Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

CODUL APICOL

Mesajde Dila Daniel » 11 Feb 2015, 02:30

Stiu ca avem codul de bune practici. Dar...cati il stiu sau il aplica?
Acest topic este doar de discutie...ca poate se nasc ceva idei folositoare in viitor...cine stie!? :idea:

Ca si circulatia pe drumurile publice,sau altele...si apicultura ar trebui(in opinia mea)sa aiba un cod in baza caruia sa poata fi desfasurata
Asi incepe cu doua aspecte importante!
1-apicultura de casa(hobby)
2-apicultura profesionista

Apicultura de casa-apicultura practicata de un apicultor ce intretine cel mult 50/familii de albine pentru sine pe vatra fixa individuala.
Apicultorul de casa are obligatia
- potrivit legii,sa se inregistreze cu familiile de albine la primarie si la DSV.,si sa se supuna regulementelor acestora cu privire la familiile de albine.
- sa amplaseze stupii la o distantza de cel putin 5m fata de drumuri de acces,de adaposturi pentru animale ,cladiri de locuinte sau institutii publice,precum si de vecini.
Daca aceasta distantza este mai mica,apicultorul este obligat sa ridice un gard inalt de cel putin 2 metrii,si lungime in laterale fata de ultimul stup de cel putin doi metrii.
Exceptie de la aceasta obligativitate, face intelegerea scrisa cu partile ce detin proprietatile invecinate.
-nu poate(nu are voie)vinde pe piata publica produse apicole sau material biologic

Apicultura profesionista-apicultura practicata de un apicultor ce detine una sau mai multe vetre temporare sau fixe,cu numar nelimitat de familii de albine.
Apicultorul profesionist are obligatia
- potrivit legii,sa se inregistreze cu familiile de albine la primarie si la DSV.,si sa se supuna regulementelor acestora cu privire la familiile de albine.
- sa amplaseze stupii la o distantza de cel putin 5m fata de drumuri de acces,de adaposturi pentru animale ,cladiri de locuinte sau institutii publice,precum si de vecini.
Daca aceasta distantza este mai mica,apicultorul este obligat sa ridice un gard inalt de cel putin 2 metrii,si lungime in laterale fata de ultimul stup de cel putin doi metrii.
Exceptie de la aceasta obligativitate, face intelegerea scrisa cu partile ce detin proprietatile invecinate.

Deplasarea stupilor in pastoral
-apicultorul sa aiba viza de la DSV pe carnetul de stupina,prin care sa faca dovada ca are familiile de albine clinic sanatoase
-apicultorul sa amplaseze stupii respectand distanta de minim 5 metrii fata de drumurile de acces,adaposturi de animale,cladiri locuite sau institutii publice
-apicultorul sa amplaseze stupii la cel putin 100m fata de alte vetre populate cu familii de albine,la culesuri de padure,sau cel putin 300m fatza de alte vetre populate cu familii de albine,la culesuri poliflore sau monoflore cultivate,dar nu pe directia de zbor catre culesul principal,a altor stupini.(sa nu interpuna stupii intre cultura principala si alta stupina)
-sa anunte(sa informeze,nu sa ceara voie) in cel mult 24 de ore de la amplasarea stupilor pe vatra temporara,in scris(unde sa specifice nr inregistrare DSV,nr de stupi deplasat,aproximat,date de contact si perioada estimata a prezentei stupilor in locul respectiv),primaria ce detine in evidentza acel teren,indiferent daca este loc privat sau public.
-sa afiseze la vedere nr de inregistrade dsv si date de contact si nr aproximativ de familii care il amplaseaza pe acea vatra tremporara.


sanctiuni si drepturi
-apicultorul sa aiba dreptul sa-si apere stupina de hoti sau alti apicultori ce nu respecta distantele...personal,fizic sau cu arma,dar astfel incat intrusul, sa nu poata depune plangere impotriva apicultorului ce s-a aparat,decat cand are certificat de la IML,mai mare de 30 zile(sau 90?)!... :lol:


...ar fi multe de scris,dar daca s-ar respecta minimul necesar,ar fi suficient.
Fiecare poate sa adauge sau sa critice acest COD APICOL(C.A.)
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: CODUL APICOL

Mesajde BogdanU » 11 Feb 2015, 12:41

Nu are voie sa vanda, in ce conditii? Adica daca vinzi cu borcanul la cunostinte- prieteni si rude nu vad o problema asa mare in a rezolva asta dar ce facem daca vrem sa vindem la procesator, trebuie sa fim fiscalizati?

Poate ca pragul de 50 este prea mare , un 15-20 de colonii ar fi de ajuns pt. hobby.

Si alta, aparatul cu arma, este cu bai aici, oare poti trage cu arma asa cum vrei in cine si unde vrei?

P.S. cum vedeti acest C.A.? Ca pe unul scris si respectat de catre apicultori iar in caz de nerespectare ce se va intampla?
Sau sa fie un C.A. nescris care ofera foarte multe cai de interpretare ?
Cand e prea mult lapte in stup nu e miere deloc!!!
http://bogdanungureanu.sunphoto.ro
Avatar utilizator
BogdanU
 
Mesaje: 398
Membru din: 15 Sep 2012, 18:16
Localitate: Vulcana Pandele - Dambovita

Re: CODUL APICOL

Mesajde mellis » 11 Feb 2015, 13:05

[quote="Dila Daniel"]

-sa anunte(sa informeze,nu sa ceara voie) in cel mult 24 de ore de la amplasarea stupilor pe vatra temporara,in scris(unde sa specifice nr inregistrare DSV,nr de stupi deplasat,aproximat,date de contact si perioada estimata a prezentei stupilor in locul respectiv),primaria ce detine in evidentza acel teren,indiferent daca este loc privat sau public.
Este posibila amplasarea fara a cere voie pe vatra unui teren privat?
...
-apicultorul sa aiba dreptul sa-si apere stupina de hoti sau alti apicultori ce nu respecta distantele...personal,fizic sau cu arma,dar astfel incat intrusul, sa nu poata depune plangere impotriva apicultorului ce s-a aparat,decat cand are certificat de la IML,mai mare de 30 zile(sau 90?)!... :lol:
Ne aparam cu arma? Sa nu uitam ca si celalalt apicultor are ac, unde ajungem?
Prevad o scena western cu 2 apicultori ce se impusca, fiecare in spatele unor camioane/carute apicole...
Daca nu poti te ajut (imping caruta mai la vale)
daca nu stii te invat (iti dau legea sa o citesti)
daca nu vrei - te oblig (te invit la un duel in ciorapi apicoli) ;)
Si discutia inevitabila - "Bai ... - noi am fost primii aici, pai stramosul meu aici parca masina apicola de pe vremea lui Burebista"
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: CODUL APICOL

Mesajde Trantorul@ » 11 Feb 2015, 14:52

Dila Daniel scrie:Stiu ca avem codul de bune practici. Dar...cati il stiu sau il aplica?
Acest topic este doar de discutie...ca poate se nasc ceva idei folositoare in viitor...cine stie!? :idea:

Ca si circulatia pe drumurile publice,sau altele...si apicultura ar trebui(in opinia mea)sa aiba un cod in baza caruia sa poata fi desfasurata
Asi incepe cu doua aspecte importante!
1-apicultura de casa(hobby)
2-apicultura profesionista
............

-nu poate(nu are voie)vinde pe piata publica produse apicole sau material biologic

...........
...ar fi multe de scris,dar daca s-ar respecta minimul necesar,ar fi suficient.
Fiecare poate sa adauge sau sa critice acest COD APICOL(C.A.)


Sparg calculatorul si nu mai citesc nimicccccc ....... !!!!!
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: CODUL APICOL

Mesajde jonny_it » 11 Feb 2015, 16:55

BogdanU scrie:Poate ca pragul de 50 este prea mare , un 15-20 de colonii ar fi de ajuns pt. hobby.


Sunt apicultori care in timpul liber(dupa ce termia cu job-ul) se ocupa de 200 de familii de albine, deci este un hobby. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: CODUL APICOL

Mesajde BogdanU » 11 Feb 2015, 17:01

Totusi ... Jony_it , eu cred ca este o afacere! Sa facem diferentierea intre hobby si a doua ocupatie sau al doi-lea loc de munca! :)
Cand e prea mult lapte in stup nu e miere deloc!!!
http://bogdanungureanu.sunphoto.ro
Avatar utilizator
BogdanU
 
Mesaje: 398
Membru din: 15 Sep 2012, 18:16
Localitate: Vulcana Pandele - Dambovita

Re: CODUL APICOL

Mesajde Florin Dobre » 11 Feb 2015, 17:03

Personal nu cred in hobbyist cu 50 de stupi.
Hobby presupune o activitate care nu urmareste profit. Poate fi hobby cand ai acolo in gradina 2-5 familii pe care le admiri si le bibilesti in timpul liber.
Cand maresti numarul, deja incepi sa urmaresti profit.
La 5 familii productia(daca este) asigura consumul familial si eventual al celor apropiati.

Evident ca nu te poti numi profesionist in sensul de industrial cu 20-30-50-100 familii. Insa, in scurtul timp de cand m-am implicat in domeniu, am avut ocazia sa vad stupina de 40 de familii care batea o alta de 150. Numarul nu este intotdeauna un criteriu valabil. Un apicultor cu stupina mica(50) ii poate fi profesor uneori celui cu 200(proaspat venit calare pe fonduri). :idea:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: CODUL APICOL

Mesajde Bambucha » 11 Feb 2015, 17:26

Dila Daniel scrie:
Apicultura de casa-apicultura practicata de un apicultor ce intretine cel mult 50/familii de albine pentru sine pe vatra fixa individuala.
Apicultorul de casa are obligatia
- potrivit legii,sa se inregistreze cu familiile de albine la primarie si la DSV.,si sa se supuna regulementelor acestora cu privire la familiile de albine.
- sa amplaseze stupii la o distantza de cel putin 5m fata de drumuri de acces,de adaposturi pentru animale ,cladiri de locuinte sau institutii publice,precum si de vecini.
Daca aceasta distantza este mai mica,apicultorul este obligat sa ridice un gard inalt de cel putin 2 metrii,si lungime in laterale fata de ultimul stup de cel putin doi metrii.
Exceptie de la aceasta obligativitate, face intelegerea scrisa cu partile ce detin proprietatile invecinate.
-nu poate(nu are voie)vinde pe piata publica produse apicole sau material biologic


Daca este inregistrat la primarie, are crotali, are autorizatie DSV, si se respecta procedura sanitar-veterinara, ultima propunere ar fi discriminatorie si intram in balarii. Personal nu cred ca s-ar dori asa ceva de nimeni. Exista si cazuri de apicultori cu +100 care-si tin ouale in mai multe cuiburi (vetre fixe individuale) si iarasi nu s-ar putea aplica.
Important e ca toata lumea sa respecte conditiile de mai sus, nu sa fie impuse restrictii. In UE e nevoie si la 5 stupi de DSV fara sa fie restrictionat detinatorul acestuia in vreun fel.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: CODUL APICOL

Mesajde Dila Daniel » 11 Feb 2015, 17:27

ghitacusman scrie:salut Daniel ! Daca diferenta intre cele doua cete este doar numarul lazilor si numarul vetrelor ...........................Daca vorbim despre industrial atunci suna altfel. Pe cel cu 49 familii de albine distribuite pe 3 vetre unde sa-l incadram .Iar faptul ca ala mic nu are voie sa vanda ..........

nea Cusmane...trebuie facute diferente intre categoriile de apicultori.Si daca numarul de stupi nu este unul dintre criterii...care le vezi dumneata?
Sa nu aiba voie sa vanda?...DA, sa nu aiba.Sa nu aiba voie sa vanda nimic...ca deaia este "de casa"
Apicultorul de casa nu va avea nici atatea obligatii-nu tu camere speciale de extras si depozitat,nu tu inoxuri,nu tu impozite,...doar primarie si DSV.
Poate ca ar trebuii inca o categorie intermediara pana la apicultor profesionost...dar apicultori de casa exista si vor exista


BogdanU si mellis...doar nu ati luat in serios aia cu arma!!!...
eu o am totusi ca varianta... :D
Bogdan,avem si acum un cod de bune practici care nu numaio ca nu este respectat,dar nici cunoscut nu este.
Defapt legi avem deswtule in oricedomeniu.Nerespectarea lor este problema Romanului.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: CODUL APICOL

Mesajde Dila Daniel » 11 Feb 2015, 17:38

Trantorul@ scrie:
Dila Daniel scrie:...ar fi multe de scris,dar daca s-ar respecta minimul necesar,ar fi suficient.
Fiecare poate sa adauge sau sa critice acest COD APICOL(C.A.)


Sparg calculatorul si nu mai citesc nimicccccc ....... !!!!!

Te rog nu il sparge...vprbim si noi... :)
Dar sa stii ca atata timp cat vrei drepturi egale...trebuie si obligatiile sa fie egale.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: CODUL APICOL

Mesajde Dila Daniel » 11 Feb 2015, 17:43

Florin Dobre scrie:Personal nu cred in hobbyist cu 50 de stupi.
Hobby presupune o activitate care nu urmareste profit. Poate fi hobby cand ai acolo in gradina 2-5 familii pe care le admiri si le bibilesti in timpul liber.
Cand maresti numarul, deja incepi sa urmaresti profit.
La 5 familii productia(daca este) asigura consumul familial si eventual al celor apropiati.

da...este adevarat ca trebuie gandite catergoriile de apicultori(si ca nr de stupi).Si cum am spus mai sus,poate chiar mai mult de doua categorii.
Dar nici sa o dam in ...de casa...semi...mediu ...profi ...super profi...ca exageram
Ideea insa de a face apicultura ca si afacere,trebuie separata,si tratata ca atare.Cine nu vrea afacere din asta sa fie lasat sa o faca in liniste,fara atatea batai de cap
Ultima oară modificat de Dila Daniel pe 11 Feb 2015, 18:06, modificat 1 dată în total.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: CODUL APICOL

Mesajde Dila Daniel » 11 Feb 2015, 17:48

Bambucha...si pe tine vad ca te afecteaza treaba cu "nu are voie"... :)
Trebuie sa intelegem odata ca vanzarea unui produs,inseamna niste conditii minime de igiena ce trebuie indeplinite.
Pe langa asta,acte doveditoare.
De ce sa le ceri la unul care nu le vrea???
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: CODUL APICOL

Mesajde Cristian IONITA » 11 Feb 2015, 18:24

Dila Daniel scrie:
Apicultura de casa-apicultura practicata de un apicultor ce intretine cel mult 50/familii de albine pentru sine pe vatra fixa individuala.
Apicultorul de casa are obligatia
-
-nu poate(nu are voie)vinde pe piata publica produse apicole sau material biologic
...
sanctiuni si drepturi
-apicultorul sa aiba dreptul sa-si apere stupina de hoti sau alti apicultori ce nu respecta distantele...personal,fizic sau cu arma,dar astfel incat intrusul, sa nu poata depune plangere impotriva apicultorului ce s-a aparat,decat cand are certificat de la IML,mai mare de 30 zile(sau 90?)!... :lol:


...


pai .... apicultorul "de casa" ce sa faca cu mierea (si alte produse) de la 50 de stupi? .... sa o manace el pe toata? .... sa o dea moca? eventual apicultorilor profi?

cum adica "decat cand are certificat de la IML"? ... pai cum facem ... cand "ma apar" dozez palitura dupa cum cred ca o sa iasa la IML?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: CODUL APICOL

Mesajde Dila Daniel » 11 Feb 2015, 18:30

Cristian,numarul de stupi pentru apicultura de casa,este intradevar cam mare 50...
Dar si asa,din 50,nu produc toti.
Si da si el la rude,prieteni...sau face troc cu alti vecini sau producatori agricoli...fara certificate de producator...

Aia cu IML-ul...E GLUMA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
da...daca dai in dreapta jos,e mai bine decat de sus in jos cu parul! :D
Dar acum pe bune...nici sa faca plangere un hot ca l-am prins si i-am dat o palma...nu e chiar de acceptat...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: CODUL APICOL

Mesajde Cristian IONITA » 11 Feb 2015, 18:32

Dila Daniel scrie:Bambucha...si pe tine vad ca te afecteaza treaba cu "nu are voie"... :)
Trebuie sa intelegem odata ca vanzarea unui produs,inseamna niste conditii minime de igiena ce trebuie indeplinite.
Pe langa asta,acte doveditoare.
De ce sa le ceri la unul care nu le vrea???



Serios .... liniile alea automate de mare capacitate ptr prelucrarea si imbutelierea mierii sunt "mai igienice" decat centrifuga de 2 rame cu care eu "storc" mierea ptr mine si familia mea?

Mierea vanduta de mine .... aceeasi ca cea oprita ptr mine si familie .... o fi oare neigienica te pomenesti .... ca vorba aia .... nu am doar 10 stupi si nu am cum si nici de ce sa nu respect conditiile?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: CODUL APICOL

Mesajde Cristian IONITA » 11 Feb 2015, 18:35

Dila Daniel scrie:...
Dar acum pe bune...nici sa faca plangere un hot ca l-am prins si i-am dat o palma...nu e chiar de acceptat...


pai plangere sa faca .... e dreptul lui.... ideea este ca legea sa te protejeze pe tine, si dupa solutionarea plangerii sa fie obligat sa-ti plateasca si cheltuielile cu judecata ...
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori