Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde kiloz » 21 Ian 2013, 21:33

Proiectul de ordonanţă pentru modificarea şi completarea Legii Codului Fiscal prevede includerea în sfera veniturilor impozabile a veniturilor din silvicultură şi piscicultură şi impunerea acestora în conformitate cu regulile aplicabile veniturilor din activităţi independente pentru care venitul net anual se determină în sistem real, cu cota de impozit de 16%.

Zona veniturilor impozabile va fi extinsă şi la cele obţinute din creşterea şi exploatarea animalelor, inclusiv din valorificarea produselor de origine animală, în stare naturală.

Agricultorii care au maxim 10 ovine şi caprine, până la 3 vaci, 6 porci, 100 de păsări sau 100 familii de albine nu vor plăti impozit. Totodată, sunt exceptate de la impozitare veniturile din cereale, dacă suprafaţa cultivată este de maxim 2 hectare, ca şi în cazul plantelor oleaginoase, cartofilor, sfeclei de zahăr, hameiului şi leguminoaselor pentru boabe. Limite maxime mai sunt stabilite pentru pomi - 1,5 hectare, tutun, viţă de vie - un hectar şi legume cultivate în câmp şi spaţii protejate, flori şi plante ornamentale - jumătate de hectar.

În prezent, veniturile din activităţi agricole sunt impozitate cu 16% pentru venitul net anual determinat pe bază de norme de venit sau în sistem real ori cu 2% asupra venitului brut determinat pe baza valorii produselor livrate, prin reţinere la sursă, în cazul valorificării produselor agricole, în stare naturală, către unităţi specializate pentru colectare, unităţi de procesare industrială sau către alte unităţi pentru utilizare ca atare, în cazul veniturilor băneşti, impozitul fiind final.

În urma modificărilor legislative, venitul anual pentru câştigurile din activităţi agricole va fi determinat numai pe baza normelor anuale de venit, care sunt stabilite în proiectul de ordonanţă pentru perioada impozabilă din acest an fiscal cuprinsă între 1 februarie şi finalul anului 2013.

Începând cu anul fiscal 2014, normele de venit se stabilesc de către direcţiile teritoriale de specialitate ale Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, se aprobă şi se publică de către direcţiile generale ale finanţelor publice teritoriale ale Ministerului Finanţelor Publice până cel târziu la data de 15 februarie a anului pentru care se aplică aceste norme de venit.

Impozitul pe venitul din activităţi agricole se calculează de Fisc prin aplicarea unei cote de 16% asupra venitului anual din activităţi agricole, stabilit pe baza normei anuale de venit.

Contribuabilii vor depune declaraţia la administraţia fiscală până la data de 25 mai inclusiv a anului fiscal pentru anul în curs, indiferent dacă activitatea se desfăşoară individual sau într-o formă de asociere. În cazul în care activitatea începe după data de 25 mai, declaraţia se depune în termen de 15 zile inclusiv de la data la care contribuabilul începe să desfăşoare activitatea.

Administraţiile financiare stabilesc impozitul anual datorat şi emit decizia de impunere, iar plata impozitului se efectuează către bugetul de stat în două rate egale, până la data de 25 septembrie, respectiv 25 noiembrie.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/guvernul-impo ... z2IdPlEPvd
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Proiect ordonanta inpozitare.

Mesajde eugen. » 21 Ian 2013, 21:58

Organizeaza asociatiile sau SAN vreun protest ? Acum e timpul sa iasa in fata !
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: Proiect ordonanta inpozitare.

Mesajde filip » 21 Ian 2013, 22:04

Apicultorii neafiliati pentru ce sa protesteze :?: Nu au obligatii semnate si au sub 100 fam
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Proiect ordonanta inpozitare.

Mesajde LUCIAN AVRAM » 21 Ian 2013, 22:08

eugen. scrie:Organizeaza asociatiile sau SAN vreun protest ? Acum e timpul sa iasa in fata !



daca se organizeaza ceva , eu zic prezent :shock:
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Proiect ordonanta inpozitare.

Mesajde eugen. » 21 Ian 2013, 22:21

Si eu .... dar vad ca stau toti ca capu n nisip ca strutul :!:
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: Proiect ordonanta inpozitare.

Mesajde eugen. » 21 Ian 2013, 22:33

Cred ca imediat ce a aparut stirea atat SAN cat si ACA si celelalte asociatii trebuiau sa iasa pe sticla , in presa cu un punctde vedere...
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: Proiect ordonanta inpozitare.

Mesajde filip » 21 Ian 2013, 22:39

Asa e cand vrei sa schimbi legea apiculturii.Inca nu e votata legea noua si in legea actuala,PRODUSELE DIN APICULTURA SUNT SCUTITE DE IMPOZIT,deci nu poate fi vorba de norma de venit
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Proiect ordonanta inpozitare.

Mesajde geangu » 21 Ian 2013, 23:27

exista vre o diferenta intre pfa uri si ceilalti apicultori? sau toti merg pe norma de venit.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Proiect ordonanta inpozitare.

Mesajde eugen. » 21 Ian 2013, 23:32

toti cei ce au peste 100 de familii......Cel putin asta am inteles eu .
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: Proiect ordonanta inpozitare.

Mesajde filip » 21 Ian 2013, 23:32

Intrati pe REVISTA FERMA,acolo e un lincspre Curierul National.O informatie tare interesanta .Cum cei care primesc subventii nu au profit si asta e rezultatul.Eu nu pot pune link ca nu sunt la calculator
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Proiect ordonanta impozitare.

Mesajde Dila Daniel » 21 Ian 2013, 23:39

Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Proiect ordonanta inpozitare.

Mesajde adytza » 21 Ian 2013, 23:49

Extrase din acest proiect de OUG:
23. La articolul 42, litera k) se abrogă. (adica articolul nostru de baza)
Capitolul VII - Venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură
Definirea veniturilor
Art. 71 - (1) Veniturile din activităţi agricole cuprind veniturile obţinute, individual
sau într-o formă de asociere, din:
a) cultivarea produselor agricole vegetale;
b) exploatarea pepinierelor viticole, pomicole şi altele asemenea;
c) creşterea şi exploatarea animalelor, inclusiv din valorificarea produselor de
origine animală, în stare naturală.

(4) Veniturile obţinute din valorificarea produselor prevăzute la art.71 alin.(1) în
altă modalitate decât în stare naturală reprezintă venituri din activităţi independente şi se
supun regulilor de impunere proprii categoriei respective.

(5) Veniturile definite la alin.(1) pentru care nu au fost stabilite norme de venit sunt
venituri impozabile şi se supun impunerii potrivit prevederilor Cap.II Venituri din activităţi
independente, venitul net anual fiind determinat în sistem real, pe baza datelor din
contabilitatea în partidă simplă. Pentru aceste venituri sunt aplicabile regulile de impunere
proprii veniturilor din activităţi independente pentru care venitul net anual se determină în
sistem real.
Si portita de care probabil se vor agata multi:
Venituri neimpozabile
Art. 72 – (1) Nu sunt venituri impozabile veniturile obţinute de persoanele fizice din
valorificarea în stare naturală, a produselor culese sau capturate din flora şi fauna sălbatică.
(2) Veniturile definite la art.71 alin.(1) în limitele stabilite potrivit tabelului din
Anexa 1 sunt venituri neimpozabile.
Anexa 1
Produse vegetale Suprafaţă
Cereale până la 2 ha
Plante oleaginoase până la 2 ha
Cartof până la 2 ha
Sfecla de zahăr până la 2 ha
Tutun până la 1 ha
Hamei până la 2 ha
Legume în câmp până la 0,5ha
Legume în spaţii protejate până la 0,5ha
Leguminoase pentu boabe până la 2 ha
Pomi până la 1,5ha
Vie până la 1 ha
Flori şi plante ornamentale până la 0,5ha
Animale Nr. capete/ nr. familii albine
Vaci până la 3
Ovine şi caprine până la 10
Porci până la 6
Albine până la 100 fam
Păsări până la 100

Stabilirea venitului anual din activităţi agricole pe bază de norme de venit
Art.73 – (1)Venitul dintr-o activitate agricolă se stabileşte pe bază de norme de
venit.
(2) Normele de venit se stabilesc pe unitatea de suprafaţă(ha)/cap de animal/ nr.
familii albine.
(3) Pentru perioada impozabilă din anul fiscal 2013 cuprinsă între 1 februarie 2013
şi până la sfârşitul anului fiscal, normele de venit corespunzătoare veniturilor definite la
art.71 alin.(1) sunt stabilite potrivit Anexei 2:
Albine 100-300 fam 102 ron
peste 300 fam 93 ron

Anexa 2 din pacate nu o pot pune toata sub forma de tabel cum este in proiect de OUG asa ca uitati-va bine in likul asta: http://www.capital.ro/fileadmin/flexfil ... FISCAL.pdf
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Proiect ordonanta impozitare.

Mesajde adytza » 21 Ian 2013, 23:57

Deci cine are (declara) 100 familii trebuie sa plateasca impozit anual de 100 X 102ron=10200 ron (una suta doua milioane vechi). :( Parerea mea: EXTRAORDINAR DE MULT
RECTIFIC: Asa cum reiese din postarea mea de mai jos privind art.74 suma de 10200ron reprezinta venitul anual la care se aplica 16% adica rezulta impozit de 1632ronDar stiti ce este si mai interesant? Ca veniturile devenite impozabile vor trebui sa plateasca si CASS(sanatate) 5,5%. Nu stiu cum vor interpreta si cei de la pensii(CAS) chestia asta. Aici e un "pic" mai mult de plata: 33%
Asa ca goliti buzunarele
Ultima oară modificat de adytza pe 22 Ian 2013, 00:16, modificat de 2 ori în total.
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Proiect ordonanta impozitare.

Mesajde proapis13 » 22 Ian 2013, 00:00

adytza scrie:Deci cine are (declara) 100 familii trebuie sa plateasca impozit anual de 100 X 102ron=10200 ron (una suta doua milioane vechi). :(

NU :!: ....Doar 16% din norma totala de venit....
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Proiect ordonanta impozitare.

Mesajde eugen. » 22 Ian 2013, 00:03

proapis13 scrie:
adytza scrie:Deci cine are (declara) 100 familii trebuie sa plateasca impozit anual de 100 X 102ron=10200 ron (una suta doua milioane vechi). :(

NU :!: ....Doar 16% din norma totala de venit....
salve :D

In alta postare cand am pus articolul din hotnews spuneai ca nu .
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: Proiect ordonanta impozitare.

Mesajde adytza » 22 Ian 2013, 00:12

@proapis13
Cred ca ai dreptate. Asa ar rezulta de aici: Art.74 - (1) Impozitul pe venitul din activităţi agricole se calculează de organul
fiscal competent prin aplicarea unei cote de 16% asupra venitului anual din activităţi
agricole stabilit pe baza normei anuale de venit, impozitul fiind final.
Eu am intotdeauna obiceiul sa-mi insotesc declaratiile de fapte sau citez sursa. Cred ca este mai corect asa.
"Mi-a placut" mult cuvantul ala " doar"
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Următorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 53 vizitatori