Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Votati

Chestionarul s-a închis pe data de 15 Noi 2014, 18:48

Ponta
12
17%
Johannis
60
83%
 
Voturi totale : 72

Re: Sondaj on-line

Mesajde Mircea_63 » 20 Noi 2014, 19:01

aliuta2000 scrie:4. Sangele nostru da dor de pamantul unde a luat nastere .....


Atat! Corect. :roll:

Copii ce se vor naste pe alte pamanturi vor fi legate de acelea. Iar asta e specific omului, nu numai romanului.

Multi oameni de cultura, in momentul in care au ajuns prin Europa, n-au mai vroit nicidecum sa se intoarca in Romania. Si nu numai oameni de cultura.
Poate ai intalnit... omul bolnav, se chinuie dar nu se duce la operatie. De frica. In final, cand nu mai poate, accepta si in scurta vreme isi si exprima regretul ca n-a facut asta mai devreme si s-a chinuit degeaba.

Dorul asta turbat il are doar emigrantul. Mai ales daca a lasat in urma -adica aici- parinti, copii, prieteni. Copii nascuti si crescuti acolo se uita la noi ca la maimute. Mai ales cand ajung la sat si descopera cu stupefactie buda din gradina.
In rest, originile... sunt asa, o melancolie.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Sondaj on-line

Mesajde nicus » 20 Noi 2014, 19:43

Nu esti singurul, noi romanii avem fiecare o profesie "mai aparte" la fel ca si sangele ce ne curge in .. instalatie.
Dar daca nu ai fost in stare sa gasesti inca un raspuns clar in TINE si pentru viitorul TAU, de ce il cauti in al nepotilor sau stranepotilor?
Sunt nenumarate cazurile in Romania cand casele asa zis programate pentru "doua sau trei familii" au ramas goale sau .. parasite.
Copii tai vor avea o gena care va depinde doar in "anumita" masura de tine, de ce crezi ca le poti programa viata si alegerile?
Astia, kinderii, nu au nevoie decat de SANATATE si EDUCATIE restul sa si aleaga singurei.
Sa ajunga nu numai sa voteze, sa stie si cu cine. :)

Ai pasaport? :arrow: Te primim inapoi gratis :!:
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Sondaj on-line

Mesajde paul » 20 Noi 2014, 20:04

Mircea_63 scrie:
Copii ce se vor naste pe alte pamanturi vor fi legate de acelea.

Of topic ... stii ca nu-mi place sa raman dator ! :P Saraca limba ... gramatica ! :lol:
Cin' se supara ii taiem nasul ! :P
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Sondaj on-line

Mesajde Mircea_63 » 20 Noi 2014, 20:12

Helaaau, aia e de pus la vaca nucleara. :lol:

Acuma ma duc sa ma cert cu cine ma bruia -cu serialele ei braziliene cu tot. :oops:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Sondaj on-line

Mesajde proapis13 » 20 Noi 2014, 20:55

Comisia electorala centrala a validat si rezultatele votului de pe forum inainte de cele din diaspora :lol:
Nu am inteles insa ce are sondajul de pe forum cu plecatul,venitul romanilor de afara poate doar daca o parodiem pe Olguta de la Craiova :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Sondaj on-line

Mesajde paul » 20 Noi 2014, 21:43

Mircea ... MULTUMESC FRUMOS !!! :P :P :P
Stii tu ... pentru ce ! :P
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Sondaj on-line

Mesajde alt stupar » 20 Noi 2014, 21:47

Na bun, de zile bune sondorii aia de sociologi sunt metamorfozati in analisti (ce teapa si-au luat ! :lol: )
Putem inchide si noi aici si ne mutam in "poiana" , da ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Anterior

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 56 vizitatori