Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum ne afecteza noul cod fiscal?

Mesajde lucky5strike » 11 Sep 2015, 21:21

hm... impozit majorat pe sediul social, cas si alte 2-3 chestii... :?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum ne afecteza noul cod fiscal?

Mesajde proapis13 » 11 Sep 2015, 21:28

Deocamdata Normele de venit pentru veniturile din agricultura se calculeaza in ultimul trimestru... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Cum ne afecteza noul cod fiscal?

Mesajde lucky5strike » 11 Sep 2015, 23:01

Stiu, dar la chestia cu impozit pe sediu pfa... e lucrul naibii... si abia ce apucasem sa ma bucur de norma pe apicultura la valoare mai... umana...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum ne afecteza noul cod fiscal?

Mesajde kissi » 21 Sep 2015, 18:15

http://e-politic.ziuanews.ro/stiri/tara ... lux-278185

Scade numarul de stupi la impozitare!

Taxe şi impozite pe vaci, porci, găini şi albine
Un larg impact social va avea aplicarea prevederii referitoare la impozitarea agricultorilor. De anul viitor, micii agricultori vor fi obligaţi să-şi declare suprafeţele cultivate, dar şi numărul de animale din gospodărie, asupra lor urmând a se aplica diverse impozite. Spre exemplu, cine are peste șase porci în ogradă va trebui să plătească 12 lei pentru fiecare animal, cine are cel puţin trei vaci de lapte în staul va plăti 97 de lei anul pentru fiecare, apicultorii cu peste 50 de stupi vor trebui, de asemenea, să plătească 15 lei anual pentru familiile de albine incluse în categoria noilor impozitări.
Avatar utilizator
kissi
 
Mesaje: 243
Membru din: 25 Mar 2011, 21:56
Localitate: Maramures

Re: Cum ne afecteza noul cod fiscal?

Mesajde proapis13 » 21 Sep 2015, 19:24

kissi scrie:http://e-politic.ziuanews.ro/stiri/taranii-vor-plati-impozit-pe-vaca-si-porc-somerii-vor-datora-taxa-la-sanatate-iar-bogatii-scapa-de-impozitul-pe-lux-278185

Scade numarul de stupi la impozitare!
....apicultorii cu peste 50 de stupi vor trebui, de asemenea, să plătească 15 lei anual pentru familiile de albine incluse în categoria noilor impozitări.


Cifra NU este corecta deoarece normele de venit se calculeaza de fiecare ANAF judeteana separat in functie de fam de albine existente la nivel de judet si de plusvaloarea adusa de acestea apicultorilor...deci suma de 15 lei poate fi luata ca Norma de venit din care se trage impozitul...la fel ca anul trecut,in unele parti a fost mai mare in altele mai mic... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Cum ne afecteaza noul cod fiscal?

Mesajde kissi » 21 Sep 2015, 21:26

Ma refeream ca se coboara la 50 de stupi cota(la nr de stupi) de impozitare, de la 75! Nu la cifra de impozitare.
Avatar utilizator
kissi
 
Mesaje: 243
Membru din: 25 Mar 2011, 21:56
Localitate: Maramures

Re: Cum ne afecteaza noul cod fiscal?

Mesajde lucky5strike » 21 Sep 2015, 22:07

Normal ar fi, daca tot au chef sa largeasca baza de impunere, sa reduca norma. :roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum ne afecteaza noul cod fiscal?

Mesajde yulian » 22 Sep 2015, 08:57

kissi scrie:Ma refeream ca se coboara la 50 de stupi cota(la nr de stupi) de impozitare, de la 75! Nu la cifra de impozitare.

