Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde romikele » 18 Dec 2013, 13:53

Am precizat ca nu e obligatoriu ACUM, insa va fi la data depunerii cererilor de plată, care se depun până la finele lunii următoare trimestrului pentru care se solicită rambursarea, însoţite de o situaţie centralizatoare privind cantităţile de motorină achiziţionate şi utilizate aferente trimestrului respectiv precum şi de documentele fiscale de vânzare emise de furnizori pe numele beneficiarilor.
romikele
 
Mesaje: 126
Membru din: 25 Feb 2011, 13:35

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde Aurel1959 » 18 Dec 2013, 13:56

Dupa parcurgerea acestor pasi ,ce urmeaza ? Am inteles ca trimestrial duci facturile.Mai trebuie si alte jstificari? Ma refer la 2014.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde balanciprian » 02 Ian 2014, 19:25

noua cei de la aca sibiu ni sa spus ca nu se mai dau subventii pentru motorina. altcineva zicea ca apicultura nu mai este considerat aramura a agriculturii si implicit nu mai beneficiaza de subventie..... stie cineva cum e treaba pe la sibiu? traiti!
Avatar utilizator
balanciprian
 
Mesaje: 131
Membru din: 18 Noi 2011, 21:47
Localitate: Sibiu

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde proapis13 » 02 Ian 2014, 19:49

balanciprian scrie:noua cei de la aca sibiu ni sa spus ca nu se mai dau subventii pentru motorina. altcineva zicea ca apicultura nu mai este considerat aramura a agriculturii si implicit nu mai beneficiaza de subventie..... stie cineva cum e treaba pe la sibiu? traiti!

Colegii tai de acolo in afara de faptul ca sunt prost informati sunt si rau intentionati;dovada...??...cele scrise de tine...
Apicultura este ramura a agriculturii
Motorina s-a subventionat numai trim patru din 2013
Orcum considera ca ai luat-o si pe 2014 daca pina la sfirsitul anului nu ai deschis contul la Trezorerie
Pacat ca suntem rugati cu bani,aia care sunt,iar noi nu-i luam din cauza unora comozi
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde akmm » 05 Ian 2014, 18:17

Aurel1959 scrie:Dupa parcurgerea acestor pasi ,ce urmeaza ? Am inteles ca trimestrial duci facturile.Mai trebuie si alte jstificari? Ma refer la 2014.

Hai sa mai raspundem si la concret.
Admitand ca am depus cu brio Cerere de acord prealabil odata cu dosarul conform cu ce e scris la inceputul topicului si ca am primit si instiintarea din care reiese ca indeplinim conditiile legale, urmeaza ca in prima luna dupa terminarea unui trimestru, adica Aprilie pentru Trim I, Iulie pentru Trim II si Octombrie pentru Trim III, sa depunem la APIA unde am depus dosarul initial si Cerea de Plata, adica una dintre anexe, Copiile Facturilor de motorina, centralizatorul facturilor, adica un tabel cu facturi, este una din anexe, copia contului de la Trezorerie ci copia de Buletin (sau CI).Pe copii se trece ,,Conform cu originalul", se semneaza si se pune stampila pe care o avem.
Pe cerea de plata e un loc unde se adauga toate documentele insotitoare, adica factura nr..., factura nr.. etc.+ dovada cont trezorerie, copie buletin.
Nu faceti Cererea de Plata inaintea Centralizatorului.Adica adunati mai intai facturile si vedeti sa nu depasiti cota alocata de motorina pe trimestru.Apoi faceti Cererea si treceti cantitatea pe care o aveti.Cantitatea poate fi mai mica decat cea aprobata dar nu mai mare.Ce e in plus nu se deconteaza.
Foarte important.Se primesc spre decontare doar Copii dupa Facturi.Nu dupa Bonuri fiscale.Cel putin asa e la noi.
Mai intai mergeti la un PECO sau cum i-o zice, si lasati acolo toate datele pe care sa se faca Factura.De fapt mergeti cu Copia certificatului de la Registrul Comertului si o copie de CI pentru delegatul care apare in Factura.Aceste acte raman salvate in sistemul vanzatorului de motorina si de fiecare data cand alimentati spuneti ca vreti factura pe PFA, sau cum aveti.
Daca vanzatorul de la Peco face nazuri ca e greu si nu are timp de dormit peste noapte, nu alimentati decat de acolo unde aveti intelegere.Nu va rugati de nimeni.Nu va face nici un favor, e obligat sa emita factura daca cereti acest lucru.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde mircea.costache » 05 Ian 2014, 20:23

Buna Seara !
Fara rusine si foarte serios mirceapunctcostache tine neaparat sa-ti MULTUMEASCA FOARTE MULT.
Ca de obicei pentru mine si pentru cei carora nu le este si rusine sa se pregateasca continu lectie de studiu.Nu imi este rusine si nici greu sa mi-o insusesc.
Inca o data MULTUMESC FRUMOS.
Cu stima respect si consideratie.
P.S. Pentru trim IV respectiv in luna ianuarie sunt valabile cele de la trim I-III.
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde stupar » 16 Ian 2014, 20:14

Daca faci socoteala cu amanunt cate hartii ai de adunat si cate drumuri trebuie sa faci pana la APIA,la DSVA,la primarie,cu toate laolalta consum acel un leu ce se dau.Daca ari deconta toate acizele de motorina c-am 3 lei ari venii pe litru.Asa da subventie!
Nu inteleg de ce nu subventioneaza ca in zootecnie,cu bani ches,2o lei pe familii deoarece apicultorul stie ce are de cumparat pt.albinele lui.Varechetul foloseste in general cei cu familii putine.Cine are peste 1oo de familii foloseste TAK-TIK cu FURETTO merge repede si sigur,mai ieftin ca varachetul.IN felul acesta este subventionat furnizorul de varachet si nu apicultorul.
Cu matci si roiul este subventionat cel care a obtinut autorizatie de inmultire.Cei care nu au aceasta autorizatie fac si ei roiuri ca albinele se inmultesc fara voia apicultorului.Ce va face cu roiuri da cu sulf, :lol: sau face cadou?
Deloc nu este judecata aceasta subventie!Eu nici nu ma apelez la astfel de porcarie!
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde peterneamt » 16 Ian 2014, 20:42

stupar scrie:Daca faci socoteala cu amanunt cate hartii ai de adunat si cate drumuri trebuie sa faci pana la APIA,la DSVA,la primarie,cu toate laolalta consum acel un leu ce se dau.Daca ari deconta toate acizele de motorina c-am 3 lei ari venii pe litru.Asa da subventie!
Nu inteleg de ce nu subventioneaza ca in zootecnie,cu bani ches,2o lei pe familii deoarece apicultorul stie ce are de cumparat pt.albinele lui.Varechetul foloseste in general cei cu familii putine.Cine are peste 1oo de familii foloseste TAK-TIK cu FURETTO merge repede si sigur,mai ieftin ca varachetul.IN felul acesta este subventionat furnizorul de varachet si nu apicultorul.
Cu matci si roiul este subventionat cel care a obtinut autorizatie de inmultire.Cei care nu au aceasta autorizatie fac si ei roiuri ca albinele se inmultesc fara voia apicultorului.Ce va face cu roiuri da cu sulf, :lol: sau face cadou?
Deloc nu este judecata aceasta subventie!Eu nici nu ma apelez la astfel de porcarie!

ps. totul se rezuma la bani pe hârti (facturi )şi nu are legătură cu motorina.....etc. :lol:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde stupar » 16 Ian 2014, 23:51

Satem umiliti cu asfel de subventie,de un leu,atata te poarta pe drum,ca si cosum acest amarit de un leu si consum nervii si timpul,te costa mai mult de un leu!
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde Donbazil » 17 Ian 2014, 01:39

Sal'tare!
Din pacate unii vad doar partea goala a paharului...
Nu te obliga nimeni sa soliciti nici un fel de ajutor sau de subventie. Daca o faci, normal ca trebuie sa justifici cumva, ca altfel toti smecherii s-ar repezi la bani. Asa suntem noi, nu vrem nici un control, numa' "sa ne dea"!

Cine a depus dosarul trebuie pana la sfarsitul lunii sa duca la APIA copia carnetului de stupina completat la zi, si atentie anexa 11( cea cu efectivul mediu realizat) - trebuie procurata din timp sa o semneze si sa puna parafa veterinarul. ( se poate descarca de pe net). Celelalte formulare se completeaza, semneaza si stampileaza acolo pe loc.
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde adrian.vintila » 17 Ian 2014, 08:58

Eu sunt foarte multumit de subventia asta asa cum este.
Avatar utilizator
adrian.vintila
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Noi 2011, 20:21
Localitate: Buzau

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde akmm » 17 Ian 2014, 09:00

Eu chiar m-am intrebat in sinea mea, oare de ce nu cer si Cartea de Identitate a autovehicolului alimentat?
Sa aibe cauciucuri iarna/vara, functie de sezon.
Sa aibe verificarea tehnica la zi.
Asigurarea facultativa, si la o adica, daca tot iei bani moca, de ce nu si CASCO?
In final hotului de hot ii e frica.
Nu hartiile ma sperie ci ingeniozitatea celor care le cer.Una rau voitoare.Din moment ce derulezi un Program European mi se pare de bun simt sa accepti ca acel solicitant are toate actele in regula.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde alt stupar » 17 Ian 2014, 09:39

Donbazil scrie:Sal'tare!
Din pacate unii vad doar partea goala a paharului...
Nu te obliga nimeni sa soliciti nici un fel de ajutor sau de subventie. Daca o faci, normal ca trebuie sa justifici cumva, ca altfel toti smecherii s-ar repezi la bani. Asa suntem noi, nu vrem nici un control, numa' "sa ne dea"!
Donbazil - Faget

pai ? Cum altfel ? ;)
Cand " nu ne da"... pai de ce nu ne da ?
Cand "ne da"... pai de ce ne cere justificare pe "ce ne da ? De ce nu ne da doar "pe semnatura" si ne cer si acte justificative?
Greu de multumit romanu`... :lol:

Bai, e chiar asa greu de inteles ca aceasta subventie ( rambursare de acciza sau ce naiba o mai fi) este destinata fermelor agricole care opereaza "cu acte" ???
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde akmm » 17 Ian 2014, 10:29

Deoarece pe Site-ul APIA am gasit tot documentatia veche la subventia pe motorina, atasez o adresa cu modificari.
http://www.dsclex.ro/legislatie/2013/no ... 13_673.htm

Alt stupar zice:
,,Bai, e chiar asa greu de inteles ca aceasta subventie ( rambursare de acciza sau ce naiba o mai fi) este destinata fermelor agricole care opereaza "cu acte" ???''
Sunt si eu curios sa aflu cine tine carnetul de stupina completat la zi, in special fisele.Si care e rostul lor?
Fara trimiteri la importanta pe care o reprezinta, tovarasi, la necesitatea de netagaduit a evidentei stricte, tovarasi.....si alte rahaturi de genul acesta.
Intreb de fisele si cartnetul elaborat de ACA, cel bagat in seama.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde iosca » 17 Ian 2014, 10:40

stupar scrie:Satem umiliti cu asfel de subventie,de un leu,atata te poarta pe drum,ca si cosum acest amarit de un leu si consum nervii si timpul,te costa mai mult de un leu!


Suntem tentati să gândim aşa, noi cei ce primim subventie pt o cantitate mică de motorină. Subventia a fost gândită pt fermele agricole care consumă o cantitate mare de motorină. Faptul că au prins in subventie si apicultura este un lucru minunat din punctul meu de vedere ! Este intr-adevăr o sumă mică, anul trecut s-a mai si redus la un sfert, e o procedură putin cam greoaie, ca la noi :( dar sincer, mie imi acoperă cheltuielile cu deplasarea familiilor pt tot anul ! Ori in conditiile astea, nu pot să fiu decât multumit ! Eu zic că atâta timp cât ne dau si nu ne cer, să fim multumiti ! In plus este totul facultativ !
Ultima oară modificat de iosca pe 17 Ian 2014, 10:42, modificat 1 dată în total.
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: Motorina subventionata in agricultura

Mesajde alt stupar » 17 Ian 2014, 10:42

akmm scrie:Sunt si eu curios sa aflu cine tine carnetul de stupina completat la zi, in special fisele.Si care e rostul lor?
Fara trimiteri la importanta pe care o reprezinta, tovarasi, la necesitatea de netagaduit a evidentei stricte, tovarasi.....si alte rahaturi de genul acesta.
Intreb de fisele si cartnetul elaborat de ACA, cel bagat in seama.


Tovarase :D uite ca sunt si din aia... feaderistii, de exemplu !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori