Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: informatii miere mana

Mesajde gica » 16 Sep 2011, 22:17

fa mai omule proba si mai vorbim.Avem pe aici stupari cu sute de stupi care confunda grosolan.
Proba vorbeste.Sau dovada cum a zi una puscata acum 21 de ani.
Gabi bee,
Nu am folosit metoda cu conductivitatea electrica a mierii de mana niciodata.Asa ca citeste si matale.
Eu pe aici nu-mi dau cu presupusul sau sa citez din altii.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: informatii miere mana

Mesajde csabio » 17 Sep 2011, 19:55

Nea Gica,
ultima poza e facuta cu zeama limpezita, cum ziceti dumneavoastra, e pozat dupa fierbere,, trebuia sa las mai mult sa se depuna?
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: informatii miere mana

Mesajde gica » 18 Sep 2011, 11:08

Paharul acela are o forma tronconica.In principiu daca ai pus in el 1/3 miere,1/3 apa si 1/3 apa de var (masurat pe inaltimea paharului),ai incalzit sa fiarba putin si apoi ai lasat sa se raceasca si sa se depuna totul e bine.Ai urme de miere de mana si nu este pericol.Refa 'esperenta' totusi cum am scris inainte.Asta pentru linistea ta.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: informatii miere mana

Mesajde csabio » 18 Sep 2011, 21:46

Multumesc.
Sanatate buna.
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: informatii miere mana

Mesajde nae » 14 Noi 2011, 21:49

Recoltez miere de mana( brad,molid)( maroniu-roscata) de 3 ani... cristalizeaza fin in3-4 luni.Mierea de LARICE(ZADA) cristalizeaza rapid -in rame ;are culoarea galbena / asa am citit.
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Mana 2012

Mesajde Alexu » 04 Iun 2012, 20:33

La 300 m fata de stupina mea este o padure , si-n timp ce ma plimbam am auzit un zumzet mai puternic in aproprierea padurii . Cand am ridicat capul am vazut foarte multe albine pe frunze , le cercetau pe toate si pareau sa adune ceva . Sa fie oare mana vegetala? . In rame vad ca au bagat ceva nectar , dar e greu sa-mi dau seama de care e :oops:
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: Mana 2012

Mesajde jonny_it » 04 Iun 2012, 20:46

Alexu scrie:La 300 m fata de stupina mea este o padure , si-n timp ce ma plimbam am auzit un zumzet mai puternic in aproprierea padurii . Cand am ridicat capul am vazut foarte multe albine pe frunze , le cercetau pe toate si pareau sa adune ceva . Sa fie oare mana vegetala? . In rame vad ca au bagat ceva nectar , dar e greu sa-mi dau seama de care e :oops:


Vegetala, nu prea as crede, totusi ce fel de padure: Fag, salcam, rachita, corcodus? :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Mana 2012

Mesajde Alexu » 04 Iun 2012, 21:01

Stiu , mi s-a parut umpic suspicios in legatura cu mierea de mana . Dar totusi ce adunau ele ? , ca erau destul de multicele . Padurea este de stejar , gorun , artar
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: Mana 2012

Mesajde jonny_it » 04 Iun 2012, 21:10

Alexu scrie:Stiu , mi s-a parut umpic suspicios in legatura cu mierea de mana . Dar totusi ce adunau ele ? , ca erau destul de multicele . Padurea este de stejar , gorun , artar


Foarte probabil stejarul da mana, dar nu copacul. Mana este produsa de niste insecte din categoria afidelor. Gasesti pe internet mai multe despre acest tip de miere.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Mana 2012

Mesajde Alexu » 04 Iun 2012, 21:59

jonny_it scrie:
Alexu scrie:Stiu , mi s-a parut umpic suspicios in legatura cu mierea de mana . Dar totusi ce adunau ele ? , ca erau destul de multicele . Padurea este de stejar , gorun , artar


Foarte probabil stejarul da mana, dar nu copacul. Mana este produsa de niste insecte din categoria afidelor. Gasesti pe internet mai multe despre acest tip de miere.



Da stiu asta . Dar de obicei mana produsa de afide o colectau in iunie/august , de asta sunt surprins , e mult prea devreme . Si speram la o mana vegetala:P
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: Mana 2012

Mesajde jonny_it » 04 Iun 2012, 22:09

Alexu scrie: Da stiu asta . Dar de obicei mana produsa de afide o colectau in iunie/august , de asta sunt surprins , e mult prea devreme . Si speram la o mana vegetala:P


"De obicei" - Dupa atat de multa ploaie apoi caldura si insectele se inmultesc putin mai repede, deci vremea perfecta pentru mana. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Mana 2012

Mesajde Alexu » 04 Iun 2012, 22:19

jonny_it scrie:
"De obicei" - Dupa atat de multa ploaie apoi caldura si insectele se inmultesc putin mai repede, deci vremea perfecta pentru mana. :)
[/quote]

Vad eu ce adunau ele , cand o sa extrad . Asta daca o sa am ce :lol: . Speram si eu la o mana vegetala 8-) . Deh ..speranta moare ultima
,, Nu e problema mea ce cred oamenii despre mine . Eu sunt ceea ce sunt și fac ceea ce fac . Nu astept nimic și accept totul . Si asta face viața mult mai usoara ''
Avatar utilizator
Alexu
 
Mesaje: 132
Membru din: 03 Noi 2011, 13:05
Localitate: Mioveni Romania

Re: Mana 2012

Mesajde peterneamt » 05 Iun 2012, 08:18

Daca se vede ceva la cintar sigur nu e vegetala si roagate sa nu mai ploua . ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

CUM DESCOPERIM MIEREA DE MANA?

Mesajde iulyan_milo » 30 Oct 2012, 20:15

Exista vreo metoda sau indiciu prin care sa ne dam seama de existenta unei mieri de mana in stup?
Avatar utilizator
iulyan_milo
 
Mesaje: 112
Membru din: 02 Dec 2011, 19:44
Localitate: Tg. Carbunesti

Re: CUM DESCOPERIM MIEREA DE MANA?

Mesajde Mircea_63 » 30 Oct 2012, 20:23

Cu apa de var. Mierea pe care o banuiesti ca e de mana (inchisa la culoare) o testezi...si aflii daca e de mana sau nu. Mai este o metoda cu alcool.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: CUM DESCOPERIM MIEREA DE MANA?

Mesajde iulyan_milo » 30 Oct 2012, 20:34

Un stupar mai vechi spunea ca mierea de mana se vede in celule mai verde daca razele soarelui bat pe fundul celulei.
Avatar utilizator
iulyan_milo
 
Mesaje: 112
Membru din: 02 Dec 2011, 19:44
Localitate: Tg. Carbunesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori


cron