Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde lexa » 26 Ian 2014, 11:39

Buna ziua tuturor!
Am aflat zilele trecute ca ar fi aparut in Monitorul Oficial noi reglementari privind scutirea de impozit a autospecializatelor apicole. Daca cineva a gasit sau stie ceva despre asta va rog sa postati. Cred ca mai multi apicultori ar fi interesati de acest lucru. Cu multumiri.
lexa
 
Mesaje: 75
Membru din: 15 Apr 2011, 22:03

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde cipry74 » 26 Ian 2014, 15:49

S-a mai discutat acest subiect...asa este sunt scutite de impozit mijloacele de transport omologate apicol dar spune ''autopropulsate'' aici intrand numai cele cu motor ....la pavilioane se plateste impozit ....sau daca la diverse primarii nu stiu ce-i aia autopropulsat....intra si alea
Avatar utilizator
cipry74
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 14:31
Localitate: Com.Valea Doftanei;Prahova

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde Gheară Tăinuită » 26 Ian 2014, 21:13

[*] ART. 16 din Legea apiculturii, nr.383/2013
(1) Prin derogare de la prevederile art. 263 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, mijloacele de transport autopropulsate inregistrate in circulatie, care efectueaza transportul stupilor in pastoral, sunt scutite de plata taxei asupra mijloacelor de transport.
(2) Prevederile alin. (1) intra in vigoare la 30 de zile de la data publicarii prezentei legi in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I[*]

- nu e vorba despre pavilioane :o , ci despre mijloace autopropulsate ce sunt ori vor trebui înregistrate în circulaţie;
- intră în vigoare începând cu data de 09.02.2014;
Avatar utilizator
Gheară Tăinuită
 
Mesaje: 101
Membru din: 03 Feb 2013, 13:44

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde achio5 » 27 Ian 2014, 17:36

da,dar numai daca apare modificarea si in codul fiscal,cea ce e cam greu deocamdata
Avatar utilizator
achio5
 
Mesaje: 37
Membru din: 01 Feb 2012, 13:25
Localitate: Falticeni,Sv

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde yrynel_clau » 27 Ian 2014, 18:23

achio5 scrie:da,dar numai daca apare modificarea si in codul fiscal,cea ce e cam greu deocamdata

Asta mai depinde si de noi cat de uniti suntem ca daca pierdem si acest bun castigat inseamna ca ne meritam soarta.
Ivancu Ilie-Irinel ,, Doamne", ,,Doamne" nu doarme .
yrynel_clau
 
Mesaje: 131
Membru din: 02 Iul 2011, 17:02
Localitate: Berbesti.VL

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde achio5 » 28 Ian 2014, 14:48

nu ati observat ca statul trebuie sa scoata bani si din piatra seaca,credeti ca ne va scuti de taxa?eu unul nu cred.singura solutie pe care o vad eu este sa nu mai faca nici un apicultor polenizare la nici o cultura,nici la padure nici la iarba (cea ce este imposibil)si atunci o sa vada ei cit de importanta este apicultura,dupa cum a spus Albert Einstein:'' daca albinele ar disparea,omenirea nu ar mai avea de trait decit doar patru ani"
Avatar utilizator
achio5
 
Mesaje: 37
Membru din: 01 Feb 2012, 13:25
Localitate: Falticeni,Sv

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde nicolaeapis » 29 Ian 2014, 22:55

Fratilor nu mai platiti datile cu monitoru peste obraz la cei care nu inteleg monitorul Nr.14 partea 1 din 9 .01.2014 :geek:
nicolaeapis
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Ian 2012, 21:57

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde Dila Daniel » 05 Mar 2014, 12:49

.
Fişiere ataşate
IMG10236 (Custom).jpg
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde sorinmob » 05 Mar 2014, 22:00

Dila Daniel scrie:.

si ce au lamurit cu acest raspuns.nimic.nimic nu sunt in stare sa lamureasca. asa fac toate legile in tara asta"in coada de peste".cei care sunt cu pavilioane dar care nu sunt omologate "mai fac si altceva decat apicultura" cu ele. dece nu sunt scutiti.frectie .asa cum am spus si mai inainte-alta data- daca de dai tarela ei - trebuie sa fie scutiti toti care folosesc autopropulsatele in pastoral.nu se foloseste termenul de omologat in lege. asa ca.........da. corect. sa dovedeasca ca acestea sunt folosite exclusiv in transportul stupilor.adica o declaratie notariala si primarul sa-i urmareasca daca asa procedeaza.
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde jean » 26 Mar 2014, 20:03

lexa scrie:Buna ziua tuturor!
Am aflat zilele trecute ca ar fi aparut in Monitorul Oficial noi reglementari privind scutirea de impozit a autospecializatelor apicole. Daca cineva a gasit sau stie ceva despre asta va rog sa postati. Cred ca mai multi apicultori ar fi interesati de acest lucru. Cu multumiri.



Dominlor,

Iata ce am aflat din INDACO lege 4.6:


Legea nr. 383/2013 din 24/12/2013 este publicata in MOF nr. 14 din 09-01-2014 si intra in vigoare la data de 12-01-2014, deci scutirea de care vorbim se aplica cu 01-02-2014.


Cu respect,

Jean Deculescu
Avatar utilizator
jean
 
Mesaje: 13
Membru din: 22 Aug 2011, 19:34
Localitate: Craiova,com.Rast,jud. Dolj

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde achio5 » 02 Apr 2014, 18:00

astazi am depus cererea pentru scutire de la impozit la primarie pentru camion,mi s-a spus ca voi fi scutit
Avatar utilizator
achio5
 
Mesaje: 37
Membru din: 01 Feb 2012, 13:25
Localitate: Falticeni,Sv

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde mircea.costache » 06 Apr 2014, 21:15

Buna Seara!
Eu mi-am depus cerere la primarie la care am anexat documente care atesta folosirea vehiculelor la transportul stupilor(contract de comodat),pentru scutire de impozit.
Astept raspuns .Dupa lege n-ar trebui sa dureze mai mult de 300 zile raspunsul.
Zic si eu, decat sa plangem pacilea sau sa ne aratam muschi mai bine am face cereri catre primarii de scutire conform legi si actelor doveditoare .Pana schimba sau clarifica legea prin schimbarea art. cu scutirea dreptatea ne apartine si prosti se mira de prostia facuta.Pe ei si pe mama lor.


Cu speranta dar cu initiativa si actiune.
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde catu » 17 Apr 2014, 13:18

pai si eu care am un tractor U650 si trag cu el pavilion omologat apicol sunt scutit de impozit?
catu
 
Mesaje: 24
Membru din: 13 Mai 2011, 08:42

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde cipry74 » 17 Apr 2014, 14:17

catu scrie:pai si eu care am un tractor U650 si trag cu el pavilion omologat apicol sunt scutit de impozit?



nu esti scutit nici la tractor ,nici la pavilion....numai autopropulsatele omologate apicol sunt scutite
Avatar utilizator
cipry74
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 14:31
Localitate: Com.Valea Doftanei;Prahova

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde linde » 03 Ian 2015, 17:50

Cer un sfat
Detin un autopavilion (MAN)omologat apicol si nu mi s-a aprobat scutirea de impozit pe motiv ca: in legea apiculturi este cuvintul TAXA si nu INPOZIT.(deci sustin ei ca nu se refera la impozit)
Am fost in audienta la primar unde a fost chemata si directoarea de la impozite si taxe(o doamna in pragul pensionari, de pe vremea ceailalta )care printre altele a spus ca ea este pusa sa aduca bani la buget si nu sa inprastie,si nu aproaba, m-a lasat fara cuvinte,
Am mers in audienta la subperfect (cluj)in final mi se trimite un raspuns de la Ministeru de Finante ca urmare a solicitari directoarei din Turda, cu urmatorul raspuns ce reese din cele atasate
Pe de alta parte subperfectul;


imi da raspuns ca sa astept pina la modificarea legi Taxe si inpozite ca
atunci v-a fii schimbat cuvintul Taxa cu Inpozit...se vad cele doua cuvinte marcate pe o pagina.
Acm intrebare?????
1 Cui sa ma mai adresez ?? (ACA, ei ar avea ceva de spus cum au formulat legea)
2 Sa actionez in judecata??( pe cine)
3 Sa merg in alte audiente?? (la cine)
4?????
(((((( S-ami procur un Kalasnicov ,de unde sa incep ,ori cum sint pensionar nu am prea multe de pierdut )))e o gluma dar ma gindesc la cei tineri cum vor razbate prin painjanisul acestr legi pe care nu le intelege nimeni.
Interesant primaria din Cluj a scutit de impozit masinile omologate ,la Turda (municipiu) nu s-a aprobat sintem 3 masini omologate
Ce mai pot face?? in afara de a ma ruga la D-zeu
Astept ideile voastre (cei cu experienta)
Fişiere ataşate
IMG_0104.JPG
pag 2
IMG_0102.JPG
Ultima oară modificat de linde pe 03 Ian 2015, 17:57, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
linde
 
Mesaje: 57
Membru din: 08 Apr 2011, 07:40
Localitate: Turda

Re: scutire impozit autospecializate apicole

Mesajde linde » 03 Ian 2015, 17:54

Am platit inpozit cu legea in mina ,ce sa mai fac??
Fişiere ataşate
IMG_0105.JPG
pag 1
Avatar utilizator
linde
 
Mesaje: 57
Membru din: 08 Apr 2011, 07:40
Localitate: Turda

Următorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori