Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde Aurel1959 » 15 Feb 2014, 00:02

mircea scrie:Proapi
Dumneata stii care este "politica" forumului Stuparitul si pe cine reprezinta acest forum.
Daca cineva uita asta , datoria mea este sa ii reamintesc ca Stuparitul nu reprezinta nici o forma asociativa, entitate comerciala sau institutie.
Reprezinta numai apicultorii...si atat.
Deoarece sunteti o persoana cunoscuta (lucru pe care nu l-ati ascuns niciodata), mesajele dv. pot fi banuite de un anume partizanat.
Vreti nu vreti...asta este adevarul.
Aveti o banare de 24 de ore, pentru mesaje provocatoare si partizane.

Gavrila
Si pentru dumneata este valabil ce am scris mai sus.
Vreti sa va razboiti cu unii sau altii (reprezentanti directi sau ascunsi ai unor asociatii) ? O puteti face, dar nu aici si nici pe acest subiect.
Noi nu suntem instanta judecatoreasca sa dam decizii.
Aveti o banare de 24 de ore pentru escaladarea acestui conflict.

O recomandare personala
Incercati sa scrieti pe forum ca apicultori . Daca este sa luptati pentru ceva, luptati pentru apicultori, apicultura si nu pentru grupuri de interese.
Daca veti pune pe primul plan drepturile individuale ale apicultorilor (si nu cele asociative) inseamna ca ati ales calea buna.
Libertatile individuala reprezinta o garantie pentru libertatile de grup sau generale si nu invers.
E doar opinia mea.

Ce bine ar fi sa fie asa!! Ma refer la prima parte.
Altfel, dupa mine si cred ca nu numai, opinia este foarte corecta.Si recomandarile.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde proapi » 15 Feb 2014, 14:34

Nu sunt nici partizan si nici provocator.
Daca repuneti subiectul sters cel, cu pna-ul initiat de Daniel, din datele de postare constatati contrariul, deci partizan la ce?
Daca o intrebare mai directa acum de genul cine dintre capii apiculturii a incurajat ca o parte din banii pna-ului sa fie folositi de o institutie bugetara, este provocatoare, atunci la ce e buna democratia?

Oricum faceti cum credeti, dar nu stergeti subiecte incomode, inteleg pentru bunul mers al forumului, dar de neacceptat pentru soarta apiculturii.

Am un respect aparte pentru Dragos...
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde Dila Daniel » 15 Feb 2014, 14:54

proapi scrie:(...)
Daca o intrebare mai directa acum de genul cine dintre capii apiculturii a incurajat ca o parte din banii pna-ului sa fie folositi de o institutie bugetara,(...)

Proapii,ce afirmi,este o curiozitate si pentru mine.Si asta da,este o intrebare.Insa de la a intreba ceva concret si a insinua un raspuns calomnios,este diferentza mare...
Nu stiu insa,si asta vreau sa aflu, ce te determina(pe tine sau pe cine pune intrebarea) sa intrebi asta!
stii ceva?cine zice asta?
cunosti "capi ai apiculturii"care sa fi incurajat cheltuirea banilor pna-ului de o institutie bugetara?
Daca stii,spune cine sunt aceia.
Sau oricine stie sau cunoaste despre asa ceva,si eu sunt curios sa aflu!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde proapi » 15 Feb 2014, 16:00

Stii ce ma determina sa pun astfel de intrebari, meseria mea de baza care este cea de apicultor si ma intreb (vad ca nu mai intreaba nimeni in afara de mine) cum se iau decizii fara ai intreba pe cei ce traiesc din munca cu albinele. Ne intreaba daca mai putem continua in aceasta meserie, daca credem ca ne mai putem castiga existenta cu o legislatie ce pare a fi in contradictie cu noi...

Dila Daniel scrie:Sau oricine stie sau cunoaste despre asa ceva,si eu sunt curios sa aflu!


Asta-i intrebarea, ce fac cei ce sunt invitati la discutii. Pe cine sustin acestia?
Isi pot ei schimba foarte usor puncul de vedere pentru care reprezinta apicultorii? Gresesc apicultorii sau sefii de asociatii?
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde LUCIAN AVRAM » 15 Feb 2014, 17:52

teorie stim toti , "practica" ne omoara :lol:
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde LUCIAN AVRAM » 15 Feb 2014, 18:08

am incercat si eu sa "apuc " ceva , dar e coada mare , cu liste de asteptare :lol:
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde Dila Daniel » 15 Feb 2014, 18:54

proapi scrie:Stii ce ma determina sa pun astfel de intrebari(...)

Chiar nu stiu.Spune-mi te rog.
Eu nu cunosc nici macar un apicultor,care sa incurajeze,cheltuirea banilor apicultorilor,de catre alta institutie bugetara.Nu cred sa existe.
Asa ca insist,daca macar unul cunosti,spune cine este.Doar nu-i fac nimic...dar macar sa stiu ca nu am dreptate,cand spun ca nu cred ca exista.
Cunosc insa(si eu ma numar printre ei)apicultori care au fost si sunt deacord cu ideea de principiu,ca ne trebuie un sistem national,recunoscut de UE,capabil sa tina o evidentza a familiilor de albine.
Unde cred eu ca este problema.
Ajungem la bani.
Acum vorbesc din punctul meu de vedere,sau mai bine zis cum vad si inteleg eu lucrurile.
Banii alocati sistemului,sunt bani ceruti si dati pentru acest obiectiv.Si s-a dat o suma X-lei la PNA,inclusiv pentru sistemul de evidenta.
Intrebare! :
daca nu cereau pentru sistemul informatic Y-lei,suma ce ne-o dadeau pentru PNA era X-Y=Z lei?
sau era tot suma X lei?
...in functie de raspuns putem aprecia(acuza) daca sistemul acela manca banii apicultorilor(care acceseaza PNA-ul-este un aspect important)
Eu am inteles ca raspunsul este cel de la prima varianta.

proapi scrie:...
1-Asta-i intrebarea, ce fac cei ce sunt invitati la discutii.
2- Pe cine sustin acestia?
3-Isi pot ei schimba foarte usor puncul de vedere pentru care reprezinta apicultorii?
4-Gresesc apicultorii sau sefii de asociatii?


1-isi exprima punctele de vedere,propun,si sunt sau nu deacord cu propunerile celelalte
2-pe cei ce-i mandateaza
3-nu stiu(si nimeni nu stie de altul) cu ce puncte de vedere vin,ca sa pot(sa poata fiecare)aprecia daca le-au schimbat
4-gresesc apicultorii,cand isi aleg sefii de asociatii,daca considera ca nu sunt reprezentati corect.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde bio » 15 Feb 2014, 19:25

Dila Daniel scrie:.....
cunosti "capi ai apiculturii"care s[b]a fi incurajat cheltuirea banilor pna-ului de o institutie bugetara?
Daca stii,spune cine sunt aceia.
Sau oricine stie sau cunoaste despre asa ceva,si eu sunt curios sa aflu[/b]!


Degeaba il intrebi pe PROAPI sau alt apicultor de rind ..

Cind apar la vreun simpozion tandemul Chirca @ Sonea, ei trebuiesc luati intrebari cu ce "capi ai apiculturii" s-au sfatuit cind au hotarit soarta banilor de la PNA.
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde LUCIAN AVRAM » 15 Feb 2014, 19:38

adica sa intrebam direct la sursa , care-s tradatorii ? :D
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde Dila Daniel » 15 Feb 2014, 19:54

Bio,tu faci o confuzie.
Nu s-a alocat o suma de bani PNA-ului si apoi s-a stabilit cum se impart.
Mai intai s-a stabilit pentru ce se cer acesti bani,Iar dupa ce UE a aprobat,banii au fost dati,in scopul unic de a fi cheltuiti pentru ce s-au cerut.Ca nu s-a aprobat cat s-a cerut...este alta treaba
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde LUCIAN AVRAM » 15 Feb 2014, 20:00

pai , de ce nu s-au cerut mai multi bani pentru apicultori , nu era mai bine ca apicultorii sa aiba mai multi bani la dispozitie ?
era chiar atat de necesar acel sistem informatic ?
nu cumva acel sistem informatic , de evidenta a familiilor de albine , dubleaza alte sisteme si evidente ?
intreb si io ?




neafiliatul de serviciu :)
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde Dila Daniel » 15 Feb 2014, 20:14

s-au cerut Lucian...
am mai spus si repet.
Banii,se cer pe fiecare masura in parte,cu justificarea de riguare.Si suntem limitati de nr de familii...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde mircea » 15 Feb 2014, 20:17

Ce-ar fi sa deschida cineva un nou topic PNA , si sa fie continuate acolo discutiile ?
Topicul asta este al lui Filip . Are o alta tema .
Sa lasam omul sa-si expuna ideile. Daca nu-l putem ajuta cumva, macar sa nu-i punem bete-n roate, confiscand topicul deschis de el.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde LUCIAN AVRAM » 15 Feb 2014, 20:20

asa o fi , habar n-am si nici nu ma intereseaza , oricum mi se pare ca sunt niste bani cheltuiti aiurea pentru un sistem care deja exista ,
suntem romani , afiliati obligatoriu :x
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde Dila Daniel » 15 Feb 2014, 20:22

pai si daca nu te intereseaza de ce muschii mei mai intrebi? :lol:
gata,ma conformez la ce zice Mircea ca mare dreptate are.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde LUCIAN AVRAM » 15 Feb 2014, 20:23

mircea scrie:Ce-ar fi sa deschida cineva un nou topic PNA , si sa fie continuate acolo discutiile ?
Topicul asta este al lui Filip . Are o alta tema .
Sa lasam omul sa-si expuna ideile. Daca nu-l putem ajuta cumva, macar sa nu-i punem bete-n roate, confiscand topicul deschis de el.

pai mai are rost ? cartile deja-s facute :mrgreen:
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori