Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Reguli privind mierea contaminata cu polen modificat genetic

Mesajde proapis13 » 16 Ian 2014, 10:39

PE: clarificarea regulilor privind mierea contaminată de polen modificat genetic
http://www.europarl.europa.eu/news/ro/n ... contaminată-de-polen-modificat-genetic
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Reguli privind mierea contaminata cu polen modificat gen

Mesajde proapis13 » 16 Ian 2014, 11:15

Anul trecut o proba din mierea de salcam de la mine a ajuns la un laborator din Hamburg
Neamtul a gasit 0,7% polen NEIDENTIFICAT in conditiile in care zona de munte unde merg eu NU este nici-o floare in perioada aia
Poate ca aparatul lor NU este setat pe polenul de salcam sau NU recunoaste adevaratul polen :?
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Reguli privind mierea contaminata cu polen modificat gen

Mesajde Mircea_63 » 16 Ian 2014, 11:20

Si a contat la ceva acel 0.7% neidentificat?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Reguli privind mierea contaminata cu polen modificat gen

Mesajde proapis13 » 16 Ian 2014, 11:23

Au repetat analizele,au pus stampila pe tidula si neamtul a dat OK-ul la procesator sa ne colecteze mierea :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Reguli privind mierea contaminata cu polen modificat gen

Mesajde delorin I » 16 Ian 2014, 12:03

Cred ca asta e linkul cu noile regelmantari!
[u][url]http://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/etudes/join/2013/514066/IPO
L-JOIN_ET(2013)514066_EN.pdf
[/url]
[/u]
http://www.europarl.europa.eu/RegData/e ... 514066/IPO
L-JOIN_ET(2013)514066_EN.pdf
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Reguli privind mierea contaminata cu polen modificat gen

Mesajde delorin I » 16 Ian 2014, 12:20

Recomand paginile 19- 20! Neamtul are jumatate din stupii nostri si o productivitate dubla! Adica noi producem 17 kg pe stup , neamtul 32! :)))
Chiar daca suntem pe locul 4 la numarul de stupi in Europa- dupa Spania, Franta si Grecia topul productivitatii arata total altfel si tocmai cei aflati mai la nord decat noi -printre care si Estonia, au o productivitate declarata- sau statistica ma mare!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Reguli privind mierea contaminata cu polen modificat gen

Mesajde BogdanU » 16 Ian 2014, 12:59

Probabil se doreste o incurajare a cultivarii plantelor modificate genetic intr-o oarecare masura acceptata si in mod legal.
Cand e prea mult lapte in stup nu e miere deloc!!!
http://bogdanungureanu.sunphoto.ro
Avatar utilizator
BogdanU
 
Mesaje: 398
Membru din: 15 Sep 2012, 18:16
Localitate: Vulcana Pandele - Dambovita

Re: Reguli privind mierea contaminata cu polen modificat gen

Mesajde yulian » 05 Feb 2014, 07:30

delorin I scrie:Recomand paginile 19- 20! Neamtul are jumatate din stupii nostri si o productivitate dubla! Adica noi producem 17 kg pe stup , neamtul 32! :)))
Chiar daca suntem pe locul 4 la numarul de stupi in Europa- dupa Spania, Franta si Grecia topul productivitatii arata total altfel si tocmai cei aflati mai la nord decat noi -printre care si Estonia, au o productivitate declarata- sau statistica ma mare!

Este simplu...neamtul are o productivitate dubla...declarata. :twisted:
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Reguli privind mierea contaminata cu polen modificat gen

Mesajde libertini » 09 Feb 2014, 15:35

Sal.au si nemtii smecheriile lor in cap,este o sicanare cu acel polen ,eu va spun ca mierea nostra este in raftul lor cea bio de salcam am vazut imbuteliata singura,iar pe celelalte sunt in amestec din toata lumea,si au preturi destul de tari la raft.
libertini
 
Mesaje: 22
Membru din: 16 Mai 2012, 09:53

Re: Reguli privind mierea contaminata cu polen modificat gen

Mesajde libertini » 09 Feb 2014, 15:37

apropo cu productia ,cel putin in bavaria nu poti sa faci productie din cauza climei,aici afacere cu albine fac cei care produc matci ma refer in toata germania,ei sunt consumatori vad la mag.cand pun pe banda la casa.
libertini
 
Mesaje: 22
Membru din: 16 Mai 2012, 09:53


Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori