Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Stupul ca un aparat de aerosoli

Mesajde cristi_vidican » 17 Oct 2012, 16:50

Am un copil mic și atunci când este răcit și tușește folosesc cu mare succes un aparat pentru aerosoli.
Am aflat despre un bătrân apicultor care deschidea stupul, punea peste cap un cearceaf și inhala aerul din stup.
Ce părere aveți despre imaginea de mai jos? Un nucleu Mini Plus, care are un capac special pentru inhalarea aerului.
Poza e luata de aici
Ultima oară modificat de cristi_vidican pe 17 Oct 2012, 17:07, modificat 1 dată în total.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Stupul

Mesajde oliviub » 17 Oct 2012, 16:54

Unchiul meu - apicultor de 30 ani - mi-a spus ca in UK se fac aerosoli cu aer din stup cu sisteme speciale care aduc aerul din stupi in niste corturi. Si cica se platesc bani buni pentru asa ceva(sedinte de 1-2 saptamani) - cred ca ar merita incercat si la noi un astfel de "sanatoriu"
oliviub
 
Mesaje: 47
Membru din: 06 Sep 2012, 11:31
Localitate: Timisoara

Re: Stupul ca un aparat de aerosoli

Mesajde Mircea_63 » 17 Oct 2012, 18:17

Cristi, poate partial voi fi off topic, dar fiind vorba de copil...si eu am auzit ca aerul din stup ar fi "sanatos". Foarte probabil ca da!

Legat de aparatul folosit pentru copil: aerosolii stiu ca se administreaza in caz de astm.
Mai stiu ca scat imunitatea locala(cel putin aerosolii pentru astmatici si folosit in caz de urgenta) si in timp efectul lor scade sau dau dependenta.
Acuma...sunt aerosoli si aerosoli. Nici nu sunt medic, nici nu stiu ce aerosoli folosesti, totusi vroiam sa te atentionez in caz ca nu stiai.

Cunosc personal oameni care au avut copii cu probleme respiratorii si i-au dus la salina. Din spusele lor, salina a facut minuni. Mai stiu ca exista variante de aparate gen salina in miniatura.
Probabil gasesti ceva despre asta pe net.
Multa sanatate copilasului si intregii familii!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Stupul ca un aparat de aerosoli

Mesajde cristi_vidican » 17 Oct 2012, 18:38

Mircea_63 scrie: Legat de aparatul folosit pentru copil: aerosolii stiu ca se administreaza in caz de astm.

Nu doar în cazul astmului. Noi îl folosim când începe să tușească cu secreții. Folosim Prospan, e ceva natural și funcționează foarte bine. La noi n-a dat dependență pentru că îl folosim foarte rar.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Stupul ca un aparat de aerosoli

Mesajde balasbebe » 17 Oct 2012, 22:24

Urmeaza targul din Sighisoara. Acolo va fi prezent si d-l Oros Iosiv. El daca o sa-l intrebati o sa va dea un astfel de tratament dar cu un aparat de aerosoli care foloseste ca baza mierea si apa distilata.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Stupul ca un aparat de aerosoli

Mesajde MyBees » 22 Oct 2012, 13:42

Interesanta ideea de utilizarea a aerului din stup pentru aerosoli. Si eu fac cu cei mici cure la mare si saline, uneori mai utilizez si aparatul...

Cum se poate insa testa aerul respectiv, emanat din stup, pentru a cunoaste compozitia? Fara a sti ce elemente contine nu prea stim la ce sa il folosim, nu?
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Stupul ca un aparat de aerosoli

Mesajde Mircea77 » 22 Oct 2012, 13:57

In primul rand este vorba despre elementele volatile din propolis. Nu mai imi aduc aminte la ce pagina din "Stuparitul nou" a lui Hristea, dar acolo spunea ca pe o raza de cateva sute de metri din jurul unei stupine mari, aerul este purificat din cauza actiunii propolisului.
In al doilea rand ar fi elementele volatile care emana din ceara si miere.
Deci per total toate plantele (medicinale sau nu), pomii si copacii, cu care vin in contact albinele.
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Stupul ca un aparat de aerosoli

Mesajde ioanaavram » 04 Mar 2013, 21:52

Cristi referitor la aerosoli cu propolis. Se pun in nebulizator 3 ml de ser 10 picuri de tinctura si se fac aerosoli cu propolis. Cam 5 min. Aparatul se curata cu alcool. Is bestiali si poti inlocui Acc si adrenalina. In cluj au inceput dr sa recomande acesti aerosoli .Uite aici detali http://www.dapis.ro/2013/01/aerosoli-cu ... polis.html
ioanaavram
 
Mesaje: 14
Membru din: 10 Apr 2012, 10:11

Re: Stupul ca un aparat de aerosoli

Mesajde and25 » 13 Mai 2013, 19:21

interesanta aceasta metoda cu stupul ca un aparat de aerosoli. Este prima oara cand aud asa ceva. A dat rezultate pana la urma, a incercat cineva?
and25
 
Mesaje: 1
Membru din: 13 Mai 2013, 19:15


Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori