Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Pfa apicultura

Mesajde brianoo_bz » 02 Apr 2015, 15:16

salutare
sunt pfa si vreau sa va intreb pe cei care sunteti PFA se plateste ceva impozit pe undeva , casa asigurari sanatate ?
am un nr de 55 familii inregistrate
beneficiez de masura 141 anul 3
brianoo_bz
 
Mesaje: 88
Membru din: 31 Ian 2012, 23:36
Localitate: teleorman

Re: Pfa apicultura

Mesajde proapis13 » 02 Apr 2015, 15:29

Ar fi trebuit sa stii asta pana acum,mai ales ca esti in anul 3 si in fiecare an trebuia sa depui declaratiile de venit ;)
NU platesti nimic la nr asta de stupi,doar impozit pe venitul realizat/declarat :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Pfa apicultura

Mesajde brianoo_bz » 02 Apr 2015, 15:32

venit nu am declarat nimic ca nu am avut
anul trecut am depus declaratie anul asta am vborbit la finante si a spus ca nu este nevoie sa depun declaratia pentru ca am sub 75 stupi pradul de impozitare
brianoo_bz
 
Mesaje: 88
Membru din: 31 Ian 2012, 23:36
Localitate: teleorman

Re: Pfa apicultura

Mesajde daffid mihailov » 02 Apr 2015, 17:18

Eu stiu ca nu se mai ia impozit pe profit din moment ce se ia la norma/nr de stupi.

Cum sa nu ai nimic declarat cand planul de afaceri prevede sa vinzi miere? Nu vinzi cu factura? Nu trebuie trecut in registrul de plati toate achizitiile?

Declaratia 221, 200 392B, numai ultima daca nu ai completat-o la timp (descaci formularul online) iti iei o amenda de nu mai inchizi firma.

Mai interesati-va si voi ce inseamna un Pfa sau daca nu angajati contabil.

Cass e obligatoriu. Se ia la minimum pe economie.
La teren arendat sunt alte declaratii. Si acolo Cass.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Pfa apicultura

Mesajde brianoo_bz » 02 Apr 2015, 17:52

vinzi miere cand ai ce sa vinzi
dar daca nu sa facut anul trecut ce sa vand ? vrun rinichi ?
automat ca sa completezi formulare trebuie sa te informeze ce si cum
cand am depus doasaru la finante mi sa pierdut de 2 x am cam asteptat cateva luni cu amanari dalea dubioase vino maine ca colegu este in concediu , vino saptamana viitoare ca sa mutat biroul , dute la etaju 3 , nu te gasim la cine esti repartizat etc
pe inspectorul la care sunt repartizat l am intrebat ce am de facut si a zis nu este obligatoriu sa faci anexa 200 pentru ca esti sub planul de impozitare in rest mia urat spor la treaba :D
si nici pe forum nu am gasit ceva concret macar de la 2 apicultori care sunt pfa ....fiecare cu alta idee
si nu cred ca sunt singurul in aceasta situatie
Ultima oară modificat de brianoo_bz pe 02 Apr 2015, 18:02, modificat 1 dată în total.
brianoo_bz
 
Mesaje: 88
Membru din: 31 Ian 2012, 23:36
Localitate: teleorman

Re: Pfa apicultura

Mesajde daffid mihailov » 02 Apr 2015, 17:55

Ai dreptate. Stiu cum e sa fii trimis de la Ana la Caiafa. Si la finante, nu te astepta sa cunoasca toti lega. Informeaza-te din mai multe surse. Forumul nu e o sursa credibila de informare. Dar iti poate deschide ochii.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Pfa apicultura

Mesajde talex » 02 Apr 2015, 20:17

daca ai sub 75 de stupi nu platesti nimic, nici 16 la suta impozit, nici cass 5.5 %, iar declaratia 221 nu este obligatorie


https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/f ... 1_2014.pdf
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Pfa apicultura

Mesajde daffid mihailov » 02 Apr 2015, 20:35

Nu e obligatoriu cas, dar cass e obligatoriu daca nu esti asigurat din alta sursa.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Pfa apicultura

Mesajde brianoo_bz » 02 Apr 2015, 20:52

va multumesc
asa cum a spus colegul mai sus stiam si eu "nu ai peste 75 stupi nu platesti nimic "
dar cand mai stai la vorba cu cate unu altu care te da peste cap de nu mai crezi nici ce scrie negru pe alb
:D
brianoo_bz
 
Mesaje: 88
Membru din: 31 Ian 2012, 23:36
Localitate: teleorman

Re: Pfa apicultura

Mesajde talex » 02 Apr 2015, 21:29

cass-ul asta imi stoarce creierii. ieri m-am intalnit cu un cunoscut, are pfa 62 de stupi si n-a platit nimic, nici impozit 16%, nici cass 5.5. %. e angajat. a depus declaratia pe zero.

saptamana viitoate va anunt, am trecut de la exploatatie apicola consum familial, la comerciala, mi-am facut pfa si luni merg la finante sa ma inregistrez (am 15 zile la dispozitie). declar 70 de stupi (sunt sub pragul de impozitare) Cas (pensie nu platesc, ma incadrez la o exceptie). ramane sa vad ce e cu cass-ul asta. va tin la curent
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Pfa apicultura

Mesajde daffid mihailov » 02 Apr 2015, 21:34

Pai asta ziceam si eu. Fiind angajat are cass platit de angajator. Nu mai plateste si pe Pfa. Stai linistit, o sa iti vina plicu acasa si dupa doi-trei ani. Le-a venit alor mei care nu au nici un venit si nici pfa, pentru simplu motiv ca au cont in banca. :lol:
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Pfa apicultura

Mesajde talex » 02 Apr 2015, 21:50

mai exact - bani in cont :)
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Pfa apicultura

Mesajde TDI » 02 Apr 2015, 21:55

daffid mihailov scrie:Pai asta ziceam si eu. Fiind angajat are cass platit de angajator. Nu mai plateste si pe Pfa. Stai linistit, o sa iti vina plicu acasa si dupa doi-trei ani. Le-a venit alor mei care nu au nici un venit si nici pfa, pentru simplu motiv ca au cont in banca. :lol:

Eu am pfa de 6 ani, in afara de 40, 60, 80 Ron platiti la sănătate - fără nici o justificare, nefiind asigurat, n-am plătit nimic substantial. Ma rog... 60 Ron la primărie anual, taxa pe firma si alte chestii mici...
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Pfa apicultura

Mesajde brianoo_bz » 03 Apr 2015, 09:56

cum am zis astazi am fost la finante sa vad ce si cum
am completat declaratia 221
neavand profit si avand sub nr stupilor impozitati 75 Nu am nimic de plata
inspectorul a spus ca cass se plateste din orice venit adica dca ai venituri din 10 parti din 10 parti platesti cass chiar daca esti asigurat
Dar daca nu ai venit si chiar dacaesti pfa nu ai ce plati
brianoo_bz
 
Mesaje: 88
Membru din: 31 Ian 2012, 23:36
Localitate: teleorman

Re: Pfa apicultura

Mesajde talex » 04 Apr 2015, 20:59

raspunsul se afla aici -

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/As ... b_2014.pdf


Persoanele prevăzute la lit. a) - i) datorează contribuţii sociale obligatorii pentru veniturile realizate,
numai dacă aceste venituri sunt impozabile potrivit Codului fiscal.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Pfa apicultura

Mesajde talex » 14 Apr 2015, 12:23

Abia azi am ajuns la finante. am completat declaratia 221 cu numarul totatl de stupi, sub pragul de 75. mi-a spus ca nu am nimic de plata. si mi-a spus sa-mi iau facturier, chitantier, registru inventar si registru de incasari si plati. pe ultimile doua trebuie sa le numerotez si sa merg din nou in termen de 15 zile sa mi le vizeze. nu prea stiu ce voi completa in ele, dar o sa vedem.

Concluzia ar fi ca sub 75 de stupi nu se plateste nimic, nici Cass.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Următorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 80 vizitatori