Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Pana la 6 ani inchisoare pt manareli zootehnice

Mesajde jonny_it » 13 Noi 2018, 18:16

Cei care cresc altceva inafara de carpatina de acum nu se mai numesc "Crescatori de regine", ei devin "Dealeri de regine" .. le vindem pe sub mana. :lol:

Am intrebat pe unii de prin alte tarisoare daca la ei se intampla la fel. Mi-au spus ca nu, doar ca la orice import dupa ce vine trebuie sa notifice ca au adus animale, la fel si la situatia cand le muta dintr-o localitate in alta. In fine, o sa fie scumpe reginele, amenzile sunt mari :lol:

https://www.agroinfo.ro/economic/puscar ... YkKOCvL9fM
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pana la 6 ani inchisoare pt manareli zootehnice

Mesajde csaa » 13 Noi 2018, 18:40

Pai o sa le ziceti ”Carpatina B” ca sa nu luati amenda.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Pana la 6 ani inchisoare pt manareli zootehnice

Mesajde jonny_it » 13 Noi 2018, 18:44

csaa scrie:Pai o sa le ziceti ”Carpatina B” ca sa nu luati amenda.


Carpatina "BK" :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pana la 6 ani inchisoare pt manareli zootehnice

Mesajde teinegru64 » 13 Noi 2018, 19:00

DNAN a dat la pace cu politicienii ?
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Pana la 6 ani inchisoare pt manareli zootehnice

Mesajde jonny_it » 13 Noi 2018, 19:01

teinegru64 scrie:DNAN a dat la pace cu politicienii ?


Ce treaba are un cu alta?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pana la 6 ani inchisoare pt manareli zootehnice

Mesajde kiloz » 13 Noi 2018, 21:16

Oricum,puscariile sunt pline.
Eventual se mai adun niste bani la buget. Clienti sunt destui.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Pana la 6 ani inchisoare pt manareli zootehnice

Mesajde jonny_it » 13 Noi 2018, 21:21

kiloz scrie:Oricum,puscariile sunt pline.
Eventual se mai adun niste bani la buget. Clienti sunt destui.


Poate mai fac loc :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pana la 6 ani inchisoare pt manareli zootehnice

Mesajde kiloz » 13 Noi 2018, 23:08

Eventual se apuca de proiectul canalul "dunăre-bucuresti."
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Pana la 6 ani inchisoare pt manareli zootehnice

Mesajde Neafiliatul » 14 Noi 2018, 00:09

,,Reprezentanții,,noștri lucrează pentru noi(ei).Putem face aproape orice,vom îngriji în continuare albine la domiciliu.Să înțelegem că cei care omoară albinele cu otrăvuri vor intra la crime? Nu,visăm în continuare.
Toată țara și europa le spun că greșesc,derbedeii nu,trebuie să scape,indiferent cum,de pușcărie. Nici pușcăria nu mai este ce a fost(pentru ei). :mrgreen:
https://www.realitatea.net/inchisoarea-la-domiciliu-pentru-corup-i-votata-chiar-in-ziua-raportului-mcv_2170163.html
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Pana la 6 ani inchisoare pt manareli zootehnice

Mesajde mircea.costache » 14 Noi 2018, 11:14

Neafiliatul scrie:,,Reprezentanții,,noștri lucrează pentru noi(ei).Putem face aproape orice,vom îngriji în continuare albine la domiciliu.Să înțelegem că cei care omoară albinele cu otrăvuri vor intra la crime? Nu,visăm în continuare.
Toată țara și europa le spun că greșesc,derbedeii nu,trebuie să scape,indiferent cum,de pușcărie. Nici pușcăria nu mai este ce a fost(pentru ei). :mrgreen:
https://www.realitatea.net/inchisoarea-la-domiciliu-pentru-corup-i-votata-chiar-in-ziua-raportului-mcv_2170163.html



Buna ziua !
Daca este de manareala PNA pe apicultura ramanem fara asa zis grei din apicultura si numarul apicultorilor se reduce cu cel puţin 30%.

Despre ce vorbim????????? Aaaaaaaa.....!!!!!!????? vorbim discutii......da, da, da.
Daca este dupa fapte ne sinucidem multi pe acilea.

Doamne apara si pazeste.
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: Pana la 6 ani inchisoare pt manareli zootehnice

Mesajde kiloz » 07 Dec 2018, 00:04

Albinele au fost scoase din legea ZOO.
https://youtu.be/NWLbI807cr8

Sar putea - dupa blonda de la ANZ -ca pana apare noua lege sa dispare albinele!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Pana la 6 ani inchisoare pt manareli zootehnice

Mesajde jonny_it » 07 Dec 2018, 10:29

kiloz scrie:Albinele au fost scoase din legea ZOO.
https://youtu.be/NWLbI807cr8

Sar putea - dupa blonda de la ANZ -ca pana apare noua lege sa dispare albinele!


Mosul ala care vorbeste la inceput a auzit vreodata de inseminare artificiala si imperechere controlata? :lol:

Sunt de acord cu interzicerea importului de material biologic, dar vrem altceva de calitate in loc. Cat timp selectia pe carpatina se face dupa ureche, doar pe linie materna si mai mult in acte o sa se aduca material biologic din afara tarii, este inevitabil. Daca ar fi o alternativa in Romania nu am mai fi nevoiti sa aducem regine la preturi destul de mari. In primul rand ar trebui identificate regine de calitate pe intreg teritoriul tarii, testate 1-2-3 ani si apoi prin inseminare artificiala sa se treaca la pasii urmatori.
Haideti sa interzicem toate masinile pentru ca polueaza ... mergem cu caruta. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pana la 6 ani inchisoare pt manareli zootehnice

Mesajde Neafiliatul » 07 Dec 2018, 11:32

Inițial am zis să nu urmăresc videoclipul,fiind discuții preliminare,dar am cedat tentației. Concluzia: ÎNGROZITOR CE SE ÎNTÂMPLĂ!
O luptă pentru cine are mușchii mai tari,în final pentru a se demonstra că este o singură asociație cu reprezentativitate la nivel național,care își vede subminate interesele financiare. De ce am acceptat noul din tehnologie venit
din afară și nu am rămas la cazma? Cine le dă dreptul acestor asociații vremelnice să hotărască în numele nostru? Creșterea albinelor se face în primul rând pentru obținerea unor produse consumabile în familie sau care să
aducă venituri. Nu mă interesează rasa,pedigriul ICDA,dacă albinele rezultate fac striptease în loc să culeagă în cele două-trei luni dintr-un an. Nu sunt societate de binefacere pentru albine. Îmi dau,le dau. Dacă nu,am drept de viață
și de moarte asupra mătcii. Nu eu aleg cu cine să se împerecheze,dar o prefer maidaneză,fără aere de mare cucoană blondă autorizată de ANZ, dar care să-mi umple stupul de albine harnice,blânde,rezistente la boli. Să accepți amenzi
imense pentru apicultori pentru a deține monopolul unei rase degenerate din stațiunile ICDA,este deja prea mult. OPRIȚI-VĂ! S-a ajuns prea departe. :mrgreen:
P.S. Ce rezultate au ICDA,ANSVSA,ANZ,MADR în oprirea mortalității albinelor? Albinele mor pentru că se aduc mătci de afară,sau pentru că de acolo se aduc otrăvurile?
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01



Re: Pana la 6 ani inchisoare pt manareli zootehnice

Mesajde Neafiliatul » 09 Dec 2018, 09:41

Vă rețin atenția doar cu un aspect din noua Lege a Zootehniei.
CAP.I art.2 Dispozițiile prezentei legi se aplică crescătorilor de animale.....

CAP.II art5/5 Crescător- deținător de animale membru al unei asociații de crescători recunoscute oficial sau al unei organizații de crescători.

Dacă albinele ar fi fost lăsate în această lege, mulți nu ar mai practica apicultura,drept câștigat prin L 280/2015
Art.2 Activitatea în apicultură poate fi practicată de orice persoană fizică sau juridică.
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Următorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 55 vizitatori


cron