona e oarecum salbatica. Asta are farmecul ei, iar aici Muresul e un râu destul de mare.

Stii cum arata locul dupa ce se retrage apa? Namol, crengi aduse de apa si mizerii...peturi.
Pana sa se usuce namolul sa poti intra, vegetatia explodeaza. Daca n-ai tractorul tau, sa platesti sa il are an de an...multi sunt pensionari, cu bani putini. De cumparat nu-l cumpara nimeni acolo. Totusi, majoritatea oamenilor isi intretin terenul. Un an daca l-ai scapat din mana e belea. Dar nu te poti duce la poarta celui care nu il intretine...deseori nici nu stii al cui este.

Spun toate astea pentru ca m-am simtit oarecum lezat in spiritul patriotic de ideea cu crasma :lol: De la Arad la Deva sunt 175 km de lunca. Inafara de Lipova, nu e nici un oras...nici o fabrica, infime locuri de munca. Cu toate astea, spiritul austro-ungar domina, e ordine.

Ai auzit pana acum de camere de supraveghere in padure?? :o Dar de inundatii in zona asta?
Camere in padure avem! Avem si padure!! Inundatii in localitati nu avem, ca sunt facute si intretinute digurile! Avem si birturi... :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori