Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Plafon plati numerar

Mesajde Nicolaus » 27 Ian 2014, 10:57

Alta lovitura a guvernului care afecteaza apicultorii:
Cred ca ati auzit zilele astea ca guvernul vrea sa limiteze platile in numerar la 2000 lei!
Unde ne va lovi? In primul rand la vanzarea mierii prin borderouri de achizitie pt ca nu toata lumea are un cont bancar,
Avand in vedere ca multe din utilaje trec cu usurinta de 2000 lei, prin targuri nu se vor mai face targuieli semnificative,
Multe sume trecute prin PNA trec de 2000 lei si nu toti apicultorii au conturi,
Si cate exemple or mai fi!
Actul asta normativ si cel de acum o luna vin sa desfiinteze practic o indeletnicire liberala-apicultura
Nicolaus
 
Mesaje: 86
Membru din: 23 Feb 2011, 22:42
Localitate: Orsova

Re: Plafon plati numerar

Mesajde delorin I » 27 Ian 2014, 11:11

Ai o referinta ceva? Ceva scris? Vorbe sunt destule! Nu de alta dar atat timp cat ei au ridicat plafonul la achizitii publice si nu au tinut cont ca era criza acum mi se pare aberant sa intervina cu asa o masura care in loc sa ajute piata o distruge! Poate ca se gandesc sa elimine economia neagra...dar nu e o scuza! Cine are de facut plati electronice le face si fara sa intervina niste cintezoi! :) De pilda eu unul fac plati electronice destul de des...si sunt anumite avantaje! (nu am inclus aici supravegherea tranzactiilor! )
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Plafon plati numerar

Mesajde delorin I » 27 Ian 2014, 11:15

Cred ca la asta te referi!
http://www.agerpres.ro/media/index.php/economic/item/184730-Platile-cu-numerar-intre-persoane-juridice-ar-putea-fi-limitate-la-2000-lei.html
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Plafon plati numerar

Mesajde Nicolaus » 27 Ian 2014, 12:02

Da, informatia o am din presa deocamdata.
Ce ma intriga este ca guvernul este constient ca trebuie sa incurajeze consumul pentru crestere economica dar o masura ca asta face exact contrariul.
Si eu fac plati electronice dar cati apicultori pot asta? Si cati au conturi in varful muntelui sau in Coclaurile tarii?
Cred ca ar trebui nuantata pentru apicultori ordonanta asta!
Nicolaus
 
Mesaje: 86
Membru din: 23 Feb 2011, 22:42
Localitate: Orsova

Re: Plafon plati numerar

Mesajde delorin I » 27 Ian 2014, 12:17

Dar pana la urma toti cei care acceseaza fondurile trebuie sa aiba un cont! E o conditie obligatorie din ce stiu ei! Ca vor face acum platile direct din cont...este altceva! Apoi ceilalti care aduna ban cu ban, nu au oricum nevoie de aprobarea Guvernului sa dea 5-6000 Ron! E doar o tentativa de a elimina platile la negru! Ca si altele probabil ca din start va fi sortita esecului! Sigur va fi cam nasol cand vei gasi o super oferta la cineva si nu o vei putea lua daca vei fi constrans sa ai facturi sau respectiva persoana nu are nici o treaba cu comertul! DAca e sa comparam cei 40 000 apicultori care exista mai mult sau mai putin statistic in Romania si cei 7000 care au accesat un fond...cati crezi ca vor fi afectati? Sigur daca vrei sa construiesti o hala de extractie esti legat iar de facturi sa sa lucrezi in economia reala.
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Plafon plati numerar

Mesajde Nicolaus » 27 Ian 2014, 12:27

Apicultorii care aplica la PNA nu trebuie sa detina un cont bancar.Numai cei cu fonduri PNADR.Sunt curios cum or sa decurga achizitiile de miere in conditiile astea avand in vedere ca cei mai multi agreeaza plata cash.
Nicolaus
 
Mesaje: 86
Membru din: 23 Feb 2011, 22:42
Localitate: Orsova

Re: Plafon plati numerar

Mesajde filip » 27 Ian 2014, 14:57

Nu se mai pot face achizitii pe BORDEROU de la 1 ian 2014.Acestea trebuiau inlocuite cu fila din carnetul de comercializare.
Deocamdata nimeni nu stie nimic precis cum va fi!
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Plafon plati numerar

Mesajde filip » 27 Ian 2014, 15:35

http://afacerilacheie.manager.ro/artico ... -2344.html

(2) De la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, se interzice utilizarea Borderoului de achizitie prevazut la punctul VII : BORDEROU DE ACHIZITIE (de la producatori individuali) (Cod 14-4-13/b) din PARTEA IV: GRUPA a IV-a - MIJLOACE
BANESTI SI DECONTARI din Anexa nr.1 la Ordinul ministrului economiei si finantelor nr.3512/2008 privind documentele financiar-contabile, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 870 bis din 23 decembrie 2008, cu modificarile ulterioare, la cumpararea produselor agricole de la producatori agricoli persoane fizice.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Plafon plati numerar

Mesajde Nicolaus » 27 Ian 2014, 18:29

Deci cei fara conturi bancare au cateva obtiuni:
-Vand cate 200 kg miere pe zi,
-Isi deschid cont la banca,
- Isi inchid afacerea,
-Isi desfac produsele prin cei care au conturi,
-Emigreaza,
- Taxeaza problema la urmatoarele alegeri, etc
Nicolaus
 
Mesaje: 86
Membru din: 23 Feb 2011, 22:42
Localitate: Orsova

Re: Plafon plati numerar

Mesajde Gheară Tăinuită » 27 Ian 2014, 21:58

Nicolaus scrie:Da, informatia o am din presa deocamdata.
Ce ma intriga este ca guvernul este constient ca trebuie sa incurajeze consumul pentru crestere economica dar o masura ca asta face exact contrariul.
Si eu fac plati electronice dar cati apicultori pot asta? Si cati au conturi in varful muntelui sau in Coclaurile tarii?
Cred ca ar trebui nuantata pentru apicultori ordonanta asta!


guvernul....
vrea să limiteze cumva economia subterană....
nu că le-ar conveni, ...
că se limitează banii pentru partid
nu că aşa ar vrea băieţii deştepţi ........
că au de recuperat din campania electorală
pur şi simplu governul..... n-are încotro...
de nevoie, ....mai de gura coanii europa...

nu cred că ordonanţa va fi nuanţată în vreun fel...sau pentru cineva....
ce forţă socială dezvoltă apicultorii pentru ca, onor guvernul, să ţină cont de ei??
nuanţeze în vreun fel ordonanţa !?
ce sunt judecători... sau parlamentari :o ..?!
nu sunt vremurile sub om, ci bietul om sub vremuri
cei care nu au conturi...îşi vor face. am zis.
howgh!
Avatar utilizator
Gheară Tăinuită
 
Mesaje: 101
Membru din: 03 Feb 2013, 13:44

Re: Plafon plati numerar

Mesajde Nicolaus » 27 Ian 2014, 22:57

A fost introdus CNP-ul, acum te obliga sa-ti faci cont in banca, telefoanele astea te dibuie oriunde(in afara Muntilor Apuseni!), maine va trebui sa declari ce mananci....
Ce mai... noua ordine mondiala.... cineva o sa stie si cate fire de par mai detii pe cap si cate albine...urmeaza...
Nicolaus
 
Mesaje: 86
Membru din: 23 Feb 2011, 22:42
Localitate: Orsova

Re: Plafon plati numerar

Mesajde adytza » 28 Ian 2014, 14:30

filip scrie:http://afacerilacheie.manager.ro/articole/legislatie-in-afaceri/ordonanta-de-urgenta-pentru-stabilirea-unor-masuri-de-reglementare-a-pietei-produselor-din-sectorul-agricol-2344.html

(2) De la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, se interzice utilizarea Borderoului de achizitie prevazut la punctul VII : BORDEROU DE ACHIZITIE (de la producatori individuali) (Cod 14-4-13/b) din PARTEA IV: GRUPA a IV-a - MIJLOACE
BANESTI SI DECONTARI din Anexa nr.1 la Ordinul ministrului economiei si finantelor nr.3512/2008 privind documentele financiar-contabile, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, nr. 870 bis din 23 decembrie 2008, cu modificarile ulterioare, la cumpararea produselor agricole de la producatori agricoli persoane fizice.


ATENTIE! este gresit(ca nu se ma fac achizitii prin borderouri de la 01 ian 2014) deoarece se face referinta la un PROIECT de OUG, deci NU este OUG adoptata si aparuta in MO. Acest proiect de OUG s-a transformat,la o sedinta de guvern, in PROIECT DE LEGE. Deci a fost propusa spre promulgare parlamentului.In parlament nu stiu inca pe unde este insa nu am gasit nici o dovada precum ca s-a aprobat si promulgat. Deci, in concluzie, achizitiile prin BORDEROURI sunt inca VALABILE si bineinteles vechile certificate de producator.
Dovada este in acest link(pct.4): http://gov.ro/ro/print?modul=sedinte&li ... -ora-12-00
adytza
 
Mesaje: 180
Membru din: 10 Mar 2011, 12:14
Localitate: Mihai Bravu - jud.Giurgiu

Re: Plafon plati numerar

Mesajde BogdanU » 28 Ian 2014, 16:11

Si daca ar fi asa plata mierii cum se va face intai se vireaza banii in contul apicultorului sau intai se ia marfa de catre procesator si dupa aceea banii ?

Cu privire la achizitionarea de utilaje apicole din targuri se poate face si plata prin card nu numai cu cash ca doar ... evoluam si noi odata cu tehnologia ... sauuu, nu?

Oricum, cand o sa te duci sa cumperi o masina SH din targ nu mai poti sa dai 5-6000 de euroi pe dansa, dai numai 400 ... sau cel putin asa scrie in contractul de vanzare cumparare pe care o sa-l faci, ca doar de, sa nu plateasca saracu bisnitar impozit pe venit ... ca si-asa castiga putin la rabla aia !

Asa ca "aiaie ie" !!!
Cand e prea mult lapte in stup nu e miere deloc!!!
http://bogdanungureanu.sunphoto.ro
Avatar utilizator
BogdanU
 
Mesaje: 398
Membru din: 15 Sep 2012, 18:16
Localitate: Vulcana Pandele - Dambovita

Re: Plafon plati numerar

Mesajde filip » 28 Ian 2014, 21:02

http://www.curierulfiscal.ro/2014/01/07 ... mentare-3/

IV. Agricultura si dezvoltare rurala:

1. modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 28/2008 privind registrul agricol, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 98/2009;

2. modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 141/2002 privind reglementarea depozitarii semintelor de consum, regimul certificatelor de depozit pentru acestea si constituirea Fondului de garantare pentru certificatele de depozit, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 149/2003, cu modificarile si completarile ulterioare;

3. masuri de reglementare a pietei produselor din sectorul agricol;

4. modificarea si completarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 97/2001 privind reglementarea productiei, circulatiei si comercializarii alimentelor, republicata, cu modificarile ulterioare;

5. modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 4/1995 privind fabricarea, comercializarea si utilizarea produselor de uz fitosanitar pentru combaterea bolilor, daunatorilor si buruienilor in agricultura si silvicultura, aprobata cu modificari prin Legea nr. 85/1995, cu modificarile si completarile ulterioare.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Plafon plati numerar

Mesajde Dragos2006 » 28 Ian 2014, 21:06

BogdanU scrie:Si daca ar fi asa plata mierii cum se va face intai se vireaza banii in contul apicultorului sau intai se ia marfa de catre procesator si dupa aceea banii ?
Asa ca "aiaie ie" !!!


Banii intai se vireaza doar la curve....
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Plafon plati numerar

Mesajde MIHAI BALS » 28 Ian 2014, 21:51

Gheară Tăinuită scrie:
Nicolaus scrie:Da, informatia o am din presa deocamdata.
Ce ma intriga este ca guvernul este constient ca trebuie sa incurajeze consumul pentru crestere economica dar o masura ca asta face exact contrariul.
Si eu fac plati electronice dar cati apicultori pot asta? Si cati au conturi in varful muntelui sau in Coclaurile tarii?
Cred ca ar trebui nuantata pentru apicultori ordonanta asta!


guvernul....
vrea să limiteze cumva economia subterană....
nu că le-ar conveni, ...
că se limitează banii pentru partid
nu că aşa ar vrea băieţii deştepţi ........
că au de recuperat din campania electorală
pur şi simplu governul..... n-are încotro...
de nevoie, ....mai de gura coanii europa...

nu cred că ordonanţa va fi nuanţată în vreun fel...sau pentru cineva....
ce forţă socială dezvoltă apicultorii pentru ca, onor guvernul, să ţină cont de ei??
nuanţeze în vreun fel ordonanţa !?
ce sunt judecători... sau parlamentari :o ..?!
nu sunt vremurile sub om, ci bietul om sub vremuri
cei care nu au conturi...îşi vor face. am zis.
howgh!

esti tare-n cleanta!
da...cine esti tu?
ai o pagina personala,ceva?
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Următorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori