Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Publicare din Monitorul oficial

Mesajde mirceas » 06 Mai 2014, 20:03

mirceas
 
Mesaje: 74
Membru din: 10 Iul 2012, 12:50

Re: Publicare din Monitorul oficial

Mesajde jenica67 » 06 Mai 2014, 20:40

Super, vreu sa vad cum se descurca un functionar de primarie, dintr-un sat, sa poata identifica toate castigurile si cheltuielile, sa faca calculul, sumei impozitate.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Impozitarea camion apicol

Mesajde stupar » 07 Noi 2014, 20:06

Am primitSomatie de la primarie Targu Mures ca am de platit 231 lei impozit pe anul 2014.RABA are peste 12 tone.
Nu gasesc O.G. prin care am fost cutiti de impozit pt. mijloacele de transport apicol pe anul 2014.
Daca cineva dintre colegi a platit impozit dupa apicol auto??
Va rog cine are la indemana Ordonanta de Urgenta a Guvernului prin care am fost scutit de aceasta taxa pe anul 2014,sa ne
pune pe net.
Va multumesc!
stupar
 
Mesaje: 175
Membru din: 09 Mar 2011, 20:34

Re: Impozitarea camion apicol

Mesajde proapis13 » 07 Noi 2014, 20:20

stupar scrie:Am primitSomatie de la primarie Targu Mures ca am de platit 231 lei impozit pe anul 2014.RABA are peste 12 tone.
Nu gasesc O.G. prin care am fost cutiti de impozit pt. mijloacele de transport apicol pe anul 2014.
Daca cineva dintre colegi a platit impozit dupa apicol auto??
Va rog cine are la indemana Ordonanta de Urgenta a Guvernului prin care am fost scutit de aceasta taxa pe anul 2014,sa ne
pune pe net.
Va multumesc!

Erai scutit daca depuneai documentele pana la data cand ai plecat in pastoral :!:
viewtopic.php?f=28&t=4775#p185112
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Publicare din Monitorul oficial

Mesajde achio5 » 08 Noi 2014, 09:54

ce treaba are data de plecare in pastoral cu scutirea de impozit?
Avatar utilizator
achio5
 
Mesaje: 37
Membru din: 01 Feb 2012, 13:25
Localitate: Falticeni,Sv

Re: Publicare din Monitorul oficial

Mesajde mitiy_bot » 08 Noi 2014, 10:03

Trebuie depusa IN FIECARE AN cerere la primarie!!!!! , iarasi ma lovesc de probleme romanesti !, traiesc aici si eu ,trebuie sa depun cerere ca sa le reamintesc ca exista o LEGE celor de la finante ,iar noi nu suntem scutiti de necunoasterea unei legi in vigoare!.Depunerea cereri se face in luna decembrie.Asa ca ar mai fi o sansa ,daca ar posibil sa fii depus cererea......si s o gasit....!.
mitiy_bot
 
Mesaje: 31
Membru din: 03 Apr 2011, 22:03

Re: Publicare din Monitorul oficial

Mesajde proapis13 » 08 Noi 2014, 10:36

achio5 scrie:ce treaba are data de plecare in pastoral cu scutirea de impozit?

Anul asta legea 383/2013 NU a intrat in vigoare la 1 ianuarie deoarece NU au aparut normele de aplicare,
abia in aprilile daca nu ma insel a devenit lege plina
In alta ordine de idei administratiile fiscale NU au o centralizare cu toate mijloacele autopropulsate folosite la transportul stupilor
Romanul nostru stiti cum este ; cu remorca/platforma,cara si stupii si porcii la targ si nisip,pamant sau diferite chestii-socoteli... :(
contribuabilul trebuie sa mearga acolo cu actele necesare si sa anunte ca platforma auto modelul X e folosita exculsiv numai in apicltura
Art. 16
(1) Prin derogare de la prevederile art. 263 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, mijloacele de transport autopropulsate inregistrate in circulatie, care efectueaza transportul stupilor in pastoral, sunt scutite de plata taxei asupra mijloacelor de transport.
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Publicare din Monitorul oficial

Mesajde Miron » 21 Dec 2014, 20:05

BUNA SEARA,AM SI EU O INTREBARE LEGATA DE ACEST SUBIECT,ANUME,PENTRU A PUTEA FI SCUTIT DE IMPOZITUL PE MASINA TREBUIE SA FAC O DECLARATIE,DAR CE DECLARATIE?SI CE DOCUMENTE SA MAI DUC LA PRIMARIE?
Miron
 
Mesaje: 8
Membru din: 25 Feb 2013, 23:04

Re: Publicare din Monitorul oficial

Mesajde proapis13 » 21 Dec 2014, 20:10

Mergi la primarie cu actele doveditoare ca esti proprietarul mijloacelor de transport,completezi o declaratie pe propria raspundere si se rezolva :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Publicare din Monitorul oficial

Mesajde Miron » 09 Feb 2015, 19:45

proapis13 scrie:Mergi la primarie cu actele doveditoare ca esti proprietarul mijloacelor de transport,completezi o declaratie pe propria raspundere si se rezolva :!:

buna seara,am facut si declaratie,le-am adus si legea...le-am adus si propunerea legislativa 4c-4/75...dar de la primarie am primit mesaj negativ....si ca vor sa vada ce raspuns au primit de la alta primarie ca sa vada....caci ei nu stiu ce sa faca...am rugamintea sa ma ajutati cu o copie a unui raspuns pozitiv...caci cei de la primarie sunt unguri si sefac ca nu inteleg legea romaneasca...nu mai stiu ce sa fac....
Miron
 
Mesaje: 8
Membru din: 25 Feb 2013, 23:04

Re: Publicare din Monitorul oficial

Mesajde linde » 10 Feb 2015, 10:36

Miron scrie:
proapis13 scrie:Mergi la primarie cu actele doveditoare ca esti proprietarul mijloacelor de transport,completezi o declaratie pe propria raspundere si se rezolva :!:

buna seara,am facut si declaratie,le-am adus si legea...le-am adus si propunerea legislativa 4c-4/75...dar de la primarie am primit mesaj negativ....si ca vor sa vada ce raspuns au primit de la alta primarie ca sa vada....caci ei nu stiu ce sa faca...am rugamintea sa ma ajutati cu o copie a unui raspuns pozitiv...caci cei de la primarie sunt unguri si sefac ca nu inteleg legea romaneasca...nu mai stiu ce sa fac....



viewtopic.php?f=28&t=4775#p174014
Re: scutire impozit autospecializate apicole
Mesajde linde » 03 Ian 2015, 17:50

De aceiasi problema ne lovim si noi din Turda---Cj
Avatar utilizator
linde
 
Mesaje: 57
Membru din: 08 Apr 2011, 07:40
Localitate: Turda


Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori