Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA ORGANIZATII APICULTORI

Discutii despre organizatii , asocieri locale , judetene , regionale , legislatie etc . Apicultori trebuie sa tina seama de faptul ca unitatea inseamna reusita si performanta.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Export Miere

Mesajde dragos_vintu » 12 Ian 2014, 20:25

Buna,

A facut pana acum cineva export de miere? Din ce vad in alte tari mai civilizate unde consumul de miere este mai mare de 500 gr/locuitor mierea se cumpara en gross si cu 10 euro/kg - poliflora. In tarile arabe se duce inspre 20.
Mi se pare o directie interesanta si mult mai profitabila pentru multi.
In plus pe export daca iti obti atestatul de miere bio vorbim deja de alte sume si de o deschidere si mai mare.

Astept pareri/opinii.
Assumption is the mother of all fuckups
dragos_vintu
 
Mesaje: 73
Membru din: 31 Dec 2013, 01:47
Localitate: Bucuresti

Re: Export Miere

Mesajde valy_cot » 12 Ian 2014, 21:44

Probabil sunt care duc mierea in afara dar cred ca sunt foarte putini si acei apicultori nu cred ca o sa apara pe forum sa spuna ca dau mierea cu x euro in tara x. Dar majoritatea care stam si asteptam sa ne inbogatim cu banii care ni-i dau procesatorii pe kg de miere cred ca ne inselam,ei isi cresc averea vazind cu ochii iar noi in cel mai bun caz ducem un trai decent dar cu foarte multa munca. Nu am nimic cu nimeni dar cred ca ne meritam soarta .
valy_cot
 
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2011, 13:51

Re: Export Miere

Mesajde alt stupar » 12 Ian 2014, 21:49

ia...
moa subsemnatul am bagat la vanzare miere taman in Olanda.
Asa. Detalii... ce acte, in ce magazine, la ce bani, etc etc doriti :roll: ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Export Miere

Mesajde valy_cot » 12 Ian 2014, 21:57

Felicitari ! Probabil efortul, hartii etc, v-au recompensat .
valy_cot
 
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2011, 13:51

Re: Export Miere

Mesajde ves.lucian.zabrani » 12 Ian 2014, 21:58

pe mine m-ar interesa ceva informatii despre PAPUA - NOUA GUINEE !!!
pret , cantitate , curs valutar , orice ar fi necesar !!!
:lol: :lol: :lol:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Export Miere

Mesajde alt stupar » 12 Ian 2014, 22:21

pai da... posibil ca acolo exportul merge fulger... posibil !
Apropo de paritate... daca nu gresesc cumva, moneda guineza se numeste MOCCA ? :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Export Miere

Mesajde stefanmadalin » 12 Ian 2014, 22:27

Aia n-au salariu mediu lunar nici pentru un kg de miere romaneasca... :lol: :lol:
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Export Miere

Mesajde MyBees » 12 Ian 2014, 22:53

dragos_vintu scrie:Buna,
... mierea se cumpara en gross si cu 10 euro/kg - poliflora. In tarile arabe se duce inspre 20.


In care tara? Preturile sunt cam aceleasi daca discutam de preturi en-gross
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Export Miere

Mesajde ves.lucian.zabrani » 12 Ian 2014, 22:59

dragos_vintu scrie:Buna,

A facut pana acum cineva export de miere? Din ce vad in alte tari mai civilizate unde consumul de miere este mai mare de 500 gr/locuitor mierea se cumpara en gross si cu 10 euro/kg - poliflora. In tarile arabe se duce inspre 20.
Mi se pare o directie interesanta si mult mai profitabila pentru multi.
In plus pe export daca iti obti atestatul de miere bio vorbim deja de alte sume si de o deschidere si mai mare.

Astept pareri/opinii.


Dragule , esti un dragut !!!
dar daca tu iti inchipui ca cineva care exporta in tarile bogate iti va da amanunte , te inseli !!!
AMARNIC TE INSELI !!!
mai curge multa apa pe Mures ( curge mai aproape de mine ) , pana ajungi tu sa exporti in tarile bogate pe bani multi !!!
iti doresc sa-ti ajute Dumnezeu sa ajungi sa exporti acolo unde se merita cel mai mult !!!
dar oare atunci vei da relatii unora care vor sa faca acelasi lucru cu tine ???
:P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Export Miere

Mesajde Neafiliatul » 29 Aug 2017, 15:22

China importă miere din România ! Țara care a invadat lumea cu miere falsificată , interesată de mierea românească și de condițiile de igienă (extracție) . Ei fac la fel ?
http://www.capital.ro/o-delegatie-de-chinezi-testeaza-miere.html
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Export Miere

Mesajde Ioan Guist » 29 Aug 2017, 15:44

Cica sfarsitul lumii, vine o data ce chinezii lasa betigasele si se apuca de mancat cu lingura.
Se pare ca astia au dat de bine si vor sa traiasca si sanatos d'aum incolo. Sa le dea Buda sau WC-ul lor mintea ai buna si sa bage sub nas numa miere adevarata. Cu cat sunt mai drastici la analize si continutul materiei ce vor sa o importe de la noi, cu atat mai mult vom fi si noi apicultorii cautati. Ca daca aia sunt de acord sa importe intre niste parametrii "romanesti" , atunci tooot agricultura mare (porumb si grau) vor avea de lucru.

Povesteam prin 2004 cand au primit liber pe piata UE si ne-o cazut preturile la 40% fata de 2003, ca o data ce astia (1.5 miliarde) vor avea o crestere cat de cat, nu o sa facem fata sa-i indulcim pe toti.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Export Miere

Mesajde namzeb » 29 Aug 2017, 16:07

Lucica, lasa ca e bine, chinezii o cumpara de la noi cu 5 euro, o imultesc si o vinde la Europa cu 15 euro, ca au piete de desfacere in toata lumea si au si bani cu care nu au ce face trebuie sa-i ruleze.Pina acum eu observ ca in toata Europa gasesti numai chinezarii unele bune altele mai putin bune dar ieftine.Spuneti-mi ca ati cumparat ceva si nu scrie Made in China sau Coreea.Bine ar fi ca in toate sa cooperam cu China decit cu Europa sau americanii care ne fenteaza de fiecare data tragind spuza pe turta lor.Sa auzim de bine, cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Export Miere

Mesajde teinegru64 » 29 Aug 2017, 16:21

Ioan Guist scrie:Cica sfarsitul lumii, vine o data ce chinezii lasa betigasele si se apuca de mancat cu lingura.
Se pare ca astia au dat de bine si vor sa traiasca si sanatos d'aum incolo. Sa le dea Buda sau WC-ul lor mintea ai buna si sa bage sub nas numa miere adevarata. Cu cat sunt mai drastici la analize si continutul materiei ce vor sa o importe de la noi, cu atat mai mult vom fi si noi apicultorii cautati. Ca daca aia sunt de acord sa importe intre niste parametrii "romanesti" , atunci tooot agricultura mare (porumb si grau) vor avea de lucru.

Povesteam prin 2004 cand au primit liber pe piata UE si ne-o cazut preturile la 40% fata de 2003, ca o data ce astia (1.5 miliarde) vor avea o crestere cat de cat, nu o sa facem fata sa-i indulcim pe toti.

Daca il persifezi pe buda...te bate Dumnezeu. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Export Miere

Mesajde mellis » 30 Aug 2017, 09:01

Cea mai buna afacere este sa cumperi la pret mic si sa dai mai scump ...
pana acum luam noi de la ei ...
... s-au invatat si ei cu treaba asta..
Daca au ajuns chinezii sa cumpere ieftin de la noi...suntem intr-o rapa mare..
Sa vedem, vorba orbului..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Export Miere

Mesajde Hunbee » 30 Aug 2017, 09:45

Ca o anticipare sa vedem cum a influentat sectorul porci/oi, achizitiile chineze.,
Acolo se cumpara de ceva ani.
ce stiu e ca nu sa intamplat nimic semnificativ. Tot cu subventii se traieste.
Si faptul ca vin in romania. Vin ei si viziteaza toate tarile, inclusiv ucraina etc, deci nu e ca si cum au pus ei ochii pe noi de frumosi ce suntem. Numa na, articole scrise ps genunchi fara o analiza mai atenta.
Stiri agricole pt tarani.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Export Miere

Mesajde filip » 30 Aug 2017, 09:53

O sa vedem ce primim la schimb.
Poate ne dau medicamente pentru albine mai ieftine fata de ICDA.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Următorul

Înapoi la ORGANIZATII APICULTORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori