Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LOCURI DE PASTORAL , TRASEE , STAREA DRUMURILOR

Un pastoral de succes se face dupa o cunoastere in amanunt a locurilor , traseelor si a starii drumurilor de acces . Aici te poti informa.......
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Delta Dunarii, la menta

Mesajde MyBees » 28 Mai 2011, 00:35

Salutam!

Merge cineva in pastoral la menta, toamna, in Delta Dunarii?
Sunt un vechi impatimit al pescuitului, carantinat din pacate de cativa ani, si in toamna vreau neaparat sa fac o deplasare la cules de menta si la scos crapi din Dunare. :)

In anii trecuti mergeam la pescuit pe Sf. Gheorghe, la Murighiol si mai tot timpul gaseam cate un pavilion apicol. Acum ma uit insa pe harta si parca nu imi pare o zona foarte buna de cules. Si este si cale lunga de trambalat cu stupii dupa tine...
Intrebarea ar fi: stie cineva locuri bunde pentru cules la menta? Ca in privinta pestelui... la fel de multa apa are peste el cam peste tot... :lol:
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Delta Dunarii, la menta

Mesajde trantor » 16 Sep 2011, 12:21

"Ca in privinta pestelui... la fel de multa apa are peste el cam peste tot..." Aici te cam inseli!!! la ora actuala Dunarea este la o cota atat de scazuta incat batranii jura ca n-au mai vazut asa ceva. Sunt multe canale/brate ale Dunarii care au secat de tot. .... si tot scade!
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

Re: Delta Dunarii, la menta

Mesajde Mircea77 » 16 Sep 2011, 12:25

Si ca sa vin in completare......anul asta a fost dezastru in materie de pescuit pe Dunare............am patrulat toate locurile stiute si nestiute din zona Turnu Magurele (in sus 10 km, in jos 15 km).
Deci cu pescuitul mai gandeste-te ! :o
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Delta Dunarii, la menta

Mesajde liviu1965 » 18 Sep 2011, 20:27

MyBees,

Tocmai am citit topicul deschis si am zis , ma duc zilier , plata zero , sa ajut, important sa pescuiesc, si sa ajut....
Concediu....... de vreo 5 ani....zero

Din cate am citit ca si raspuns .....nu o bine.
Daca te hotarasti.... un PM si sunt ajutorul tau.
Tu faci saramura.
Vezi ca in curand bate stiuca.....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Delta Dunarii, la menta

Mesajde MyBees » 20 Sep 2011, 00:14

Da, asta cu scaderea nivelului Dunarii nu-i a buna. Citeam un articol care ne linistea ca inca nu este afectata centrala de la Cernavoda...

Mircea... m-am gandit bine si am scris corect. Am scris ca pescuiesc. A pescui nu inseamna neaparat si a prinde peste... :)

Liviu, ce sa ma mai hotarasc? Anul asta pa! Ca e aceeasi uscaciune si la Dunare ca si pe Arges la mine...
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Delta Dunarii, la menta

Mesajde liviu1965 » 20 Sep 2011, 19:18

Cu durere in suflet ..... sunt de acord cu tine.
Nu se poate pescui. Am fost in delta si cand a fost apa mica si cand a fost mare..... parca era mai bine cu ea mare.Pestele se retrage la adanc....si daca nu stii baltile.... mai degraba stai acasa si pescuiesti pe acolo.
Raman prietenul tau de delta si te ajut si cu albina. Vin si eu cu cei 2 si jumatate stupi si daca nu prind stiuca..... cel putin vin cu 2,5tone de miere acasa. Stupii mei ii pun in porbagaj, mierea ..... am sa inchiriez un camion.....

Iernare usoara
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Delta Dunarii, la menta

Mesajde copos » 29 Sep 2011, 10:47

Mircea77 scrie:Si ca sa vin in completare......anul asta a fost dezastru in materie de pescuit pe Dunare............am patrulat toate locurile stiute si nestiute din zona Turnu Magurele (in sus 10 km, in jos 15 km).
Deci cu pescuitul mai gandeste-te ! :o

offf greu tare greu ,si la giurgiu ii varza in privinta pestelui nici la plasa nu prinzi mare lucru pe dunare.
copos
 
Mesaje: 21
Membru din: 09 Mar 2011, 08:05
Localitate: giurgiu


Înapoi la LOCURI DE PASTORAL , TRASEE , STAREA DRUMURILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori