Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Informatie... ICDA...Apimondia

Mesajde Mircea_63 » 16 Apr 2013, 15:07

Am primit informatia ca joi, 18 aprilie ora 10.00 la sediu ICDA din strada Ficusului, Bucuresti, va avea loc o intrunire la care vor fi prezenti:
-presedintele Apimondia;
-ministrul Agriculturii;
-parlamentari;
-apicultori;

Sursa informatiei, d-l Ignatov Andrei, informatie prezentata cu acordul dansului.

Nu cunosc alte detalii, iar daca cineva cunoaste mai multe, este binevenit sa ne spuna. Foarte posibil sa fie de interes pentru apicultori.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Informatie... ICDA...Apimondia

Mesajde Jean Valjean » 16 Apr 2013, 15:22

EVENIMENT DEZBATERE

Asociaţia Crescătorilor de Albine din România şi Publicaţia "Finanţiştii” organizeaza Joi, 18 aprilie 2013, ora 10, dezbaterea:
"România apicolă 2013. Necesităţi, tendinţe şi strategii de dezvoltare a sectorului apicol" - la sala de conferinte a ICDA.

Au fost invitaţi să susţină prezentări în cadrul evenimentului dl Daniel Constantin, Mministrul Agriculturii, dl Adrian Rădulescu, Consilier prezidenţial, dna Maria Grapini, Ministrul delegat pentru Întreprinderi Mici și Mijlocii, Mediu de Afaceri şi Turism, alti demnitari.

Invitatul special al acestui eveniment este dl Gilles Ratia, preşedintele Federaţiei Internaţionale a Asociaţiilor Apicultorilor – APIMONDIA.

Temele abordate se vor concentra pe problemele cu care se confruntă sectorul apicol din România, necesităţile de susţinere din partea statului, dar şi de finanţare din partea sectorului privat, inclusiv necesitatea stabilirii unor contacte mai strânse între reprezentanţii statului şi apicultori, precum si posibilitatea lansării unui plan de dezvoltare durabilă în domeniul apicol similar celui din Franţa.

Dezbaterea va prefata cea de-a opta editie a Targului National al Mierii, unul dintre cele mai importante evenimente dedicate consumatorilor si producatorilor de produse apicole din zona Capitalei.



Intrarea libera


Sursa: http://www.icdapicultura.ro/extensie/ta ... _2013.html
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Informatie... ICDA...Apimondia

Mesajde Dragos2006 » 16 Apr 2013, 16:36

Vineri dimineata vin si eu , cred ca va fi o dezbatere interesanta .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Informatie... ICDA...Apimondia

Mesajde cantemir » 16 Apr 2013, 18:00

Mircea_63 scrie:Am primit informatia ca joi, 18 aprilie ora 10.00 la sediu ICDA din strada Ficusului, Bucuresti, va avea loc o intrunire la care vor fi prezenti:
...
-apicultori;

Sursa informatiei, d-l Ignatov Andrei, informatie prezentata cu acordul dansului..

O singura intrebare:
Apicultorii ce vor fi prezenti poimaine si in prezenta carora se vor dezbate problemele cu care se confrunta sectorul apicol din Romania , din ce surse au fost informati?
Si inca una:
La bufet, ce bunatati s-or servi, de s-a dat asa navala? Icre de melc de la Modigliani?
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Informatie... ICDA...Apimondia

Mesajde Mircea_63 » 16 Apr 2013, 18:22

cantemir scrie:O singura intrebare:

Un singur raspuns:

Mircea_63 scrie: Nu cunosc alte detalii, iar daca cineva cunoaste mai multe, este binevenit sa ne spuna.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Informatie... ICDA...Apimondia

Mesajde redoo » 16 Apr 2013, 20:00

targul apicol nu incepe tot atunci?
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Informatie... ICDA...Apimondia

Mesajde Jean Valjean » 16 Apr 2013, 20:49

Targul apicol e de vineri 19 aprilie, pana duminica 21 aprilie.

Dezbaterea este poimaine, joi, 18 aprilie.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Informatie... ICDA...Apimondia

Mesajde Donbazil » 16 Apr 2013, 23:41

cantemir scrie:
Mircea_63 scrie:Am primit informatia ca joi, 18 aprilie ora 10.00 la sediu ICDA din strada Ficusului, Bucuresti, va avea loc o intrunire la care vor fi prezenti:
...
-apicultori;

Sursa informatiei, d-l Ignatov Andrei, informatie prezentata cu acordul dansului..

O singura intrebare:
Apicultorii ce vor fi prezenti poimaine si in prezenta carora se vor dezbate problemele cu care se confrunta sectorul apicol din Romania , din ce surse au fost informati?
Si inca una:
La bufet, ce bunatati s-or servi, de s-a dat asa navala? Icre de melc de la Modigliani?


Sal'tare!

Mircea, eu nu inteleg de ce pierzi vremea sa-i mai raspunzi acestui individ, care de cand e pe forum nu a postat decat fitile si pastile......Cauta sa vezi ce a postat despre apicultura....Tot timpul baga numai chestii gen " gica-contra" ( sa ma scuze colegul cu acest nik-name) dar un lucru cat de cat pozitiv n-ai sa gasesti.....
De la el , sa vedem cat de stupar este, n-am vazut nimic, nici o poza sau alta dovada, dar de fituile di n pacate, de un an de zile ne-a umplut.....Nu cred ca forumul nostru are nevoie de astfel de specimene. Nu l-am raportat pentru ca am zis sa fiu de treaba, dar deja e cam destul!....
Daca eram moderator l-as fi banat de mult
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Informatie... ICDA...Apimondia

Mesajde sorinmob » 17 Apr 2013, 21:10

eu am inteles ca Gilles RATIA va tine o prelegere vineri
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: Informatie... ICDA...Apimondia

Mesajde ovidiu_78 » 17 Apr 2013, 21:18

Dragos2006 scrie:Vineri dimineata vin si eu , cred ca va fi o dezbatere interesanta .


Joi e dezbaterea
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Informatie... ICDA...Apimondia

Mesajde Dragos2006 » 17 Apr 2013, 21:31

e si joi si vineri . Joi organizata de un ziar si cu multi gargaragii . Vineri strict apicultura.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Informatie... ICDA...Apimondia

Mesajde ovidiu_78 » 17 Apr 2013, 21:37

Am inteles,cei care mergeti sa ne ziceti si noua ce s-a mai discutat pe acolo :D
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Informatie... ICDA...Apimondia

Mesajde Victima » 18 Apr 2013, 21:30

Nu au participat cei doi ministrii, adica d-nul DANIEL CONSTANTIN si d-na MARIA GRAPINI asa ca intalnirea a fost lipsita de actorii importanti si...am pierdut timpul(si carburantii) degeaba.....!!!!!
Victima
 

Re: Informatie... ICDA...Apimondia

Mesajde Dragos2006 » 20 Apr 2013, 07:09

Tu chiar ai crezut ca oamenii Varanului vor veni la o intalnire cu oamenii muncii din apicultura ?? :lol: :lol: :lol:

In schimb ieri ( vineri) am avut placerea sa urmarim o expunere foarte interesanta a lui Gilles Ratia despre problmele si solutiile apiculturii actuale.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului


Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


cron