Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde Dragos2006 » 30 Ian 2013, 15:36

Ce nu stiti voi despre fermele de elita si multiplicare ! orice cetatean sau companie din EUROPA are dreptul sa vina pe teritoriul Romaniei si sa infiinteze astfel de ferme . Nu mare mi-ar fi mirarea sa vad ca apicultorii romani isi consuma inutil energia in discutii sterile iar un german , un francez , un italian sa vina in Romania si sa ia cascavalul romanilor . Astfel vor apare ferme cu ligustica , buckfast ,etc.

Cu romani sau fara PNA-ul va merge mai departe . Sa ne fereasca Dumnezeu de ziua in care nemtii nu vor mai cumpara miere romaneasca pe euroi si vor veni cu stupii aici si vor lua mierea pe moca direct din flori.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde ioanpuiu » 30 Ian 2013, 15:41

eugen. scrie:Parlamentul European (2011/2108 ) (INI)

Măsuri legate de conservarea biodiversității și de viitoarea reformă a politicii agricole comune

48. reafirmă faptul că albinele sunt considerate de Comisie o specie domesticită și, prin urmare, sunt incluse în sectorul creșterii animalelor, fapt care asigură măsuri referitoare la sănătate, la calitatea vieții și la protecție mai bune și permite o mai bună informare privind conservarea polenizatorilor sălbatici; solicită, prin urmare, stabilirea unei strategii de protecție a sănătății albinelor și luarea în considerare în cadrul legislațiilor agricole și veterinare a sectorului apicol, ținându-se seama de caracterul specific al acestuia, îndeosebi în ceea ce privește despăgubirile acordate apicultorilor pentru pierderile de populații de albine;

Este departe de adevăr sau chiar egal cu zero faptul că o Comisie consideră albinele o specie domesticită şi nu este primul sau ultimul verdict eronat pe care l-au dat sau îl vor da oamenii de-a lungul istoriei lor.
Megînd pe aceiaşi logică (a "Comisiei") putem susţine că tigrul sau elefantul din grădinile zoologice sau de la circ sunt specii domesticite, la fel cu iguanele sau şerpii de toate neamurile pe care oamenii îi ţin prin case ca animale de companie.
Albinele sunt o specie care atacă omul şi care în condiţiile unei proaste gestionări din partea apicultorului se întorc în natură, în locurile de unde au fost capturate.

Se poate spune în schimb, că albinele sunt o specie periclitată (chiar de către om deşi benefice pentru omenire) şi ar putea fi declarată chiar specie ocrotită care să beneficieze de nişte măsuri de protecţie.
Declararea ei, specie domestică şi de-aici împingerea forţată a acestor insecte în zootehnie, este o eroare.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2246
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde bio » 30 Ian 2013, 15:43

Dragos2006 scrie:..... . Sa ne fereasca Dumnezeu de ziua in care nemtii nu vor mai cumpara miere romaneasca pe euroi si vor veni cu stupii aici si vor lua mierea pe moca direct din flori.


Dragoshe, tu ai ramas ""pilit" de aseara..:))..unde naibii sa vina neamtul sa ia "mierea pe moca direct din flori"....

Neamtul este baiat destept...ne da un Mercedes si..... ia un vagon de miere..
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde eugen. » 30 Ian 2013, 22:29

Sunt uituc..... e o situatie la care m am gandit pe drumul de intoarcere de la MADR pana cand a sunat telefonul... Domnilor exista o problema... Si ca orice problema.... o descoperi cand este vorba de bani...
Se discuta despre PNA ul 2014-2016 pentru a stii pentru ce si cat cerem la " europa " , euroiu :lol: . La un momentat dat vine intrebarea ... de ce nu cerem mai mult ? ( cersetori romanii astia , domnilor :lol: ) . Raspunsul m a bagat in ceata ! La ANARZ sunt inregistrate 1 800 000 de familii de albine , dar "europa " ne da bani dupa statistica INS care spune ca avem 1 200 000 de familii de
albine . Cu alte cuvinte daca se tinea cont de numaratoarea ANARZ puteam cere euroi mai multi si aveam atunci bani si de biostimulatori si de roiuri la pachet si .... N avem decat sa facem un protest impotriva INS ului ( institutul national de statistica ) pentru ca nu stie sa numere :lol: . S a vazut ca si la Referendum au gresit :lol: ........ dupa unele asociatii :lol: ( Pardon -partide )

PS! Am povestit chestiunea inspirat de motivatia unei judecatoarea intr o sentinta care spune : “pentru că dreptul societăţii la informare e mai important decît dreptul statului la siguranţă” .
PS2 Gasiti articolul pe blogul unui reputat jurnalist sportiv.
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde so-ri-pan » 30 Ian 2013, 23:18

eugen. scrie:Sunt uituc..... e o situatie la care m am gandit pe drumul de intoarcere de la MADR pana cand a sunat telefonul... Domnilor exista o problema... Si ca orice problema.... o descoperi cand este vorba de bani...
Se discuta despre PNA ul 2014-2016 pentru a stii pentru ce si cat cerem la " europa " , euroiu . La un momentat dat vine intrebarea ... de ce nu cerem mai mult ? ( cersetori romanii astia , domnilor ) . Raspunsul m a bagat in ceata ! La ANARZ sunt inregistrate 1 800 000 de familii de albine , dar "europa " ne da bani dupa statistica INS care spune ca avem 1 200 000 de familii de
albine . Cu alte cuvinte daca se tinea cont de numaratoarea ANARZ puteam cere euroi mai multi si aveam atunci bani si de biostimulatori si de roiuri la pachet si .... N avem decat sa facem un protest impotriva INS ului ( institutul national de statistica ) pentru ca nu stie sa numere :lol: . S a vazut ca si la Referendum au gresit :lol: ........ dupa unele asociatii ( Pardon -partide )

PS! Am povestit chestiunea inspirat de motivatia unei judecatoarea intr o sentinta care spune : “pentru că dreptul societăţii la informare e mai important decît dreptul statului la siguranţă” .
PS2 Gasiti articolul pe blogul unui reputat jurnalist sportiv.


Bine Eugen, te informez ca suna telefonul in draci. Lumea vad ca a inteles mesajul. Probabil, nu inteleg de ce, sunt reticenti sa posteze favorabil insa de alaturat ni se alatura. Asta este sigur. Cine nu vine nu stiu cu ce tupeu o sa mai posteze pe aici.

Diferenta de stupi intre numaratoarea ANARZ si numaratoarea INS este din cauza faptului ca ANARZ a numarat crotaliile date de ei, iar INS pe cele de la primarii.
Din diferite motive, aceste diferente sunt reale. Nu mai conteaza cine este vinovat. Nu mai dezvoltati subiectul. Nu fi si tu imbarligator!!! :mrgreen:
so-ri-pan
 
Mesaje: 210
Membru din: 25 Noi 2012, 15:42

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde LUCIAN AVRAM » 30 Ian 2013, 23:23

Dragos2006 scrie:Ce nu stiti voi despre fermele de elita si multiplicare ! orice cetatean sau companie din EUROPA are dreptul sa vina pe teritoriul Romaniei si sa infiinteze astfel de ferme . Nu mare mi-ar fi mirarea sa vad ca apicultorii romani isi consuma inutil energia in discutii sterile iar un german , un francez , un italian sa vina in Romania si sa ia cascavalul romanilor . Astfel vor apare ferme cu ligustica , buckfast ,etc.

Cu romani sau fara PNA-ul va merge mai departe . Sa ne fereasca Dumnezeu de ziua in care nemtii nu vor mai cumpara miere romaneasca pe euroi si vor veni cu stupii aici si vor lua mierea pe moca direct din flori.



atunci , prin reciprocitate , inseamna ca si noi putem sa mergem la ei , in pastoral ? eu aleg Franta , Providence :)
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde eugen. » 30 Ian 2013, 23:37

eugen. scrie:Sunt uituc..... e o situatie la care m am gandit pe drumul de intoarcere de la MADR pana cand a sunat telefonul... Domnilor exista o problema... Si ca orice problema.... o descoperi cand este vorba de bani...
Se discuta despre PNA ul 2014-2016 pentru a stii pentru ce si cat cerem la " europa " , euroiu :lol: . La un momentat dat vine intrebarea ... de ce nu cerem mai mult ? ( cersetori romanii astia , domnilor :lol: ) . Raspunsul m a bagat in ceata ! La ANARZ sunt inregistrate 1 800 000 de familii de albine , dar "europa " ne da bani dupa statistica INS care spune ca avem 1 200 000 de familii de
albine . Cu alte cuvinte daca se tinea cont de numaratoarea ANARZ puteam cere euroi mai multi si aveam atunci bani si de biostimulatori si de roiuri la pachet si .... N avem decat sa facem un protest impotriva INS ului ( institutul national de statistica ) pentru ca nu stie sa numere :lol: . S a vazut ca si la Referendum au gresit :lol: ........ dupa unele asociatii :lol: ( Pardon -partide )

PS! Am povestit chestiunea inspirat de motivatia unei judecatoarea intr o sentinta care spune : “pentru că dreptul societăţii la informare e mai important decît dreptul statului la siguranţă” .
PS2 Gasiti articolul pe blogul unui reputat jurnalist sportiv.


Nu intelegeti gresit .... Tine ti minte cand s a facut ultimul recesamant agricol ? Din cati in cati ani se face? E normal ca datele problemei sau schimbat intre timp Parca recesamantul populatiei se face la 10 ani, nu ? Pai nu mi s a parut corect ca mergem la doamna Europa cu niste date invechite , nereale ..... Din aceasta cauza nu se pot cere bani mai multi pentru PNA ! Daca erau bani mai multi era rau ?
Ultima oară modificat de eugen. pe 30 Ian 2013, 23:42, modificat 1 dată în total.
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde Dragos2006 » 30 Ian 2013, 23:42

Am pe undeva un clip cu un tanar roman care a dezvoltat o stupina in Italia si a accesat PNA-ul de acolo. Si la ei se acceseaza tot numai prin asociatii si exista riscul sa incasezi doar o parte din bani.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde kiloz » 30 Ian 2013, 23:44

Dragos2006 scrie:Ce nu stiti voi despre fermele de elita si multiplicare ! orice cetatean sau companie din EUROPA are dreptul sa vina pe teritoriul Romaniei si sa infiinteze astfel de ferme . Nu mare mi-ar fi mirarea sa vad ca apicultorii romani isi consuma inutil energia in discutii sterile iar un german , un francez , un italian sa vina in Romania si sa ia cascavalul romanilor . Astfel vor apare ferme cu ligustica , buckfast ,etc.

Cu romani sau fara PNA-ul va merge mai departe . Sa ne fereasca Dumnezeu de ziua in care nemtii nu vor mai cumpara miere romaneasca pe euroi si vor veni cu stupii aici si vor lua mierea pe moca direct din flori.


Dar tu pot sa fii mindru ca ai contribuit la toate,si sti de lucrurile despre care prostimea habar nu are.
Dar ai ratat un lucru si nu tu ai fost primul care a semnat lista.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Propuneri PNA 2014-2016 cu obs din 17.01. Asociatii

Mesajde cucubau » 31 Ian 2013, 00:07

Se face atata tam-tam pe tema cu asocierea, incat daca nu cunosti realitatea tinzi sa le dai dreptate. Apicultura este o profesie solitara , in care stupinele de mici dimensiuni au mai multe sanse decat o stupina gigant . Numai accesarea fondurilor europene de tip PNA se face in asociere ,in care cine imparte , parte-si face , iar celorlalti , praf in ochi .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Anterior

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori