Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde adytza » 07 Apr 2015, 01:14

Parca niste asociatii apicole sunt afiliate la Agrostar? Ele au habar de ce tampenii vorbesc astia de la AGROSTAR? Cica vor schimbarea impozitarii de la norma de venit la impozitarea pe marfa comercializata si sa ne facem toti PFA-uri. Adica taxe,contabilitate,case de marcat,cica ar trebui sa mai si angajam pe cineva pentru vanzare. Numai aberatii :roll:
Adica dintr-o singura declaratie anuala pe care trebuie sa o facem si dureaza 5 minute va trebui sa facem o gramada de investitii in aparatura fiscala,angajati, contabilitate la zi,documente peste documente,inventare, tot felul de raportari, impozitare la cantitatea vanduta, etc. Cica tot ei propun si o cifra de afaceri pana la care sa fie neimpozabil. Vrajeala,praf in ochi Statul nu va fi de accord cu asta insa sigur ne vom alege cu viata mult mai complicata din cauza astora de la AGROSTAR. Sunt curios, acestia s-au consultat si cu apicultorii inainte sa propuna gogomania asta?
Cititi si va minunati:http://www.agroinfo.ro/economic/raicu-agrostar-norma-pe-venit-nu-face-altceva-decat-sa-impoziteze-productia-si-nu-comercializarea

Insa ce este culmea, ministrul agriculturii ii atentioneaza ca ce vor ei va insemna impozite mai mari pentru agricultori (nu mai punem la socoteala si alte investitii si taxe) insa astia de la Agrostar nu si nu, ei vor sa ne complice viata :evil: . Nu credeam ca vom ajunge ca ministrul sa ne tina partea iar niste asa zisi reprezentanti ai fermierilor(cine le-a permis lor sa vorbeasca in numele apicultorilor?) vor sa ne complice si sa ne scumpeasca viata!
Uite dovada:http://www.agroinfo.ro/economic/fermieri-fiti-atenti-ce-impozit-alegeti-sa-platiti
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde proapis13 » 07 Apr 2015, 08:49

Link-urile nu sunt valide...si sa nu confundam fermierii cu apicultorii :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde adytza » 07 Apr 2015, 14:11

proapis13 scrie:Link-urile nu sunt valide...si sa nu confundam fermierii cu apicultorii :!:



Se pare ca nu am dat enter sa le activez, oricum se putea face copy-paste asa cum am procedat si eu acum sa le pun din nou, active: http://www.agroinfo.ro/economic/raicu-a ... cializarea si http://www.agroinfo.ro/economic/fermier ... sa-platiti
Necazul este ca noi apicultorii, nu avem nici o reactie la modificarile care le vor fermierii, iar daca vor obtine ce vor, atunci si noi implicit vom suporta toate impozitele si taxele din cauza lor. Fermieri sau apicultori, toti suntem beneficiari de venituri agricole si vom fi impozitati unitar. Va garantez ca statul nu va face nici o confuzie si ne vor impozita si taxa de ne vor sari capacele :cry:
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde akmm » 07 Apr 2015, 14:29

adytza scrie:..... Va garantez ca statul nu va face nici o confuzie si ne vor impozita si taxa de ne vor sari capacele :cry:

Putem afla si noi pe ce se bazeaza aceasta garantie? Altfel eu cred tot.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde proapis13 » 07 Apr 2015, 14:36

adytza scrie: Fermieri sau apicultori, toti suntem beneficiari de venituri agricole si vom fi impozitati unitar.
Va garantez ca statul nu va face nici o confuzie si ne vor impozita si taxa de ne vor sari capacele :cry:

Asta este o parere de-a ta care deocamdata nu are suport,e bazata pe radio baba-sant... :lol:
pana atunci cand crezi tu ce previziunile tale se vor adeveri,APICULTURA,este impozitata dupa alt criteriu..
te las pe tine sa decoperi...un indiciu...cauta la topicul despre Legislatie... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde teinegru64 » 07 Apr 2015, 14:49

adytza scrie:Se pare ca nu am dat enter sa le activez, oricum se putea face copy-paste asa cum am procedat si eu acum sa le pun din nou, active: http://www.agroinfo.ro/economic/raicu-a ... cializarea si http://www.agroinfo.ro/economic/fermier ... sa-platiti
Necazul este ca noi apicultorii, nu avem nici o reactie la modificarile care le vor fermierii, iar daca vor obtine ce vor, atunci si noi implicit vom suporta toate impozitele si taxele din cauza lor. Fermieri sau apicultori, toti suntem beneficiari de venituri agricole si vom fi impozitati unitar. Va garantez ca statul nu va face nici o confuzie si ne vor impozita si taxa de ne vor sari capacele :cry:

Daca ne vor sari' capacele, la borcane...e vina guvernului :lol: Daca nu va fi capacit...cine poarta vina??Vorbim de miere. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde Shrek » 12 Feb 2016, 21:58

Nu! N-o sa-i uitam! Tot pe ei o sa-i votam! Asta ati vrut sa spuneti!?Articolul este vechi, ceva mai nou nu aveti? Platiti ceva impozit pe stupi? Asta , asa, pentru cultura noastra!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde Shrek » 12 Feb 2016, 22:15

Aici se discuta despre impozitarea apicultorilor nu despre cine cu cine voteza! Uite, eu de exemplu, care ma screm sa cresc niste albine si cand am sa invat, poate sa fac niste miere, nu sunt de acord sa fiu impozitat la fel cu cel care are ferma pe bune si vinde n'spe tone de miere si face meleonu de euroi din apicultura! Io cu 40 -50 de stupi si celalalt cu 400-500-1000 de stupi nu suna a egalitate!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde Shrek » 12 Feb 2016, 22:57

Bag sama ca a inceput nebunia cu postacii pe net! N-o sa mai putem merge la buda de cate sfaturi o sa primim pe cine sa nu votam! Apoi sa tragem apa! Sa nu uitam! Si in pragul alegerilor ma mut in Congo! Sa va fac in ciuda!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde Marius Adrian » 12 Feb 2016, 23:07

Shrek scrie:Bag sama ca a inceput nebunia cu postacii pe net! N-o sa mai putem merge la buda de cate sfaturi o sa primim pe cine sa nu votam! Apoi sa tragem apa! Sa nu uitam! Si in pragul alegerilor ma mut in Congo! Sa va fac in ciuda!

Du-te ciudatule de acum in Congo. Poate il gasesti pe bombonel. Sa dai o tura si prin Dubai sa-l iei si pe ponta.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde lucky5strike » 12 Feb 2016, 23:13

Hai sa coboram tonul.

Cornel scrie cateodata din "mers", dar sa avem in vedere ca este baiat sincer si pune problema dupa cum simte. Si eu o sa fac un bilant serios cand va fi sa merg la vot. Dar trebuie luat in calcul mai multe aspecte.

Personal, daca se mentine norma actuala in Dolj, n-am motive sa marai prea mult. Am ajuns s-o consider o contributie ca oricare alta. Chestia cu PFA m-a intrigat insa.

De marit norma, nu mai poate fi vorba, judecand dupa anul trecut...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde proapis13 » 12 Feb 2016, 23:19

lucky5strike scrie:...Personal, daca se mentine norma actuala in Dolj, n-am motive sa marai prea mult.
Chestia cu PFA m-a intrigat insa...

Muti stupina la MH...platesti mai putin...nu ai mult pana la granita...
Ce zici acolo de PFA ca nu inteleg...
Te muti si tu in Congo...??? :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde Marius Adrian » 12 Feb 2016, 23:21

E vorba si de impozitele locale ,de cresterea preturilor la gaz ,apa si canalizare . Dupa dezastrul de la ASF, cresterea politelor RCA ,etc,etc. Crestere salariala.....ZERO.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde lucky5strike » 12 Feb 2016, 23:22

Da, nu mi-a placut treaba cu impozitul pe locuinta-sediu PFA. Clar ca se mira si astia de unde sa mai ciuguleasca ceva.

In rest, no Congo, e mai placut, mai divers in Romanica.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde proapis13 » 12 Feb 2016, 23:23

Marius Adrian scrie:E vorba si de impozitele locale ,de cresterea preturilor la gaz ,apa si canalizare . Dupa dezastrul de la ASF, cresterea politelor RCA ,etc,etc. Crestere salariala.....ZERO.

Tu iar bati campii ca pe FB...?!?!?!
Aici se vorbeste de Norma de impozitare...daca nu stii stai pe margine si prievste...
sau iti place sa fii citit...???? :oops:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Pozitia noastra fata de impozitare

Mesajde Shrek » 12 Feb 2016, 23:29

Marius Adrian scrie:
Shrek scrie:Bag sama ca a inceput nebunia cu postacii pe net! N-o sa mai putem merge la buda de cate sfaturi o sa primim pe cine sa nu votam! Apoi sa tragem apa! Sa nu uitam! Si in pragul alegerilor ma mut in Congo! Sa va fac in ciuda!

Du-te ciudatule de acum in Congo. Poate il gasesti pe bombonel. Sa dai o tura si prin Dubai sa-l iei si pe ponta.

Am sa ma duc si acolo! Iti este ciuda? Am sa-l iau cu mine si pe C D, ca el stie drumul! Pe ponta nu-l luam ca are interdictie! Iar la bombonel nu m-am gandit ca nu-l cunosc! Ai tu o poza cu el? In birou?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 89 vizitatori