Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde kiloz » 20 Oct 2014, 23:37

Directiile agricole judetene interpreteaza cum vor.Nu scrie dar asa vor sa calculeze.
Citat:
"Calculul este simplu, pana la 75 de familii se inmulteste cu 4 lei iar restul ce depaseste 75 de familii se inmulteste cu 7,5 lei."
Nici asta nu iese din textul aparut in MO.
http://lege5.ro/MonitorOficial#recordsP ... 14.10.2014
Hotărârea nr. 867/2014, Guvernul României

Hotărârea nr. 867/2014 privind aprobarea schemei "Ajutor de minimis pentru compensarea efectelor fenomenelor hidrometeorologice nefavorabile manifestate în perioada mai-iulie 2014 ce au produs pagube asupra sectorului apicol"
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde lucky5strike » 21 Oct 2014, 00:36

cristi_vidican scrie:Deci, nu se specifică nicăieri de 50%


Si eu imi amintesc "sintagma" asta; daca a disparut, mai bine. :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde florin_albinutza » 21 Oct 2014, 09:14

Referitor la metoda de calcul eu consider ca este corect deoarece asa cum toti indiferent cate familii de albine avem pana la 75 de familii suntem scutiti de impozit asa sa luam si ajutorul. Adica sa beneficiem toti de acelasi ajutor ca altfel daca cei cu stupine mai mari inmulteau direct cu 7,5 lei cred ca era o discriminare sau era corect daca plateau impozit de la prima famailie si nu dupa a 76-a in sus si atunci ar fi fost normal(moral) sa inmulteasca direct cu 7,5 lei
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde proapis13 » 21 Oct 2014, 10:19

Astazi la ora 10 a inceput o teleconferinta pe tara in vederea stabilirii cuantumului acordarii platii
celor 7,5 lei/fam si a valorii facturilor ce trebuie sa fie aduse in vederea decontarii :shock:
in privinta celor 7,5 lei ordinul este ambiguu deoarece NU pot primi aceeasi suma persoanele fizice cu 200 fam de albine la fel ca cele juridice
totodata se V-A STABILI de la ce prag incepe plata ; de la fam Nr.1 sau de la fam 76... :?
legea IN VIGOARE e destul de clara pentru cei ce trebuie sa primeasca cei 4 ron :!:
comunicatul de presa v-a fi dat publicitatii dupa ora 13

....si iata dragi colegi cum o lege IN VIGOARE este modificata sum ochii si cu ingaduinta noastra... :oops:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde yulian » 21 Oct 2014, 10:41

Partea si mai buna este articolul 9, pct. 4:
(4) Termenul final de depunere a cererilor şi documentelor însoţitoare prevăzute la alin. (1) este 31 octombrie 2014 :shock: :shock:

P.S. la noi la Deva, a fost un coleg sapt trecuta si l-au expediat...ca inca nu stiau cate prune au in straita. A zis ca mai incearca saptamana asta..poate, poate
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde viorel55 » 21 Oct 2014, 19:47

proapis13 scrie:Astazi la ora 10 a inceput o teleconferinta pe tara in vederea stabilirii cuantumului acordarii platii
celor 7,5 lei/fam si a valorii facturilor ce trebuie sa fie aduse in vederea decontarii :shock:
in privinta celor 7,5 lei ordinul este ambiguu deoarece NU pot primi aceeasi suma persoanele fizice cu 200 fam de albine la fel ca cele juridice
totodata se V-A STABILI de la ce prag incepe plata ; de la fam Nr.1 sau de la fam 76... :?
legea IN VIGOARE e destul de clara pentru cei ce trebuie sa primeasca cei 4 ron :!:
comunicatul de presa v-a fi dat publicitatii dupa ora 13

....si iata dragi colegi cum o lege IN VIGOARE este modificata sum ochii si cu ingaduinta noastra... :oops:



Dupa ce am citit adresa nr. 138919/16.10.2014 semnata de d-l secretar de stat PETER TAMAS NAGHY, imi permit sa spun ca datorita unuia ca dansul a ajuns Romania in aceasta situatie,cand fiecare isi da cu parerea asupra aplicarii unor acte normative. Nu stiu ce pregatire PROFESIONALA are d-l susmentionat dar stiu SIGUR ca ocupa aceasta functie datorita faptului ca UDMR este la guvernare. Nu cumva ar trebui sa-si ceara scuze pentru"indicatiile pretioase" date in adresa de mai sus ??? Sau,de ce nu ,SA DEMISIONEZE !!
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde sorinmob » 21 Oct 2014, 19:57

salutare. duminica la Viata satului erau unii de da giurgiu(parca) care spuneau ca cei de la directia Agricola au interpretat gresit modul de acordare a subventiei pt. solarii in loc de 3 lei / mp lea dat nu stiu cate kg. per solar.zic eu iata cu se interpreteaza legea si aia care e clara dar alta.
pentru noi am 4 comentarii
1. vineri am discutat la directie si mi-a spus ca trebuie ca factura sa nu fioe mai mica dacat imi trebuie adica 4*75 si 7.5*31 pt.106 stupi( in cazul meu).OK am luat 250 kg.zahar in valoare de aprox.590 lei si cu asta basta.
2. luni m-am dus la persoana respectiva la directie(apicultor si el) si care zice stai asa.uite ce am primit vineri dupa amiaza.o adresa <interna> prin care se spune ca trebuie facturi cu valoare dubla.pai de unde o nota interna de care numai angajatii au cunostinta este peste o H.G.. mi-a spus sa revin cu un telefon ca ierri la 15.00 au o videoconferinata cu un secretar de stat(care a semnat cu Pentru) si sa vedem ce iese.
3.niciodata o dispozitie interna nu este opozabila unei HG.
4. si daca vreti sa sa fiu carcotas... cum prevede in HG . eu ar trebuii sa primesc 7.5 lei *106 stupi nu cum am facut calculul maai sus.dar asta am inteles-o ca se merge ca la impozit si consider ca e corect.dar. dupa lege nu e corect.daca nu stiu sa se exprime asta e mai si pierd.
mama cat am putut sa scriu .
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde sorinmob » 21 Oct 2014, 19:58

viorel55 scrie:
proapis13 scrie:Astazi la ora 10 a inceput o teleconferinta pe tara in vederea stabilirii cuantumului acordarii platii
celor 7,5 lei/fam si a valorii facturilor ce trebuie sa fie aduse in vederea decontarii :shock:
in privinta celor 7,5 lei ordinul este ambiguu deoarece NU pot primi aceeasi suma persoanele fizice cu 200 fam de albine la fel ca cele juridice
totodata se V-A STABILI de la ce prag incepe plata ; de la fam Nr.1 sau de la fam 76... :?
legea IN VIGOARE e destul de clara pentru cei ce trebuie sa primeasca cei 4 ron :!:
comunicatul de presa v-a fi dat publicitatii dupa ora 13

....si iata dragi colegi cum o lege IN VIGOARE este modificata sum ochii si cu ingaduinta noastra... :oops:



Dupa ce am citit adresa nr. 138919/16.10.2014 semnata de d-l secretar de stat PETER TAMAS NAGHY, imi permit sa spun ca datorita unuia ca dansul a ajuns Romania in aceasta situatie,cand fiecare isi da cu parerea asupra aplicarii unor acte normative. Nu stiu ce pregatire PROFESIONALA are d-l susmentionat dar stiu SIGUR ca ocupa aceasta functie datorita faptului ca UDMR este la guvernare. Nu cumva ar trebui sa-si ceara scuze pentru"indicatiile pretioase" date in adresa de mai sus ??? Sau,de ce nu ,SA DEMISIONEZE !!

a
daca ai citit cu atentie nu ungurul a semnat era cu <pentru>
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde proapis13 » 21 Oct 2014, 20:04

viorel55 scrie:
proapis13 scrie:Astazi la ora 10 a inceput o teleconferinta pe tara



Nu cumva ar trebui sa-si ceara scuze pentru"indicatiile pretioase" date in adresa de mai sus ???

NU am inteles ce are a face ce am scris eu cu ce a declarat ministrul in urma cu o saptamana ??? :oops:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde mircea_tm » 22 Oct 2014, 13:45

azi, m-am prezentat la Directia Agricola sa depun dosarul pentru ajutorul minimis si se calculeaza astfel: 7,5 lei pentru cei care au peste 75 de familii inregistrate la primarie si 4 lei sub 75 familii. deci. avem 7,5 lei x 100 familii egal 750 lei. daca avem peste 75 de familii se calculeaza cu 7,5 lei de la zero pana la 100.

de valoarea facturilor nu au specificat absolut nimic!
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde cristi_vidican » 22 Oct 2014, 13:55

Azi am depus dosarul pentru ajutorul de minimis.
Să vă spun experiența mea...
Am mers cu legea-n buzunar, pentru orice eventualitate.
Mă întâmpină o doamnă care părea drăguță. Încep să-i dau hârtiile și ... încep problemele. Că nu scrie pe spatele certificatului de producător - miere. Dar era evident din față că produc doar miere. Până la urmă îl acceptă. Ia factura. data pe factura de zahăr era data depunerii dosarului. Vrea să mă întoarcă să vin mâine, că scrie în lege: data facturii până la data depunerii dosarului. Eu încep să argumentez, ea merge în celălalt birou (la un domn ce știa cum stau lucrurile) și el zice că e ok.
Nu aveam dosar plic și dau să plec să-mi cumpăr unul. mai pun o întrebare referitoare la suma de pe factură, dacă trebuia dublu. Doamna zice că dublu. Eu că nu, că unde scrie în lege (sărumâna proapis13), ea că nu că scrie ... Merge iar în birou și de data asta vine cu domnul după ea. Și el îi spune că SUMA PE FACTURĂ POATE FI EGALĂ CU SUMA CARE MI SE VA CUVENI, adică la 50 de stupi, am dus factură de 200 de lei.
Uraaaa!
Când vin cu dosarul plic înapoi și dau să intru, era un alt apicultor înaintea mea cu dosar. Vrea să-l depună și doamna îi spune că ea se ocupă de așa ceva. El că nu, că vrea cu domnul (nu știu cum îl cheamă). Apoi rămân eu cu ea și zice: da ce, da temut că-l mănânc!!!! Știa el ce știa!

Deci:
- Nu trebuie factură pe dublul sumei.
- Trebuie să aveți și originale la voi, nu doar copiile
- Pentru că nu știți peste cine dați, e bine să aveți altă dată pe factură decât data depunerii dosarului.
- Să aveți dosarul plic la voi.
- se acceptă și zahărul.
- să aveți legea-n buzunar și s-o știți. Că unii din ei n-o știu și vă iau de proști.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde TDI » 22 Oct 2014, 16:28

Pana una-alta, marea masa este neinformata si fara drepturi.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde sorinmob » 22 Oct 2014, 20:13

si dupa cum spuneam aseara "la punctul 4" se primeste cum am interpretat eu. pt.106 familii 7.5 lei adica 106*7.5lei= 795 lei,fara factura dubala. asa ca hai sa luam banii.ca zahar ne trebuie oricand.
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde Murinhio » 22 Oct 2014, 21:51

In nota de fundamentare atasata actului normativ la sectiunea 2, punctul 3 , lit C se specifica :
Cuantumul sprijinului financiar reprezentând ajutor de minimis se acordă pentru acoperirea cheltuielilor suplimentare efectuate de apicultor din cauza producerii fenomenelor hidrometeorologice nefavorabile manifestate în perioada mai – iulie 2014 și este de până la 50% din cheltuielile efectuate cu achiziția hranei necesare menținerii efectivului de familii de albine, dar nu mai mult de: - 4 lei/ familia de albine pentru o stupină de până la 75 familii, - 7,5 lei/familia de albine pentru o stupină cu peste 75 familii
Murinhio
 
Mesaje: 59
Membru din: 05 Ian 2012, 18:20

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde Murinhio » 22 Oct 2014, 21:53

Mie personal asa mi.a primit dosarul facand dovada ca am achizitionat cu factura dublul sumei cerute ca ajutor
Murinhio
 
Mesaje: 59
Membru din: 05 Ian 2012, 18:20

Re: Apicultorii afectati de calamitati,despagubiti!

Mesajde mircea_tm » 22 Oct 2014, 22:00

[quote="Murinhio"]Mie personal asa mi.a primit dosarul facand dovada ca am achizitionat cu factura dublul sumei cerute ca ajutor[/quote

din care judet esti?
CARPE DIEM !
mircea_tm
 
Mesaje: 525
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: TIMIS

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori