Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ajutorul de minimis

Mesajde stefanmadalin » 13 Dec 2022, 09:46

Balian scrie: Nu se uitā la traseul banului numai sā fie justificat o achiziție cu facturā. Cā acela a fost mācar odatā folosit sau era luat pentru sifonare şi peste câțiva ani revândut nimeni nu se uită.


Intre a sifona o linie de descapacit de 20.000E si a vinde-o peste 5 ani cu 5-10.000E unuia carui ii trebuie si a lua nimic, prefer varianta 1.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Ajutorul de minimis

Mesajde cristi_vidican » 13 Dec 2022, 10:42

Problema actuală în apicultura de la noi este că la ora asta sunt mai mulți stupi decât ar fi normal.
Fondurile au împins numărul în sus în mod artificial.
Iar, ca rezultat, anul acesta s-a făcut miere cât pt 2 ani.
Și foarte mulți stau cu ea pe stoc și nu au cui să o dea.

Ca să nu mai zic de stupine care s-au întins ca elasticul și care sunt semiabandonate.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7026
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Ajutorul de minimis

Mesajde stefanmadalin » 13 Dec 2022, 10:56

Deviem de la discutie, dar:
Piata actuala este influentata de ukraina/inflatie.
Si fermierii au pe stoc ce au produs anul asta si e foarte greu sa vinzi marfa in contextul in care ukraina livreaza la jumatate de pret aceeasi marfa.
Problema noastra e de vanzare, nu ca avem stupi multi si extraproductie. Sau nu ne permitem sa vindem la pret de miere origine China, Argentina, Ukraina... Si atunci ce facem? Fie asteptam subventii (la pastele cailor), fie optimizam procesul de productie si facem marfa multa si ieftina ca sa concuram cu mierea non-UE.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Ajutorul de minimis

Mesajde Balian » 13 Dec 2022, 11:01

stefanmadalin scrie:
Balian scrie: Nu se uitā la traseul banului numai sā fie justificat o achiziție cu facturā. Cā acela a fost mācar odatā folosit sau era luat pentru sifonare şi peste câțiva ani revândut nimeni nu se uită.


Intre a sifona o linie de descapacit de 20.000E si a vinde-o peste 5 ani cu 5-10.000E unuia carui ii trebuie si a lua nimic, prefer varianta 1.

Aici varianta 1 ar trebui sā fie ca acei banii sā fie considerați ca investiție şi baza începutului unei activitāți eficiente. Varianta 2. ca sifonare ar trebui aflatā şi amendatā nu consideratā ca o variantā funcționalā. Sau caietul de sarcini scris ferm pentru funcționare nu pentru posibilitate de ocolire.
Pārerea mea. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2878
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Ajutorul de minimis

Mesajde stefanmadalin » 13 Dec 2022, 11:17

Balian scrie:Aici varianta 1 ar trebui sā fie ca acei banii sā fie considerați ca investiție şi baza începutului unei activitāți eficiente.
Pārerea mea. :)


De acord cu asta.
Eu mereu compar cu agricultura unde sifonarea e si ea la niste cote. Se sifoneaza sau nu, aprope toti au utilaje faine care le usureaza munca si asta e tot ce conteaza pentru producatori.
Deci daca ne uitam in trecut nu vedem prea multa transparenta pe bani europeni/fonduri. De ce am fi noi primul sector care sa faca lucrurile cum trebuie? Cu ce background? Ce ne califica?

Si pana la urma ce facem noi, ca indivizi dintr-o breasla ? Alegem sa ne uitam la altii cum sifoneaza si vom cauta scuze mereu...sau eliminam tot ce nu putem controla si ne focusam pe ce tine de noi si de ferma noastra?
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Ajutorul de minimis

Mesajde cristi_vidican » 13 Dec 2022, 11:22

Problema e că agricultura din UE e dependentă de subvenții. Și e și gândită în felul acesta.
Costul de producție în UE e mare și nu poate concura cu cel din Ucraina, China etc.
Și atunci UE vine ca să compenseze cu subvenții.

Nu-mi place să depind de subvenții, dar asta e realitatea.
Dar, sperăm să băgăm și Ucraina mai repede în UE și le vor crește și lor prețurile de cost și se aliniază cu prețurile mai sus.

Ce recomand fiecărui stupar este să-și facă o bază de clienți la borcan/găleată cât mai mare, clienți pe care poți conta în fiecare an și poți să vinzi la un preț decent, care nu te bagă în faliment.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7026
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Ajutorul de minimis

Mesajde cristi_vidican » 13 Dec 2022, 11:26

stefanmadalin scrie: aprope toti au utilaje faine care le usureaza munca si asta e tot ce conteaza pentru producatori.

Și apicultura s-a ridicat în ultimii ani în ce privește utilajele.
Sună un distribuitor Konigin să vezi ce-ți zice de livrări în România.
Lyson vinde cel mai mult în România.

Să-ți arate Balian „laboratorul” lui :lol:

Nu suntem la nivelul fermierilor și pentru că apicultura română nu poate funcționa prea bine la nivel de ferme apicole mari.
Ea este în 95% o ocupație de hobby și de muncă pe lângă servici, pe lângă alte activități aducătoare de venit.
De aceea nici nu se va stinge.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7026
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Ajutorul de minimis

Mesajde jonny_it » 13 Dec 2022, 11:58

cristi_vidican scrie:Dar, sperăm să băgăm și Ucraina mai repede în UE și le vor crește și lor prețurile de cost și se aliniază cu prețurile mai sus.


Problema este ca multa miere venita din Ucraina este defapt tot miere contrafacuta din China.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Ajutorul de minimis

Mesajde cristi_vidican » 13 Dec 2022, 13:14

jonny_it scrie:
Problema este ca multa miere venita din Ucraina este defapt tot miere contrafacuta din China.

Dar, dacă vor intra, ceea ce nu va fi mâine, vor avea și ei niște reguli mai stricte legate de importuri.

Dar, una dintre problemele noastre este că nu putem să ne asociem.
Noi, în Bihor am încercat asta și n-a ieșit nimic, ba mai mult ne-am și dezamăgit cumplit.

Recent am vorbit cu un prieten a cărui fată a fost angajată la o cooperativă/asociația (nu știu exact) a celor care au ferme de vaci. A fost angajată pe postul de contabilă.
Ei pot, noi nu putem. Sigur, acolo avem ferme, unde proprietarii au o investiție și de acolo au venitul cel mai mare. Astfel se explică faptul că a trebuit să găsească soluții să supraviețuiască.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7026
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Ajutorul de minimis

Mesajde stefanmadalin » 13 Dec 2022, 14:29

Pai revenim aici, la ce ai spus tu.
Sunt convins ca si daca vor fi subventii sau alte forme de finantare, acesti oameni nu o sa aplice pentru ca nu vor mai mult. Si doar unnumar foarte mic vor face pasul spre o ferma.
cristi_vidican scrie:Ea este în 95% o ocupație de hobby și de muncă pe lângă servici, pe lângă alte activități aducătoare de venit.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Ajutorul de minimis

Mesajde Balian » 13 Dec 2022, 14:37

Nu funcționează să ne comparăm cu agricultura. Ea are un volum care are influență și asupra PIB-ului.
Apicultura este o felie mică din apicultură. Cu aportul de polenizare cu tot. Mai de nou nici aia nu mai
este vital.
Cu PNA avem posibilitate să putem investi. Pentru asta exact ca în agricultură se face o finanțare ulterioară.
Deci noi apicultorii trebuie să avem un capital cu care să participăm ca în cazul achizițiilor în agricultură.
La asta ar trebui să ne concentrăm dacă dorim să creștem în activitate nu la sifonare.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2878
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Ajutorul de minimis

Mesajde cristi_vidican » 13 Dec 2022, 18:54

stefanmadalin scrie:Pai revenim aici, la ce ai spus tu.
Sunt convins ca si daca vor fi subventii sau alte forme de finantare, acesti oameni nu o sa aplice pentru ca nu vor mai mult. Si doar unnumar foarte mic vor face pasul spre o ferma.

Așa este, doar că mulți dintre aceștia au accesat fonduri și au mărit nr de stupi foarte mult. Și mulți zic: după ce termin cu proiectul, reduc la 50 de stupi. Că atât pot duce nesubvenționați.

Problema este că după ce se învață cu fondurile, nu se mai opresc și fac proiecte pe tot neamul.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7026
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Ajutorul de minimis

Mesajde Balian » 13 Dec 2022, 20:03

Exact. Am pe unul din cercul meu apicol care a accesat două proiecte de 40000 euro.
A avut vreo 400 de familii. Vai de capul albinelor. Zice după ce derulează proiectele
și el reduce la mult mai puțin. Merge la hrănit familii cu un flacon de sirop de 2 litri și atât. :shock:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2878
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Ajutorul de minimis

Mesajde stefanmadalin » 13 Dec 2022, 20:26

Omul a luat, bravo lui.
Eu nu am luat nimic.

Ca banii s-au dus pe ce trebuie sau pe jipane….asta e. Ma gandesc ca au jucat dupa reguli.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Ajutorul de minimis

Mesajde Balian » 13 Dec 2022, 20:52

Nu am bai special de banii lor. Dar asta spun... nu s-au dus nici pentru ce
trebuie nici pentru jipan, pur și simplu erau dați și erau risipiți degeaba.
Caietul de sarcini este scris aiurea că banii ajung la oameni fără valoare
neurmărit ce se va întâmpla cu ei.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2878
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Ajutorul de minimis

Mesajde stefanmadalin » 13 Dec 2022, 21:35

Eu am oroare de institutiile statului.
Am avut nevoie de niste autorizatii si m-au mancat cainii.
Ma gandesc ca la un asemenea proiect trebuie sa alergi putin si sa dai din coate….lucru de apreciat dpmdv.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori