Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde amina » 17 Dec 2013, 17:50

multumesc mult pentru informatii
amina
 
Mesaje: 95
Membru din: 05 Iul 2011, 22:13
Localitate: iasi

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde ovidiu_p » 18 Dec 2013, 11:56

La sfirsitul lunii octombrie am depus dosarul cu cererea de plata pentru anul V, masura 141....nici acum nu vad banii in cont...mai este cineva in situatia asta?
ovidiu_p
 
Mesaje: 28
Membru din: 15 Mar 2011, 22:18

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde romikele » 18 Dec 2013, 12:11

ovidiu_p scrie:La sfirsitul lunii octombrie am depus dosarul cu cererea de plata pentru anul V, masura 141....nici acum nu vad banii in cont...mai este cineva in situatia asta?



Esti cam grabit! :)
Banii se vireaza in termen de 90 de zile de la data aprobarii cererii de plata.
Din cate inteleg inca nu au trecut acele zile, asa ca ai de primit! 8-)
romikele
 
Mesaje: 126
Membru din: 25 Feb 2011, 13:35

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde remuZ » 13 Ian 2014, 15:53

Buna ziua. Trebuie sa depun dosarul pt transa a-4a si am mai multe nelamuriri. Am depus in 2010 un proiect pt masura 112 si unul pt 141 si mi-au fost aprobate amandoua. Eu am 23 de ani si tatal meu s-a ocupat de proiecte. Atunci habar n-aveam de nimic dar acum sunt mai in tema cu totul. Cu 112 am terminat si acum nu stiu dak pot sa folosesc aceasi stupi ca si crestere. Eu am inceput cu 85 de stupi. Am crotalii pentru 135 dar stupi am aprox 170. Mai trebuie sa iau si alte numere?
O alta problema ar fi k nu am cumparat nimic din ce am scris in proiect( cherestea, medicamente, cheltuieli de transport) pt k eu nu am avut o copie a proiectului si nu am stiut k trebuie sa cumpar aceste lucruri ( greseala mea k nu m-am interesat). Eu pot sa le arat niste lazi noi dar nu am factura, am factura pe niste apifonda doar.
Dspre vatra am citi ca trebuie sa ai un anumit numar de mp/stup?


va multumesc anticipat
remuZ
 
Mesaje: 7
Membru din: 13 Ian 2014, 15:10

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde MIHAI BALS » 13 Ian 2014, 21:48

remuZ scrie:Buna ziua. Trebuie sa depun dosarul pt transa a-4a si am mai multe nelamuriri. Am depus in 2010 un proiect pt masura 112 si unul pt 141 si mi-au fost aprobate amandoua. Eu am 23 de ani si tatal meu s-a ocupat de proiecte. Atunci habar n-aveam de nimic dar acum sunt mai in tema cu totul. Cu 112 am terminat si acum nu stiu dak pot sa folosesc aceasi stupi ca si crestere. Eu am inceput cu 85 de stupi. Am crotalii pentru 135 dar stupi am aprox 170. Mai trebuie sa iau si alte numere?
O alta problema ar fi k nu am cumparat nimic din ce am scris in proiect( cherestea, medicamente, cheltuieli de transport) pt k eu nu am avut o copie a proiectului si nu am stiut k trebuie sa cumpar aceste lucruri ( greseala mea k nu m-am interesat). Eu pot sa le arat niste lazi noi dar nu am factura, am factura pe niste apifonda doar.
Dspre vatra am citi ca trebuie sa ai un anumit numar de mp/stup?


va multumesc anticipat

incepand cu 2011 s-a specificat ca trebuie sa ai crestere de ude si la 112 si la 141.
in 2010 nu era specificat dar(cica!) se subintelegea ca avand 2 proiecte trebuie sa le indeplinesti pe fiecare in parte.
partea buna e ca ai scapat de 112 unde era stresul rambursarii banilor.
daca tot ai stupii si vrei sa continui cu 141(nu e obligatoriu) si sa iei transa 4 si 5 trebuie sa faci o cerere(la asociatie) de eliberare de placute de identificare pt cresterea de stupi la 141, DAR NU ACUM!
trebuie sa astepti pana in aprilie-mai si sa spui ca ai inmultit in propria stupina ca altfel se cere act de provenienta al stupilor.
atentie ca nu mai e voie cu stupi necrotaliati!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde MIHAI BALS » 13 Ian 2014, 22:00

achizitiile(ca si cresterea de ude) trebuie sa le faci cum te-ai angajat in proiect.
partea buna e ca nu esti obligat sa treci o valoare(in lei) a investitiilor si aici poti jongla!
eu zic ca ar fi bine sa-ti indeplinesti proiectul, ca esti tanar, mai iei si niste bani si n-o sa fii trecut pe lista neagra(cei care nu mai pot face proiecte).
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde remuZ » 14 Ian 2014, 01:50

Problema este ca in proiect au fost alocate sume exacte pt fiecare produse (500 euro cherestea pt lazi, 200 euro medicamente, 500 euro cheltuieli transp si alte). In privinta numerelor am aflat de la apdrp k imi mai trebuie minim 37. Si eu vreau sa iasa bine pt ca sunt niste bani si treaba merge bine. o sa incerc sa fac rost de niste facturi.
remuZ
 
Mesaje: 7
Membru din: 13 Ian 2014, 15:10

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde remuZ » 14 Ian 2014, 12:44

Eu in raportul de executie am trecut ink din transa a 2-a si a 3-a k am crescut cu 50 de familii si in adeverinta de la ACA am figurat cu 135 de stupi cu seriile specificate. Eu stupii oricum i-am inmultit in stupina si cred k o sa iau crotalii sau makar adeverinta pe ink 37. Mai am 10 zile in kare pot sa depun cererea.
remuZ
 
Mesaje: 7
Membru din: 13 Ian 2014, 15:10

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde dorindafi » 14 Ian 2014, 14:46

adeverintza o potzi lua numai dupa ce eshti in posesia crotaliilor
nu am intzeles bine , 112 shi 141 au fost accesate in aceeashi gospodarie adica acelashi rol [ sediu ] al firmei? cu propietari diferitzi /
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde arnautu valentin » 14 Ian 2014, 17:24

eu tot 112 si 141 am accesat numa ca in anul 3 trebuia deja sa ajungi la ptr aa accesa transa 4 trebe 185
adi1574
arnautu valentin
 
Mesaje: 188
Membru din: 09 Apr 2011, 08:14
Localitate: Cocorastii Mislii, Prahova

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde proapis13 » 14 Ian 2014, 18:04

remuZ scrie:Eu in raportul de executie am trecut ink din transa a 2-a si a 3-a k am crescut cu 50 de familii si in adeverinta de la ACA am figurat cu 135 de stupi cu seriile specificate. Eu stupii oricum i-am inmultit in stupina si cred k o sa iau crotalii sau makar adeverinta pe ink 37. Mai am 10 zile in kare pot sa depun cererea.

OM bun,aici nu te joci cu banii europeni si implicit cu banii tai....nu exista expresia ,,cred k oa sa iau crotalii''
De la data depunerii cererii pt eliberarea crotaliilor in sistem trec 2 saptamini plus confectionarea lor....
In caz ca nu te incadrezi ai dreptul legal de a amana depunerea cererii de finantare pina la 120 de zile,asa ca sa stii ce ai de facut...
ACA nu-ti elibereaza adeverinta pe ochi frumosi,trebuie sa vii cu adeverinta de la primarie :shock:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde amina » 14 Ian 2014, 19:50

da se poate in acceiasi gospodarie accesa 2 proiecte cu proprietari diferiti , si la mine a fost asa eu cu stupina mea fiica mea cu stupina ei nu au fost probleme ,bineinteles fiecare ne-am indeplinit corect angajamentele si am trecut pe bune cu brio peste controale si banii i-am folosit intradevar pentru stupina
amina
 
Mesaje: 95
Membru din: 05 Iul 2011, 22:13
Localitate: iasi

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde Aurel1959 » 14 Ian 2014, 20:38

remuZ scrie:Eu in raportul de executie am trecut ink din transa a 2-a si a 3-a k am crescut cu 50 de familii si in adeverinta de la ACA am figurat cu 135 de stupi cu seriile specificate. Eu stupii oricum i-am inmultit in stupina si cred k o sa iau crotalii sau makar adeverinta pe ink 37. Mai am 10 zile in kare pot sa depun cererea.

Ar mai fi urmatoarea posibilitate ca sa nu prelungesti termenul de depunere a cererii.Ei adeverinta de la primarie cu numarul total de stupi. Mergi la Directia Sanitar Veterinara si in baza adeverintei de la primarie cu autorizatia veche iti face autorizatie sanitar veterinara pe numarul toal. Cu aceste documente de la primarie si DSV, merci la ACA si depui cerere pentu crotalii in completare pana la numarul care il ai.ACA daca vrea sate ajute ia legaturacu ANARZ-ul cei care repartizeaza crotaliile si le atribue, de la numarul cutare pana la numarul cutare pe numele tau, comunica la ACA, care iti poate elibera adeverinta si nu mai astepti pana la primire efectiva a placutelor.Pana vin placutele dosarul poate fi gata
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde proapis13 » 14 Ian 2014, 22:03

Aurel 1959,reciteste si tu noua lege a apiculturii si legea crotalierii stupilor si o sa vezi ca nu ai dreptate :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde Aurel1959 » 14 Ian 2014, 22:35

Nu stiu la ce te referi.Tocmai redactasem si postasem un raspuns la ultima ta postare in care-ti dadeam dreptate dar vad ca nu a intrat.Ultima mea postare spuneam ca ar fi o posibilitate.
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Măsura 141„Sprijinirea fermelor agricole de semisubziste

Mesajde Aurel1959 » 14 Ian 2014, 22:57

Nu gasesc nicaeri legea cap coada :!:
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori