Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde Hunbee » 19 Mar 2017, 21:32

Ei. Si-au dat si ei seama cat de simplu era sa imprumuti stupii prietenilor ca sa fie la nr. cand se controlau.
Ca si crotalierea, si legea asta e pt controlul accesatorilor pndr/pna care au fraudat masiv.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde ignatov andrei » 19 Mar 2017, 21:50

Bambucha scrie: Romania este si ea parte din Uniunea Europeana!


Vorbesti serios...?!?
Misto tare, pe bune...!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde topy » 19 Mar 2017, 22:22

De ce sa te chinui cu revopsitul sau chituitul? Faci un brau la stupi din sipca mai lata , scrii pe el. Fiecare cu braiele lui... :D
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde MrBee » 19 Mar 2017, 22:35

Bambucha scrie:Sincer ma indoiesc ca ati vorbit cu stuparii nemti pe care-i cunoasteti in aceasta priviinta. Altfel v-ar fi spus ca orice stupina (fie ea si din 3 stupi) trebuie sa fie identificata sanitar-veterinar. Si colac peste pupaza nu beneficiaza de nici "un pachet cu facilitati/ scutiri reale".


Sincer, mai bine ca abtineti de la aprecieri bazate pe presupunerea D-voastra. Nu era vorba de identificarea-sanitar veterinara....
Mai bine vedeti cit e impozitul in apicultura in Germania si cit costa KG de miere acolo.Daca va imaginati ca el este stabilit doar prin mecanismul cerere-oferta pe piata libera va inselati....
Avatar utilizator
MrBee
 
Mesaje: 66
Membru din: 04 Mai 2012, 20:30
Localitate: Arges,Pitesti

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde Bambucha » 20 Mar 2017, 00:14

Am stat 7 ani in Germania si am vandut miere produsa pe plan local. Salutari
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde alt stupar » 20 Mar 2017, 09:32

MrBee scrie:Mai bine vedeti cit e impozitul in apicultura in Germania si cit costa KG de miere acolo.Daca va imaginati ca el este stabilit doar prin mecanismul cerere-oferta pe piata libera va inselati....

Da de unde...
Doneaza frau Merkel din salariul ei, ce, gura neamtului sa nu mănâcă pomeni electorale ? :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde cucubau » 20 Mar 2017, 13:24

romikele scrie:Dacă "moș cutărică" cu cei câțiva stupi din fundul curții se pricopsește cu o loca și îmbolnăvește stupii unuia "cu fonduri", să vezi ce de inspectori vor avea "treaba ta

Sunt chestiuni distincte si trebuiesc tratate ca atare:
- identificarea , pare o idee realista numai punerea in practica este mult deplasata si devine prea groaie.
Codul de exploatatie poate fi atribuit si de Grindeanu sau Iohanis in persoana , cu conditia ca apicultorul sa-l obtina de la registrul agricol din localitatea unde are vatra permanenta .
Nu este treaba apicultorului sa mearga unde au pofta sa-l trimita toti "desteptii" de astazi.
Din punct de vedere sanitar veterinar, daca autoritatile DSV fac inspectii la fata locului si stabilesc starea de sanatate a albinelor , atunci ori ce stupina trebuie autorizata . Daca in schimb autorizatia se obtine doar in baza declaratiei pe care o da apicultorul , atunci nu isi mai are rostul.
Ce s-ar intampla daca ITP-ul la masini ar fi obtinut in baza declaratiei proprietarului?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde filip » 20 Mar 2017, 17:58

https://www.stiriagricole.ro/madr-noi-r ... 44450.html
c) mijloace pentru identificarea stupilor – pirogravare,vopsire;

d) cod de identificare stupina – cod alcatuit din 2 litere care reprezinta codul judetului si 4 cifre care reprezinta numarul de ordine al apicultorului de la 0001 la 9999, eliberat de ANZ “Prof. dr. GK Constantinescu “ prin OJZ;

e) codul de identificare al stupului este identic cu codul de identificare al stupinei si se insriptioneaza obligatoriu pe toti stupii declarati

Daca faci o cerere la APIA pentru COD IDENTIFICARE STUPINA cred ca ramane valabil puntul” e”pentru cei care nu au accesat Fonduri UE.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde teinegru64 » 20 Mar 2017, 18:42

romikele scrie:
Hunbee scrie:"Toti stupii"
Si pana acum erau "toti" stupii si nu aveau decat cei cu fondurile.
Se vrea evidenta pe stupii finantati. Nu o sa vina inspector sa-l intrebe pe mos cutarica de ce nu Si-a gravat tot inventarul apicol.
Daca nu ai luat bani nu are nimeni treaba ta. Doar eventual alti apicultori care-ti vor raul.

Dacă "moș cutărică" cu cei câțiva stupi din fundul curții se pricopsește cu o loca și îmbolnăvește stupii unuia "cu fonduri", să vezi ce de inspectori vor avea "treaba ta" :!:

Stiu si eu una cu un mos...care avea vreo opt familii de albine.Langa el rapita.Fermierul anunta toti stuparii ca stropeste.Mai putin pe mos.Moare culegatoarea mosului.Merge mosu la fermier...
-Bine ma...de ce nu ai anuntat ca stropesti?
-Nu'ti ajunge pensia?Lasa-ma sa traiesc si eu.
-Ma mai luam si eu cu ele.Acum ce facem?
-Stii ceva?Ma cac in albinele matale.
-Da' ma baiete...da' vara ii cald , cacatu se usuca...si ia foc repede ...si eu il aruncai la tine in lan ...ca era al tau.
Din cate stiu asta a fost singurul fermier care a despagubit un apicultor.
Eu zic ca mosii trebuie pasuiti.Eventul consultati. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde Donbazil » 20 Mar 2017, 23:00

Salut!

Eu ( care am avut o stupina incendiata) - nu cred ca mosii ( si toti cei care nu se conformeaza legii si prezinta un pericol) - trebuie "consultati"...Luati cu pupaturi, cu lugu-lugu.... Trebuie doar filmati, inregistrati si dati in judecata....Iar daca vreunul e mai curajos ca mine, sa ia "masuri" sa fie " consultati" de medicul legist.....Pai in ce tara ne aflam?.....Pana cand ?..
Cata vreme umblam cu jumatati de masura in aplicarea leguilor o sa ramanem tot ca inainte...Vrem ca la EI?...Apai sa muncim si sa traim ca la ei...Si va asigur ca in afara de romani, bulgari si...t i g a n i, pe dincolo nu prea multi au curaj sa incalce legea....
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde Hunbee » 21 Mar 2017, 08:58

Donbazil.
E corect ce spuneti, daca vorbiti in general de aplicarea alegii.
Acum eu o si fiu f precis cu nistre intrebari? Nu tre sa raspundeti . Sunt retorice.
Ce consecinte sunt daca:
- "mosu" nu "picteaza" cei 20 de stupi din fundu' gradinii?
-nu cere reteta pr varachet
-nu merge la primarie sa declare stupii anual
Rezultatul e ca nu se intampla NIMIC.

Dar ce se intampla insa daca:
-fermierul nu respecta indicatiile de pe ambalajul substantelor stropeste cand vrea si cum vrea?
-veterinarul nu verifica stulpul cand da prescriptii
-autoritatile nu verifica falsficarea mierii si importurile/cupajarile cu. mii de tone
Toate astea se intampla zilnic si au efecte puternice si de lunga durata
Si as mai putea continua mult si bine cu probleme mult mai grave.
Asa ca revolta dvs la " inaceptabila " infractiune de a nu picta stupii este gresit diractionata.
Tara arde si baba se piaptana.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde gicacontra » 02 Apr 2017, 09:50

Definiţia politicii: "E o curvă care dă legi pentru ea" Ţara asta,(ca şi altele) a fost condusă de-a lungul vremii,ca şi acum de cei care au puşca(pistolul) la cingătoare.Nu vă faceţi iluzii,toate legile sunt date în favoarea lor:securişti,miliţieni,pădurari,popi,armată, legiuitori,avocaţi judecători, etc.etc...Amărăştenii să respecte legea,vorba lui Donbazil şi ciocul mic despre marile fraude care au fost date.Cei cu puşca nu au nimic în comun cu ele,nu le miroase nici gura.Trăiască crotaliere,trăiască identificarea,trăiască orice cotrol,trăiască impozitul,că vom fi mai bogaţi în viitor.(Unde şi când am mai auzit eu asta?).
gicacontra
 
Mesaje: 13
Membru din: 02 Mar 2011, 07:50

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde Neafiliatul » 08 Mai 2017, 13:35

ORDIN pentru aprobarea Sistemului unitar de identificare al stupinelor şi stupilor. Cetățenii și instituțiile interesate pot transmite opinii/propuneri/sugestii în termen de 10 zile de la data publicării. Email: resurse.genetice@anarz.eu .
http://www.madr.ro/transparenta-decizionala/proiecte-de-acte-normative.html
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde MUSTA » 09 Iun 2017, 01:07

Sa nu se definitiveze nimic după atâta timp.. lucru mare...
MUSTA
 
Mesaje: 116
Membru din: 17 Ian 2013, 16:20

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde proapis13 » 09 Iun 2017, 08:08

MUSTA scrie:Sa nu se definitiveze nimic după atâta timp.. lucru mare...

M-am interesat personal la OARZ - Bucuresti,AU AUZIT si ei de propunerea MADR ....si atat... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Identificarea şi înregistrarea stupinelor(atribuirea de

Mesajde Neafiliatul » 09 Iun 2017, 14:42

Nu aduce anul , ce aduce ceasul ... rău .
Sau așa cum spune Romikele
Deocamdata inregistrarea stupilor se face ca pana acum, la OJZ, prin forme asociative.
Ordinul nou s-a ratacit pe undeva, gasitorului i se vor da suturi in dos.
:lol:
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Anterior

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori


cron