Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde adytza » 06 Mar 2014, 02:43

Avram Sorin scrie:ady eu am citit art 15, si 16 dar nu am gasit nimic legat de impozit pe norma de venit ! lamureste-ma si pe mine ...


Am preluat un citat dintr-un alt topic intitulat Pozitia noastra fata de impozitare(scuze,nu stiu cum sa dau linkul). Articolele sunt din proiectul de HG privind stabilirea normelor de venit: http://www.madr.ro/ro/proiecte-de-acte-normative.html

@artpop46
Presupunerile tale isi au raspunsul clar in art.15 si 16 din proiectul de HG de mai sus.
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde kiloz » 06 Mar 2014, 06:07

Art. 15.(1) Pentru familiile de albine, norma de venit se stabileşte în funcţie de valoarea
producţiei de miere şi de cheltuielile efectuate pe parcursul unui an calendaristic, pentru
obţinerea producţiei de miere.
(2) Valoarea producţiei de miere reprezintă rezultatul exprimat în lei/familia de
albine, obţinută din înmulţirea producţiei medii exprimate în kg miere obţinută pentru fiecare
familie de albine, pe cei trei ani precedenţi anului fiscal de realizare a venitului, cu preţul mediu
exprimat în lei/kg, pe cei trei ani precedenţi anului fiscal de realizare a venitului.
(3) Cheltuielile efectuate pe parcursul unui an calendaristic cuprind, după caz,
următoarele:
a) cheltuieli pe familia de albine exprimate în lei/familia de albine, efectuate pentru
achiziţionarea de medicamente, zahăr, suplimente nutritive şi biostimulatori, faguri, motorină
pentru deplasarea în pastoral, cutii de stupi sau componente ale acestora;
b) alte cheltuieli (taxă drumuri, taxă treceri Bac, impozit mijloc de transport stupi, etc.) care
reprezintă maximum 20 % din cheltuielile prevăzute la lit.a).
Art. 16.(1) Prin diferenţa dintre valoarea producţiei de miere şi cheltuielile efectuate
pentru obţinerea producţiei de miere rezultă norma de venit, exprimată în lei/familia de albine,
care se aplică tuturor crescătorilor de albine din judeţ.
Art. 17. În cazul în care, la nivel judeţean, preţurile medii ale produselor animale,
respectiv nivelul mediu al producţiei animale, suferă modificări în cursul anului fiscal de
realizare a venitului, faţă de cele utilizate la stabilirea normei de venit pentru anul fiscal în
cauză, normele de venit se actualizează cu noile valori şi se aplică începând cu data de 1 a lunii
următoare comunicării acestora către direcţiile generale ale finanţelor publice teritoriale ale
Ministerului Finanţelor Publice.
Art. 18. Dacă în cursul anului fiscal de realizare a venitului, animalele/familiile de
albine ale contribuabililor sunt afectate de epizootii sau fenomene meteorologice nefavorabile
care pot fi asimilate dezastrelor natural, a căror manifestare conduce la moartea/sacrificarea de
necesitate a animalelor sau la pierderi de producţie de peste 30% din producţia medie utilizată
de către Direcţiile pentru agricultură judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, la stabilirea
veniturilor, normele de venit utilizate de către direcţiile generale ale finanţelor publice teritoriale
ale Ministerului Finanţelor Publice la impunerea veniturilor din activităţi agricole obţinute din
creşterea şi exploatarea animalelor/familiilor de albine în cauză, se reduc corespunzător gradului
de afectare.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde Avram Sorin » 06 Mar 2014, 10:27

@proapis

...Am inteles ca si la noile carnete de producator v-or fi aceleasi rubrici ca si la cele vechi ; la noi la apicultori cu productia de miere pt comercializare
ai declarat ca vinzi 300kg,pai atata vinzi,nu poti vinde mai mult decat produci,iar daca vinzi mai putin....platesti statului mai putin... ;)


Pai stai asa nene. Ca eu is in ceata total . Au mai fost pana acuma carnetele astea ? Ai avut tu asa ceva >?
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde filip » 06 Mar 2014, 11:06

Sa asteptam Normele de aplicare,sper sa fie clare pentru toata lumea(pe intelesul omului simplu si corect)
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde Avram Sorin » 06 Mar 2014, 11:08

De la ce data intra aceste doua :rahaturi: in vigoare ? asta cu carnetele si ailalta cu norma de venit ?
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde adytza » 06 Mar 2014, 20:19

Avram Sorin scrie:De la ce data intra aceste doua :rahaturi: in vigoare ? asta cu carnetele si ailalta cu norma de venit ?


Amandoua sunt in stadiu de legiferare. Niciunul nu este inca publicat in MO
Dealtfel asta cu stabilirea normelor de venit arata si cum isi respecta guvernul propriile legi. Guvernul a legiferat anul trecut ca normele de venit vor fi stabilite si comunicate de ANAF cel tarziu la 15 februarie iar astazi 06 martie de abia isi fac strategia cum sa le calculeze. Noi daca nu respectam legile suntem amendati de ne sar capacele.
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde adytza » 15 Mar 2014, 01:18

Au inceput si deputatii discutia legii privind carnetul de comercializare: http://www.recolta.eu/actualitate/nini- ... 24639.html
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Certificat producator

Mesajde vasilefi » 27 Mar 2014, 09:42

Daca vand miere doar de acasa sau duc la cineva acasa am nevoie de certificat producator sau autorizatie sanitar-veterinara?
m-am interesat la primarie si mi-au spus ca pentru certificat producator trebuie sa le duc un act ce dovedeste provenienta stupilor, fie de vanzare-cumparare sau donatie.
sa merg eu pe coclauri de unde am cumparat stupii si apoi la notar... daca-l rog pe unchiul sa-mi doneze stupii o fi bine? 8-)
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Certificat producator

Mesajde davcosti » 27 Mar 2014, 09:53

:arrow: Și dacă le spui la cretinii de la primărie, că vrei să fii cinstit, că tu ai făcut lada și ai prins roiul în pădure, nu poți deveni Apicultor?
Deci pentru stupi puțini poți scoate miere liniștit pentru tine și dacă faci prea multă o vinzi la cunoștințe, nu faci așa multă să stai pe tarabă,
să te contrazici cu angrosiștii, sau alte categorii de cinstiți! Și când ai prea mulți se găsesc și hârtii pentru *******!
Avatar utilizator
davcosti
 
Mesaje: 158
Membru din: 20 Ian 2013, 19:02
Localitate: București-Stupina în Argeș

Re: Certificat producator

Mesajde vasilefi » 27 Mar 2014, 11:24

nu vreau sa stau pe taraba ci doar sa nu ma trezesc cu probleme
daca pun la poarta un afis, "vand miere" se poate lega cineva ca n-am autorizatie?
ca doar e plina strada de afise, vand oua, rosii, arpagic etc.
banuiesc ca nu au toti certificat de producator
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Certificat producator

Mesajde proapis13 » 27 Mar 2014, 11:46

vasilefi scrie:nu vreau sa stau pe taraba ci doar sa nu ma trezesc cu probleme
daca pun la poarta un afis, "vand miere" se poate lega cineva ca n-am autorizatie?
ca doar e plina strada de afise, vand oua, rosii, arpagic etc.
banuiesc ca nu au toti certificat de producator

E un topic deschis la adresa de mai jos unde s-a mai discutat de vinzarea mierii de la taraba si de acasa
viewtopic.php?f=28&t=3490
O sa gasesti actele necesare acolo...in ceea ce priveste vinzarea mierii de acasa aceasta activitate
este ilegala si se pedepseste conf legii ; amenda era de 8000 ron si de la 1 ianuarie 2014 a crescut :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde artpop46 » 27 Mar 2014, 20:43

NOTA: titlul subiectului discutat aici ar trebui inlocuit cu "Vanzarea mierii de catre apicultor la piata, la procesator sau de acasa direct la cumparator ",pentru ca indiferent ca au o familie de albine sau cateva sute de familii,fiecare apicultor trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
1) -a) sa aiba familiile de albine trecute in Registrul agricol ,la primarie;
-b) sa fie membru al unei asociatii apicole ,numai prin care poate sa obtina:
-carnetul de stupina;
-crotalierea familiilor de albine;
-c) sa fie inregistrat sanitar-veterinar la DSVSA,pentru vanzare directa sau vanzare cu amanuntul,prin care se urmareste indeplinirea de catre apicultor a conditiilor de igena necesare pentru desfasurarea activitatii.
Prevederile de la punctele a),b),c) decurg din cerintele,ce trebuie indeplinite de cei care vor sa se ocupe cu cresterea albinelor, rezultate din noua lege a apiculturii intrata in vigoare recent.
2)dupa aprobarea si de catre Camera deputatilor a legislatiei referitoare la carnetele de producator,fiecare apicultor care vrea sa vanda miere,indiferent de cantitate si de locul unde o face (la piata,la procesator sau de acasa direct la cumparator ),trebuie sa detina :
-d) atestatul de producator;
-e) carnetul de camercializare,ale carui file trebuie completate indiferent ca vinzi la piata,la procesator sau direct de acasa la cumparator.

Toate acestea pentru ca statul vrea sa urmareasca si cel mai mic venit obtinut de un producator agricol (apicultor) si sa-l impoziteze.
Nimeni nu va scapa,indiferent ca vinde mierea (la piata,la procesator sau de acasa direct la consumator), obtinuta de la cateva familii de albine sau de la cateva sute de familii de albine,de plata impozitelor catre stat.
Asa ca mai cititi legislatia,pentru a sti ce va asteapta.
artpop46
 
Mesaje: 18
Membru din: 23 Ian 2013, 23:46

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde proapis13 » 24 Sep 2014, 20:51

REGULI NOI PENTRU COMERCIALIZAREA MIERII DE ALBINE
http://www.stiriagricole.ro/reguli-noi- ... 14991.html
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Vanzarea mierii direct de catre apicultor in piata.

Mesajde thomas » 15 Oct 2015, 15:58

Lasand la o parte scenariile apocaliptice, cu anaf-ul si restul gardienilor statului, cam ce ar fi nevoie ca sa pot vinde miere pe piata, in targuri, sau pe marginea soselei?
Stiu ca trebuie sa am stupina inregistrata DSV, stiu ca trebuie sa am stupii declarati la primarie cu atestat de producator si ca trebuie sa am analizele la miere, pentru vanzare.
Altceva mai trebuie?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Anterior

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori