Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde TDI » 31 Iul 2014, 10:35

Depinde cum e facut proiectul.
Am vazut proiecte mixe in care erau incluse si alte: animale, furaje, livada, etc.
Calculate si incluse in proiect... intelesesem ca in anul 3 se putea modifica proiectul, dar.. trebuie sa vorbesti la fata locului, si sa afli cat te costa.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde CONSTANTIN » 13 Oct 2014, 10:35

Ce se mai aude de transa din anul 2014, am depus cererea pe 18 august? In alti ani bani erau livrati in jurul datei de 1 octombrie.
CONSTANTIN
 
Mesaje: 30
Membru din: 27 Noi 2011, 09:44
Localitate: Focsani

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde vasea57 » 30 Oct 2014, 10:12

domnilor vin si eu cu o mica nelamurire
beneficiar de masura141 proiectul ma obliga sa vand 400kg miere eu anul asta am miere cat sa indulcesc cafeaua dimineata si asta pt o luna
de unde sa scot eu cantitatea de miere adica stiu dar legal ce se poate face merge sa spun cand vine controlul sa spun pai vedeti anul 2014 a fost prost si nu am produs miere dar ma-m inmultit
greu e doamne la-n ceput da razbat eu pan 'laurma
Avatar utilizator
vasea57
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Aug 2011, 20:08
Localitate: tg neamt jud neamt com vanatori neamt sat nemtisor

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde teinegru64 » 30 Oct 2014, 11:27

Sa-ti fie copii sanatosi.De Genutu ai auzit ?
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde akmm » 30 Oct 2014, 12:30

vasea57 scrie:domnilor vin si eu cu o mica nelamurire
beneficiar de masura141 proiectul ma obliga sa vand 400kg miere eu anul asta am miere cat sa indulcesc cafeaua dimineata si asta pt o luna
de unde sa scot eu cantitatea de miere adica stiu dar legal ce se poate face merge sa spun cand vine controlul sa spun pai vedeti anul 2014 a fost prost si nu am produs miere dar ma-m inmultit

Salut
Ai facturier si chitantier in geanta.E intr-adevar putin complicat.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde mirel » 30 Oct 2014, 13:16

vasea57 scrie:domnilor vin si eu cu o mica nelamurire


ti am trimis mesaj privat ;)
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica).
0761194759
Avatar utilizator
mirel
 
Mesaje: 477
Membru din: 04 Dec 2012, 12:58
Localitate: craiova dolj

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde vasea57 » 30 Oct 2014, 17:03

multumescd de raspunsuri si da il stiu
greu e doamne la-n ceput da razbat eu pan 'laurma
Avatar utilizator
vasea57
 
Mesaje: 77
Membru din: 07 Aug 2011, 20:08
Localitate: tg neamt jud neamt com vanatori neamt sat nemtisor

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde DianaLungu » 31 Oct 2014, 23:34

Buna seara !
Am o mare problema si va rog din suflet sa ma ajutati !
Anul trecut am facut proiect pt.masura 141 apicultura, mi-au aprobat proiectul am luat prima transa ,iar acum tot asteptam cea de -a doau transa..... pun mana pe telefon si sun pe cdoaman care mi-afacut dosarul anul trecut si o intreb cand intra banutzii...la care doaman imi zidce ca nu voi primi ca nu am depus cerere de finantare pt a doua transa.... :shock: si raman blocata ca eu nu am stiut ca se depune cerere in fiecare an.....
Doamna zice ca acum e tarziu si nu mai pot face nimic ca aveam timp 30 zile si inca 45 zile sa tot depun cerere dar nu am fost anuntata nu stiam nimic .....doamna mi-a zis sa merg totusi luni la sefa dumneai si sa vb dar sigur nu se mai poate face nimic.....
Ce sa fac?
Sunt terminata.... :((((((((
DianaLungu
 
Mesaje: 3
Membru din: 31 Oct 2014, 23:27

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde viorel55 » 31 Oct 2014, 23:44

O sa va dea un termen de 15 sau 30 de zile,asa ca nu mai fiti...terminata !
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde proapis13 » 31 Oct 2014, 23:51

DianaLungu scrie:Doamna zice ca acum e tarziu si nu mai pot face nimic ca aveam timp 30 zile si inca 45 zile sa tot depun cerere dar nu am fost anuntata nu stiam nimic .....

Depinde de data cand trebuia sa depui cererea de plata
In mod normal si conf legii poti depune cerere de amanare a depunerii dosarului de refinantare cu pana la 120 de zile din varii motive :!:

Aviz amatorilor de fonduri europene,cititi si bagat la hard ; asa patesc cei ce lasa pe altii sa le faca actele :oops:
Asta ca sa nu scriu mai multe :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde DianaLungu » 01 Noi 2014, 10:48

proapis13 scrie:
DianaLungu scrie:Doamna zice ca acum e tarziu si nu mai pot face nimic ca aveam timp 30 zile si inca 45 zile sa tot depun cerere dar nu am fost anuntata nu stiam nimic .....

Depinde de data cand trebuia sa depui cererea de plata
In mod normal si conf legii poti depune cerere de amanare a depunerii dosarului de refinantare cu pana la 120 de zile din varii motive :!:

Aviz amatorilor de fonduri europene,cititi si bagat la hard ; asa patesc cei ce lasa pe altii sa le faca actele :oops:
Asta ca sa nu scriu mai multe :!:


Buna dimineatza !
Unde ar trebui sa ma uit sa vad cand era data de depunere a cererii de refinatare?
Multumesc pt.raspuns!
DianaLungu
 
Mesaje: 3
Membru din: 31 Oct 2014, 23:27

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde proapis13 » 01 Noi 2014, 11:54

DianaLungu scrie:Unde ar trebui sa ma uit sa vad cand era data de depunere a cererii de refinatare?
Multumesc pt.raspuns!

Pe cererea de finantare :!:
Inainte de prima finantare ai primit o notificare de prezentare in vederea semnarii cererii de finantare
Ai maxim 30 de zile de la data finantarii sa depui noua cerere
ex ; daca in 2013 data de depunere a cererii a fost 1 noiembrie si anul acesta trebuie sa fie aceeasi data :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde DianaLungu » 01 Noi 2014, 12:44

proapis13 scrie:
DianaLungu scrie:Unde ar trebui sa ma uit sa vad cand era data de depunere a cererii de refinatare?
Multumesc pt.raspuns!

Pe cererea de finantare :!:
Inainte de prima finantare ai primit o notificare de prezentare in vederea semnarii cererii de finantare
Ai maxim 30 de zile de la data finantarii sa depui noua cerere
ex ; daca in 2013 data de depunere a cererii a fost 1 noiembrie si anul acesta trebuie sa fie aceeasi data :!:



Decizia de finantare am semnat pe 5 august 2013 !
Deci nu mai pot primi?
DianaLungu
 
Mesaje: 3
Membru din: 31 Oct 2014, 23:27

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde TDI » 01 Noi 2014, 13:24

Dupa cum spunea proapis, ai maxim 120 zile la dispozitie... Fa mai repede dosarul si du-te la directoarea agentiei, daca nu stii ce trebuie sa contina mergi mai întâi la ea. Daca vii cu un motiv suficient de nu o sa se rezolve. Dar trebuie sa "insisti"!
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde iulians » 28 Dec 2014, 14:39

In 2015 ma vor verifica inainte de transa a patra.Intrebare panoul de identificare unde este prevazut ca legislatie, dimensiuni, afisare?
iulians
 
Mesaje: 216
Membru din: 20 Mai 2012, 20:08
Localitate: Alexandria

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde neculai.luca » 28 Dec 2014, 14:55

Cam așa ceva se cere :
SISTEMUL UNITAR DE IDENTIFICARE A STUPINELOR ȘI STUPILOR

I. Cerinţele tehnice care trebuie îndeplinite de mijloacele oficiale de identificare a stupinelor, respectiv panoul de identificare a stupinelor:
a) să fie confecţionat din material rezistent de culoare deschisă;
b) să fie amplasat într-un loc în care este uşor vizibil de la distanţă, orientat spre calea de acces exterioară a stupinei, respectiv către drumul de acces;
c) să aibă dimensiuni de minimum 100 cm lungime şi minimum 50 cm lăţime;
d) în partea superioară să conțină datele referitoare la numele apicultorului, în centru numărul de înregistrare/autorizare sanitară veterinară eliberat de Direcţia judeţeană sanitară veterinară şi pentru siguranţa alimentară, pe raza căreia se află vatra permanentă, iar în partea inferioară numărul de stupi, urmat de adresa vetrei permanente;
e) în afara datelor prevăzute la litera d) se poate adăuga, în partea stângă sus, sigla sau însemnele caracteristice asociației din care face parte apicultorul;
f) caracterele literelor și ale cifrelor trebuie să fie de dimensiune minimă de 10 cm, iar culoarea acestora trebuie să fie închisă, astfel încât să fie lizibilă pe fundalul panoului;
g) confecționarea panoului de identificare a stupinelor se realizează prin grija apicultorului, conform cerințelor stabilite anterior.

Iar legea o găsești aici :http://www.legex.ro/Ordin-119-25.05.2011-112786.aspx
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai !(dar nu fi leneş!)
Avatar utilizator
neculai.luca
 
Mesaje: 141
Membru din: 09 Apr 2011, 22:20
Localitate: Băiţa, Maramureş

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


cron