Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde gica » 13 Dec 2011, 22:40

neculai.luca scrie:....
Mulțumesc de reclamă Donbazil dar nu mai e cazul.
Mi-am dat demisia la adunarea generală din 5 martie 2011.

Nicule,ca sa ti-o zic ca la radio Erevan,nu cumva ai fost sinucis?
In al doilea rand nici nu stii ce-ai pierdut.Afli pe la 5 martie 2012.
In alta ordine de idei in viata sunt perioade faste si perioade nefaste.Unele vin dupa altele.(proverb turcesc.)
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde alt stupar » 13 Dec 2011, 22:44

XXL scrie:XXL a scris
problema este ca acest program a fost asfel gandit incat sa beneficieze de el doar o categorie privilegiata,adica;
-cei care sunt acreditatii sa vanda material biologic
-cei care au SRL-urile prin care se ruleaza produsele,etc


Da` o parere venita din partea unei "cozi de topor" permiteti ?
Si promiteti ca nimeni nu se supara ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde peterneamt » 14 Dec 2011, 00:37

Domnule Donbazil,te cunosc si te respect pentru ceea ce esti si pentru ceea ce faci si iti multumesc pentru calduroasa primire din toti anii de la Faget, si ai parte de toata stima si consideratia mea.Dar,vezi timpul trece, lucrurile se schimba, lucrurile evolueaza in toate domeniile iar lucru cert,A.C.A. este de 20 de ani pe un trend descendent, involueaza clar, in aproape toate domeniile de activitate si daca noi nu facem nimic,nimic va ramine din A.C.A. ,asa cum s-a intimplat cu multe lucruri bune in tara asta .
Aici nu e vorba de tradare si nici daca eu vreau presedinte sau nu ( am renutat la statutul de profesor la Colegiul National Gheorghe Chitu din Craiova pentru a fi alaturi de albinele mele dragi si iti dai seama ca n-as putea sa le neglijez pentru nici o functie, idiferent cit de onoranta ar fi ).
Si eu am luat cuvintul si l-am criticat pe Malaiu (sti pentru ce ), si l-am laudat pe Zorici ( pentru legea apiculturii), fapt care a dus la numirea sa, in urma votului,ca presedinte al ACAR. Dar ca intr-o mare familie ce suntem Zorici la ales pe Malaiu sa-i fie vice..........
Si ca o gluma, uite niste versuri de Tudor Gheorghe: ...SI LA BINE SI LA RAU / O IUBIRE ALB ALBASTRA / LA CRAIOVA E MEREU / LA CRAIOVA E MEREU.
OARE ?
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde XXL » 14 Dec 2011, 12:54

alt stupar scrie:
XXL scrie:XXL a scris
problema este ca acest program a fost asfel gandit incat sa beneficieze de el doar o categorie privilegiata,adica;
-cei care sunt acreditatii sa vanda material biologic
-cei care au SRL-urile prin care se ruleaza produsele,etc


Da` o parere venita din partea unei "cozi de topor" permiteti ?
Si promiteti ca nimeni nu se supara ?


de ce s-ar supara cineva?..dai inainte

eu raman la ideea ca tot PROGRAMUL NATIONAL APICOL a fost gandit de la bun inceput de catre asociatiile apicole inclusiv ACA asfel incat ei sa fie marii beneficiarii
iar singurele efecte reale pana acum sunt;
-cresterea artificiala a pretului la; matci,roi, familii de albine(mai nou si a apiinvertului de cand a fost inclus in program)
-resurcitarea SRL-urilor in momentul in care incaseaza fara sa miste un deget minim 8% adaos comercial din toate sumele rulate in cadrul programului
-inventarea unor noi tranzactii apicole cu stupi matci si roiuri ...imaginare :D

logic era sa se numeasca PROGRAMUL NATIONAL PT SPRIJINIREA ASOCIATIILOR APICOLE SI A SRL-urilor ACESTORA
...probabil daca era mai rau
nu era asa bine
Avatar utilizator
XXL
 
Mesaje: 484
Membru din: 26 Feb 2011, 20:24
Localitate: filipesti-PRAHOVA

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde eugen. » 17 Dec 2011, 20:47

eu raman la ideea ca tot PROGRAMUL NATIONAL APICOL a fost gandit de la bun inceput de catre asociatiile apicole inclusiv ACA asfel incat ei sa fie marii beneficiarii
iar singurele efecte reale pana acum sunt;
-cresterea artificiala a pretului la; matci,roi, familii de albine(mai nou si a apiinvertului de cand a fost inclus in program)
-resurcitarea SRL-urilor in momentul in care incaseaza fara sa miste un deget minim 8% adaos comercial din toate sumele rulate in cadrul programului
-inventarea unor noi tranzactii apicole cu stupi matci si roiuri ...imaginare :D

logic era sa se numeasca PROGRAMUL NATIONAL PT SPRIJINIREA ASOCIATIILOR APICOLE SI A SRL-urilor ACESTORA[/quote]

Gandim la fel !!! Putem dezvolta subiectul.
Cand vom da pe fata " matrapazlacurile " din asociatiile noastre ?
Saptamana trecuta am discutat cu cineva de la APIA ..... La un moment dat ma intreaba : Ati facut calculul banilor insusiti de cei ce va conduc daca au accesat prin PNA suma XXXXXX si v a oprit fara chitanta pentru asociatie procentul X ?
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Dragos2006 » 17 Dec 2011, 20:54

Daca este adevarat ce spune Eugen ii propun sa se duca inapoi la APIA de la el si sa le sugereze ca de acum PNA sa se aplice direct de stupar fara a o mai face prin intermediul asociatiilor. Astfel dispare si suspiciunea ca unii insusesc bani iar altii muncesc ... Hai sa vedem daca respectabilul este capabil sa primeasca peste 7000 de solicitari iar in 60 de zile sa faca si platile ?????????????????
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde eugen. » 17 Dec 2011, 23:29

Dragos2006 scrie:Daca este adevarat ce spune Eugen ii propun sa se duca inapoi la APIA de la el si sa le sugereze ca de acum PNA sa se aplice direct de stupar fara a o mai face prin intermediul asociatiilor. Astfel dispare si suspiciunea ca unii insusesc bani iar altii muncesc ... Hai sa vedem daca respectabilul este capabil sa primeasca peste 7000 de solicitari iar in 60 de zile sa faca si platile ?????????????????

Dumneavoastra spuneti ca sunt 7000 de apicultori ce au accesat pna ul la nivel de tara ! Nu credeti ca la nivel de tara sunt mult mai multi ( oieri , vacari ciobani...) oameni ce se ocupa de cresterea animalelor decat apicultori ? Si acolo crotaliile sunt mult mai eficiente ... decat la stupi.. acela nu muta vacile in grajdul vecinului cand ii vine controlul cum muta unii apicultori stupii cand e anuntat controlul... La mine in localitate din 5 apicultori doar unul a accesat pna ul , dar in schimb sunt peste 15 crescatori de animale ( oi , vaci, capre) ce isi i au an de an subventia.. .
Ce vreau sa spun ? Ca la nivel de tara numarul celor ce cresc animale ( oi, vaci, porci, capre sau chiar pasari ) si iau subventie de la stat ducandu si singuri actele la APIA e mult mai mare decat numarul apicultorilor ce au accesat pna ul...
Cum lucreaza APIA pentru ei ar putea lucra si pentru apicultori si am scapa de intermediari ( asociatii, coperative, srl uri... ) In acest mod poate si dezmatul din apicultura s ar putea diminua ... ( cum zicea si teinegru pe un alt topic astazi ) Atentie ... n am zis eradica !!!! As fi prea idealist .
Cred ca sunt comentarii off topic aici - un moderator le poate gasi locul potrivit .
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Dragos2006 » 17 Dec 2011, 23:37

Ai fost in viata ta la APIA sa vezi ce este acolo ? Prefer sa platesc pe cineva decat sa stau in aglomeratie unde se emana niste mirosuri de grajd si stana de oi de-ti vine sa-ti ei campii.
Apropo si oierii si vacarii sunt membrii in asociatii ca altfel nu primesc subventiile .

Voi chiar nu intelegeti ca viitorul sunt cooperativele si asociatiile ???? Singur vei fi strivit de sistem !

Nu inteleg un lucru ? daca de maine se desfiinteaza toate asociatiile si toate cooperativele din apicultura crezi ca va dispare presupusul dezmat??? Adica daca unul de saracie a accesat 141 imprumutand niste stupi de la vecinul nu facea chestia asta daca nu existau formele asociative ???? Ce are sula cu prefectura ????
Ultima oară modificat de Dragos2006 pe 17 Dec 2011, 23:51, modificat 1 dată în total.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde gica » 17 Dec 2011, 23:50

eugen. scrie: Cred ca sunt comentarii off topic aici - un moderator le poate gasi locul potrivit .

Ai dreptate colegule.Te rog sa-ti faci timp sa citesti cele cateva pagini de aici.
Nu trebuie sa le inveti pe dinafara ca se va modifica curand.Asta din cauza unora care-l comenteaza fara sa-l citeasca.
http://www.madr.ro/pages/pna/ghid-apico ... update.pdf
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde eugen. » 17 Dec 2011, 23:55

Dragos2006 scrie:Ai fost in viata ta la APIA sa vezi ce este acolo ? Prefer sa platesc pe cineva decat sa stau in aglomeratie unde se emana niste mirosuri de grajd si stana de oi de-ti vine sa-ti ei campii.
Apropo si oierii si vacarii sunt membrii in asociatii ca altfel nu primesc subventiile .

Voi chiar nu intelegeti ca viitorul sunt cooperativele si asociatiile ???? Singur vei fi strivit de sistem !

Chiar cursurile de apicultor le am facut intr o sala la APIA.... si reprezentanti APIA au fost la mine... Cat despre vacari si oieri ma interesez maine si aflu daca sunt membri in vreo forma asociativa ... Mirosul de grajd e miros ecologic domle ...
In alta ordine de idei prevad un viitor cu cat mai putine capuse ... ( Forme asociative ) . Sigur unele vor disparea dupa ce se va termina cu 141, 112, pna, etc
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Dragos2006 » 17 Dec 2011, 23:57

Raspunde sincer ! daca nu ar fi existat formele asociative nu ar mai fi existat presupusul dezmat ? care este rolul formelor asociative in presupusul dezmat?
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde eugen. » 18 Dec 2011, 00:08

Dragos2006 scrie:Raspunde sincer ! daca nu ar fi existat formele asociative nu ar mai fi existat presupusul dezmat ? care este rolul formelor asociative in presupusul dezmat?

APIA face control la asociatie............ Si asociatia il duce acolo unde lucrurile sunt in regula !!! Clar ?
Cred ca n ar mai exista atata dezmat... Un crotaliu cu cip la un animal ramane pe urechea lui cate zile are .... chiar daca isi schimba x proprietari... pe cand crotaliile la stupi se poate schimba de pe o cutie pe alta.... Deaceea spun ca la crescatorii de animale nu exista dezmatul din apicultura...
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Dragos2006 » 18 Dec 2011, 00:15

Iar esti intr-o eroare mare !
Pe FADR sunt verificati TOTI stuparii care acceseaza masuri gen 141 , 112 , etc.
pe APIA controalele se efectuiaza la TOATE formele asociative iar in teren se verifica esantionul reprezentativ stabilit prin norme. Daca un functionar sa presupunem ca nu respecta normele de aplicare a PNA eu zic ca este vina lui !
Apropo de PNA in zona mea s-au facut controale la sange , nu stiu cum a fost in alte parti dar nu inteleg cum poate o asociatie sa fraudeze sistemul .
daca prezinti un exemplu concret in care sa demonstrezi ca forma asociativa X a fraudat sistemul cu Y lei esti cel mai tare !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde eugen. » 18 Dec 2011, 00:23

Corect... se verifica un esantion ! un procent... nu stiu cat.. Adica ...cati au accesat pna ul la tine in asociatie ....30.. ok controlam 5... Dar esantionul controlat va avea grija cei ce conduc asociatia sa fie 100% corect !!! Vrei sa spui ca n ai domle habar de nimic in neregula pe la asociatii ? Si vrei sa ti pun eu pe tava lucrurile deocheate ? Apropo ... eu am vazut ce a scris xxl si am spus ca sunt de acord cu el ... sa integ ca esti de cealalta parte ?

PS Imi plac baietii cu ochii albastri..... mai ales cei care se si pricep la apicltura :!:
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Dragos2006 » 18 Dec 2011, 00:47

Formele asociative sunt intermediari intre fermieri si autoritatile statului !
In cazul PNA forma asociativa aduna hartiile cerute de lege de la fermieri , le ordoneaza , le indosariaza si le depune la APIA . Apoi inspectorii verifica dosarul si dau OK-ul . Banii vin de la APIA in contul asociatiei apoi sunt distribuiti la fermieri .
Formele asociative NU sunt organ de control ! reprezentantii lor nu au dreptul sa intre in stupina fermierului si sa faca inspectie . Singurii autorizati sa inspecteze sunt cei abilitati de la APIA !
Tineti minte o vorba spusa de un om mare : AFACERILE NU SE FAC INTRE FIRME CI INTRE OAMENI !
Presupusul dezmat daca e sa existe il produc oamenii nu formele asociative ! Hai sa fin sinceri si sa recunoastem ca daca nea Gheorghe de la Cucuiata vrea sa faca un mic "dezmat" il face si cu si fara asociatie !
Nicaieri in Europa unde exista PNA nu se aplica decat prin forme asociative !

Daca UE ne-a dat bani nu este bine ca se face "dezmat" . Daca nu se dadea nici un ban iar nu era bine ! cu romanul nu o scoti la capat nici cand !La roman ori ca ii dai ori ca nu-i dai tot te injura , dar frumos este ca te injura cu un aer de superioritate ca doar e urmas le a lu" Decebal si Traian...
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde eugen. » 18 Dec 2011, 01:00

Domle stim toate astea teoria e frumoasa ... Apia face controlul dar " esantionul " controlat e dirijat de cei ce conduc asociatia...
Daca nu existau asociatiile DEZMATUL era mai mic . De ce ? Pentru ca era un singur dezmat ... cel facut de apicultor... asa exista 2: cel facut de apicultor si cel facut de forma asociativa .. ( comisioane , marfuri dirijate prin srl asociatiei (aca) sau srl unor conducatori de asociatii.. etc.. )
Cititi cu atentie ce a zis XXL si ii veti da dreptate ....
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori