Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde alt stupar » 17 Ian 2014, 10:57

iosca scrie:
stupar scrie:Satem umiliti cu asfel de subventie,de un leu,atata te poarta pe drum,ca si cosum acest amarit de un leu si consum nervii si timpul,te costa mai mult de un leu!


Suntem tentati să gândim aşa, noi cei ce primim subventie pt o cantitate mică de motorină. Subventia a fost gândită pt fermele agricole care consumă o cantitate mare de motorină. Faptul că au prins in subventie si apicultura este un lucru minunat din punctul meu de vedere ! Este intr-adevăr o sumă mică, anul trecut s-a mai si redus la un sfert, e o procedură putin cam greoaie, ca la noi :( dar sincer, mie imi acoperă cheltuielile cu deplasarea familiilor pt tot anul ! Ori in conditiile astea, nu pot să fiu decât multumit ! Eu zic că atâta timp cât ne dau si nu ne cer, să fim multumiti ! In plus este totul facultativ !

dap !
sunt niste milioane bune care asteapta sa fie luate contra a niste hartii. Cu banii astia mai astupi niste gauri !
Cui nu i le trebuie... nu face hartiile !
Ca-i mai simplu sa ne tanguim ca "nu ne da" :oops:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde Donbazil » 30 Ian 2014, 00:45

Sal'tare!
Astazi am depus actele pentru trim IV - 2013.
N-au fost probleme, dar dupa cum se vaita doamna de la APIA " parca trebuie mai multe hartii ca inainte".... Am avut tot ce mi s-a cerut si a mers destul de repede. Sa vedem cat de repede or sa vina si banii.....
Atentie, mai sunt 2 zile pentru depunerea dosarelor.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde iosca » 30 Ian 2014, 09:38

Am depus si eu ieri si am avut surpriza să aflu in ultimul moment, că se acceptă max 40% din cantitatea anuală, asa cum a fost si anii trecuti. Asta dupa ce luna trecuta, asa cum prevedeau si noile formulare , cantitatea anuala se impartea clar la 4 trimestre, iar cei de la APIA au spus, max 25 %. Bine ca intamplator am avut hârtii la mine si am depus pt 40%. Majoritatea au depus pt 25%, ori n-au fost pregatiti, ori pt ca nimeni nu i-a informat nici in ultimul moment.
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde Donbazil » 31 Ian 2014, 18:51

Sal'tare!

Pai asta nu-i bai. Eu am avut acte pe mai putin decat aveam dreptul - ca n-am umblat cu ghidusii si oricum consumul in trim IV a fost mic - si inca mi-a mai taiat din perioada 01 - 10 octombrie - cand a intrat in vigoare legea - vreo 5 chitante, dar cantitatea la care aveam dreptul pe trim IV - 2013 nesolicitata, se reporteaza in 2014.....
Las' ca-i bine si asa!.....Mai bine putin decat deloc! :idea:
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde iosca » 01 Feb 2014, 10:25

Donbazil scrie:Sal'tare!

cantitatea la care aveam dreptul pe trim IV - 2013 nesolicitata, se reporteaza in 2014.....

Donbazil - Faget


E' glumă sau vorbiti serios ?
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde Donbazil » 01 Feb 2014, 23:35

Sal'tare!
Asa mi-a spus doamna de la APIA.....Ce-o fi vedem cand depunem actele pentru trim I....
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde proapis13 » 02 Feb 2014, 12:53

Pe sfirsit de emisiune la Viata Satului,datorita conditiilor meteo din ultimele 3 saptamani
s-a anuntat prelungirea termenului de depunere a actelor pentru subventia pe motorina :!: :!: :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde libertini » 09 Feb 2014, 15:29

Sal.sa nu va lasati sa luati orice banut de la ei,eu va spun ca numai sunt in tara si imi pare rau ca numai sunt in activitate.Succes si bafta
libertini
 
Mesaje: 22
Membru din: 16 Mai 2012, 09:53

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde Aurel1959 » 06 Sep 2014, 07:30

E liniste mare pe acest subiect! O fi oare din cauza campaniei electorale :), sau toata lumea e multumita?
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde proapis13 » 06 Sep 2014, 07:58

Aurel1959 scrie:E liniste mare pe acest subiect! O fi oare din cauza campaniei electorale :), sau toata lumea e multumita?

Normal ca toata lumea e multumita,subventia se acorda in continuare tot in baza legii,adica ;
Ordinul ministrului agriculturii şi dezvoltării rurale nr. 1.229/2013
https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q= ... 9129,d.ZWU
Sau Ordinul 439/2014 ce devine lege
https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q= ... 9129,d.ZWU
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde Aurel1959 » 06 Sep 2014, 23:16

Va salut cu respect domnule proapis13!
Cunosc faptul ca in tara asta sant legi,hotarari de guvern, dispozitii si ordine.Voiam doar sa stiu daca ele sant puse in practica unitar pentru ca de regula ele sant interpretate de la judet la judet.Si cel mai important voiam sa stiu daca s-au decontat cuiva facturile depuse?
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde lucky5strike » 19 Oct 2014, 13:21

Au "scazut" trim asta la 6l pe fam.! http://www.recolta.eu/financiar/subvent ... 26370.html
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ


Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde Gheară Tăinuită » 22 Dec 2014, 21:06

a fost publicată HG 1108 din 22.12.2014
în Monitorul Oficial nr.939
documentele justificative pentru trimestrul IV...
se depun în perioada 15.01-27.02.2015.
plata :o ..... se face până la 30.06.2015...
în limita bugetului anual aprobat
Avatar utilizator
Gheară Tăinuită
 
Mesaje: 101
Membru din: 03 Feb 2013, 13:44

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde achio5 » 23 Dec 2014, 21:05

akmm scrie:Vorbim de cheltuieli si alte aspecte legate de motorina dar nu vorbim de cum poate fi accesata.

Cei care au PFA(si alte categorii stipulate de legislatie), in cazul nostru, apicultorii, au dreptul legal de subventie pentru 18 l motorina pe familie.H.G. nr. 408/2010
Pentru detalii se intra pe site-il APIA si mai sunt si altele, si se descarca Ghidul solicitantului ajutorului de stat pentru motorina utilizata in agricultura.
Ca un sumar:
Se pun intr-un dosar de plastic urmatoarele documente si va prezentati la APIA judeteana:
1-cerere de acord prealabil finantare motorina adica Anexa 1
2-calculul cantitatii de motorina pentru sectorul zootehnic, adica Anexa 5
3-declaratie pe proprie raspundere, adica Anexa 7
4-adeverinta de la primarie cu nr de stupi detinuti pe PFA
5-copie dupa Carte de Identitate
6-copie dupa Certificatul de inregistrare la Registrul comertului a PFA
7-copie dupa inscrisul la Registrul Fermierilor a PFA (inscrierea se face la APIA teritoriala de care apartineti)
8-copie dupa Autorizatia sanitar veterinara pe PFA
9-copie dupa adeverinta de la trezoreria de care apartineti cu dvada existentei contului (pastrati originalul-va va trebui copie in fiecare trimestu cand veti face cererea de rambursare a accizei, adica Anexa 3)
Pe toate documentele care sunt copii, se scrie ,,conform cu originalul'' se pune stampila PFA si se semneaza
Nu ar trebui sa fie o problema adunatul actelor.Toti cei care au accesat Masura 141 deja le au.E posibil sa fie doar la Directia sanitar veterinara unde trebuie reobtinuta autorizatia, daca nu este pe PFA.

Daca nu aveti posibilitatea de a descarca Anexele si Ghidul, adunati toate documentele pomenite + dosarul + stampila si va prezentati la APIA judeteana de care apartineti.Au acolo Anexele, le completati pe loc, le stampilati si le semnati.
Poate ca nu pare mult sa primesti 1,1 lei pe litru, bani inapoi, dar se discuta deja de o suma mai mare.
Un calcul, daca aveti 50 stupi x 18l/familie=900litri. Un leu pe litru consumat=900 lei. Adica 9 milioane vechi bani inapoi.

Atentie!
Actele se depun pana pe 31 decembrie.
http://www.lapar.org/GHID%20MOTORINA.doc
Nota
Dupa ce intrati pe adresa de mai sus veti vedea ca anexele sunt varza, nu pot fi folosite asa cum apar fiind scrise pe cate doua pagini etc.Sunt pe ,,read only'', adica doar le puteti citi.
Procedati asa:
sus in stanga apasati File sau Fisier, cum apare si dati ,,save as'' sau salvare ca''. Dati un nume jos unde va apare Ghidul solicitantului, adaugand PFA spre exemplu, dupa care salvati.
Acum documentul fiind in calculatorul Dvs, il manevrati cum vreti si adunati Anexele cum trebuie.
faceti-ma si pe mine sa inteleg cum e cu subventia asta:eu pe an consum cca 300l de motorina cu 50 de stupi in pastoral,cati bani ar trebui sa imi dea inapoi din 1800lei cat platesc eu pe motorina,ca normal trebuie duse facturi de la peco,nu?sau ei imi dau 900lei ca atat e cota,ar fi bine daca ar fi asa.dupa calculul meu ar trebui sa primesc inapoi 300 lei,am dreptate?multumesc
Avatar utilizator
achio5
 
Mesaje: 37
Membru din: 01 Feb 2012, 13:25
Localitate: Falticeni,Sv

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde proapis13 » 23 Dec 2014, 21:22

achio5 scrie:
akmm scrie:Un calcul, daca aveti 50 stupi x 18l/familie=900litri. Un leu pe litru consumat=900 lei. Adica 9 milioane vechi bani inapoi.

faceti-ma si pe mine sa inteleg cum e cu subventia asta:eu pe an consum cca 300l de motorina cu 50 de stupi in pastoral,cati bani ar trebui sa imi dea inapoi din 1800lei cat platesc eu pe motorina,ca normal trebuie duse facturi de la peco,nu?sau ei imi dau 900lei ca atat e cota,ar fi bine daca ar fi asa.dupa calculul meu ar trebui sa primesc inapoi 300 lei,am dreptate?multumesc

Ai raspunsul subliniat cu albastru,daca citeai cu atentie observai calculul ; e facut fix pt 50 fam de albine,atat cate ai tu ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori