Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Dragos2006 » 18 Dec 2011, 01:12

Tin sa te informez ca nimeni nu este obligat sa se inscrie in cutare sau cutare asociatie , te inscrii in care doresti ! Pe deasupra legea iti permite ca impreuna cu inca doua persoane sa infiintezi o asociatie ! daca asociatiile existente sunt asa de rele , voi cei revoltati si cinstiti infiintati altele noi unde nu va exista dezmat !
Nimeni nu te poate obliga sa cumperi de la o anumita firma dar daca pinguinul ....
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde eugen. » 18 Dec 2011, 09:34

Domle... bati campi... Am spus : Cititi cu atentie ce a scris XXL si i veti da dreptate... E greu de inteles ? Mata incerci sa spui ca din x asociatii pot alege sa ma inscriu in care vreau ( mai exista posibilitatea sa mi fac eu una ) si "noi" incercam sa spunem ca prin pna s au pus pe picioare (s au resuscitat incazul aca) anumite "structuri " cu capusele lor cu tot... Deaceea ar fi mai corect ca apicultorul sa lucreze direct cu APIA !
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Dragos2006 » 18 Dec 2011, 09:45

Daca nu ma insel asta a fost cerinta UE : PNA doar prin forme asociative !
Cum ar fi ca nea Gheorghe de la Cucuiata sa mearga la APIA sa faca ditamai dosarul si sa ceara subventie pt. 3 cutii de varachet si 6 de Mavrilor , e o chestie practica , nu stiu daca intelegi . Ai vazut cum arata un dosar pentru finantare prin PNA ?
Pentru ca sa intelegi mai usor iti explic ca toata suma luata de TOTI stuparii di Ro prin PNA 2011 este EGALA cu suma luata DE UN SINGUR fermier din judetul Vaslui care a intrat in programul de conversie a 560 de ha. vita de vie . NU mai vin cu exemple de mari fermieri care bat usor cate 5 milioane euro pe an subventie.
Media de bani luata de un stupar prin PNA este sub 1000 de euro asa ca "dezmatul" este oricum foarte mic.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde eugen. » 18 Dec 2011, 10:24

Domle ...tipic romanesc :lol: Mata ne indemni sa acceptam "dezmatul " pentru ca este mic la apicultori in comparatie cu alti fermieri...
In alta ordine de idei : Sunt pentru absortia fondurilor europene (daca as putea le as lua eu pe toate -vezi, sunt egoist ) dar nu mi plac intermediarii (structurile & capusile ) , cum nu mi plac nici procesatorii... N am auzit de vreo asociatie care in discutiile cu ministerul a militat pentru " libertatea " apicultorului.... dimpotriva - au sustinut sa fie intarit rolul asociatiilor in " viata" apicultorului... :roll:
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde proapis13 » 18 Dec 2011, 10:33

eugen. scrie: N am auzit de vreo asociatie care in discutiile cu ministerul a militat pentru " libertatea " apicultorului.... dimpotriva - au sustinut sa fie intarit rolul asociatiilor in " viata" apicultorului... :roll:

Asociatia PRO APIS a facut loby la minister inclusiv pentru renuntarea la crotalierea stupilor
incepand de jos pa cale ierarhica si pana la ministru secretar de stat pe probleme de agricultura
consilier al ministrului si care reprezinta interesele apicultorilor mehedinteni
Raspunsul a fost de fiecare data invariabil;asa vrea U.E.indiferent de doleantele noastre
Vizavi de decontarea fondurilor prin formele asociative aici s-a urmarit ca fondurile sa fie controlate
sa nu sa li se piarda urma prin intermediari;sa nu uitam ca in prima instanta se hotarase ca
Fondurile europene sa fie gestionate de A.C.A. ca dupa aceea sa se revina la sintagma ,,forme asociative''
E usor sa stai pe margine si sa bagi joarda cand ar fi mai usor sa pui mana sa faci actele si sa-ti ceri drepturile
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Dragos2006 » 18 Dec 2011, 10:50

Problema grava este ca pe forumuri apar persoane gen domnul eugen despre care nici nu stim daca este stupar si incepe sa calomnieze toate formele asociative la gramada . Poate dansul o fi avut vreo problema cu vreo asociatie dar asta nu inseamna sa acuzi nejustificat toate formele asociative ca fac ... dezmat.
Nu ii plac formele asociatice , e traba lui ! dar asta nu insemna ca trebuie sa-si bata joc de munca altora care cu greu au reusit sa ofere o alternativa la ...ACAR.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde eugen. » 18 Dec 2011, 11:23

Scuze proapis13.... am auzit ca asociatia voastra a dus munca de lamurire cu ministerul in privinta crotalierii stupilor... :oops:
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde gica » 18 Dec 2011, 11:35

eugen. scrie:Domle... bati campi... Am spus : Cititi cu atentie ce a scris XXL si i veti da dreptate... !

Colegule eugen,
Atentie cu atacul la persoana.
Te-am rugat sa citesti aici:
http://www.madr.ro/pages/pna/ghid-apico ... update.pdf
Dupa acest document merge PNA.Nu-ti convine modifica-l.Si daca vrei sa sti nici XXL nu are pic de dreptate."Actele" vorbeste.Ce faci matale pe aici este bla bla.
Eu il cunosc personal pe XXL,mai stiu destui care il cunosc,matale pe cine cunosti de pe aici sau cine te cunoaste?
Scrie la avatar ca esti din Prahova,personal am o mica indoiala.
De moment provoci doar taraboi pe aici.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde eugen. » 18 Dec 2011, 11:43

Dragos2006 scrie:Problema grava este ca pe forumuri apar persoane gen domnul eugen despre care nici nu stim daca este stupar si incepe sa calomnieze toate formele asociative la gramada . Poate dansul o fi avut vreo problema cu vreo asociatie dar asta nu inseamna sa acuzi nejustificat toate formele asociative ca fac ... dezmat.
Nu ii plac formele asociatice , e traba lui ! dar asta nu insemna ca trebuie sa-si bata joc de munca altora care cu greu au reusit sa ofere o alternativa la ...ACAR.


Domle ...cred ca esti un frustrat atunci cand cineva nu ti impartaseste opiniile :lol:

1. Pentru cultura ta generala intreaba l pe lucian avram cati stupi mi a facut anul trecut ( si ce modele daca esti curios ) si pe cei de la tg secuiesc cati mi au facut acum 2 ani ... Doar pentru o minte bolnava investeam atatia bani ca sa am mobilier in gradina :lol: . Dupa... iti poti da cu parerea ce stupar sunt...
2. N am calomniat nici o asociatie ci am impartasit un punct de vedere exprimat de XXL si sustinut si de altii in alte ocazii pe alte topicuri....
3. N am nimic personal cu formele asociative dar mi place ca pna ul se deruleaza prin ele ( ai avut dreptate ca vacarii, ciobanii .fac si ei parte din asociatii ca sa i a subventii dar isi depun dosarele singuri si primesc subventia direct ) .
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde eugen. » 18 Dec 2011, 11:54

gica scrie:
eugen. scrie:Domle... bati campi... Am spus : Cititi cu atentie ce a scris XXL si i veti da dreptate... !

Colegule eugen,
Atentie cu atacul la persoana.
Te-am rugat sa citesti aici:
http://www.madr.ro/pages/pna/ghid-apico ... update.pdf
Dupa acest document merge PNA.Nu-ti convine modifica-l.Si daca vrei sa sti nici XXL nu are pic de dreptate."Actele" vorbeste.Ce faci matale pe aici este bla bla.
Eu il cunosc personal pe XXL,mai stiu destui care il cunosc,matale pe cine cunosti de pe aici sau cine te cunoaste?
Scrie la avatar ca esti din Prahova,personal am o mica indoiala.
De moment provoci doar taraboi pe aici.

N am negat ca nu exista un document oficial !!! Si l am citit de mai multe ori... Aici am sustinut parerea lui XXL ca acel document a fost facut sa intareasca "structurile si capusile ''
Am dreptul la libera exprimare ..... si asta e parerea mea ! Nu i obligat nimeni sa si o insuseasca ! Nici nu ma poate obliga sa mi schimb parerea !

CIne ma cunoaste ? Dintre cei ce intra pe forum .... lucian avram, david nick, batranul ..... Dintre cei care nu intra ... auras chilom de la cifringeni -arges, dorel guy de la ciucurova...
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde gica » 18 Dec 2011, 12:09

eugen. scrie: Am dreptul la libera exprimare ..... si asta e parerea mea ! Nu i obligat nimeni sa si o insuseasca ! Nici nu ma poate obliga sa mi schimb parerea ! ..

gica scrie:Colegule eugen,
Atentie cu atacul la persoana.

eugen. scrie: Domle ...cred ca esti un frustrat atunci cand cineva nu ti impartaseste opiniile :lol: ....

De moment avertisment.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde lucky5strike » 18 Dec 2011, 15:51

Productia de miere trebuie sa constituie ratiunea de a fi a unui stupar. Toate celelalte palesc pe langa asta. Fara productie in spate, hartiile n-au nici o valoare.

De acord ca se mai fac magarii in unele asociatii, o stie toata lumea. Padure fara uscaturi nu se poate... problema e sa nu fie prea multe uscaturi. Dar astea nu fac totusi obiectul acestui topic.

Sa revenim la subiect, tocmai m-am uitat pe situl lor cel greu de navigat si... vad "cu jind" aceleasi preturi "multietajate"... 360 de lei o lada ME... si hanemann la niste scoruri proportionale... ar trebui sa investeasca in productivitate...

Nu-mi face nici o placere sa cumpar produse de import si la acelasi pret si calitate as lua fara sa clipesc ceva romanesc.

:roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde pab » 18 Dec 2011, 16:32

Mai colegi, sunt 2 vorbe din popor care spun cam asa:
Mortii se acopera cu pamant si vii cu hartii, azi mai mult ca oricand;
Cine plateste, ala comanda: vrei bani de la coana UE, tre sa faci cum iti cere, nu vrei/nu poti sa te adaptezi la noile directii (Politici agricole comunitare/PAC) te muti sa locuiesti in padure, dar nici acolo nu cred ca scapi de hartii.
Atat am avut de spus.
trecut. prezent. viitor. toate sunt legate
pab
 
Mesaje: 161
Membru din: 24 Iun 2011, 12:34
Localitate: Buzau-Bucuresti

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde proapis13 » 18 Dec 2011, 18:34

eugen. scrie:Scuze proapis13.... am auzit ca asociatia voastra a dus munca de lamurire cu ministerul in privinta crotalierii stupilor... :oops:

Asociatia PRO APIS reprezinta interesele a peste 1000 de apicultori ce detin
in jur de 40 000 de familii de albine si a crezut si sperat pana in ultima clipa
ca NU se v-a ajunge la crotaliere

Daca nu poti aduce argumente si dovezi la cele scrise mai sus te desconsider ca OM
si te acuz de dezinformare si lipsa de bun simtz chit ca,,esti cunoscut''de mai multi
colegi forumisti

Datorita unora ca tine acest forum dealtfel civilizat are de suferit;pacat ca minti cu nerusinare :oops:

Poti spune macar un nume de membru de la PRO APIS ce ,,a dus munca de lamurire cu ministerul''? :idea:
Sau care a fost prezent la vre-o discutie tete a tete?

Au fost chemati membrii de la toate asociatiile apicole din ROMANIA,
poate ca asociatia din care faci parte nu a fost chemata deoarece nu EXISTA la data discutiilor
si de acolo ti se trag frustrarile astea

Ai vrut sa fii FERMIER mergi mai departe si respecta legislatia,acopera-te de hartii si fa-ti datoria

P.S.Dragi colegi forumisti,chiar niciunul dintre voi sau macar asociatiile din cate faceti parte,
exceptand A.C.A. nu a participat niciodata la discutiile despre crotaliere?
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde Dragos2006 » 18 Dec 2011, 19:03

Nu stiu cum se face dar numai persoane din Prahova se ridica pe forumuri si arunca cu pietre in stanga si-n dreapta ! O fi vreo legatura ca simbolul PH mai inseamna si altceva decat cel de pe placutele de inmatriculare auto ?
Inaite ca cineva sa se ridice si sa arunce cu piatra mai bine sa vada daca el este cel curat si fara de pacat !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: ACA(ICDA,COMBINATUL APICOL)

Mesajde alt stupar » 18 Dec 2011, 19:48

eugen. scrie:Corect... se verifica un esantion ! un procent... nu stiu cat.. Adica ...cati au accesat pna ul la tine in asociatie ....30.. ok controlam 5... Dar esantionul controlat va avea grija cei ce conduc asociatia sa fie 100% corect !!! Vrei sa spui ca n ai domle habar de nimic in neregula pe la asociatii ? Si vrei sa ti pun eu pe tava lucrurile deocheate ?

Poti sa dai un exemplu concret in sprijinul celor afirmate ?
Asa, barbateste :shock: ?
Daca nuuuu... vorbim discutii !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori