Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde eugen. » 18 Dec 2011, 20:08

proapis13 scrie:
eugen. scrie:Scuze proapis13.... am auzit ca asociatia voastra a dus munca de lamurire cu ministerul in privinta crotalierii stupilor... :oops:

Asociatia PRO APIS reprezinta interesele a peste 1000 de apicultori ce detin
in jur de 40 000 de familii de albine si a crezut si sperat pana in ultima clipa
ca NU se v-a ajunge la crotaliere

Mi am cerut scuze o data si imi cer iar... M ai interpretat gresit ... N am zis ca asociatia ta a fost pentru crotaliere ci dimpotriva.... Stiam asta dintr o postare mai veche de a ta pe care nu stiu daca reusesc sa o redau
viewtopic.php?f=28&t=223 ( e untopic despre crotalierea stupilor )
Spund ca ati dus munca de lamurire ma refeream ca atunci cand ati participat la discutii ati incercat sa i convingeti ca ... crotalierea nu este necesara ( chiar nu gasesc cuvintele potrivite...) Sper ca acum m am facut inteles .
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde eugen. » 18 Dec 2011, 20:19

alt stupar scrie:
eugen. scrie:Corect... se verifica un esantion ! un procent... nu stiu cat.. Adica ...cati au accesat pna ul la tine in asociatie ....30.. ok controlam 5... Dar esantionul controlat va avea grija cei ce conduc asociatia sa fie 100% corect !!! Vrei sa spui ca n ai domle habar de nimic in neregula pe la asociatii ? Si vrei sa ti pun eu pe tava lucrurile deocheate ?

Poti sa dai un exemplu concret in sprijinul celor afirmate ?
Asa, barbateste :shock: ?
Daca nuuuu... vorbim discutii !

ce exemplu sa iti dau ? Sunt lucruri ce se stiu ..... vedeti postarea de mai sus a lui lucky5strike..........
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde proapis13 » 18 Dec 2011, 20:46

Vizavi de verificari;anul trecut au fost verificati 5 apicultori alesi aleatoriu de calculatorul ministerului
NICIUNUL nu a fost dintre greii apiculturii cu multi stupi
Din pacate un coleg ce trebuia sa primeasca comisia de control se afla in spital
Deoarece nu a fost transportabil un alt coleg din asociatie a insotit comisia la
spital pt identificarea apicultorului dupa care cu acordul acestuia si dupa ce
au primit permisiunea si cheile de la accesul in stupina au mers cale de 47km
si au facut verificarile de rigoare dupa care au mers la spital cu procesul verbal
la semnat

Daca era controlul nashpa,si la oha nu puteau sa spuna de la inceput ca vor cate
o sticla cu miere,se semna procesul verbal si nu se mai ardea gazul ??

Oamneii aia si-au facut treaba si au plecat inapoi la capitala si cu mana goala
Au motivat ca sunt destul de bine platiti sa-si permita sa cumpere miere
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Dragos2006 » 18 Dec 2011, 21:42

Un stupar din Dambovita a accesat PNA in judetul BUZAU , cand dosarul a intrat la control in 48 de ore reprezentantii APIA au fost la el in stupina sa verifice achizitiile , nu s-a pus problema de distanta sau alte impedimente , inspectorii au fost in stupina si au inventariat dea fira in par toate achizitiile facute prin PNA.
Acum vorbind serios , prin PNA sunt sume "subtiri" sumele barosane sunt prin fondurile structurale unde fermierul nu este obligat sa faca parte dintr-o forma asociativa .

PS. Nu este bine ca pe platforme publice gen aceste forumuri sa apara apicultori cunoscuti si sa zica de "magarii ". Folosind acesti termeni la modul general se arunca o pata asupra tuturor apicultorilor din Romania si nu e bine. Cei vechi cunosc lupta mea dusa cu ACAR dar chiar daca nu mai sunt membru in aceasta asociatie nu-mi permit sa o acuz in general doar ca banuiesc ca ceva s-a intamplat acolo. Ca o asociatie a infiintat 40 de SRL-uri e dreprul ei , ca vand o marfa e tot treaba lor , ca vin oamenii si cumpara de acolo a cui este vina ?
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde alt stupar » 18 Dec 2011, 22:01

eugen. scrie:
alt stupar scrie:
eugen. scrie:Corect... se verifica un esantion ! un procent... nu stiu cat.. Adica ...cati au accesat pna ul la tine in asociatie ....30.. ok controlam 5... Dar esantionul controlat va avea grija cei ce conduc asociatia sa fie 100% corect !!! Vrei sa spui ca n ai domle habar de nimic in neregula pe la asociatii ? Si vrei sa ti pun eu pe tava lucrurile deocheate ?

Poti sa dai un exemplu concret in sprijinul celor afirmate ?
Asa, barbateste :shock: ?
Daca nuuuu... vorbim discutii !

ce exemplu sa iti dau ? Sunt lucruri ce se stiu ..... vedeti postarea de mai sus a lui lucky5strike..........

asa cum banuiam... acuze si scenarii
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde XXL » 18 Dec 2011, 22:27

Dragos2006 scrie:Nicaieri in Europa unde exista PNA nu se aplica decat prin forme asociative !



...asha o fii dar cum sunt organizate asociatiile afara si ...cum sunt la noi?

deocamdata la noi in astia 21 de ani asociatiile au dezamagit incontinuu..incepand cu ACA care a reusit sa-i faca pe fosti gestionari de magazine patroni de SRL-uri si purtatorii de cuvant ai asociatiilor,si in loc sa creeze o concurenta corecta cu marii procesatori au batut palma cu acestia creand un monopol mai mult sau mai putin vizibil

...a doua categorie de asociatii au aparut ca efect directal PROGRAMULUI NATIONAL APICOL specializate dupa caz pe manarii cu roi,matci ,stupi ,medicamente,biostimulatori,cutii etc in functie de ce le-a fost mai la indemana

in continuare ..tot nu avem grupuri de producatori,..tot nu avem cooperative apicole...tot nu avem concurenta reala pe piata mierii si nici un program de evaluare a gradului de infestare cu varooa la nivel national

sa multumim uniunii pt sprijinirea infintarii miniasociatiilor apicole stil garsoniera
si pt crearea unui nou business; absortia banilor europeni
...cu sau fara efecte nu conteaza ...pe hartie sa aratam frumos
...probabil daca era mai rau
nu era asa bine
Avatar utilizator
XXL
 
Mesaje: 484
Membru din: 26 Feb 2011, 20:24
Localitate: filipesti-PRAHOVA

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Dragos2006 » 18 Dec 2011, 22:51

Domnule xxl ca matale nu esti informat e vina matale dar tin sa te informez ca in Romania exista grupuri de producatori , exista cooperative , avem concurenta pe piata mierii si avem si un program national de evaluare a bolilor la albine condus de doamna Chioveanu.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde lucky5strike » 18 Dec 2011, 23:07

Iar v-ati offtopicarit, domnilor???

Trebuie bagat la arhiva topicul sau ce??

:shock: :shock:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde XXL » 18 Dec 2011, 23:15

Dragos2006 scrie:Domnule xxl ca matale nu esti informat e vina matale dar tin sa te informez ca in Romania exista grupuri de producatori , exista cooperative , avem concurenta pe piata mierii si avem si un program national de evaluare a bolilor la albine condus de doamna Chioveanu.


eu m-am referit la un program national de evaluare a gradului de infestare cu varooa la nivel national...
poate cunoaste-ti cati % din totalul apicultorilor sunt organizati in cooperative si grupuri de producatori?..sa fie 1%.... si cate din cele existente mai primesc membri..

despre concurenta ce sa mai zic exista..dar la noi functioneaza invers
adica se intrec care sa dea pretul mai mic :lol: :lol: :lol:
...probabil daca era mai rau
nu era asa bine
Avatar utilizator
XXL
 
Mesaje: 484
Membru din: 26 Feb 2011, 20:24
Localitate: filipesti-PRAHOVA

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde XXL » 18 Dec 2011, 23:19

lucky5strike scrie:Iar v-ati offtopicarit, domnilor???

Trebuie bagat la arhiva topicul sau ce??

:shock: :shock:


sau incalzit serverele cumva?
acum serios rolul ACA,ICDA etc in pregatirea si gestionarea programului national apicol nu e de neglijat poate o sa avem si de la distinsii domni o parere m mult sau mai putin oficiala
...probabil daca era mai rau
nu era asa bine
Avatar utilizator
XXL
 
Mesaje: 484
Membru din: 26 Feb 2011, 20:24
Localitate: filipesti-PRAHOVA

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde proapis13 » 19 Dec 2011, 00:01

XXL scrie:acum serios rolul ACA,ICDA etc in pregatirea si gestionarea programului national apicol nu e de neglijat poate o sa avem si de la distinsii domni o parere m mult sau mai putin oficiala


Programul Apicol 2011-2013 a fost
elaborat în colaborare cu reprezentanţii
organizaţiilor profesionale apicole
constituite conform legislaţiei în vigoare şi
cuprinde următoarele acţiuni:
a) asistenţa tehnică pentru apicultori şi
grupuri de apicultori;
b) lupta contra varoozei;
c) raţionalizarea transhumanţei;
d) măsuri de asistenţă pentru laboratoarele de analiză a caracteristicilor fizicochimice
ale mierii;
e) măsuri de asistenţă pentru repopularea şeptelului apicol comunitar

Colegii tai de asociatie stiau de treaba asta?
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde viorel55 » 19 Dec 2011, 10:12

XXl--puteti sa ne spuneti si noua din ce asociatie faceti parte????
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde XXL » 19 Dec 2011, 10:41

viorel55 scrie:XXl--puteti sa ne spuneti si noua din ce asociatie faceti parte????


cum sa nu...altceva mai doriti;
-adresa ,nr tl,stare civila
-nume prenume,colegi de armata :lol:
...probabil daca era mai rau
nu era asa bine
Avatar utilizator
XXL
 
Mesaje: 484
Membru din: 26 Feb 2011, 20:24
Localitate: filipesti-PRAHOVA

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde gica » 19 Dec 2011, 11:01

XXL,o mica atentionare de moment.
Reciteste regulamentul.
mircea scrie:Acesta pagina trebuie citita inainte de inregistrarea .
................
REGULA DE BAZA - FII RESPECTUOS. Daca cineva nu este de acord cu tine, respecta-i dreptul la propria opinie. Reciproca e valabila. Nu fi impulsiv sau nepoliticos cand iti exprimi opinia
....................
2 - Dupa inregistrare se intra in Profil (din Panoul Utilizatorului) si se completeaza obligatoriu localitatea unde aveti stupina (eventual localitatea de domiciliu).
......................
Sanctiuni
............
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde eugen. » 19 Dec 2011, 11:12

Nu vreti sa ne legitimam cu buletinul cand intram pe forum ..... ? Ca vad ca pe unii ii intereseaza mai mult ce relatii ai , cine te cunoaste, pe cine cunosti, eventual cu cine votezi... etc .
Inteleg ca UE ne a impus ca pna ul sa se deruleze prin asociatii (acar sau altele ) si daca vreau sa accesez n am decat sa ma supun regulilor UE - CLAR !! . Asta nu unseamna ca sunt de acord cu tot ce vine de la UE ! Nu inteleg de ce ciobanii, vacarii.... chiar daca au si ei regula asocierii isi depun actele singuri si nu fac investitii pe numele asociatiei si apoi asociatia le restituie banii !!! De ce la apicultori e alta regula ? Tot UE a decis asta ?
De ce unora li se cer dovezi, nume ... si cand alti "grei ai forumului " spun ca se fac magarii prin asociatii apar comentarii ca nu i bine ca se spun lucrurile astea pe forum ca mai citesc si altii... ( baietii cu ochii albastri !) . De ce suntem cameleoni domnilor ? Ne schimbam atitudinea in functie de "greu " sau "usor" al forumului..... furumist vechi sau nou ... :?:
Personal o sa evit sa dau mune .... ( daca as da sigur ca ar as fi injurat de unii ca i am dat in gat, ca i am nenoracit... ) dar o sa incerc sa strang comentarii de pe forum facute pana acum si o sa deschid un topic nou pe legislatie intitulat " cum se fraudeaza pna " sau ceva asemanator ...
Pentru ca vin sarbatorile... :
LA MULTI ANI --- ACA ( pentru gazduire ) , ICDA.... . La multi ani si celorlalte asociatii !
Nu sunt fanul vostru.... dar daca vreau bani UE ma supun regulilor ca n am de ales .
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde XXL » 19 Dec 2011, 11:30

gica scrie:XXL,o mica atentionare de moment.
Reciteste regulamentul.
mircea scrie:Acesta pagina trebuie citita inainte de inregistrarea .
................
REGULA DE BAZA - FII RESPECTUOS. Daca cineva nu este de acord cu tine, respecta-i dreptul la propria opinie. Reciproca e valabila. Nu fi impulsiv sau nepoliticos cand iti exprimi opinia
....................
2 - Dupa inregistrare se intra in Profil (din Panoul Utilizatorului) si se completeaza obligatoriu localitatea unde aveti stupina (eventual localitatea de domiciliu).
......................
Sanctiuni
............


ok ...vad ca am deranjat
las totusi discutia in grija
celor obisnuiti sa vorbeasca doar pe la colturi
...probabil daca era mai rau
nu era asa bine
Avatar utilizator
XXL
 
Mesaje: 484
Membru din: 26 Feb 2011, 20:24
Localitate: filipesti-PRAHOVA

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori