Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA NOUTATI IN APICULTURA

Daca ai aflat despre o noutate in apicultura care se preteaza a fi aplicata in Romania , scrie aici . Materiale , echipamente , tehnologii noi sunt elemente ale progresului in apicultura .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

cartea lui nea Gica

Mesajde liviu1965 » 07 Sep 2011, 13:53

Deschid topicul in ideea sa-l sensibilizam pe nea Gica sa puna cap la cap toate, sau macar o parte, informatiile care au cutreierat acest forum si nu numai....... si sa le reuneasca intr-o carte ( carticica ) , ca sa-i spunem ceva de felul.....albina si albinaritul ptr. INCEPATORI......
D-lui a postat " la greu " si in forumul vechi si au fost informatii utile si ptr. cei care erau atunci novici si acum sunt seniori......

Eu am ridicat mingea la fileu , nu sunt primul care o face, au mai fost si altii.
Poate cu acest topic miscam ceva.......

Astept incurajarile dumneavoastra si daca incepe lucrarea....... incepem cu recomandari de capitole...... " stupii lui Janese " , " afumatoarea a la Adi Hodis " ..... s.a.m.d.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde victor s » 08 Sep 2011, 19:45

'' PRISACA SI SECRETELE EI '' de Gica Romanescu
;) eeee, suna bine viitorul ? sunt convins ca prima editia se va epuiza in cateva momente. deci...
eu vreau un exemplar cu autograf...
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde Adrian Galofteanu » 11 Sep 2011, 23:46

Sustin propunerea!

Eu unul daca as fi in situatia d-lui Gica, cel mai greu mi-ar fi sa tehnoredactez, sa pun in pagina, sa pun poze, .........si poate chiar sa structurez lucrarea. De aceea daca este printre voi careva care ar putea-o face pe tehnoredactorul si nu numai..... propuneti ceva concret in acest sens aici sau direct cu dumnealui. Cred ca asa momentul finalizarii acestei lucrari deosebite ar fi mult mai aproape!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde alin m » 11 Sep 2011, 23:56

Adrian Galofteanu scrie:Sustin propunerea!

Eu unul daca as fi in situatia d-lui Gica, cel mai greu mi-ar fi sa tehnoredactez, sa pun in pagina, sa pun poze, .........si poate chiar sa structurez lucrarea. De aceea daca este printre voi careva care ar putea-o face pe tehnoredactorul si nu numai..... propuneti ceva concret in acest sens aici sau direct cu dumnealui. Cred ca asa momentul finalizarii acestei lucrari deosebite ar fi mult mai aproape!


sa bati la comp e banal ca si aranjarea in pagina. se poate imparti materialul la 5 -10 pers ca sa fie ffff putin de lucru pt fiecare. material sa fie ;)
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde gica » 12 Sep 2011, 08:31

Bine mai oameni buni.Hai sa incepem:
1. Nu-ni place titlul propus de Victor S.Gasiti un titlu dar sa fie asa mai oltenesc si in acelasi timp tinand seama ca titlul vinde jumate din tiraj ganditi-va si la asta.
2. Cate pagini sa fie.
3. Cate capitole sa fie.
4. Cate poze sa fie.
5. Nr. de exemplare.
6.Pretul pe care un stupar care vede cartea pentru prima data si nu a auzit de autor este dispus sa-l plateasca dupa 2 minute de rasfoit.
Dupa asta mai scriem.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde cristi_vidican » 12 Sep 2011, 09:25

gica scrie:Bine mai oameni buni.Hai sa incepem:
1. Nu-ni place titlul propus de Victor S.Gasiti un titlu dar sa fie asa mai oltenesc si in acelasi timp tinand seama ca titlul vinde jumate din tiraj ganditi-va si la asta.
2. Cate pagini sa fie.
3. Cate capitole sa fie.
4. Cate poze sa fie.
5. Nr. de exemplare.
6.Pretul pe care un stupar care vede cartea pentru prima data si nu a auzit de autor este dispus sa-l plateasca dupa 2 minute de rasfoit.
Dupa asta mai scriem.

Domnule Gica, uite ca ce va propuneam eu acum ceva vreme incepe sa devina tot mai serios.
1.Titlu "Apicultura practica" si trebuie mentionat undeva sub titlu: unele lucruri care nu le gasiti in nici o carte despre apicultura. Chiar daca suna rau, cititorii va trebui sa stie ca unele lucruri nu le-au mai citit in carti. Cred ca titlu trebuie sa tinteasca latura practica, apicultura de zi cu zi.
2. Aici decideti dumneavoastra, in functie de cat de ampla e tinta
3. Cat de multe, dar sa nu se abuzeze. astazi fara imagine nu vinzi nimic
5. Trebuie vorbit cu o editura sau se poate scoate si pe cont propriu, dar eficienta economica e de la un anumit nr. Nu mai stiu care e nr minim pentru asta. Dar, trebuie anihilata orice tentativa de a pune cartea in format electronic disponibila pe internet, asta daca se vrea ceva comercial. Oricum, cine scrie bine merita rasplatit.
6. ???
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde alin m » 12 Sep 2011, 14:39

cristi_vidican scrie:
gica scrie:Bine mai oameni buni.Hai sa incepem:
1. Nu-ni place titlul propus de Victor S.Gasiti un titlu dar sa fie asa mai oltenesc si in acelasi timp tinand seama ca titlul vinde jumate din tiraj ganditi-va si la asta.
2. Cate pagini sa fie.
3. Cate capitole sa fie.
4. Cate poze sa fie.
5. Nr. de exemplare.
6.Pretul pe care un stupar care vede cartea pentru prima data si nu a auzit de autor este dispus sa-l plateasca dupa 2 minute de rasfoit.
Dupa asta mai scriem.


1. Titlu "Apicultura practica" suna binisor . e scurt si la obiect
- subtitlul "Nea Gica -xx ani de experiente apicole" sau "Mierea e dulce in lada ta ? "
- de adaugat mai apoi .. un sumar de genul:
-sfaturi practice cu rezultate in timp real,
-poze(imagini) pe intelesul tuturor,
-greseli de incepator,
-greseli ale celor cu vechime,
-moduri de lucru cu familiile de albine,
-cum sa faci mierea buna ...
-cum alegi lada ideala pt tine
- cind si cum sa ridici capacul unei lazi
- lada plina cu albine
- lada din care curge miere
-familia de albine nu produce doar miere
- bolile albinelor -nu ignorati sanatatea si igiena

2. Pagini sa fie un minim de 50 scrise si 25 cu poze diverse formate - pare cam subtire fara sa cuprinda istoria apiculturii, prezentarea albinei, etc
3. Capitolele sa fie vreo 10 in functie de cite subiecte abordati -ceva gen pct 1. multe subcapitole ceva gen paragrafe sa fie usor de citit -rasfoit
4. Am scris la 2
5. Nr. de exemplare - e in functie de buget, de interes, de comanda minima care o accepta tipografia, de modul cum va fi distribuita, unde va fi vinduta, sau daca e 1 sponsor sau 2 care sa-si scada banii din contabilitate pt sponsorizare
se poate tipari un nr X si vinzarea mai putin conteaza in cit timp se face
6. Pretul va fi probabil un minim de 15 ron la minimul de pagini de la pct 2.

Parerea mea
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde victor s » 12 Sep 2011, 16:20

1- propunere pentru titlul cartii...''izvorul mierii''. (e destul de oltenesc?) sau ''trecutul, prezentul si viitorul apiculturii romanesti'' (asta, avand in vedere cunostintele dobandite de-a lungul a 3 generatii de stupari autentici)
2,3,5,- la alegerea autorului
4- cat mai multe...enorm de multe (asta m-a atras intotdeauna :lol: )
6-atat cat te lasa inima, dar fara sa intri in ''gaura'', ca nu mai are farmec !
sanatate maxima si numai bine tuturor !
revin daca mai am vreo revelatie... :lol:
Ultima oară modificat de victor s pe 12 Sep 2011, 19:56, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde pin » 12 Sep 2011, 16:57

gica scrie:Bine mai oameni buni.Hai sa incepem:
1. Nu-ni place titlul propus de Victor S.Gasiti un titlu dar sa fie asa mai oltenesc si in acelasi timp tinand seama ca titlul vinde jumate din tiraj ganditi-va si la asta.
2. Cate pagini sa fie.
3. Cate capitole sa fie.
4. Cate poze sa fie.
5. Nr. de exemplare.
6.Pretul pe care un stupar care vede cartea pentru prima data si nu a auzit de autor este dispus sa-l plateasca dupa 2 minute de rasfoit.
Dupa asta mai scriem.


6. O sa fie mai greu sa gasesti un stupar care n-a auzit de "nea gica"
Generatiile noi de stupari intai cauta pe google si p'orma prin magazine/carti informatii. Eu am aflat de "nea gica" inainte de Hristea.
Poate incerci chiar un e-book. Fa un sondaj si vezi cati amatori utilizatori de tablete sunt. Eu cred ca pe acolo e publicul tinta pentru cartea asta. Cartea pe hartie ca vinde 500 exemplare poate si va fi copiata in minim 5000. Sau si mai bine faci o fapta buna si o publici gratis pe Internet si poate scoti ceva bani din reclame.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde cristi_vidican » 12 Sep 2011, 17:28

Pai aici e problema, spatiul virtual, omoara autorul. Scoti un cd, investesti ... apoi imedait apare pe net si toata lumea il descarca gratis. Se mai merita sa scoti cd? NIciodata! Doar daca faci bani din concerte etc.
Asa e si cu cartile. A scrie o carte buna, presupune foarte multa munca si multi bani. Un autor preferat de-al meu, a scris o carte si inainte ca sa scrie un rand, a facut cercetare care l-a costat peste 300.000 de dolari. Cand a scos o carte, care reactie la "Codul lui Da Vinci" a facut cercetare care l-a costat peste 100.000 de dolari. Asta ca sa nu scrie prostii.
Va trebui sa invatam ca informatia buna costa mult, iar informatia foarte buna costa foarte mult. Dar, se merita sa dai un ban, care apoi iti aduce mult mai multi.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde pin » 12 Sep 2011, 19:21

Eu stiu ca tot ce e bun e gratis.

Problema este ca s-a schimbat modelul de vanzare a cartilor in ziua de azi. Nu se mai vand carti imprimate pe hartie. Se vand electronic si cred ca sunt si mai greu de copiat.
In schimb se vinde foarte bine "spatiul publicitar" din "cartea" publicata gratuit pe Internet.. Daca "cartea" lui nea gica prezinta interes si e accesata vor exista si multe afisari de pseudoreclame care aduc bani.
Din pacate publicul cititor de limba romana este destul de redus si limiteaza "cererea". Daca se hotaraste "nea gica" sa faca ceva de genul asta si am timpul pe care-l am acum la dispozitie ma ofer voluntar cu traducerea in engleza.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde maximotgv » 12 Sep 2011, 20:38

Eu deja vreau doua carti: una pt mine si una pt un prieten. Daca sunt cu autograf, nu mai conteaza pretul! :D
Avatar utilizator
maximotgv
 
Mesaje: 158
Membru din: 06 Aug 2011, 08:41
Localitate: Pietrari, jud Dambovita

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde horia_ch » 13 Sep 2011, 13:26

Nu uitati un capitol la care nea Gica exceleaza si ne uimeste, an de an: PROGNOZA VREMII, sau "Stiinta de a cunoaste din timp de cate butoaie pentru miere vei avea nevoie". Pe mine nea Gica m-a convins ca poate foarte multe la acest capitol. Pe voi nu? :roll:
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde gica » 13 Sep 2011, 15:21

Lasati-o mai fratilor cu periuta si gasiti macar un titlu bun.Titlul convinge 50% din cumparatori sau dupa cum stiti si ambalajul vinde marfa.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde ves.lucian.zabrani » 13 Sep 2011, 15:39

nea Gica ma tot gandesc la titluri :
ARTA APICULTURII
APICULTURA - PASIUNE SI DARUIRE
O VIATA DEDICATA ALBINEI

daca imi las imaginatia sa zburde , poate gasim un titlu potrivit !!!

ALBINELE .CE M-AS FACE FARA ELE ?
ALBINA -O FIINTA MAGNIFICA
ALBINA. ARMONIE SI HARNICIE
Ultima oară modificat de ves.lucian.zabrani pe 14 Sep 2011, 07:24, modificat 1 dată în total.
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: cartea lui nea Gica

Mesajde CORNEL V. » 13 Sep 2011, 16:21

O parere si de la mine:

1."DIN TAINELE STUPARITULUI"
2.Minim 200 pagini,ca sub asta nici introducerea n-o faci
3.5-6 capitole
4.10-15 %
5.Destul de multe, ca o sa fie vandute
6. Pretul il calculezi matale , dupa ce scazi toate cheltuielile si sa ramana si profit

Da-i bataie ,nea Gica ,si daca ai nevoie de vre-un ajutor,cu cea mai mare placere ti-l ofer.
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Următorul

Înapoi la NOUTATI IN APICULTURA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori