Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Responsabilitate recoltare probe albine

Mesajde ivanski » 19 Sep 2019, 21:40

Bună ziua!
Iată despre ce este vorba:
De 4 ani, tehnicianul veterinar din localitatea unde am stupii, îmi cere in fiecare an (o dată sau de două ori pe an) să recoltez probe de albină vie şi moartă precum şi un eşantion de fagure cu puiet căpăcit.
Până aici toate bune şi de înţeles.
Ce mă deranjează este faptul că la solicitările mele (nenumărate), să mi se înmâneze şi mie o copie a buletinelor de analiză, mi se răspunde în mod invariabil: "când o să primim rezultatele analizelor o să vă informăm". Răspunsurile aparţin atât al tehnicianului veterinar cât şi al medicului de circumscripţie veterinară.
Nu am nicio semnătură de primire a coletelor cu probe din partea tehnicianului. Muncă aşa pe degeaba nu mai sunt dispus să fac.
Înrebare: Cine este responsabil cu recoltarea probelor de albină şi puiet: cadrul medical sau proprietarul de stupină?
Mă poate ajuta cineva cu un text de lege în acest sens?
Vă mulţumesc!
Avatar utilizator
ivanski
 
Mesaje: 11
Membru din: 09 Aug 2012, 20:10

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 82 vizitatori