Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LOCURI DE PASTORAL , TRASEE , STAREA DRUMURILOR

Un pastoral de succes se face dupa o cunoastere in amanunt a locurilor , traseelor si a starii drumurilor de acces . Aici te poti informa.......
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Este pastoral?

Mesajde gigieu » 27 Mar 2018, 12:32

Am 80 stupi pe vatra permanenta intr-un sat al comunei.Vreau sa infintez alta vatra in alt sat al aceleasi comune la o distanta de 10 Km(linie dreapta).Detin intravilan in ambele sate.Ideea este ca de la an la an potentialul apicol al culturilor agricole(rotatia culturilor)difera in favoarea unuia dintre sate,si tot asa.Daca deplasez familiile de albine dint-un sat in altul in timpul culesurilor principale(2,3 ori pe an,functie de cultura),se considera ca fac pastoral? Daca da,ce acte trebuie,si care este procedura obtinerii acestora?
Avatar utilizator
gigieu
 
Mesaje: 37
Membru din: 29 Dec 2014, 20:35
Localitate: Chilii(Falcoiu)-Olt

Re: Este pastoral?

Mesajde daffid mihailov » 27 Mar 2018, 14:11

Daca e proprietatea ta, inscrii stupii lamprimarie. Daca e proprietate privata/publica, o comunicare la primarie si un ordin de deplasare. Dar, daca distanta e mica intre sate poti renunta la birocratie fara griji.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Este pastoral?

Mesajde kiloz » 27 Mar 2018, 20:05

Trebuie declarate ambele ca vatra de stupina permanenta.
Dar daca se face mutarea,deplasarea stupilor indiferent din ce motiv intre cele duoa vetre este considerat modificare in structura stupinei. Poti numi cum o doresti este si trebuie ordin de deplasare.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Este pastoral?

Mesajde Donbazil » 27 Mar 2018, 21:45

Salut!

Se numeste " pastoral cu vetre fixe"....Gasesti destule date pe net.
Multi stupari italieni fac asta si eu de la ei am invatat. Stupii sunt toti declarati pe adresa de acasa dar stupinele sunt amplasate in locuri diferite, pe proprietatile familiei de pe raza comunei, una in satul resedinta de comuna, - de unde ati putut vedea poze - in livada cu prunii de la moara - unde am culturile agricole si Bega cu zona inundabila si digul si cealalta vatra pe o faneata intr-un sat apartinator comunei la 10 Km. Aici stupii sunt cu trei laturi inconjurati de padure intre fanete .
Nu ai ce sa declari nici unde pentru ca registrul agricol este pe numarul de casa si toate autorizatiile sunt tot la adresa de acasa... Figurezi cu stupii la adresa de acasa, dar jonglezi cu familiile - si mai ales cu roii intre cele doua vetre - sau chiar trei, (daca vrei poti sa duci si acasa in mijlocul satului - chestie care la mine s-a intamplat cate-odata dar pentru scurt timp, ca sa nu imflamez vecinii.) Cate controale am avut - pe vremea cand am facut proiectele pe diferite masuri,- nimeni nu m-a intrebat de ce asa si nu alt-cum. Oamenii au venit, au verificat actele, au mers in stupina, au verificat stupii si salut!...
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Este pastoral?

Mesajde gigieu » 27 Mar 2018, 22:38

daffid mihailov scrie:Daca e proprietatea ta, inscrii stupii lamprimarie. Daca e proprietate privata/publica, o comunicare la primarie si un ordin de deplasare. Dar, daca distanta e mica intre sate poti renunta la birocratie fara griji.

De data asta ,,am nevoie" de birocratie in idea obtinerii unor documente care sa dovedeasca ca fac cu fam.de albine pastoral pentru a putea trece la cheltuieli eligibile achizitionarea de cutii noi in eventualitatea unui proiect pe submasura 6.3
Avatar utilizator
gigieu
 
Mesaje: 37
Membru din: 29 Dec 2014, 20:35
Localitate: Chilii(Falcoiu)-Olt

Re: Este pastoral?

Mesajde gigieu » 27 Mar 2018, 22:54

Donbazil scrie:Salut!

Se numeste " pastoral cu vetre fixe"....Gasesti destule date pe net.
Multi stupari italieni fac asta si eu de la ei am invatat. Stupii sunt toti declarati pe adresa de acasa dar stupinele sunt amplasate in locuri diferite, pe proprietatile familiei de pe raza comunei, una in satul resedinta de comuna, - de unde ati putut vedea poze - in livada cu prunii de la moara - unde am culturile agricole si Bega cu zona inundabila si digul si cealalta vatra pe o faneata intr-un sat apartinator comunei la 10 Km. Aici stupii sunt cu trei laturi inconjurati de padure intre fanete .
Nu ai ce sa declari nici unde pentru ca registrul agricol este pe numarul de casa si toate autorizatiile sunt tot la adresa de acasa... Figurezi cu stupii la adresa de acasa, dar jonglezi cu familiile - si mai ales cu roii intre cele doua vetre - sau chiar trei, (daca vrei poti sa duci si acasa in mijlocul satului - chestie care la mine s-a intamplat cate-odata dar pentru scurt timp, ca sa nu imflamez vecinii.) Cate controale am avut - pe vremea cand am facut proiectele pe diferite masuri,- nimeni nu m-a intrebat de ce asa si nu alt-cum. Oamenii au venit, au verificat actele, au mers in stupina, au verificat stupii si salut!...

In mare cam asa procedez de ceva ani.Daca ati facut proiecte europene,spuneti-mi va rog frumos,cum dovedesc ca fac pastoral intre cele doua vetre fixe?Inlocuirea cutiilor vechi de stupi este pentru mine de interes major,fie prin PNA fie prin proiect european.
Avatar utilizator
gigieu
 
Mesaje: 37
Membru din: 29 Dec 2014, 20:35
Localitate: Chilii(Falcoiu)-Olt

Re: Este pastoral?

Mesajde lucky5strike » 27 Mar 2018, 22:57

Este pastoral orice deplasare de pe vatra a familiilor de albine.

Problema e ca vei avea aceeasi stampila pe ordinul de deplasare si functionarul care controleaza dosarul la PNA nu stiu daca va avea aceeasi larghete ca noi.

Ar fi bine sa ceri punct de vedere direct de la Apia din judetul tau.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Este pastoral?

Mesajde Donbazil » 27 Mar 2018, 23:23

Salut!

Nu!...Pentru a dovedi ca faci pastoral nu tine ce ti-am scris eu. Trebuie sa ai: Ordin de deplasare emis de asociatia din care faci parte; Registrul de stupina completat la zi cu stampile si semnaturi de la asociatia din care faci parte, de la medicul verterinar; ( Instiintari catre primariile unde te deplasezi si cereri catre ocoalele silvice - daca vrei sa te pui cu stupii in paduri, conf Codului Silvic); Cerere catre asociatie pentru PNA - datata inainte de a avea vreo factura de achizitie...Nu mai zic de celelalte ( DSV , OARZ, Reg. Agricol, etc.)
Eu ani de zile le-am facut si am luat banii si pentru PNA si pentru motorina de la APIA, dar nu mai merge, am lichidat PFA si am redus activitatea...Voi daca vreti sa realizati ceva, trebuie sa va urmariti interesul si sa incercati toate caile...Succes!!!
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Este pastoral?

Mesajde gigieu » 28 Mar 2018, 10:59

Multumesc tuturor care au postat pentru a ma lamuri!Imi sunt de un real folos.
Avatar utilizator
gigieu
 
Mesaje: 37
Membru din: 29 Dec 2014, 20:35
Localitate: Chilii(Falcoiu)-Olt

Re: Este pastoral?

Mesajde Shrek » 12 Mar 2020, 10:05

In contextul evenimentelor de până acum si a celor estimate, ce credeti, va fi posibil pastoral anul acesta? În cazul în care va fi limitată libertatea de mișcare, statul va sprijini în vreun fel apicultori profi ( cei cu nr. mare de stupi), în ceea ce priveste hrana lor? Intreb pentru un prieten ( eu nu am asa multi stupi si nici nu fac pastoral), care nu prea se descurcă cu netu'!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Este pastoral?

Mesajde Cristian IONITA » 12 Mar 2020, 12:11

pana una alta statu' a facut ce trebuie .... a anuntat ca va ancheta penal pe cei care raspandesc opinii absurde si mai ales pe langa subiect .... Shrekule prietenul ala al tau poate ca ar trebui sa si gandeasca inainte sa se intrebe
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Este pastoral?

Mesajde Shrek » 12 Mar 2020, 15:31

CI-ule! Gps tau s-a defectat și esti complet pe aratura! Omul intreaba in ideea de a lua o hotărâre. Ori reduce drastic nr. de stupi, până la limita a doua trei stupine staționare ori le stimulează normal. Dar pentru unicul neuron si acela afectat de...viruși, este greu sa gândească!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08


Înapoi la LOCURI DE PASTORAL , TRASEE , STAREA DRUMURILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori