Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde filip » 12 Feb 2014, 14:43

http://www.dcnews.ro/2014/02/decizie-de ... fisc-ului/
Deci si ASOCIATII raspund in solidar in fata fiscului!
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde proapi » 12 Feb 2014, 16:31

peterneamt scrie:Cum să facem miere dacă cu logistica suntem la pământ iar banii din PNA nu sunt direcţionaţi şi spre tehnologizare, cercetare, ....cum este în Italia etc.
Cum să dăm înainte când ministerul încurajează folosirea pesticidelor cu efecte dezastruase pentru mediul înconjurător şi dispariţia treptată a florei spontane........sau plantele modificate genetic.....
Cum ajută statul calificarea unor noi generaţii de apicultorii, doar prin birocraţie excesivă....şi transformarea apicultorului în contabil....
De ce statul doreşte monopolizarea producţiei de miere ....încălcând principiile economiei de piaţă şi procopsind în felul acesta pe cei câtiva procesatori...
De ce instituţiile statului care ştiu că mierea din supermarcheturi este falsificată nu ia nici o măsură ?
Pentru ca românii să mănânce rahat la preţ de miere iar mierea de calitate să ia drumul exportului la preţuri ridicole comparativ cu preţurile din vest.
Dacă s-ar da suvenţie la apicultori atunci aceştia ar forţa mărirea preţului nefiind obligaţi de lipsa banilor să predea toată... şi repede, mierea la procesatori........
Dacă sunt mulţi apicultori cu stupine mici mierea este consumată de români şi şi la export canci...
Va urma..... :roll:


Foarte rational.
Si in Franta e la fel, banii sunt pentru recoltare, extractie si transport cu cofinantare din partea apicultorului de 40%...
Mediu otravit e politica de stat in Romania.
Exista scoala profesionala de apicultura la colegiul V. Harnaj (fost apicol).
Coruptia din subordinea ministerului de resort.
Mierea e tinuta la preturi mici de achizitorii romani ca intermediari catre cei din vest, altfel nu ar mai exista. Achizitorii straini nu negociaza direct cu micii apicultori romani.
Subventia ar fi bine sa fie data cu conditionarea polenizarii culturilor de productie si de seminte. Nu trebuie uitati nici cei care nu deplaseaza stupine.
Aici ne intoarcem de unde am plecat...
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde valter » 12 Feb 2014, 19:02

proapi scrie:Problemele vin de la "apicultorii" compromisi, ar trebui ...



Cine, pana mea, ia facut pe astia partasi la tortul apiculturii...

Ar trebui... rupte cateva scaune de prin minister ,ca lucrurile sa ia un fagas normal...raman totusi ''sefii'' compromisilor?
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde Dragos2006 » 12 Feb 2014, 19:09

Domnilor aveti idei bune si corecte dar de ce niciodata nu ati venit la intalnirile organizate la sediul MADR să va sustineti punctul de vedere ?

PS. Domnule Cauia v-am trimis pe MP un mesaj in care va rugam sa precizati ce intelegeti prin ”grupul de interese de la Buzau ” , nu ati dat curs rugămintii mele . Ca cetatean al judetului Buzau va rog respectuos in mod public sa precizati cu ce se ocupa acest grup si cine face parte din el . Daca nu dati un raspuns punctual la cele afirmate de dumneavoastra va faceti vinovat de calomnie grosolana.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde filip » 12 Feb 2014, 19:10

I


Daca Un Senator poate sa apartina unui Partid pe a carui lista a fost votat,prin demisie devine NEAFILIAT ,dar tot Senator.
Intreb eu :
Un Apicultor poate practica apicultura fara a fi Asociat?
Eu zic ca Da!
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde proapi » 12 Feb 2014, 19:56

Dragos2006 scrie:Domnilor aveti idei bune si corecte dar de ce niciodata nu ati venit la intalnirile organizate la sediul MADR să va sustineti punctul de vedere ?

PS. Domnule Cauia v-am trimis pe MP un mesaj in care va rugam sa precizati ce intelegeti prin ”grupul de interese de la Buzau ” , nu ati dat curs rugămintii mele . Ca cetatean al judetului Buzau va rog respectuos in mod public sa precizati cu ce se ocupa acest grup si cine face parte din el . Daca nu dati un raspuns punctual la cele afirmate de dumneavoastra va faceti vinovat de calomnie grosolana.


La minister sunt invitati doar reprezentanti ai formelor asociative.
Multumesc pentru mesaj, nu am raspuns pentru ca am crezut si cred ca raspunsul a fost dat la subiectul cu PNA-ul si cel referitor cu lamurirea din partea mea la sectiunea de confruntari, ambele disparute, probabil sterse de catre moderatori.

Nu am scris grup de interes, am precizat ca persoane din aceste judete au contribuit si participat, tacit, verbal sau in scris si formand un grup, la adoptarea deciziei de a aloca sume din planul national catre o institutie bugetara pentru realizarea unui sistem informatic.
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde proapi » 12 Feb 2014, 20:16

Am scris si pe grupul yahoo:

S-a raspuns de catre seful de cabinet al comisarului Ciolos:

http://www.aca.org.ro/content/media/pag ... 4-2016.pdf

Raspuns care nu implica raspunderea, elegant si diplomat.

Trebuie tinut cont de obiectivul general al PNA-ului, adica acesta sa duca la imbunatatirea cantitativa si calitativa a productiei apicole, pentru ca in final UE sa nu importe extracomunitar.

Nu ne putem juca cu banii europenilor, eu zic sa nu faceti cheltuieli pentru dotarea cu calculatoare (mult spus realizarea de sistem informatic) pentru ca e posibil sa le platiti in final din buzunarele proprii de toti cei care ati "contribuit" la luarea deciziei in cazul acestei masuri...
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde Dila Daniel » 12 Feb 2014, 21:12

proapi scrie: ...La minister sunt invitati doar reprezentanti ai formelor asociative.

esti ,prost sau rau informat
proapi scrie:... am crezut si cred ca raspunsul a fost dat la subiectul cu PNA-ul si cel referitor cu lamurirea din partea mea la sectiunea de confruntari,...

si aici crezi prost,sau dezinformezi.Nu ai raspuns nimic concret,desii ti-am cerut in mod repetat asta
Ai incercat doar o abureala ieftina si josnica.Doar Insinuezi si incontinuare cu nesimtire, lucruri total neadevarate
proapi scrie: ...eu zic sa nu faceti cheltuieli pentru dotarea cu calculatoare (mult spus realizarea de sistem informatic) pentru ca e posibil sa le platiti in final din buzunarele proprii ...

adica putem achizitiona calculatoare prin PNA?...asta e buna
proapi scrie:...din buzunarele proprii de toti cei care ati "contribuit" la luarea deciziei in cazul acestei masuri...

adica doar ei platesc si de luat pot sa ia toti?... :lol: tu citesti ce scrii inainte de a posta?

proapi scrie:... , probabil sterse de catre moderatori.
...

Gandesti prost din nou.Nu au fost sterse.
Topicul cu pna-ul,a fost deschis chiar de mine,inainte de elaborarea si adoptarea programului,tocnmai in scopul gasirii de pareri si opinii constructive.Odata iesit PNA-ul,topicul si-a pierdut scopul existentei lui,ba mai mult,devenise un camp de lupta intre cei ce acceseaza si il gasesc util(adica mai bine cu el decat deloc)si cei care nu.Adica devenise un focar de "cearta".
Al doilea topic,unde ti-am cerut public sa justifici aberatiile ce iti ies din taste,nu si-a mai avut rostul,odata ce tu ai evitat penibil,cu dibliguri ieftine sa nu iti asumi ceea ce ai afirmat.

Proapi,te rog in postarile tale,scrie ce stii si termina cu insinuarile .
Nu mai incerca sa pozezi in "justitiar"-ul din "dude",cand defapt tu esti doar un servant.
Esti intr-o mare eroare.Vorbesti in necunostiinta de cauza!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde Dragos2006 » 12 Feb 2014, 21:33

ALO , ALO , domnu Căuia ! sedintele de la MADR SUNT PUBLICE !!!!! poate participam orice cetatean al Romaniei !!!!!!!!!!!!!!!!Să nu spuneti ca nu stiați de ele !

Domnule Căuia ma faceti să ma repet ! cine face parte din grupul de la Buzau !!! spuneti-o clar , ixulescu , igriculescu , zetescu ,nu o mai dati cotita ! Dacă nu veniti cu nume va rog frumos sa va retrageti cele afirmate si sa va cereti scuze la toti apicultorii din Buzau , Constanta si Craiova .

PS. Eu am o dilema , domnul Căuia se referea la judete sau la localitati .... cu Craiova e clar unde a vrut sa bata , nu a spus ... Dolj.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde Dila Daniel » 12 Feb 2014, 21:44

colegule Filip,personal imi cer scuze ca sunt off topic,dar daca la postarile lui proapi nu i se raspunde,lasa sa se inteleaga lucruri neadevarate si murdare.
Topicul deschis de tine are alt subiect de discutie.Daca vrei pot sa nu mai raspund...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde nicus » 12 Feb 2014, 21:50

Oameni buni, ce credibilitate mai are acest forum atat timp cat dupa ce ati scos un subiect continuati sa discutati pe seama a ceea ce a fost spus acolo????????

Din ce tin minte, gheara tainuita facea unele afirmatii sau supozitii, Proapi l a citat si a adaugat tot ceva de genul afirmatii sau supozitii,

de gheara nu a zis nimeni nimic, pe Proapi il bagati in corzi. Pai este corect?

Tocmai am terminat de citit cateva capitole bune din forumul vechi, unii dintre dumneavostra sunteti schimbati MULT in rau si imi rezerv dreptul de a nu da nici un nume.

Sa fim sanatosi cu totii, ma mut tot dincolo, fiindca era ..MULT mai bine.
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde Dila Daniel » 12 Feb 2014, 22:04

Nimeni inafara de proapi nu a pomenit vreodata tendentios si insinuos de "grupul" de la Craiova
asta este problema mea cu proapi.In rest fiecare cu ale lui.
Nu i-am cerut lui proapi decat sa explice ce a vrut sa zica.Adica sa insinueze.
Cat priveste PNA ul si Legea Apiculturii,eu am afirmat si public ca se putea mai bine.
Eu,am fost prezent la majoritatea discutiilor.Si stiu bine unde am fost pentru si unde nu.
Am participat,am dezbatut si am votat sau nu in final ceea ce am fost mandatat sa discut.
Dar am incercat si am participat si imi asum cu mandrie treaba asta.
Dar a fi prezent si a dezbate probleme ce ma intereseaza pe mine si alti apicultori in numele carora am participat ,sa insemne un motiv de a fi cotat ca fac parte dintr-un "grup" la modul cum insinueaza proapi(ca nu a iesit in final pe placul lui...sau a altora,si nici mie in totalitate)...nu accept
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde filip » 12 Feb 2014, 22:12

Cand modifica Moderatorii o postare a unui membru, semnati cine a facut modificarea.In rest sanatate maxima!
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde nicus » 12 Feb 2014, 22:24

Domnule Dila, v am vazut la Bucuresti cand s a pus problema impozitarii, am observat ca va consumati o parte din energie in aceste probleme.
Sper sa deveniti un lider peste cat mai multi fiindca personal imi prezentati incredere, va felicit acum pentru adunarea de la Craiova, cred ca afost cea mai reusita din cate am vazut pe acest forum. Nu cred insa ca o sa i adunati pe oameni (fie la targuri, fie la intalniri, fie in sindicate) in felul acesta (adica punandu va toata energia intr un singur detaliu, destul de nesemnificativ zic eu). Simplul motiv pentru care am intervenit.
Iar daca nici aici, nu mai putem presupune ca senatorii sunt niste hoti, nu stiu ce mai putem presupune :D

va doresc succesuri!
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde Dila Daniel » 12 Feb 2014, 22:26

filip scrie:Cand modifica Moderatorii o postare a unui membru, semnati cine a facut modificarea.

atentie ...a edita este una,a modifica este alta.Probabil te referi la editare...
daca este o rugaminte,sa stii ca personal am sa incerc sa tin seama de ea
daca este un repros,sa stii ca nu este o obligativitate
daca este o curiozitate privind ultima ta postare editata...eu am editat.

sanatate maxima deasemenea!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Proiect Apicultori Neafiliati

Mesajde filip » 12 Feb 2014, 22:38

Re: Proiect Apicultori Neafiliati
Mesajde filip » Astăzi, , 18:10

I


Daca Un Senator poate sa apartina unui Partid pe a carui lista a fost votat,prin demisie devine NEAFILIAT ,dar tot Senator.
Intreb eu :
Un Apicultor poate practica apicultura fara a fi Asociat?
Eu zic ca Da!

Cine a facut Modificarea aici,e altcineva decat eu!
Nu scrie nici EDITAT nici MODIFICAT::::::::::::
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: goguta10 şi 7 vizitatori