Nu exista o asemenea specificare in noul cod fiscal. Verificati surse sigure - Legea 227/2015 - art. 105, nu toate povestile de pe site-uri. ;)

ART. 105
Venituri neimpozabile
(1) Nu sunt venituri impozabile veniturile realizate de persoanele fizice/membrii asocierilor fara personalitate juridica din valorificarea in stare naturala a urmatoarelor:
a) produse culese din flora salbatica, exclusiv masa lemnoasa. In cazul masei lemnoase sunt venituri neimpozabile numai veniturile realizate din exploatarea si valorificarea acesteia in volum de maximum 20 mc/an din padurile pe care contribuabilii le au in proprietate;
b) produse capturate din fauna salbatica, cu exceptia celor realizate din activitatea de pescuit comercial supuse impunerii potrivit prevederilor cap. II - Venituri din activitati independente.
(2) Veniturile definite la art. 103 alin. (1) sunt venituri neimpozabile in limitele stabilite potrivit tabelului urmator:

*T*
+---------------------------------------------------------+
¦Nr. ¦ Produse vegetale ¦ Suprafata ¦
¦crt.¦ ¦ ¦
+----+------------------------------+---------------------¦
¦ 1.¦Cereale ¦pana la 2 ha ¦
+----+------------------------------+---------------------¦
¦ 2.¦Plante oleaginoase ¦pana la 2 ha ¦
+----+------------------------------+---------------------¦
¦ 3.¦Cartof ¦pana la 2 ha ¦
+----+------------------------------+---------------------¦
¦ 4.¦Sfecla de zahar ¦pana la 2 ha ¦
+----+------------------------------+---------------------¦
¦ 5.¦Tutun ¦pana la 1 ha ¦
+----+------------------------------+---------------------¦
¦ 6.¦Hamei pe rod ¦pana la 2 ha ¦
+----+------------------------------+---------------------¦
¦ 7.¦Legume in camp ¦pana la 0,5 ha ¦
+----+------------------------------+---------------------¦
¦ 8.¦Legume in spatii protejate ¦pana la 0,2 ha ¦
+----+------------------------------+---------------------¦
¦ 9.¦Leguminoase pentru boabe ¦pana la 1,5 ha ¦
+----+------------------------------+---------------------¦
¦ 10.¦Pomi pe rod ¦pana la 1,5 ha ¦
+----+------------------------------+---------------------¦
¦ 11.¦Vie pe rod ¦pana la 1 ha ¦
+----+------------------------------+---------------------¦
¦ 12.¦Arbusti fructiferi ¦pana la 1 ha ¦
+----+------------------------------+---------------------¦
¦ 13.¦Flori si plante ornamentale ¦pana la 0,3 ha ¦
+----+------------------------------+---------------------¦
+----+------------------------------+---------------------¦
¦ ¦ Animale ¦ Nr. capete/Nr. de ¦
¦ ¦ ¦ familii de albine ¦
+----+------------------------------+---------------------¦
¦ 1.¦Vaci ¦pana la 2 ¦
+----+------------------------------+---------------------¦
¦ 2.¦Bivolite ¦pana la 2 ¦
+----+------------------------------+---------------------¦
¦ 3.¦Oi ¦pana la 50 ¦
+----+------------------------------+---------------------¦
¦ 4.¦Capre ¦pana la 25 ¦
+----+------------------------------+---------------------¦
¦ 5.¦Porci pentru ingrasat ¦pana la 6 ¦
+----+------------------------------+---------------------¦
¦ 6.¦Albine ¦pana la 75 de familii¦
+----+------------------------------+---------------------¦
¦ 7.¦Pasari de curte ¦pana la 100 ¦
+---------------------------------------------------------
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Cum ne afecteaza noul cod fiscal?

Mesajde lucky5strike » 04 Oct 2015, 10:47

Se pare ca o sa avem un 2016 negru... ne baga mana in buzunar adanc.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum ne afecteaza noul cod fiscal?

Mesajde lucky5strike » 04 Oct 2015, 10:59

Amuzant ca se prevede sa scada din 2019 impozitul pe profit la 14%... din ciclul... iti iau acuma... si-ti dau la Sfantu-asteapta! :oops:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum ne afecteaza noul cod fiscal?

Mesajde paul » 04 Oct 2015, 11:12

lucky5strike scrie:Amuzant ca se prevede sa scada din 2019 impozitul pe profit la 14%... din ciclul... iti iau acuma... si-ti dau la Sfantu-asteapta! :oops:

Tot timpul te-am suspectat ca ai un altfel de simt al ... umorului (amuzant ca ...) ! ;)
Impozitul de 16% nu a fost introdus de actualii guvernanti si fie vorba intre noi ... nu-i chiar capat de lume ! ;) Daca actualii promit ca-l vor reduce, fii sigur ca o vor face !
Vad ca faci un capat de lume din impozitul pe sediul social al PFA-ului. Eu zic sa-ti muti sediul social intr-un catun (gasesti tu vreo baba dispusa sa te ia in spatiu sau sa dea o declaratie notariala), eventual sa fie zona defavorizata si ... nu mai platesti nimic, sau, doar ceva simbolic ! ;)
Asa e unii ... au mana doar pentru luat (masuri, pna-uri, ajutoare de minimis, subventii la motorina) ! :( Mai bine te-ai fi facut ... popa !
LE ... nu trebuie sa-mi multumesti pentru pontul cu ... sediul social !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cum ne afecteaza noul cod fiscal?

Mesajde lucky5strike » 04 Oct 2015, 11:24

Nu-mi plac solutii balcanice , gen sediu pe la "cuca macaii". Ce ai scris e treaba indoielnica. Cat costa o mutare de sediu social? Cat costa o notificare la institutii? Cat costa confortul meu psihic. Cat ma costa daca la anul... statul se misca altfel si m-am ambalat degeaba? Sa inteleg ca tie iti plac balcanismele si bulversarea codului fiscal, de nu mai ai nici o predictibilitate in tara asta?

Munca inseamna bani, si statul vrea intotdeauna procent din banii tai, nu din munca ta.

Tu ramai cu toata munca si cu... cat mai ramane.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum ne afecteaza noul cod fiscal?

Mesajde paul » 04 Oct 2015, 11:34

Hai sa n-o dam in filosofii ... ieftine ! Cred ca de asta duc lipsa PFA-urile in tara asta, de ... predictibilitatea Codului Fiscal ! :lol:
Nu te plange ... TU ! Ai ramas cu bani suficienti din masuri, subventii, pna-uri,pfa-uri ! ;)
Nu de alta, dar, de ipocrizie nu te-am banuit pana acum ! Nu-mi da ocazia nici de acum inainte ! ;)
LE ... simplul fapt ca au lasat ,,portite,, in noul CF, inseamna ca s-au gandit si la voi cei cu mentalitate de ... popi ! ;) Zi-i mai bine ... fereasca Domnul de mai rau (galben portocaliu) ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cum ne afecteaza noul cod fiscal?

Mesajde lucky5strike » 04 Oct 2015, 11:41

Vorbesti ca un bugetar. :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum ne afecteaza noul cod fiscal?

Mesajde paul » 04 Oct 2015, 11:47

lucky5strike scrie:Nu-mi plac solutii balcanice , gen sediu pe la "cuca macaii". Ce ai scris e treaba indoielnica. Cat costa o mutare de sediu social? Cat costa o notificare la institutii? Cat costa confortul meu psihic. Cat ma costa daca la anul... statul se misca altfel si m-am ambalat degeaba?

Vad ca ai modificat si nu pot sa nu-ti raspund ...
-din ce-am scris despre mutarea sediului social nu-i nimic indoielnic. Poate doar ... baba dispusa sa te ia in spatiu. :lol: Unde legea nu interzice se cheama ca permite !
-nu cred sa coste mai mult decat impozitul pe un an pe care l-ai plati pentru sediul social dintr-un municipiu! In banii astia am luat in calcul si notificarile la institutii !
-nu stiu cat costa confortul tau psihic. La tine totul se traduce in ... bani ??? :shock: Las ca iti relaxezi psihicul disconfortat de mutare, dupa amiaza spre seara citindu-l pe ... Mitica ! :lol:
-daca ai sa constati ca te-ai ambalat degeaba ... treci pe pierderi ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Următorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori