Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde cristi_vidican » 06 Aug 2015, 20:05

Am întrebat un pădurar de la mine din zonă și mi-a confirmat ceea ce spune florinpng.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde popageorgian » 07 Aug 2015, 14:41

cristi_vidican scrie:Am întrebat un pădurar de la mine din zonă și mi-a confirmat ceea ce spune florinpng.

corect ! dar se mai poate si daca va duceti la postul de politie din zona cu factura si avizul de cand ati cumparat materialul lemnos cerandu-le sa va faca o precizare pe aviz pentru a transporta cheresteaua de la locul x la y in data z fara sa va doara capul ;)
http://popageorgian86.sunphoto.ro/

Un om cinstit este cea mai nobila lucrare a Lui Dumnezeu
Avatar utilizator
popageorgian
 
Mesaje: 770
Membru din: 21 Iul 2011, 15:07
Localitate: Gaesti Dambovita

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde codrin br » 02 Dec 2015, 15:34

pngflorin interpreteaza foarte corect legea si mai ales are dreptate in tot ce a zis. Felicitari florin.
Nu poți opri valurile, însă poți învăța să navighezi!
"De aproape două mii de ani ni se predică să ne iubim, iar noi ne sfîșiem." - Mihai Eminescu
codrin br
 
Mesaje: 95
Membru din: 15 Oct 2012, 20:32
Localitate: BRAILA

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde balasbebe » 02 Dec 2015, 16:16

Am fost la padure si am adus legal cativa busteni. La un circular i-am taiat feli la anumite dimensiuni. Acum ii am in curte de vreo 5 ani.
1. Doresc sa-i mut in alta localitate.
2. Legal acum ce fac sa nu pic in capcana.
3. m-am gandit sa duc cate o bucata pe portbagaj. Cred ca si pentru o bucata se da amenda. De la ce volum este penal?
4. Am facut din ei suporti pentru stupi. Daca plec cu stupii cum justific bilele pe care eu pun stupii? Ma refer la prima utilizare.
5. Daca prelucrez, vopsesc acele fasii, scanduri ce rezulta cum le mai deplasez?
Merrci
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde proapis13 » 02 Dec 2015, 16:57

balasbebe scrie: ...2. Legal acum ce fac sa nu pic in capcana.....

LEGAL...trebuia sa pastrezi actele de provenienta a lemnului sau a materialului prelucrat..
Oficial,DOAR pe lemnul transportat ce a rezultat din demolari NU se cer formele legale cand il transporti...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde cristi_vidican » 02 Dec 2015, 19:27

Când am dus scândura (cumpărată cu acte) la prelucrat, am întreba polițistul din sat.
Mi-a spus exact ce mi-a spus Florin png.
Dar, mi-a zis că pt 1 mc de cherestea ar fi o prostie să se lege poliția de mine.
Am mers fără acte (de transport ulterior) și nu m-am întâlnit cu poliția.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde balasbebe » 02 Dec 2015, 22:00

Eu cand am luat hartia a fost valabila doar pana la domiciliu si atat. Padurarul nu poate sa puna pe hartie decat "lemn de foc" sau "bustean". Cumva tot o sa le rezolv. Din depozit nu se poate scoate nici macar o scandura fara forme legale.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde cristi_vidican » 03 Dec 2015, 07:53

balasbebe scrie:Eu cand am luat hartia a fost valabila doar pana la domiciliu si atat. Padurarul nu poate sa puna pe hartie decat "lemn de foc" sau "bustean". Cumva tot o sa le rezolv. Din depozit nu se poate scoate nici macar o scandura fara forme legale.


Ar fi trebuit să vă dea factură. Cu acea factură mergeți la pădurar să vă elibereze un aviz, exact cum a spus Florin png mai sus.

Mi îmi dă câtă scândură vreau și fără factură. Ba, parcă se bucură că nu le ceri factură.
Și când mă gândesc câți bani circulă la negru
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde codrin br » 03 Dec 2015, 10:58

Domnul Vidican aveti dreptate in ce spuneti . Multe aspecte (aprobari, intelegeri) pleaca de sus.......... dar se curata de jos (conform legislatiei care are destul vid legislativ) la noi. Toate cele bune.
Nu poți opri valurile, însă poți învăța să navighezi!
"De aproape două mii de ani ni se predică să ne iubim, iar noi ne sfîșiem." - Mihai Eminescu
codrin br
 
Mesaje: 95
Membru din: 15 Oct 2012, 20:32
Localitate: BRAILA

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde balasbebe » 03 Dec 2015, 16:06

balasbebe scrie:Am fost la padure si am adus legal cativa busteni. La un circular i-am taiat feli la anumite dimensiuni. Acum ii am in curte de vreo 5 ani.
1. Doresc sa-i mut in alta localitate.
2. Legal acum ce fac sa nu pic in capcana.
3. m-am gandit sa duc cate o bucata pe portbagaj. Cred ca si pentru o bucata se da amenda. De la ce volum este penal?
4. Am facut din ei suporti pentru stupi. Daca plec cu stupii cum justific bilele pe care eu pun stupii? Ma refer la prima utilizare.
5. Daca prelucrez, vopsesc acele fasii, scanduri ce rezulta cum le mai deplasez?
Merrci

Va rog un raspuns daca se poate.
Aduc lemnul din padure il duc acasa, iau drujba, il tai si pe urma vreau sa-l duc la stupina din alt sat. Legea este buna dar nu stiu cum sa o aplic. Nici un tamplar nu poate sa dea hartie din jona, deoarece nu este autorizat.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde cristi_vidican » 03 Dec 2015, 17:43

balașbebe,
Câți metri cubi are materialul dumneata?
Dacă are până într-un mc, nu cred că se leagă cineva de dumneavoastră.
Cum ați adus legal lemnul din pădure?
Ar trebui să aveți factură pentru așa ceva.
Mai aveți acea factură?
Eu când am mutat a doua oară cheresteaua, aveam factura și avizul inițial de însoțire a mărfii.

Dar, cel mai bine e să vorbiți cu polițiștii din zonă.
Să-i întrebați ce se întâmplă dacă vă opresc în circulație.
Ajută mult pentru înțelegerea problemei. Să vedeți din punctul lor de vedere
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde balasbebe » 03 Dec 2015, 22:50

Eu nu de politie ma tem prea tare. La mine in zona sunt foarte dese controale datorita traficantilor de fier vechi, pene, nuci si altele. Pana aveam Dacia de cate ori treceam eram oprit ca era combi si toti tigani erau cu Dacia combi. Te rog sa ma crezi ca pe la politie nu mai dau. Am fost furat si dupa 3 ani au dat NUP. Ei nu prind hotii ei prind oamenii care nu stiu sa se descurce si sa invarta.

Da am acel document cu care am adus lemnul din padure dar nu ma ajuta cu nimica. Eu l-am transformat in scandura, stalpi si grinzi. Eu am peste doua ha. si nu fac foc cu ele. Eu asa am vrut sa specific ca lemn de constructii nu lemn de foc. Dar in padure sunt asa cum am zis busteni.

Vreau la a doua vatra sa fac un bordei in pamant cu acel material lemnos. Janesse a ras de mine cand a auzit.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde alt stupar » 03 Dec 2015, 23:07

balasbebe scrie:Eu nu de politie ma tem prea tare.

Si-atunci de cine ? De Doamne-Doamne ??? :D
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde balasbebe » 04 Dec 2015, 07:30

Poate ca m-am exprimat gresit. Am vrut sa zic ca ma tem de drumuri inutile la ocolul silvic. Ei nu pot elibera decat un aviz din padure si pana la domiciliu. Cel care a prelucrat bustenii nu este autorizat.
Ma tem ca daca ma prinde ma poarta pe drumuri. Si raman si fara bani si fara scandura. Nu gasesc o portita cat de cat legala asa cum vrea sa se descurce un roman. Legal trebuie sa lucrezi si atunci nu te mai doare capul.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde alexclau » 04 Dec 2015, 21:41

Citesc si ma minunez. NOI cei care incercam sa muncim corect incercam sa gasim caile corecte ca sa nu cadem in pacat. si altii...
Am o intrebare; pentru cutiile (din lemn) in care tinem familiile de albine trebuie sa avem actele cand mergem in pastoral? :roll:
In hartiile de pastoral spune de familii si nu de "casa lor" :roll:
Prietenia nu se poate cumpara decat cu moneda FORTE: OMENIA.
Avatar utilizator
alexclau
 
Mesaje: 56
Membru din: 25 Feb 2011, 01:33
Localitate: Caracal

Re: Transport cherestea - probleme legale

Mesajde Shrek » 04 Dec 2015, 22:13

Cumpara-ti ceva cherestea de la un magazin de bricolaj! Patreaza bonul si apoi plimba cat vrei cheresteaua ta. Nu cred ca cineva ar putea sa faca diferenta intre materiale! Si este perfect legal! Daca are cineva contraargumente sa le expuna!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori