Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Comunicate MADR

Mesajde kiloz » 30 Dec 2014, 18:22

Guvernul in ultimele zile al anului aduce modificari,chiar exentiale de organizare in anumite structuri !Lucruri facuta ca si anul trecut sub acoperirea sarbatorilor! :evil:
http://www.madr.ro/ro/comunicare.html
Luni, 29 Decembrie 2014 16:29
COMUNICAT DE PRESĂ
Guvernul României a adoptat, în ședința din data de 29 decembrie 2014, Hotărârea privind înfiinţarea, organizarea şi funcţionarea Agenției Naționale de Zootehnie „Prof.Dr.G.K. Constantinescu”, instituţie publică cu personalitate juridică, finanţată de la bugetul de stat, care va funcționa în subordinea Ministerului Agriculturii şi Dezvoltării Rurale. Agenţia va prelua activitatea şi personalul Agenţiei Naţionale pentru Ameliorare şi Reproducţie în Zootehnie „Prof. Dr.G.K. Constantinescu” care se reorganizează, a personalului cu atribuţii de…
Citeşte mai departe ...
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Comunicate MADR

Mesajde Mircea_63 » 30 Dec 2014, 18:34

Zoli... am citit si era vorba numai de vaci si alte animale. Nici pomeneala de albine. :?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Comunicate MADR

Mesajde kiloz » 30 Dec 2014, 18:55

Pina nu vedem exact despre ce este vorba ,dupa treaba asta trebuie sa ne orientam:
-Actul normativ adoptat astăzi prevede că Agenţia Naţională de Zootehnie „Prof. Dr. G.K. Constantinescu” este autoritatea naţională competentă în domeniul zootehnic privind exploatarea, ameliorarea şi reproducţia animalelor, conservarea şi managementul durabil al resurselor genetice la animale.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Comunicate MADR

Mesajde proapi » 30 Dec 2014, 18:56

http://www.recolta.eu/politica-agricola ... 26737.html

Cu ocazia nou infiintate agentii, sper ca inceteaza si identificarea stupilor, inteleg ca numai apicultorul sa fie identificat ca e destul...
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Comunicate MADR

Mesajde proapis13 » 30 Dec 2014, 19:21

proapi scrie:http://www.recolta.eu/politica-agricola/legislatie/atribu-iile-agen-iei-na-ionale-de-zootehnie-26737.html

Cu ocazia nou infiintate agentii, sper ca inceteaza si identificarea stupilor, inteleg ca numai apicultorul sa fie identificat ca e destul...


În domeniul inspecției în zootehnie, Agenția are următoarele atribuții:
- întocmește planul anual de inspecții, verificare și control;
- controlează activitatea de reproducție și ameliorare a animalelor, identificarea și înregistrarea ecvideelor, identificarea stupilor și stupinelor, conservarea patrimoniului genetic în zootehnie, importul-exportul de material biologic;
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Comunicate MADR

Mesajde proapi » 30 Dec 2014, 20:02

Mai pe sleau, vrei sa spui ca esti de acord cu identificarea stupilor.

Nu crezi ca e mai normal ca doar apicultorul sa fie identificat sau stii apicultura atat cat stiu si cei care au introdus acesta bazaconie?...Cum isi identifica stupii e numai si numai problema apicultorului...vrei si un desen ca sa intelegi?...
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Comunicate MADR

Mesajde proapis13 » 30 Dec 2014, 20:31

proapi scrie:Mai pe sleau, vrei sa spui ca esti de acord cu identificarea stupilor.

Nu crezi ca e mai normal ca doar apicultorul sa fie identificat sau stii apicultura atat cat stiu si cei care au introdus acesta bazaconie?...Cum isi identifica stupii e numai si numai problema apicultorului...vrei si un desen ca sa intelegi?...

Din moment ce am crotaliile pe stupi si panoul de identificare cum se numeste asta ??? :shock:
Cine mi-a eliberat crotaliile...sunt inscris in Registrul Fermelor ......alooooo...despre ce vorbim aici ??
Registrul fermelor in ce s-a transformat/reorganizat...pe asta NU o stii...sau o omiti voit ???
De la voi se da ora in apicultura...seteaza-ti ceasul la ora locala.... :lol:
Vreau desenul...daca nu il faci cum sa-ti zic...asa...ca sa ma intelegi :?: :oops:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Comunicate MADR

Mesajde proapi » 30 Dec 2014, 22:28

1. ai fost obligat de o lege plecata de la necunoastere,
2. ca sa poti fii inscrs in registru, vezi ca se leaga si ti se arata "necesitatea"
3. registru e baza de date cu si despre banii europeni.
4. local, locali aveti aceleasi drepturi si libertati sa impuneti normalitatea,
5. ai destule desene pe pagina mea personala (din precedentul forum) pentru a intelege...

Daca nu esti lamurit, continua, pentru ca mai tarziu sa nu te lauzi ca nu lasi lucrurile nelamurite...
Ma intereseaza (pentru ca te vad foarte activ pe forum) daca esti de acord cu sistemul actual de identificare a stupilor sau ma repet, normalul ar fi sa identificam apicultorul (eventual cu un nr./cod personal vizibil la fiecare stupina).
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Comunicate MADR

Mesajde proapis13 » 30 Dec 2014, 22:44

proapi scrie:Ma intereseaza (pentru ca te vad foarte activ pe forum) daca esti de acord cu sistemul actual de identificare a stupilor sau ma repet, normalul ar fi sa identificam apicultorul (eventual cu un nr./cod personal vizibil la fiecare stupina).

NU am fost de acord niciodata cu sistemul am fost obligati sa-l adoptam si cunosti asta destul de bine
Era de ajuns Nr de ID de la Autorizarea Sanitar-Veterinara - este un nr UNIC si se elibereaza o singura data pe o exploatatie apicola :!:
Sau.... nu era de ajuns nr de ID de la Registrul Fermelor ???
Mai nou ;
Registrul Fermelor a fost reorganizat si a devenit Registrul Unic de Identificare
http://www.agrinet.ro/content.jsp?page=232&language=1
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Comunicate MADR

Mesajde kiloz » 31 Dec 2014, 12:59

Prima si cea mai inportanta ar fii in asamenea reorganizari,sa fie facuta dupa o conceptie bine stabilita,si pentru rentabilizarea proceselor de aplicare.Dar in loc sa aduca simplificari, rentabilizare si reducerea birocratiei ,se urmareste iar o schema de structura de neinteles,salvarea si crearea niste posturi suplimentare ,protejarea anumitor persoane in functii cit mai bine platite.
Si pun intrebarea -nar fii cazul sa fie anul inceput cu interventii pentru modificarea sistemului de identificare?
Ce zici domnul proapi?
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Comunicate MADR

Mesajde Dila Daniel » 31 Dec 2014, 14:41

Proapis13,Kiloz,si toti cei interesati de identificare(printre care ma numar si eu)
Ar trebui deschis un topic(acesta are alta tema) unde sa incercam,cu idei constructive,sa ajutam oarecum la "optimizarea" identificarii stupinelor
tinand cont de necesitatea tinerii unei evidente reale la nivel local si national,al familiilor de albine/stupinelor.
Stim mai toti ca forumul este citit si de cei care iau decizii,si poate se inspira din ideile noastre...daca au puterea sa accepte ca punctele noastre de vedere vin din realitate.
Ce ziceti,incepem o discutie separata in alt topic, pe tema"identificare da sau nu? si de ce asa"?!...repet, cu idei constructive si nu atacuri catre vreo entitate sau organizatie politica sau apicola.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Comunicate MADR

Mesajde proapis13 » 31 Dec 2014, 20:56

Nu avem ce sa mai discutam pe tema identificarii stupilor si stupinelor
deja este legea in vigoare din anul ....2011 cu modificari aduse in 2013....
plus ca este topic separat pe forum dedicat ,, crotalierii ''...

Daca se vrea o modificare a legii sa se initieze o dezbatere publica pe tema asta
Asteptam reorganizarea si sa vedem cu ce vine nou,poate initiaza ei dezbaterea .. ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Comunicate MADR

Mesajde Dila Daniel » 31 Dec 2014, 21:15

OK...
un An Nou fericit la toti!!!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Comunicate MADR

Mesajde kiloz » 11 Ian 2015, 14:39

Manevre financiare/politice.
Oare de unde se va restitui inprumutul?

http://www.madr.ro/ro/comunicare/1694-c ... presa.html
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Comunicate MADR

Mesajde Neafiliatul » 04 Noi 2017, 21:30

N-au dansat decât 3 ani . Urmează aceeași Mărie , cu altă pălărie ! Rămâne cum am stabilit !
https://www.senat.ro/Legis/PDF/2017/17b523FG.pdf
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01


Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 60 vizitatori


cron