Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Intepatura de bondar

Mesajde Lolita » 10 Ian 2015, 14:03

Buna ziua, sper ca nu postez la categoria nepotrivita... In primul rand, felicitari pentru activitate, apicultura este o ocupatie cel putin interesanta in vremurile noastre. Si eu am in spatele casei cativa stupi, bunica mea se ocupa de asta de zeci de ani, la nivel de hobby.
Va contactez insa in speranta ca aveti un sfat sau o indrumare pentru mine. Tatal meu a fost intepat de un bondar acum 20 de ani, si o data la sapte ani i se infecteaza. I s-a recomandat operatia acum muuuult timp insa a refuzat si preferat sa ia tratament medicamentos. I s-a retras umflatura, insa acum, a reaparut, si are dureri crunte. E de o marime destul de mare, si e si in zona coloanei vertebrale. Il trimit la doctor in curand, insa ma intrebam daca s-a mai confruntat cineva sau a auzit de un caz de tipul acestuia.
El e linistit, nu prea ii place sa mearga la doctor, insa eu sunt panicata de cand am vazut cum arata. Pe net nu am gasit nimic asemanator, nici in romana, nici in engleza. Am si trei poze cu umflatura, insa nu le postez, nu sunt tocmai dragute. Daca are cineva vreo idee asupra acestui lucru sau mai doreste detalii, va rog dati un mesaj privat.
Multumesc mult, o zi / seara placuta.
Lolita
 
Mesaje: 3
Membru din: 10 Ian 2015, 13:53

Re: Intepatura de bondar

Mesajde jonny_it » 10 Ian 2015, 18:11

Lolita scrie:Buna ziua, sper ca nu postez la categoria nepotrivita... In primul rand, felicitari pentru activitate, apicultura este o ocupatie cel putin interesanta in vremurile noastre. Si eu am in spatele casei cativa stupi, bunica mea se ocupa de asta de zeci de ani, la nivel de hobby.
Va contactez insa in speranta ca aveti un sfat sau o indrumare pentru mine. Tatal meu a fost intepat de un bondar acum 20 de ani, si o data la sapte ani i se infecteaza. I s-a recomandat operatia acum muuuult timp insa a refuzat si preferat sa ia tratament medicamentos. I s-a retras umflatura, insa acum, a reaparut, si are dureri crunte. E de o marime destul de mare, si e si in zona coloanei vertebrale. Il trimit la doctor in curand, insa ma intrebam daca s-a mai confruntat cineva sau a auzit de un caz de tipul acestuia.
El e linistit, nu prea ii place sa mearga la doctor, insa eu sunt panicata de cand am vazut cum arata. Pe net nu am gasit nimic asemanator, nici in romana, nici in engleza. Am si trei poze cu umflatura, insa nu le postez, nu sunt tocmai dragute. Daca are cineva vreo idee asupra acestui lucru sau mai doreste detalii, va rog dati un mesaj privat.
Multumesc mult, o zi / seara placuta.



Sigur nu este o capusa? Din ce am trait eu intepaturile de bondar nu sunt chiar atat de nasoale.
O intepatura de capusa insa se poate infecta si pot aparea probleme.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Intepatura de bondar

Mesajde Lolita » 10 Ian 2015, 19:52

Sigur sigur de bondar, isi aminteste momentul perfect... I-a intrat pe sub guler in timp ce conducea si l-a atacat atunci... a oprit, s-a dezbracat si a picat bondarul. De atunci, a mai avut probleme, i s-a mai umflat locul respectiv, l-a mai durut, dar din ce mi-a povestit, niciodata ca acum... dureri crunte cu febra si toate cele. Nu mai spun cum arata umflatura...
Lolita
 
Mesaje: 3
Membru din: 10 Ian 2015, 13:53

Re: Intepatura de bondar

Mesajde Mircea_63 » 10 Ian 2015, 20:16

Lolita scrie: Tatal meu a fost intepat de un bondar acum 20 de ani, si o data la sapte ani i se infecteaza.


Daca se umfla odata la cinci ani...era altceva. Astea la sapte ani se vindeca numai cu post si rugaciuni.
Au plecat doctorii din orasul vostru? :?

Daca nu e o postare asa... la misto, o explicatie ar fi ca acolo s-a localizat o infectie. Probabil intr-o mica punga asemanatoare cu cea dintr-un furuncul. Acul albinei ramane in victima. Al bondarului nu. Daca inainte a intepat cine stie ce lighioana, vre-un sobolan care a incercat sa ii atace cuibul... apoi pe tatal tau, putea sa-i transmita vre-un coc. Ca e strepto, stafilo...mai putin important acum. Antibioticul potrivit sau o interventie chirurgicala minora il scapa de problema. Dar ce spun eu aici sunt povesti. Exista oameni calificati pentru asta. Medicii!

Pe bune.Daca n-aveti incredere in medic, degeaba intrebati la babe, stupari si popi.
Succes!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Intepatura de bondar

Mesajde Lolita » 10 Ian 2015, 20:40

Haha :) no, asa mi-a povestit el, asa am scris. Acu, probabil n-o fi chiar sapte ani fix :D . Nu ii plac medicii, dar de data asta a recunoscut si el ca daca trebuie, trebuie.
El zice ca se duce peste o saptamana, cand ii vine nu-stiu-ce persoana in oras, e foarte linistit. Eu, in schimb, sunt mai panicata de felul meu (mai ales ca nu am auzit/gasit nimic de genul situatiei acesteia).
Clar trebe dus la doctor si operat, nu ma astept sa gasesc leacul pe net :D

P.S: am de mii de ori mai multa incredere in medicina, decat in rugaciuni sau vraji.

Mercic, spor la stuparit!
Lolita
 
Mesaje: 3
Membru din: 10 Ian 2015, 13:53

Re: Intepatura de bondar

Mesajde paul » 10 Ian 2015, 21:12

Lolita scrie:
P.S: am de mii de ori mai multa incredere in medicina, decat in rugaciuni


Cam mare ... procentul de incredere ! 8-)
Eu zic ca cele doua ... conlucreaza ! :idea:
Cititi biografia parintelui Serafim Man de la Rohia, si o sa mai dati jos din procentele medicinii. A medicinii ... exclusiviste ! 8-)
Ideal ar fi in cazul tatalui dumeavoastra ... o vizita la un duhovnic urmata de vizita la medic ! :idea:
LE ... scuze pt. off topic ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Intepatura de bondar

Mesajde TDI » 10 Ian 2015, 21:27

Medicul te vindeca.
Preotul te pregateste de cele vesnice.
Luni la doctor, nu conteaza identitatea doctorului.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Intepatura de bondar

Mesajde nae » 10 Ian 2015, 21:49

La multi ani , Lolita .
Copile ,problema ta e ceva NOU pt noi + in ultimul timp apar tot felul de clone si persoane ''haioase'' = de aici si primirea circumspecta .
Bondar/albina/viespe produc prin intepatura soc anafilactic , care se manifesta imediata si SINGULAR nu repetitiv ; faptul ca acul nu depaseste dermul (putin vascularizat fata de masa musculara) transmiterea unei infectii e mica (musca Tete si tantarul !?.. ma contrazic )..., repetarea ciclica arata pt mine(PROFAN) ca problema tatalui tau n-are legatura cu bondarul ;) si trebuie consult de SPECIALITATE/calificat .
Daca are frica de ''doctor'' incercati la un doctor feminin :D
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Intepatura de bondar

Mesajde State » 10 Ian 2015, 22:00

paul scrie:Cam mare ... procentul de incredere ! 8-)
Eu zic ca cele doua ... conlucreaza ! :idea:
Cititi biografia parintelui Serafim Man de la Rohia, si o sa mai dati jos din procentele medicinii. A medicinii ... exclusiviste ! 8-)
Ideal ar fi in cazul tatalui dumeavoastra ... o vizita la un duhovnic urmata de vizita la medic ! :idea:
LE ... scuze pt. off topic ! ;)




De-a lungul timpului, medicina a evoluat. Mereu vine cu ceva nou. Religia(indiferent care) a ramas in acelasi stadiu. Doar in cartile de povesti citim de leprosi vindecati printr-o minune, de orbi la fel, etc. Nimic palpabil.
Fata de religie, medicina este printre noi si ne folosim cu totii de ea.

Pentru mine nu exista termen de comparatie intre medicina si religie. Medicina-i medicina, religia-i religie.... Nu stiu care e mai folositoare pentru altii. Pentru mine e medicina.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Intepatura de bondar

Mesajde TDI » 10 Ian 2015, 22:28

Atat timp cat ne declaram crestini avem nevoie de preot la botez, nunta si inmormantare - in alte ocazii prezenta preotului e optionala.
Dar, se pot face compromisuri - atat timp cat un individ face facultatea de medicina si teologia poate practica ambele indeletniciri, altcumva - nu.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Intepatura de bondar

Mesajde proapis13 » 10 Ian 2015, 22:41

NU cred galusca cu bondarul...bondarii pe care ii stie toata lumea...NU au ac.... :!: :?
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Intepatura de bondar

Mesajde iunicu » 11 Ian 2015, 11:46

Ba sa stii ca am prins eu unul asta vara si am scos de la el ditamai acul folosind o penseta. A trebuit sa trag vartos ca sa il desprind. Are un ac mare inconvoiat ca o paranteza, jur.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Intepatura de bondar

Mesajde bogdan00695 » 31 Ian 2016, 13:57

Se pare ca bondarii nu au ac .....ci doar bondaritele
Ca si in cazul tantarilor care sunt "vegetarieni" , dor tantaritele inteapa
bogdan00695
 
Mesaje: 2
Membru din: 31 Ian 2016, 13:52
Localitate: Targoviste

Re: Intepatura de bondar

Mesajde Shrek » 31 Ian 2016, 15:35

iunicu scrie:Ba sa stii ca am prins eu unul asta vara si am scos de la el ditamai acul folosind o penseta. A trebuit sa trag vartos ca sa il desprind. Are un ac mare inconvoiat ca o paranteza, jur.

Esti sigur ca era acul? Poate era.......trompa!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08


Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori