Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Adi Hodis » 03 Ian 2012, 14:00

- Lansati barcile la apaaa !!!
- Unde-s vestele de salvare ??? :shock:

- S O S natziuneee !!! ... S O S !!! ... TZATZIchiii !!! :roll:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Donbazil » 03 Ian 2012, 20:49

Sal'tare!
Mai fratilor!
D'apai lumea asta de pe forum nu si-o fi dat seama unde bat unii dintre voi?....
E normal ca voi, cei ce avetzi ceva cu noi, facetzi tot ce putetzi sa ne discreditatzi, da n-o sa va iasa.....N-o sa va iasa pentru ca putetzi prosti pe 1, 2, 100, dar nu chear pe toata lumea.....
Am mai scris ce urmaritzi voi dar sa nu uitatzi ca mai existam si NOI!.....
Vedetzi-va de asociatziile voastre si nu va mai doara capul de noi.....
Plutitzi voi cat doritzi in barcile voastre gonflabile si lasati-ne sa ne scufundam cu " Titanicul" nostru. Desi se pare ca voi deja facetzi eforturi sa taiatzi cat putetzi din carena.....Sa ducetzi la fier vechi....Sa luatzi niste maruntzis....
Normal ca nu va convine bucata intreaga, ca nu putetzi ciupi, dar daca reusitzi sa spargetzi, poate - poate, apucatzi vreo farama.....
Sa fim cu totzii sanatosi!
Sal'tare si La multzi ani!
Donbazil - Faget :idea: :idea: :idea:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Adi Hodis » 03 Ian 2012, 20:59

Donbazil scrie:Sal'tare!
Mai fratilor!
D'apai lumea asta de pe forum nu si-o fi dat seama unde bat unii dintre voi?....
...

Pai ... eu atit am vrut, sa fac haz de ... tzatzichi. :lol:
In rest ... cum zici matale
Sa fim sanatosi !.

Sa traiesti Donbazil !.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Dragos2006 » 03 Ian 2012, 21:04

Ce discreditam ???????????? felul cum conducerea centrala ACAR a facut sa dispara peste 18000 metri patrati din platforma apicola Baneasa ?????????
Ce discreditam ??????????? felul cum conducerea centrala ACAR a facut sa dispara majoritatea stupinelor de productie regine ?????????
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde profapis » 05 Ian 2012, 22:38

Prima data cand am auzit ca se fac si alte asociati ma gandeam ca isi unesc eforturile pe plan local [sate, comune, orase]fara a renunta la a fi membri ACA ,asociatie care s-a constituit in timp si cred ca cu mari eforturi cand colo ce sa vezi s-au gasit cate uni m-ai destepti sa sape la temelia a ce sa construit cu eforturi fara sa se gandeasca la ce se intampla prin dezbinare =usurinta la manipulare .Eu cred ca ramanand in cadru ACA si organizarea apicultorilor in cooperative, grupuri de apicultorori ,asociati si concentrarea eforturilor pe eficientizarea si organizarea munci iar la sedintele ACA sa mearga reprezentanti acestor forme de organizare s-ar obtine rezultate bune .
profapis
 
Mesaje: 31
Membru din: 08 Oct 2011, 13:22
Localitate: Sona Fagaras

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Dragos2006 » 05 Ian 2012, 23:11

Doamne fereste ! dupa ce m-au dat afara cu bodygarzi bruneti sa mai fac parte din acea asociatie ??????????????
Piata romaneasca e invadata de miere falsa din orient , ce face ACAR pentru a opri acest fenomen ????????? Aud ???
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde profapis » 06 Ian 2012, 22:28

Cu cat sunt apicultori m-ai dezbinati cu atat acest fenomen va lua m-ai mare amploare.ACA poate sa traga un semnal de alarma si sa propuna masuri impotriva acestui fenomen, ex. obligativitatea treceri pe eticheta a procentelor de miere comunitara sau extracomunitara.
profapis
 
Mesaje: 31
Membru din: 08 Oct 2011, 13:22
Localitate: Sona Fagaras

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Dragos2006 » 07 Ian 2012, 02:28

De unde stii ca apicultorii sunt dezbinati ???? eu conlucrez cu apicultori din toata tara si cred ca reusim sa facem ceva bun pentru apicultura romaneasca . Drumul e greu mai ales ca ACAR nu se implica deloc dar rezultatele se vor vedea in curand.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde profapis » 07 Ian 2012, 17:35

Nu se poate imbunatati activitatea ACA decat prin implicarea apicultorilor din cadrul acesteia si nu dezertand.
profapis
 
Mesaje: 31
Membru din: 08 Oct 2011, 13:22
Localitate: Sona Fagaras

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde teinegru64 » 07 Ian 2012, 18:20

Sunt alaturi de ACA si voi mai fi....Dar cand ai de ales dintre.... si....diferenta de bani fiind de un salariu minim pe economie , nu pe luna ci pe an ....unde sa predau????Eu din asta traiesc.Iubesc si un proverb .....apicol...Da 5 mii la kil si esti prieten cu mine.Si chiar nu inteleg de ce sunt mai putin patriot daca cumpar de aiurea ....doar e pretul mai mic.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Dragos2006 » 07 Ian 2012, 19:29

profapis scrie:Nu se poate imbunatati activitatea ACA decat prin implicarea apicultorilor din cadrul acesteia si nu dezertand.


:lol: :lol: :lol: implicarea cui ????????? ACAR e a lor nu a apicultorilor !!!!!!!!!! Acolo apicultorii au cu totul alte atributii , tu nu vezi ca nici un oficial ACAR nu vine pe nici un canal de net cu un punct de vedere ! daca doreau binele stuparilor se implicau , aveau atitudine publica , etc . dar la ei OMERTA , singurul din organizatia lor care ia cuvantul pe net este Donbazil care este pe rol de pistol cu apa.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde balasbebe » 07 Ian 2012, 21:28

Iata un bun exemplu cum ne ajuta ei pe noi sa ne desfasuram activitatea sa iesim din iarna.
14.60 Lei (TVA inclus)

Descriere Apinutrient

Prezentare: Produsul Api-Nutrient este un supliment glucidic pentru alimentatia albinelor in perioada de iarna. Produsul se prezinta sub forma de pasta semisolida (turta glucidica), avand in compozitie zahar pudra, sirop invertit de zahar si extract de plante.
Recomandari: In alimentatia albinelor ca hrana de completare in perioada de iarna.
Administrare: Se decupeaza ambalajul de plastic pe o suprafata in forma de triunghi cu latura de cca 10 cm si se aseaza cu suprafata decupata deasupra ramelor, in dreptul ghemului de albine.
Conditii de pastrare: la loc racoros, max 25ºC
Prezentare: turta ambalata in punga de plastic etichetata, in greutate de 1000g.
Valabilitate: 6 luni de la data fabricaţiei.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Dragos2006 » 07 Ian 2012, 21:35

14,60!!!!!!!!!!!!!!!!! dar ce a pus in ea ????????? lapte de mama .... :shock:
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde proapis13 » 07 Ian 2012, 21:42

balasbebe scrie:Iata un bun exemplu cum ne ajuta ei pe noi sa ne desfasuram activitatea sa iesim din iarna.
14.60 Lei (TVA inclus)

Lasa nea Bebe ca daca esti membru A.C.A. conf P.N.A.
ti se deconteaza pretul produsului mai putin tva
Daca nu noua celorlalti ni se deconteaza apifonda conf aceluiasi algoritm
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde teinegru64 » 07 Ian 2012, 21:44

Nu cred pana nu vad....scuze .....esti rau si ai glume in program.....pretul ar fi bun daca ar avea si ceva polen.. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde profapis » 07 Ian 2012, 22:12

.teinegru64 factorul economic primeaza peste sentimente si relati.
Dragos2006 sedintele ACA sunt publice se iau atitudini si se exprima puncte de vedere, probabil uni o considera mosia lor dar vina o avem noi,daca am fi organizati sub formele enumerate de mine si la sedinte s-ar duce reprezentanti nostri poate ar fi altfel, un sistem se schimba m-ai usor din interior.
balasbebe ptr comparatie nu stiu cu cat se poate cumpara un alt fel de nutrient cu aceasi compozitie ,probabil se subventioneaza ca adjuvant in combaterea varozei.
profapis
 
Mesaje: 31
Membru din: 08 Oct 2011, 13:22
Localitate: Sona Fagaras

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori