Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde profapis » 07 Ian 2012, 22:13

Imi cer scuze de repetare.
profapis
 
Mesaje: 31
Membru din: 08 Oct 2011, 13:22
Localitate: Sona Fagaras

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Dragos2006 » 07 Ian 2012, 22:20

profapis scrie:
Dragos2006 sedintele ACA sunt publice


:lol: :lol: :lol: poate pentru tine !! la o sedinta la Bucuresti au pus tigani sa pazeasca intrarea pentru a nu intra eu si doamna Chirila iar la Buzau au avut de paza jandarmi .Imi vine sa vomit numai cand imi aduc aminte !
Voi vorbiti din auzite sau din presupuneri dar nu stiti nimic din bucataria interna a lor. Ei primesc dimineata pe birou postarile de pe forum si se amuza citind ...
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde profapis » 07 Ian 2012, 22:45

Eu vad ACA cum vad o casa construita de o comunitate cu mult inainte sa ma nasc eu,ma nasc, sunt ajutat sa cresc mare

de comunitate, indrumat,cand ma vad mare si consider ca ma tin puterile ma duc in casa lor si incerc sa schimb reguli facand galagie .Prima reactie normala a lor a fost sa ma pofteasca afara.
profapis
 
Mesaje: 31
Membru din: 08 Oct 2011, 13:22
Localitate: Sona Fagaras

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Dragos2006 » 07 Ian 2012, 22:52

mortii cu mortii , vii cu vii , AMIN !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde teinegru64 » 07 Ian 2012, 23:03

Niciodata sa nu zici niciodata.Donbazil si prof apis au intrat la inima mea.Eu inca mai cred in al al 12- lea ceas.Daca peste 50 de ani va trebui sa votez voi vota....Donbazil.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde profapis » 07 Ian 2012, 23:18

Multumesc teinegru64, Dragos2006 sunt organisme care odata desprinse de gazda devin moarte amin si un kil de vin, ptr.tine eu nu consum alcool.
profapis
 
Mesaje: 31
Membru din: 08 Oct 2011, 13:22
Localitate: Sona Fagaras

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde teinegru64 » 07 Ian 2012, 23:30

Bunicu are 98 de ani ....are o vorba ....cel ce nu bea vin ...e bolnav ori are alte beteșuguri.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde proapis13 » 07 Ian 2012, 23:49

teinegru64 scrie:Nu cred pana nu vad....scuze .....esti rau si ai glume in program.....pretul ar fi bun daca ar avea si ceva polen.. :lol:

Eu unul faceam referire la Apifonda.Nu contine polen sau nutrienti
Au colegii apicultori de peste Dunare un stimulemt cu polen la 150 dinari,aprox 6 RON/kg
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Donbazil » 08 Ian 2012, 00:37

teinegru64 scrie:Niciodata sa nu zici niciodata.Donbazil si prof apis au intrat la inima mea.Eu inca mai cred in al al 12- lea ceas.Daca peste 50 de ani va trebui sa votez voi vota....Donbazil.


Sal'tare!
Nu se poate!.... :shock:
Unu,- ca peste 50 de ani despre mine nici ai mei n-or sa-si mai prea aduca aminte.....
Doi, eu niciodata n-am sa candidez la vreo functie in conducerea ACA. Nici la cercul apicol nu am vrut sa fiu eu presedinte dar n-au vrut nici altzii asa ca am ramas tot eu, ca doar nu era sa desfiintzam cercul pentru atata lucru....Fiind presedinte de cerc, fac parte din comitetul pe judet.....Fiind membru in comitet, am fost delegat la congres ( de fapt la ultimele 2 congrese, dintre care la ultimul l-am ales pe actualul presedinte)....La acest congres ( nu sedintza, domnule Dragos cum incerci sa minimalizezi dumneata), au fost "unii" tzinutzi afara pentru ca erau predispusi la scandal.....
Asadar in legatura cu votul - peste 50 de ani....
Oricum daca gandul a fost sincer , ma inclin! Daca a fost la misto, rad si eu ca si ceilaltzi, ca doar d-o sa ma manii pentru o gluma.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget
:lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde MyBees » 22 Feb 2013, 01:53

De azi(21.02.'13) ACAR filiala Bucuresti are un nou "El Presidente". A fost "ales si aprobat" Dl. Marian Patrascu, care a preluat stafeta de la Dl. Ion Popescu. Zic sa fie cu noroc!
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde kiloz » 23 Feb 2013, 23:28

Donbazil scrie:Sal'tare!
Alooooo!
.Dar nu uitati ca ACA reprezinta marea majoritate a stuparilor din tzara asta


Da poate ai dreptate, dar căți dintre ăstea"marea majoritate" a fost intrebat si cerut părerea.Sau iar hotaresc, au hotarit altii-deasupra- in locul lor ,stiind mai bine ce este bun pentru ei.Sindromul ce dispune seful se respecta si se executa!Si care o sa fie pretul platit de toti din cauza hotaririi venită de sus,fiind reprezentant al marii majoritate.
:geek:
La cite sedinte au fost,nicaieri nu sa intrebat ce parere aveti.Toti au fost deacord cu .......
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde JAKOB » 24 Feb 2013, 11:57

Adevarul Donbazil e ca la ACA cotizeaza jumate din stuparii Romaniei.Dar asta nu inmseamna ca ACA le reprezinta interesele.E ca la Caqragiale:...e frumoasa,e sublima ,pot spune, dar lipseste cu desavarsire!(aplauze puternice)!Unde era ACA atunci cand ni s-au taiat subventiile?Unde era ACA atunci cand ni s-a varat pe gat numerotarea lazilor?Unde era ACA atunci cand.pentru o simpla cerere de plata la 141 am dus o roaba de hartii ?(pe care nu le citeste nimeni,200 fise stup X 3-600 file care vor ajunge la gunoi).Unde era ACA cand ni s-a redus la 30% subventia pe motorina si colac peste pupaza S-AU TAIAT CU TOTUL PE 2013? Si in final,si cel mai grav,unde e ACA acum ,in problema impozitarii apiculturii? Pretutindeni si ....nicaieri!Poate ca ciobanii,vacarii,legumicultorii primesc bani frumosi de la guvern pt ca ei nu au.......ACA!!!!
Ps.Donbazil am fost membru AGVPS si am renuntat la acest CAP,avem asociatia noastra unde mancam ciorba asa cum ne-o pregatim! Sunt membru ACA si cred ca m-am saturat de latura pe care mi-o serveste!
JAKOB
 
Mesaje: 2
Membru din: 24 Feb 2013, 10:56

Re: Apicultura după IMPOZITARE. Încotro?

Mesajde peterneamt » 24 Feb 2013, 17:42

Din comitetul executiv al ACAR compus din 11 membri decât unul este apicultor şi atunci ce interes au să lupte pentru apicultori ceilalţi 10 când salariile şi afacerile merg ? :twisted:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde peterneamt » 24 Feb 2013, 18:07

În toată lumea civilizată asociaţiile sunt conduse de membrii cotizanti aleşi prin vot.
Nu au drept de vot salariaţii asociaţiilor ei fiind simpli angajaţi a căror activitate este verificată periodic de firme de audit.
Pe când ACAR este condusă de directorii societăţilor comerciale nu de apicultori şi e firesc să apere interesele societăţilor ai căror salariaţi sunt şi nu pe ale apicultorului cotizant. :twisted:
ps. şi când mă gândesc că i-am avertizat că cine sapă groapa altuia........ :roll:
semnat: Peterneamţ Daniel, apicultor, încă membru cotizant al ACA Dolj.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde mircea.costache » 06 Apr 2014, 21:36

Buna Seara !

Se intelege gresit ca s-ar vrea criticarea sau mai stiu eu ce la adresa A.C.A.
Sunt membru ACA Dolj.Si n-am de gand sa dezertez.Defect de profesie.Insa e jale mare la ACA.De altfel cred ca in natura obiceiului asa este ACA in toata tara.Totul merge din inertie si ignoranta membrilor.
Sa nu aiba conducerea ACA impresia ca ar merge ceva bine in ACA datorita menegementului si priceperi celor alesi. E .As.
Noroc ca pe piata si celelalte asociati sunt tot cam o apa si-un pamant astfel mancam coliva lu ACA.
Am sa postez orice impresie de la ACA Dolj.Sa nu se creada ca "razbunare".Frate adevar pana la moarte.Adevarul n-a omorat pe nimeni ,dar nici sa nu se astepte ca le va face bine.
Acum ceva ani mi-a tras o teapa a la "VLAD TEPES" administratorul de atunci.S-a schimbat insa administratorul si se asteapta si schimbarea.
M-am lovit de neputinta si de multe dar in final a triumfat binele datorita defectului meu de profesie de a nu lasa pe cineva sa-si bata joc.


Pe curand
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Donbazil » 09 Apr 2014, 00:10

Sal'tare!
Sunt multi colegi care nu-s de-acord cu mine cand afirm ca pentru moment, doar A.C.A. reprezinta interesele marii majoritati a apicultorilor din Romania. Treaba lor!
Numa' ca eu vad o treaba - si poate ca mine mai sunt cateva mii de stupari : Toate formele asociative facute in ultimii ani, au o arie de raspandire limitata la cel mult doua-trei judete, toate au in spate oameni de afaceri si toate doresc un singur lucru _ sa puna mana pe averea acumulata in multii ani de activitate de ACA....
Uneltiri de tot felul si la toate nivelurile, (n-am dovezi dar sunt sigur ca sunt la mijloc si acte de coruptie), doar, doar vor distruge ACA si se vor instala ei in Bd. Ficusului.....
Mai nou am putut vedea cu totii ultimele masuri legislative luate fara consultarea - sau in totala opozitie a conducerii A.C.A. atat la Legea Apiculturii cat si la P.N.A. unde s-au dat bani degeaba la ANARZ si nu s-a stabilit nimic referitor la Regulamentul stuparitului pastoral, sau pur si simplu imposibilitatea constituirii OIPA pe miere -care se dorea a fi infiintata, dar fara ACA.
Sunt atatea de spus, dar cine trebuie sa auda nu vrea sa auda. Macar marea masa a apicultorilor sa fie informata dar din pacate, fiind putini abonati la revista ACA - si si mai putini "cu antene" prin zonele de interes, informat
iile nu-s cunoscute si apicultorii iau ce li se serveste, fie pe forum, (unde putini scriu documentat in timp ce altii sunt interesati doar de " battlefield") ,- fie de cele circa 300 de structuri asociative,( dintre care unele au cativa membrii si adresa intr-un apartament) - care sunt conduse de oameni de treaba, - dar care isi vad de interesele lor.....
Poate S.N.A., poate structurile sindicale confederative, poate.......O reusi sa lamureasca pe vreo doua duduci din Ministerul Agriculturii ca nu doamna Aurelia Chirila reprezinta apicultura romanesca.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget

P.S. Si daca ACA nu-i buna, am mai spus-o si repet, - noi, membrii de jos in sus,- prin structurile democratic alese, alegand oameni cu mintea la ei si eliminand pe cei necorespunzatori, de la nivel de cerc apicol pana la nivelul Congresulu ACA, putem face ceva,- nu sa vina altii sa ne faca ordine in ograda....
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 3 vizitatori